Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Tvrdík skutečně rezignuje na poslanecký mandát

Exministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) se vzdá svého poslaneckého mandátu 26. července. Chce se totiž ještě zúčastnit hlasování o reformě veřejných financí, mít možnost seznamovat se s utajovanými údaji a také umožnit zaměstnancům své poslanecké kanceláře, aby si našli jiné zaměstnání. Ve sněmovně Tvrdíka vystřídá Zdeněk Jičínský. Exministr ČTK řekl, že v pátek podepsal rezignaci na svůj poslanecký mandát a požádal stranického kolegu, poslance Zdeňka Koudelku, aby ji 26. července oficiálně doručil předsedovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi.

Srbova kauza se po roce vyšetřování blíží k závěru

V pondělí by měl českobudějovický krajský soud uzavřít kauzu, jež v posledním roce zasáhla mimo jiné armádní rozvědku a ministerstvo zahraničí. Verdikt by měl v souvislosti s pokusem o zosnování vraždy novinářky Sabiny Slonkové vyslechnout někdejší generální sekretář exministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD) Karel Srba a další čtyři obžalovaní. Důvodem snahy o likvidaci novinářky mohla být skutečnost, že často poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu zahraničí. Během vyšetřování kriminalisté odhalili mimo jiné nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek na ministerstvu, jež poté zahájilo rozsáhlou prověrku výběrových řízení. Srba a další z obviněných Eva Tomšovicová, jež vypověděla, že Srbovi nosila od firem úplatky, byli kvůli rozsáhlé korupční kauze obviněni. S nimi jsou za nezákonnosti při přidělování zakázek stíháni i další lidé. Obvinění se týkají například zakázek na rekonstrukci zastupitelských úřadů v Keni, Alžírsku a Chorvatsku. Lidé podezřelí z korupce měli ministerstvu způsobit podle policie škodu za 50 milionů korun.

Exministr zahraničí a pozdější předseda Valného shromáždění OSN Kavan hned na počátku Srbova skandálu s podezřením z přípravy vraždy jakoukoli spojitost své osoby s aférou odmítl. Soud, který má v pondělí případ týkající se přípravy vraždy uzavřít, nedávno rozhodl, že Kavan v kauze svědčit nemusí. Srbova aféra byla také loni v září podle médií zřejmě důvodem pro odvolání českého velvyslance v Kazachstánu Miroslava Andra. V tisku se předtím objevily informace o tom, že jej jako agenta tajné služby pomáhal na diplomatické místo dosadit právě Srba. Ten údajně pracoval pro vojenskou rozvědku pod krycím jménem Salima a podle některých spekulací vybavil na rozkaz svých velitelů z tajné služby několik lidí falešnou legendou a odeslal je jako agenty do světa. Když před rokem opustil svou funkci náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor, tehdejší ministr obrany Tvrdík uvedl, že se s ním neshodl na budoucnosti zpravodajských služeb v souvislosti s reformou armády. Podle médií ale důvodem Šándorova odchodu bylo, že služba i přes Tvrdíkův zákaz dále se Srbou spolupracovala. Tisk se dohadoval, že z téhož důvodu byl také z postu vojenského přidělence v Indii odvolán někdejší Šándorův náměstek Miroslav Kvašňák. Zatím posledním dozvukem Srbova skandálu ve vojenské rozvědce je nedávné odebrání bezpečnostní prověrky pěti jejím důstojníkům, kteří byli podle tisku se Srbou v kontaktu. Srbova kauza tak podle médií vyprovokovala vyšetřování v rozvědce a její reorganizaci.

Srba však byl aktérem řady afér již před vypuknutím případu Slonková. Jeho jméno se objevilo v souvislosti s údajně nevýhodnou smlouvou o nájmu hotelu Český dům v Moskvě, kterou Kavanovi předložil k podpisu. Kvůli skandálu, který kolem kauzy vypukl, rezignoval Srba v březnu 2001 na funkci generálního sekretáře. Policie věc stále vyšetřuje. Srbovo jméno padlo i v případě Konferenčního centra Štiřín spadajícího rovněž pod ministerstvo zahraničí. Tehdejší (a nyní znovu jmenovaný) ředitel centra Václav Hrubý tvrdil, že Srba po něm zprostředkovaně požadoval výrobu důkazů o tom, že exministr zahraničí za ODS Josef Zieleniec podplácel novináře.

ČSSD se k zákonu o neměnnosti majetkových poměrů staví opatrně

Velmi opatrně se zatím politici ČSSD staví k zákonu o neměnnosti poválečných majetkových poměrů, který chce prosadit předseda ústecké ČSSD Jaroslav Foldyna. Reagoval tak na vrácení části majetku Františkovi Oldřichu Kinskému. Někteří sociální demokraté říkají, že o návrhu nic nevědí. "Nevím, zda o něm někdo vyjednává nebo uvažuje," řekl ČTK například předseda poslaneckého klubu Petr Ibl. "Je taková úvaha, že by takový zákon měl být," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Víc prý ale neví ani on. Neslyšela o něm ani Jana Volfová. Je podle ní ale potřeba řešit situace, kdy se vrací majetek bývalým nacistům, kvůli formálním pochybením při jeho konfiskaci. K Foldynově iniciativě se postavili jednoznačně vstřícně z parlamentní opozice pouze komunisté. Jejich předsedovi Miroslavovi Grebeníčkovi se zamlouvá. Komunisté by takový zákon podle něj určitě podpořili.

Foldyna prý nechce čekat na to, až se bude vracet vila říšského protektora Reinharda Heydricha jeho potomkům jenom proto, že jim nebyl doručen výnos o konfiskaci. Je proto podle něj nutné právně zajistit, aby se to nemohlo stát.

Kinský o majetek přišel po válce na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Rozhodnutí soudu, který mu část tohoto majetku vrátil, vyvolalo bouřlivou odezvu na české politické scéně. Politikové se obávají, že by mohlo jít o nebezpečný precedens.

Návrh protipotratového zákona je hotov, šanci na schválení nemá

Až pět let vězení by hrozilo lékaři, který provede potrat, předpokládá návrh novely, který v pátek sněmovně předložila skupina osmi lidoveckých poslanců a Petr Pleva z ODS. Kriminalizace potratů ale v parlamentu zřejmě nemá šanci na úspěch. Ukázala to již dříve anketa ČTK mezi poslanci. Sami autoři předlohy ji chápou spíš jako otevření diskuse. Poslanci v čele s Jiřím Karasem (KDU-ČSL) dále navrhli, aby až k roku vězení mohl být odsouzen člověk, který ženu k potratu svede nebo jí k němu pomáhá. Samotná žena, která by potrat podstoupila či se zbavila nenarozeného dítěte sama, by trestána nebyla. Potrat chtějí umožnit jen pro případy, kdy je nutný k záchraně ženina života a tehdy, když je těhotenství následkem znásilnění. Termín "vyvolání potratu nebo usmrcení plodu" v legislativě navrhují nahradit slovy "usmrcení počatého, ale dosud nenarozeného dítěte."

Předlohu nepodepsali všichni lidovečtí poslanci, chybí například podpis šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody. Také jediný zástupce ODS mezi předkladateli Petr Pleva již dříve řekl, že jde o jeho osobní iniciativu. Ohlasy ostatních poslanců jsou většinou záporné.

Ředitel Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl míní, že se návrh na absolutní zákaz potratů vymyká racionálním úvahám. "Povede to k tomu, že ženy začnou samy sebe poškozovat," řekl již dříve Mladé frontě Dnes. Někteří kritici rovněž uvedli, že novela by vyvolala "potratovou turistiku", kterou jsou podle nich nuceny podstupovat ženy z Polska, kde jsou potraty zakázány.

Počet potratů v České republice od roku 1989 klesá. Ještě v roce 1990 jich bylo 100.000. Autoři předlohy s odvoláním na oficiální statistiky uvedli, že za posledních pět let to bylo přes 180.000.

Sněmovna chce účinněji kontrolovat vládu při jednání o EU

Efektivní, systematickou a včasnou parlamentní kontrolu vlády při jednání o návrzích a dokumentech EU má zajistit novela sněmovního jednacího řádu, kterou v pondělí projedná vláda. Na její postup by měla dohlížet Poslanecká sněmovna jako celek a její nový výbor pro evropské záležitosti, který by vznikl ze současného výboru pro evropskou integraci. Nový výbor by ale měl podstatně větší pravomoci. Navíc sněmovna by k dokumentům EU mohla zaujímat stanovisko. Novela předpokládá, že vláda by prostřednictvím nového výboru předkládala sněmovně návrhy a dokumenty EU. Vláda by musela poslancům tyto materiály předkládat ve stejné době, kdy je dostane Rada EU. Předložení dokumentů by si mohli vyžádat i sami poslanci. Tyto dokumenty by mohl projednávat i jiný parlamentní výbor než pouze nový výbor pro evropské záležitosti. Stanovisky tohoto případně jiného výboru ke konkrétnímu dokumentu EU by se zabývala sněmovna jako celek. Dokud by se výbor pro evropské záležitosti, případně sněmovna, nevyjádřily, vláda by nemohla zaujmout konečné stanovisko při jednání Rady EU. Výjimkou by byly pouze naléhavé případy, které však navržená novely nekonkretizuje. Podobné pravomoci současný výbor pro evropskou integraci ani sněmovna jako celek nemají. Výbor se sice pravidelně zabýval různými dokumenty EU či postupem českých vyjednavačů při rozhovorech o přistoupení Česka k EU, ale jeho postoje neměly tak silný a závazný charakter, jako to má být u výboru pro evropské záležitosti. Sněmovna jako celek se dosud dokumenty EU nezabývala vůbec.

Podnikatelé: Reforma veřejných financí není dostatečně připravena

Vládní návrh reforem veřejných financí není dostatečně připravený, zvláště v části rozvoje podnikatelského prostředí, shodlo se vedení Asociace malých a středních podniků a živnostníků na svém zasedání. Navrhovaná reforma nevytváří podle podnikatelů předpoklady pro hospodářský růst a jejím hlavním cílem je maximalizovat příjem peněz do státního rozpočtu. Asociace proto podle ředitele sekretariátu Pavla Kuchálika vyzývá všechny podnikatele a svazy, které je zastupují, aby rovněž zaujali jasné stanovisko k vládou navrhované reformě. Své konkrétní kroky a návrhy chce asociace zveřejnit příští týden.

Hospodářská komora ve čtvrtek oznámila, že se bude při projednávání reformy veřejných financí snažit prosadit změny, jež se týkají především odmítnutí minimální daně pro podnikatele a navrženého prodloužení odpisových dob pro software a nákup budov na čtyři roky. Hospodářská komora bude také usilovat o zachování odpočitatelných položek a zavedení jasných a efektivních kontrolních mechanismů u vyplácení nemocenské a dávek v nezaměstnanosti. "Hospodářská komora se tomu bude snažit všemožně zabránit. Protesty a demonstrace sice nechystáme, razantně se ale postavíme tomu, aby drobní podnikatelé, kteří se budu muset vyrovnat se vstupem na evropský trh, museli překonávat další množství překážek, které jim připravila vláda," prohlásil prezident komory Jaromír Drábek.

Živnostníků se při reformě týkají vyšší odvody na sociálním pojistném a zavedení minimální daně. U podniků by měla klesnout daň z příjmu z dnešních 31 procent na 24 procent v roce 2006. První balík reformních zákonů, které by měly platit od příštího roku, projedná sněmovna na mimořádné schůzi 22. července. Druhé a třetí čtení zákonů by se mělo odehrát koncem září. Do konce září také vláda musí sněmovně předložit návrh státního rozpočtu na rok 2004.

Zdravotně postižení budou demonstrovat proti návrhům zákonů

K Úřadu vlády se v pondělí sjedou handicapovaní lidé z celé republiky, aby vyjádřili svůj nesouhlas s navrhovanou podobou zákona o sociálních službách a se způsobem přípravy zákona o rozpočtovém určení daní. Ministrům chtějí odevzdat memorandum. Poté někteří z nich přejdou k Poslanecké sněmovně, kam přinesou petici proti způsobu rozdělování peněz na sociální služby s téměř 15.000 podpisy, řekl to ČTK předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Nechtěl odhadovat, kolik zdravotně postižených by se před Strakovu akademii mohlo dostavit. "Řekl bych, že na to, jak je pro ty lidi extrémně obtížné absolvovat takovou trasu, jich přijede poměrně dost," uvedl. Podle jeho informací dorazí autobusy z Olomouce, z Písku, z Hradce Králové, z Liberce, Karlových Varů a dalších míst. Organizátoři protestu se domnívají, že prostředky určené pro postižené lidi by neměly jako nyní rozdělovat obce nebo kraje, ale nezávislé komise odborníků. V systému, kde prostředky na pomoc postiženým lidem rozdělují krajské úřady, není podle nich zabezpečena rovnost podmínek všech jejích adresátů. Dostává se tak pomoci zejména lidem v ústavech sociální péče. Levněji by přitom mohlo vyjít například širší využití osobních asistentů.

Štěch: Další případné protesty proti reformě rozpočtů až v září

Pokud jednání odborů s vládou o reformě veřejných financí zkrachuje, další protesty se uskuteční zřejmě v září. V pátečním pořadu Interview BBC to uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Odboráři mají připravený plán, který s takovým postupem počítá. Školské odbory, které jsou součástí konfederace, přitom již dříve oznámily, že na tentýž měsíc chystají případnou stávku. Štěch téměř vyloučil, že by se protestní akce mohly uskutečnit před 22. červencem, kdy se mají reformou zabývat v prvním čtení poslanci. Odboráři podle něj chtějí do té doby ještě vyjednávat. Druhé a třetí čtení předlohy přijde ve sněmovně na řadu koncem září. Školské odbory ohlásily stávku již na 1. září.

Šéf největší odborové centrály nepředpokládá, že by mohla být vyhlášena generální stávka. Nemůže prý ale tuto možnost zcela vyloučit - záleží podle něj hlavně na tom, jak s reformou naloží poslanci. Pokud by ji "přenesli ještě více na bedra zaměstnanců a rodin s dětmi, tak by to takovou akci mohlo vyprovokovat", podotkl Štěch. Současně zopakoval, že existuje několik členů poslaneckého klubu ČSSD a jeden poslanec za jinou stranu, kteří s požadavky odborů souhlasí. ČMKOS chce podle něj také předat všem členům dolní komory pozměňovací návrhy k jednotlivým bodům reformy. Podle Štěcha jsou návrhy odborářů šetrnější vůči sociálně slabším vrstvám obyvatelstva.

Švagrová exprezidenta Dagmar Havlová půjde v srpnu před soud

Dagmar Havlová, švagrová exprezidenta Václava Havla, usedne v srpnu na lavici obžalovaných u Obvodního soudu pro Prahu 1. Havlová čelí v souvislosti s koupí paláce Lucerna žalobě z porušení povinnosti v řízení o konkurzu. Za tento trestný čin může soud uložit šest měsíců až tři roky vězení. Soudkyně případu Šárka Šantorová na dotaz ČTK uvedla, že termín přelíčení stanovila na 13. srpna. Jednání je naplánováno na jeden den s tím, že pokud se všichni předvolaní svědci dostaví, mohl by být ještě téhož dne vyhlášen rozsudek, konstatovala soudkyně. Dodala, že bývalý prezident mezi svědky nefiguruje.

Manželka Ivana Havla, bratra bývalého prezidenta, porušila podle žalobce zákon tím, že odmítla spolupracovat se správcem konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti C.H.R. Od této společnosti Havlová v roce 1999 koupila palác Lucerna v centru Prahy zhruba za 145 milionů korun. Podle správce konkurzní podstaty Pavla Plcha byla tato obchodní transakce pro C.H.R. natolik nevýhodná, že přispěla ke krachu firmy. Proto odprodanou část budovy zahrnul do majetku, z něhož by se měly uspokojit pohledávky věřitelů C.H.R.

Soud Prahy 1 Havlovou již 23. května za to, že odmítla spolupracovat se správcem konkurzní podstaty, odsoudil trestním příkazem k zaplacení jednoho milionu korun nebo náhradnímu trestu devíti měsíců vězení. Havlová ale podala proti tomuto verdiktu odpor, a tak soud musí její případ znovu projednat v hlavním líčení.

Lucernu získali v roce 1992 v restituci bratři Ivan a Václav Havlovi. Ivan později daroval svůj podíl manželce Dagmar, která projevila přání odkoupit od prezidenta i jeho část nemovitosti. Václav Havel se ale se švagrovou na prodeji nedohodl a svůj díl prodal v roce 1997 za 200 milionů korun firmě C.H.R. Ta o dva roky později podíl prodala Havlové.

Za útok policistů na Roma tři podmíněné tresty a dvě osvobození

Dva osvobozující rozsudky a tři podmíněné tresty při dolní hranici trestní sazby vynesl v pátek soud v Chebu v případu pěti karlovarských policistů za útok na Roma Karla Bíllého. Policisty Tomáše Mrňáka, Pavla Holoubka a Eduarda Kallu soud uznal vinnými, že v květnu 2001 Bíllého zbili v karlovarských lesích. Za zneužití pravomoci veřejného činitele je odsoudil na deset měsíců s odkladem na dva roky. Na dva roky jim soud rovněž zakázal působení u policie. Čin policistů podle soudu neměl rasový podtext. Zbylým dvěma policistům Pavlu Davidovi a Petru Nachtigalovi soud účast na činu a vinu neprokázal a obžaloby je zprostil. Proti rozsudku se na místě odvolali všichni tři odsouzení a také státní zástupce, který nebyl spokojen s výrokem soudu v případě všech pěti obžalovaných.

Policie podle žalobce Bíllého kontrolovala, když mu nedaleko karlovarské čtvrti Doubí došel v autě benzin. Tři policisté ho poté naložili do vozu a odvezli do lesa. Údajně ho tam společně s dalším kolegou zmlátili železnou tyčí a vyhrožovali mu zabitím. Případ oznámili lékaři, kteří Bíllého ošetřovali. Rom vypověděl, že se bál policisty udat. Bíllý přijal rozsudek a zejména osvobození dvou obžalovaných policistů se smíšenými pocity. Nachtigal se vrátí do služby a bude se mi za ty, co byli odsouzeni, mstít, řekl Bíllý po vynesení rozsudku ČTK. Ochránci lidských práv i představitelé romských organizací jsou rozsudkem znepokojeni. "Já myslím, že to je opravdu velmi smutné," komentoval soudní rozhodnutí vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab.

Sněmovna pravděpodobně podpoří rozšíření NATO, pro je i Ransdorf

Poslanecká sněmovna s největší pravděpodobností podpoří rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o sedm nových zemí včetně Slovenska. Ukázalo to páteční první parlamentní čtení protokolů o rozšíření aliance, kdy tento krok podpořili nejen tradiční stoupenci NATO, ale i místopředseda opoziční KSČM Miloslav Ransdorf. KSČM přitom patří k rozhodným odpůrcům NATO včetně jeho existence po skončení studené války. O rozšíření NATO by sněmovna mohla hlasovat na své první schůzi po prázdninách, tedy v září. O rozšíření NATO o Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litvu a Estonsko bude muset hlasovat také Senát. O rozšíření devatenáctičlenné aliance o sedm nových zemí rozhodl její loňský summit v Praze. Po ratifikaci rozšíření ve členských státech NATO by noví členové mohli do aliance vstoupit na přelomu jara a léta příštího roku.

Rok stará sázka Tlustého a Grosse nemá po dnešku vítěze

Ve vzájemných obviněních a jízlivých slovech na adresu svých oponentů se v pátek rozplynula rok stará sázka mezi ministrem vnitra Stanislavem Grossem (ČSSD) a šéfem poslanců ODS Vlastimilem Tlustým. Politici se v březnu loňského roku vsadili, že kvůli nákladům na reformu veřejné správy a počtu nových úředníků některý z nich odstoupí ze všech politických funkcí. K vyhodnocení sázky ale chybí statistické informace. "Vyhodnocovat sázku, ve které se jedna strana o něco sází a zároveň odmítá poskytnout informace, které umožňují ji vyhodnotit, je docela zvláštní situace. Se lháři a podvodníky nemá smysl se ani sázet," prohlásil Tlustý. Podle jeho informací příslušná statistika nevznikne, protože starostové a obce jsou nezávislé subjekty, které podobné informace poskytovat nemusí. Ministr Gross se debaty, ačkoli byl ve sněmovně, vůbec neúčastnil. Zastal se ho ale předseda regionálního výboru Radko Martínek (ČSSD). Řekl, že Tlustého argumenty jsou demagogické, přičemž počet úředníků nenarostl.

Politici si 19. března 2002 slíbili, že za rok přehodnotí výsledky zahájené druhé etapy reformy veřejné správy a ten, kdo se mýlil v odhadu nákladů reformy a počtu nových úředníků, odstoupí ze všech politických funkcí.

Masokombináty pod hrozbou farmářů zvednou ceny vepřového

Masokombináty od pondělí zvednou výkupní ceny vepřového masa. Donutila je k tomu hrozba farmářů, že jinak od tohoto data úplně zastaví dodávky. Ceny se zvednou nejméně na 30 korun za kilogram, řekl to ČTK předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba. Farmáře k razantnímu postupu donutil silný ekonomický tlak, protože jejich odbytové ceny jsou již osm měsíců pod výrobními náklady, dodal Veleba. Výkupní cenu na 30, respektive 31 korun za kilogram živé váhy zvednou všechny oslovené zpracovatelské firmy v republice. Navýšení ještě zcela neodpovídá představám producentů, protože náklady na výrobu jsou až o tři koruny vyšší. "Musíme být realisté, ale budeme se domlouvat dál," uvedl Veleba. Podle zpracovatelů jsou požadavky zemědělců oprávněné. Výši nákupní ceny podle nich ale ovlivňuje tlak obchodních řetězců na snižování cen masných výrobků.

Tuzemský trh může od července ovlivnit také příliv vepřového masa ze zemí Evropské unie. V rámci double profit lze dovést 14.500 tun, stejné množství ale mohou čeští výrobci na tyto trhy vyvést. "Dovozu se neobáváme, protože využití dovezeného masa ke zpracování je omezené," uzavřel Veleba.

Šance na zvolení Lastovecké ústavní soudkyní je vysoká

Bude-li senátorka ODS Dagmar Lastovecká navržena prezidentem na ústavní soudkyni, její šance na zvolení v horní komoře jsou vysoké. Pro Senát by to ale byla ztráta. Shodují se na tom senátoři, které oslovila ČTK. Prezidentská kancelář zatím nominaci předsedkyně ústavně-právního výboru Lastovecké neoznámila. Senátorka ale už dala najevo, že by nabídku přijala. "Je to člověk konsensu, člověk, se kterým tady máme všichni velmi dobré zkušenosti," řekl předseda senátní komise pro Ústavu Jiří Stodůlka (KDU-ČSL). "Jsem z toho ale hrozně smutnej, protože to je další z mála právníků, kteří by odešli ze Senátu," dodal. Místopředseda ústavně-právního výboru Edvard Outrata (za US-DEU) si myslí, že Lastoveckou senátoři podpoří. "Má dost velkou úctu napříč politickým spektrem," uvedl. Myslí si také, že na rozdíl od Rychetského či Miloslava Výborného, bývalého lidovce, ministra a šéfa sněmovního ústavně-právního výboru, nebude u Lastovecké pro horní komoru až tak velkým problémem její dosavadní politické působení.

Kromě Lastovecké mají ve jednaosmdesátičlenném sboru senátorů titul doktora práv už jen předseda horní komory Petr Pithart (KDU-ČSL), Richard Falbr (ČSSD), Jaroslav Kubín (nezávislý) a vicepremiér Pavel Rychetský (ČSSD), který byl také navržen na ústavního soudce.

Neúspěšní uchazeči o vysoké školy mohou studovat za peníze

Uchazeči o studium na vysoké škole, kteří neuspěli u přijímacích zkoušek, mohou studovat za peníze. Některé univerzity nabízejí roční placené kurzy, jejichž absolventům se v případě přijetí na daný obor započítávají zkoušky, jež v rámci kurzu splnili. Během dvou semestrů se seznámí s učivem, které je nejvýše v rozsahu prvního ročníku akreditovaného studijního programu. Školy pořádají kurzy v rámci celoživotního vzdělávání, jejich účastníci nejsou tedy studenty. To znamená, že nemohou být ubytováni na vysokoškolské koleji, stravovat se v menzách, a fakulty jim nehradí zdravotní ani sociální pojištění.

Univerzita Karlova otevřela tyto programy poprvé v akademickém roce 2001/02. Pro příští rok je pořádá několik fakult, například právnická, 1. lékařská, farmaceutická, filozofická, tělesné výchovy a sportu a humanitních studií, řekl ČTK mluvčí univerzity Václav Hájek. Účastníky kurzu si fakulty vybírají a sepisují s nimi smlouvu. Cena mimořádného studia se různí. Za dva semestry na husitské teologické fakultě účastník zaplatí 15.000 korun, na právech 35.000, na farmacii v Hradci Králové 80.000, na 1. lékařské fakultě 90.000 korun. Každá fakulta si stanovuje své podmínky pro přijetí do kurzu. Například na práva, filozofii či farmacii může být přijat jen ten uchazeč, který splnil podmínky přijímacího řízení, ale nebyl přijat. Určuje také, zda bude absolvent kurzu při dalším přijímacím řízení nějak zvýhodněn.

Jižní Morava bude pomáhat Srbsku, štědrosti se dočkají i krajané

Jihomoravský kraj brzy otevře své zastoupení v srbském městě Kragujevac. Srbská Šumadijská oblast je totiž regionem, kterému chce vedení kraje dlouhodobě finančně pomáhat. "V rámci Evropy nechceme jenom brát, ale i dávat," řekl jihomoravský radní Igor Poledňák. Kraj bude investovat do řady hospodářských i kulturních projektů. S pomocí může počítat i sdružení českých krajanů Češi Jižního Banátu. V současnosti již má Jihomoravský kraj v Srbsku svého zástupce. Zatím úřaduje z bytu, brzy však bude mít jihomoravské zastoupení v Kragujevaci svou kancelář, poznamenal Poledňák. Zástupcem je český učitel, který v Srbsku dlouhodobě učil děti krajanů češtinu. Jeho úkolem je zprostředkovávat jednání mezi správními orgány obou regionů a mezi hospodářskými organizacemi.

Kraj se již zavázal, že bude 50.000 eur (asi 1,5 milionu korun) dotovat stavbu kanalizačního kolektoru okresu Rača, s půlmilionovou finanční injekcí může počítat kulturní a osvětové sdružení Češi Jižního Banátu. Peníze musejí krajané použít k dokončení prací na založení česky vysílající rozhlasové stanice Slunce - hlas Jižního Banátu. Úmysl jihomoravského vedení pomoci šumadijské části Srbska není žádnou novinkou, kraj na tom pracoval již vloni. Pro ten účel obsahuje letos poprvé krajský rozpočet také kapitolu na pomoc méně hospodářsky rozvinutým zahraničním oblastem.

Dovolená s koňmi je v České republice stále na okraji zájmu

Dovolená s koňmi je v České republice zatím spíše okrajovou záležitostí. Jezdecký cestovní ruch je totiž finančně náročný jak pro podnikatele, kteří koně chovají a cvičí, tak pro klienty. Hodina jízdy na koni totiž vyjde zhruba na 150 korun, řekl ČTK ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek. Počet turistů, kteří tráví dovolenou na statku s možností jízdy na koni, lze podle něho počítat na stovky, maximálně do tisíce ročně. Z nich zatím větší část tvoří cizinci. Z celkového počtu turistů, kteří do země přijíždějí, je to však zanedbatelný zlomek.

V tuzemsku existuje zhruba padesát jezdeckých farem. Dovolenou s koňmi ani zdaleka nenabízejí všechny statky, a to ani ty, které s turisty počítají. Přesto se postupně jezdecký cestovní ruch rozvíjí, tvrdí Beránek. Zejména v Hradeckém a Pardubickém kraji, kde existuje "koňácká" tradice. Koňských farem přibývá také na jihu a západě Čech, ale i na Moravě. Kromě farem, které nabízejí přímo ubytování a jízdu na koních však v Česku existují desítky jezdeckých klubů a jízdáren. I jejich služeb podle Beránka mnozí turisté využívají. Také čeští hoteliéři si v posledních letech začali uvědomovat, že je třeba turistům nabídnout kromě ubytování i další aktivity, a řada hotelů a penzionů s jízdárnami přímo spolupracuje. Možnost jízdy na koních nabízejí v rámci pobytů i cestovní kanceláře. Většinou nejsou lekce jízdy na koních součástí zájezdu, lidé si je však mohou na místě doplatit. Podle obchodního ředitele CK Atis Petra Krče se však pobyty s koňmi neprodávají nijak výrazně lépe než ostatní zájezdy. O zájezdy přitom nemá podle Krče zájem nějaká vyhraněná skupina klientů. Jde o běžné rodiny, které berou jízdu na koních jako ozvláštnění dovolené. Klienti, kteří jsou na koně specialisté, většinou nejezdí přes cestovní kanceláře.

Hygienici v pátek zakázali koupání v Brněnské přehradě

Hygienici zakázali kvůli sinicím koupání v Brněnské přehradě. Rozhodnutí přišlo na konci školního roku, kdy lze očekávat, že břehy nádrže opanují školáci užívající si prázdnin. "Pěkné počasí přišlo letos dříve, což se odrazilo na kvalitě vody. Bohužel voda se v tomto období obvykle rychle kazí i v jiných nádržích," řekl Miroslav Staněk z jihomoravské krajské hygienické stanice. Zákaz neznamená, že koupající se lidé budou pokutováni. Hygienici je touto formou jen upozorňují, že při plavání ve vodě plné sinic a řas hrozí zdravotní rizika. Zejména děti a lidé s citlivou pokožkou a drobným poraněním kůže mohou mít po koupeli problémy, a to v podobě nejrůznějších alergických reakcí.

Brněnská přehrada je v kraji první přírodní koupaliště, v němž hygienici koupání zakázali. Patří také k nejnavštěvovanějším přehradám v kraji. V dalších vodních dílech - Nových Mlýnech na Břeclavsku a Vranovské nádrži na Znojemsku je zatím voda dobrá.

Pražská koupaliště a bazény mohou vodomilové v parných dnech navštěvovat celkem bez obav, soudí hygienik z Pražského zdravotního ústavu Jaromír Sobota. Voda v umělých i přírodních nádržích je poměrně čistá, hygienická služba její kvalitu během letní sezony namátkově kontroluje minimálně dvakrát a v posledních letech nezjistila závažné závady.

Milovníci plavání a koupání mohou v metropoli si mohou v metropoli vybrat ze 17 koupališť a téměř 60 krytých bazénů. Zpravidla od poloviny srpna se začínají ve velkých přírodních koupalištích objevovat sinice. Za čistotu vody plně odpovídají provozovatelé koupališť. Sami si musejí zajistit pravidelné rozbory vody od akreditované laboratoře i odstranění případných závad. V Praze se podle Soboty ještě nestalo, že by provozovatel porušoval své povinnosti natolik, aby bylo nutné s ním zahájit správní řízeni. "Sami si kvalitu vody poměrně dost hlídají, protože je to v jejich vlastním zájmu. Vyhnou se tak omezení provozu koupaliště, případně dalším sankcím," uvedl hygienik.

Hygienici kontrolují poměrně přísně i trávníky koupališť. Především to, zda jsou posečeny. V přerostlé trávě není vidět nepořádek a zdržují se v ní i hlodavci a klíšťata. "Klíšťata jsou letos opravdu velkým problémem, v trávě i parcích jich je poměrně hodně," dodal Sobota.

Jízdenky v plzeňské MHD nahradí možná již příští rok čipové karty

Plzeňští radní rozhodli, že předplatné jízdenky v městské hromadné dopravě nahradí možná již začátkem příštího roku čipové karty. Odstartovali tak první fázi projektu Městská čipová karta, řekl to náměstek primátora Miroslav Kalous. V konečné fázi budou moci lidé kartou platit i vstupy do různých městských zařízení. První etapa spočívá v tom, že se jízdenky nahradí kartami. Karty si budou lidé nabíjet a ve vozech městské hromadné dopravy je budou kontrolovat revizoři. "Zřejmě však zůstane určitá skupina lidí, která si nebude chtít čipové karty pořídit. Spíš asi půjde o starší lidi. Ti budou moci používat jízdenky jako dosud," uvedl Kalous. V dalších fázích bude čipová karta sloužit jako elektronická peněženka. Lidé s ní budou platit například vstupy do muzeí, knihoven, sportovních areálů a jiných městských zařízení. Celý projekt, který se uskuteční postupně během několika příštích let, přijde podle Kalouse možná až na sto milionů korun.

Klaus si byl prohlédnout letoun L-159; to je ale malé, divil se

Prezident Václav Klaus v pátek navštívil největší českou zbrojovku Aero Vodochody. Vyzkoušel si mimo jiné, jak pohodlně se sedí pilotům v lehkých bitevnících L-159, které se v Aeru především vyrábějí. I když má zbrojovka s prodejem těchto letadel problémy, Klaus by v Aeru rád výrobu udržel. Dokonce chce sám pomoci. "To je ale malé, chudák pilot," vzdychal prezident, když se soukal do kokpitu stroje. Do Aera prý přijel hlavně proto, že se jako vrchní velitel ozbrojených sil musí věnovat také armádní problematice. "Aero je velmi významná firma českého průmyslu. Stálo by za to, abychom výrobu letadel zde udrželi, abychom navázali na tuto tradici. Pokud k tomu budu mít možnost nějak přispět, tak bych se o to určitě pokusil," řekl ČTK Klaus.

Rakušané opět protestují kvůli Temelínu

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín oznámili, že v neděli ráno krátce zablokují česko-rakouský hraniční přechod Gmünd/České Velenice. Blokáda by měla trvat od 08:00 do 08:15 hodin SELČ. Dolnorakouská platforma Stop Temelín chce touto akcí "probudit" veřejnost a připomenout jí svůj požadavek na trvalé odstavení české elektrárny nebo alespoň zahájení oficiálních rozhovorů, jejichž tématem by mělo být odstoupení od využívání jaderné energie. V prohlášení platformy se dále uvádí, že podnětem k uspořádání této demonstrace je nedělní návštěva českého premiéra Vladimíra Špidly v Rakousku a jeho účast na evropském fóru v Göttweigu. Jak oznámil mluvčí platformy Gottfried Brandner, odpůrci Temelína žádají, aby se mohli zúčastnit jednání zástupců dolnorakouské zemské vlády se Špidlou. "Usilujeme o aktivní dialog s těmi, kdo rozhodují, a chceme je upozorňovat na naše postoje," řekl Brandner.

V Praze v pátek začaly Letní shakespearovské slavnosti

Maraton téměř 90 divadelních představení, která se vedle imaginativního prostoru Nejvyššího purkrabství Pražského hradu uskuteční i na brněnském Špilberku a v Bratislavě, nabídne příznivcům Thálie sedmý ročník Letních shakespearovských slavností. V pátek večer ho v Praze zahájil Hamlet v režii Lucie Bělohradské s Jiřím Langmajerem v titulní roli. Loňský šestý ročník této přehlídky vzbudil nadšení u kritiky i 30.000 diváků především Králem Learem s Janem Třískou. Také tato inscenace se letos v programu objeví. Vstupenky na pražská představení se prodávají v cenách od 210 do 490 korun. V polovině července se Hamlet na čtyři dny přesune do Brna, pět srpnových představení se uskuteční v Bratislavě. Krále Leara uvidí Praha od poloviny července celý měsíc. Koncem srpna bude hostovat v Brně. I letošní slavnosti počítají s hosty. Středočeské divadlo Kladno uvede koncem srpna komedii Jak se vám líbí a tragédii Romeo a Julie. Britskou verzi Hamleta přiveze do Prahy TNT Theatre Britain - The American Drama Group Europe.

Vychází kniha zachycující tragický příběh běžce Josefa Odložila

S autentickým názvem "prostě, zabil jsem svého otce" přichází na český trh kniha s podtitulem Příběh olympioniků Josefa Odložila a Věry Čáslavské, jejich syna Martina a spravedlnosti po Česku. Publikace Miloslavy Ševčíkové, sestry Josefa Odložila, zachycuje vztah českého rekordmana v běhu na 1500 metrů a stříbrného medailisty z olympijských her v Tokiu s gymnastkou Věrou Čáslavskou, sedminásobnou olympijskou vítězkou. "Možná se lidem bude zdát ten název až neskutečný, ale je to Martinův autentický výrok z televize, jsou to jeho vlastní slova. Kniha je především autentickým dokumentem," prohlásila ve čtvrtek autorka, matka ředitele nedělního Memoriálu Josefa Odložila v Praze Miroslava Ševčíka, předsedy disciplinární komise Českého atletického svazu. V knize je popsáno Odložilovo dětství, sportovní úspěchy, svatba se slavnou českou gymnastkou a problémy, které ve vztahu následovaly. Převážná část knihy však popisuje osudný večer, kdy syn Martin svého otce před deseti lety úderem pěstí zabil. Publikace zachycuje výpovědi svědků, znalecké posudky, průběh soudu a milost, kterou po vynesení čtyřletého trestu udělil prezident Václav Havel.

Na severoirského fotbalového reprezentanta vydán zatykač

Policie v pátek navrhla státní zástupkyni, aby za výtržnictví postavila před trestní senát trojici severoirských fotbalových reprezentantů, kteří před dvěma lety vyprovokovali konflikt se zaměstnanci nočního klubu Atlas v centru Prahy. U čtvrtého fotbalisty Glenna Fergusona policie žádá soud o vydání zatykače. "Když bude projíždět Českou republikou, bude zatčen," řekla ČTK mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Dodala, že po vstupu ČR do Evropské unie příští rok bude zřejmě možné požádat o zatčení sportovce přímo irskou policii.

V Praze strávili ostrovní fotbalisté noc po návratu z Teplic, kde podlehli v kvalifikačním zápase o postup na mistrovství světa České republice 1:3. Neshody vznikly při placení. Podle policie byl nejagresivnější Ferguson, který hodil po členovi barové ochranky květináč a zranil ho na hlavě. Muž byl v pracovní neschopnosti dva měsíce a dodnes má problémy s okem. Ferguson byl stejně jako další tři fotbalisté obviněn z výtržnictví, ale po zpracování lékařského posudku se vyšetřovatel rozhodl rozšířit jeho obvinění o pokus o těžkou újmu na zdraví. Dodnes se však cestou právní pomoci nepodařilo změnu obvinění Fergusonovi doručit. Policejní rada proto případ rozdělil a navrhl obžalovat jen trojici obviněných z výtržnictví. Jména obviněných policie nechce sdělit. Do případu jsou podle informací ČTK zapleteni vedle Fergusona kapitán mužstva Michael Hughes, útočník David Healy, záložník Peter Kennedy a trenér brankářů Tommy Wright.

Cyklistickou časovku kategorie elite vyhrál Hrazdíra

Český mistrovský titul v cyklistické časovce vybojoval v Tvrdošíně na Slovensku jezdec stáje eD'system-ZVVZ Michal Hrazdíra. Ve společném šampionátu získal slovenské zlato na trati dlouhé 47 kilometrů Robert Nagy z Mapei Kanisza. V mistrovství ČR získal stříbro se ztrátou pouhých pěti sekund Radek Blahut z JOKO Velamos a třetí skončil mistr z posledních třech let Ondřej Sosenka z polské stáje CCC Polsat.

Počasí

Sobota přinese polojasné až oblačné počasí. Ojediněle se objeví přeháňky nebo bouřky. Rtuť teploměru vystoupí na 23 až 27 stupňů.