Zprávy Radia Praha

Karel Srba dostal osm let vězení, jeho kauza ale nekončí

Na osm let vězení v pondělí odsoudil českobudějovický krajský soud bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu za to, že si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové. S mnohaletými tresty odešli od soudu i lidé, kteří se na likvidaci Slonkové měli podílet. Pondělním verdiktem ale kauza nekončí. Srba se totiž na místě odvolal, takže případ se přesune před pražský vrchní soud. Soud vynesl rozsudek nad Srbou téměř rok poté, co se informace o úmyslu zabít Slonkovou dostaly na veřejnost. Důvodem likvidace mělo být to, že často poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu zahraničí. Soudce Slavomír Cirhan v pondělí uvedl, že mnohamilionový majetek Srbových pocházel zjevně z úplatků na ministerstvu. Podle dřívějších informací mělo jít o úplatky při zadávání veřejných zakázek. Soud dospěl k závěru, že Srba objednal vraždu Slonkové u své spolupracovnice Evy Tomšovicové, která kontaktovala prachatické podnikatele Michala Novotného a Petra Volfa. Oba na vraždu najali vimperského recidivistu Karla Rziepela, který ale plán vyzradil policii. Tomšovicová a Novotný dostali šestiletý a Volf čtyřletý trest ve věznici s dozorem. Jiří Slavík, který na likvidaci novinářky poskytl téměř kilogram trhaviny Semtex, vyvázl s podmínkou. Podle soudu účel objednávky neznal.

Slonková nechtěla verdikt soudu nijak komentovat. "Tímto pro mě celý ten příběh skončil a víc k tomu nemám co říct," řekla ČTK. V nevinu svého muže naopak věří Markéta Srbová. "Jsem z toho zklamaná a ani se mi nelíbí celé to odůvodnění soudu. Připadá mi to demagogické," uvedla. Ministerstvo zahraničí rozhodnutí soudu nekomentovalo. Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Miloslav Ransdorf (KSČM) bez dalších podrobností uvedl, že v kauze se objevuje velké množství pochybností a nejistot a existují obavy, že se do případu promítají politické vlivy.

Sobotka chce šetřit na obraně, vědě i na zemědělcích

Ministr financí Bohuslav Sobotka chce příští rok šetřit například v resortech obrany, zemědělství či v oblasti vědy a výzkumu. Vláda však podle něj dosud o žádných výdajových škrtech nerozhodla, v pondělí mu pouze uložila rozepsat úspory 20,7 miliardy korun na jednotlivá ministerstva a další kapitoly státního rozpočtu tak, aby deficit rozpočtu na rok 2004 nepřesáhl 118 miliard korun. "Pokud jde o strukturu úspor, vláda se ještě určitě bude přít a diskutovat několik týdnů," řekl Sobotka na tiskové konferenci. "Debatu o prioritách a úsporách vláda definitivně uzavře na přelomu srpna a září, kdy bude schvalovat návrh rozpočtu na rok 2004," dodal. Do poslanecké sněmovny musí kabinet návrh rozpočtu odeslat do konce září. Výdaje ministerstva obrany mají být podle Sobotky na úrovni dvou procent HDP v příštích letech, výdaje na vědu a výzkum by měly zůstat na úrovni letošního roku. Právě kvůli škrtům v armádním rozpočtu nedávno rezignoval ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Nadále budou také pokračovat jednání o dotacích zemědělcům a o růstu platů učitelů a dalších zaměstnanců veřejné sféry. Sobotka trvá na tom, že na růst platů může jít v příštím roce maximálně pět miliard korun.

Otázku odškodnění českých Němců odsunula vláda o dva týdny

Kabinet premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) odsunul o dva týdny projednávání zprávy o situaci národnostních menšin v loňském roce. V rámci tohoto bodu chtěl vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) vládu požádat o vyjádření k možnému odškodnění sudetských Němců žijících v České republice. Mareš chce své kolegy požádat, aby pověřili jeho a další ministry přípravou analýzy. Tento materiál by zmapoval počet a sociální situaci lidí, kterých by se případné humanitární gesto české vlády týkalo. "Dnes se tak nestalo, jednání bylo odloženo," informovala ČTK mluvčí vlády Anna Stárková. Jakou formou by byli čeští Němci odškodněni, zatím lidé z Marešem řízené Rady vlády pro národnostní menšiny neví. Jedním z možných prostředků pro vyjádření humanitárního gesta je například využití působnosti česko-německého Fondu budoucnosti, jehož prostřednictvím by bylo možno alespoň částečně řešit problémy, na které poukazují zástupci příslušníků německé národnostní menšiny. Podle Marešovy zprávy jde konkrétně o nezapočítané doby při výpočtu starobního důchodu, újmy způsobené srážkami dvaceti procent z výplat či jiných křivd včetně požadavku morální rehabilitace.

Vláda chce snížit nemocenskou až o 15 procent

Nemocenské dávky by měly v příštích dvou letech podle pondělního rozhodnutí vlády klesnout o 11 až 15 procent. Státní pokladna by tak ušetřila čtyři až pět miliard korun. Kabinet schválil návrh novely zákona o nemocenském pojištění, která je součástí reformy veřejných financí, řekla ČTK jeho mluvčí Anna Stárková. Reformní zákony bude nyní projednávat Poslanecká sněmovna. Nejvíce chce stát podle návrhu ušetřit za prvních 14 dní nemoci zaměstnance. První tři dny by měl nemocný dostávat jen 25 procent z denního vyměřovacího základu, zatímco nyní dostává 50 procent. Minimální denní vyměřovací základ, který je dnes 480 korun, bude v prvních 14 dnech nemoci snížen o deset procent. Výdělek od 480 do 690 korun se bude pro výpočet nemocenské snižovat o 40 procent a k výdělku nad 690 korun se nebude vůbec přihlížet. Nemocenské dávky se navíc do roku 2005 nebudou valorizovat. Základ se také nebude počítat z posledního kalendářního čtvrtletí, ale z celých 12 měsíců. Škromach na pondělní tiskové konferenci během zasedání kabinetu zdůraznil, že nebude krácena podpora, kterou pobírají rodinní příslušníci při ošetřování nemocného člena rodiny. Úpravy nemocenských dávek mají zamezit jejich zneužívání.

Rodiče si budou moci bez omezení přivydělat a o dávky nepřijdou

Rodiče malého dítěte si budou moci bez omezení přivydělat a o rodičovský příspěvek 2552 korun přitom nepřijdou. Počítá s tím novela zákona o státní sociální podpoře, jejíž návrh v pondělí schválila vláda, řekl ČTK během jejího zasedání Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády. V návrhu je však omezení, podle něhož může dítě navštěvovat předškolní zařízení pouze pět dní v měsíci. Podle navrhované novely by se také změnilo místo vyplácení dávek sociální podpory. Lidé, kteří byli zvyklí chodit si pro ni na obecní úřady, by museli zamířit na pracovní úřad. Dávky by podle ministerstva práce a sociálních věcí vyplácelo 76 úřadů práce. Zpřísnily by se také pravidla vyplácení dávek. Zvláště by se to dotklo osob samostatně výdělečně činných, které mnohdy uplatňují nárok na příspěvek, přestože jejich sociální situace tomu neodpovídá. Proto by se u nich uplatňoval princip fiktivního příjmu ve výši 50 procent průměrné mzdy v národním hospodářství. Týž princip by byl použit i při stanovení daně z příjmu a odvodů zdravotního, sociálního a důchodového pojištění.

Důchody mají být od 63 let a předčasné penze trvale nižší

Věk pro odchod do důchodu by se měl podle pondělního rozhodnutí vlády postupně do roku 2013 zvyšovat až na 63 let, řekl ČTK během zasedání ministrů Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády. Do penze ale bude možné odejít až o tři roky dříve. Kdo toho využije, musí však počítat s tím, že bude brát trvale nižší důchod. Změny musí ještě schválit parlament. Důchodci si budou moci přivydělat libovolně vysokou částku ihned po odchodu do penze, nikoliv až po dvou letech jako nyní. Novela zákona o důchodovém pojištění je součástí připravované koaliční reformy veřejných financí. Novela dále počítá s tím, že do doby pojištění se bude započítávat pouze šest let studia po dovršení 18. roku života. Tato takzvaná náhradní doba pojištění se bude pro výpočet důchodu započítávat jen 80 procenty doby skutečného placení pojištění. Podnikatelé se musí připravit na to, že minimální vyměřovací základ pro placení pojistného se postupně zvýší z dnešních 35 na 50 procent a minimální měsíční vyměřovací základ bude ve výši 50 procent průměrné mzdy v národním hospodářství, což je více než trojnásobek částky platící podle současné právní úpravy.

Vláda při odměňování státních zaměstnanců přihlédne k rozpočtu

Vláda chce při odměňování státních zaměstnanců přihlížet k možnostem rozpočtu. Kabinet v pondělí proto v tomto duchu schválil novelu služebního zákona, který by měl platit od počátku příštího roku, uvedla během vládní schůze její mluvčí Anna Stárková. Kdyby platil zákon beze změn, pak by podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha hrozilo další zatížení rozpočtu o osm miliard korun. Novela je součástí reformy veřejných financí. Možnostmi rozpočtu se bude řídit například příplatek za službu, kterým se oceňuje její náročnost i věrnost republice, a za výchovu čekatele. Osobní příplatky a zvláštní příplatky za službu spojenou s mimořádným rizikem při ochraně státních zájmů nebo státní dozor na pracovištích v podzemí budou stanoveny zvláštním vládním nařízením s přihlédnutím k obecné úpravě. Zvláštním nařízením chce vláda určovat i další platy, pro které se ujalo označení třináctý a čtrnáctý plat. Vláda projedná i podmínky jejich výpočtu. Státní zaměstnanci mají v příštích třech letech tyto platy pobírat v poloviční výši.

Platy ústavních činitelů by příští tři roky neměly růst

Platy ústavních činitelů by příští tři roky neměly růst. Vládou v pondělí schválený záměr je součástí reformy veřejných financí, řekla ČTK během zasedání kabinetu jeho mluvčí Anna Stárková. Časem by platy měly kopírovat trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Vláda toho chce dosáhnout, co nejdříve, uvedl v předloze ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Nynější způsob automatického zvyšování se podle Škromacha neosvědčil, protože vedl k "odtržení" procentního přírůstku platů ústavních činitelů a státních zaměstnanců a k rychlejšímu růstu náhrad výdajů, než jaký by odpovídal vývoji spotřebitelských cen a inflace.

ODS zřejmě zůstane s návrhem nových sociálních dávek osamocena

Občanským demokratům se zřejmě nepodaří ve sněmovně prosadit návrh na takzvané jednotné sociální dávky. Vyplývá to z pondělního vyjádření poslanců parlamentních stran. Změnu systému výplaty dávek navrhl jako součást alternativní reformy veřejných financí poslanec Vlastimil Tlustý. Návrh má sice zřejmě podporu celé ODS, ale ostatní strany se k němu staví většinou negativně. Předseda poslanců ČSSD Petr Ibl by Tlustého návrh nepodpořil. Chápe sice snahu zpřehlednit systém sociálních dávek, ale představa, že takovou dotaci budou dostávat i ti, kteří ji v danou chvíli nepotřebují, se mu nelíbí. Domnívá se, že lidé by takovou dávku prostě utratili. Šéf unionistického klubu Karel Kühnl ČTK řekl, že se s touto iniciativou zatím neseznámil. "Návrhy, které přednesl pan poslanec Tlustý, budou nepochybně součástí programu ODS do příštích voleb a voliči rozhodnou, zda se máme vydat touto cestou," řekl.

Smyslu návrhu, aby všichni dostávali stejnou dávku, ať si s ní dělají, co chtějí, nerozumí předseda poslanců KDU-ČSL Jaromír Talíř. Soudí, že pro někoho by taková dávka nebyla potřebná, naopak pro jiné by byla dávkou, která by jejich problémy neřešila. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik považuje za jedinou výhodu návrhu to, že poskytování dávky by bylo méně administrativně náročné. Potvrdil, že vlastní reformu veřejných financí chystá i KSČM. Její základní východiska má projednat výkonný výbor ústředního výboru strany 18. července.

Sobotka: Tlustého návrh by lidem snížil důchod o tři tisíce

Pokud by byl uveden do praxe návrh poslance za ODS Vlastimila Tlustého na rovnou sociální dávku, lidem by klesly v průměru důchody o tři tisíce korun a schodek státního rozpočtu by se prohloubil o více než 90 miliard korun, míní ministr financí Bohuslav Sobotka. O dalších 40 miliard by podle ministra stát přišel v případě návrhu ODS na rovnou patnáctiprocentní daň; takové výše by totiž dosáhl výpadek daňových příjmů. "Je to populismus, který by způsobil chaos v našem sociálním systému," řekl v pondělí Sobotka k návrhu paušální sociální dávky. Poslanec Tlustý podle něj "rychleji mluví než počítá". Tlustý navrhuje zrušit dnešní systém sociálních a nemocenských dávek, podpor v nezaměstnanosti a pro mladší lidi i důchodů a nahradit ho jedinou sociální dávkou. Tu by dostával každý člověk starší 18 let. Podle předběžných propočtů by šlo o 3500 až 4000 korun měsíčně a dávka by se zvyšovala podle inflace. Rovná dávka je podle Tlustého doplňkem k rovné dani z příjmu, která je základem reformy veřejných financí z dílny ODS.

Mareš by chtěl církevní agendu od Dostála od 1. ledna roku 2004

Vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) by si přál převzít od ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD) církevní agendu k 1. lednu příštího roku. Řekl to v pondělí na dotaz ČTK. Dostál církevní agendu kvůli dlouholetým sporům svého úřadu s církvemi už nechce. K převodu agendy je nutná změna kompetenčního zákona. Dostál řekl deníku Právo, že ho "už nebaví hádat se s církvemi" a "ať to dělá někdo jiný". Zástupci církví jeho záměr převést kompetence na Úřad vlády vítají. Změna by mohla být pozitivní například podle patriarchy Církve československé husitské Jana Schwarze. "Pokud místopředsedou vlády bude člověk, který se bude zajímat o život církví, bude se zabývat jejich posláním a bude komunikovat s jejich představiteli, bude to jedině dobře," řekl Schwarz ČTK. "Na adresu spolupráce církví s ministrem kultury Pavlem Dostálem lze potvrdit, že skutečně idylická nebyla, a to nikoli vinou církví," řekl v pondělí na dotaz ČTK mluvčí katolických biskupů Daniel Herman.

Handicapovaní demonstrovali za osobní asistenci, proti ústavům

Za právo na osobního asistenta a za možnost svobodně si zvolit druh, místo a poskytovatele sociální služby, jak jim nejlépe vyhovuje, v pondělí demonstrovalo před Úřadem vlády zhruba 120 zdravotně postižených lidí z celé republiky. Jejich zástupci předali vládě memorandum, kde vyjádřili obavu z toho, že nově připravované zákony o rozpočtovém určení daní a o sociálních službách jim svobodné rozhodování nedovolí. Demonstrace se konala pod heslem: "Chceme žít tam, kde to máme rádi". Tomu odpovídaly i transparenty protestujících vozíčkářů, hluchoněmých či nevidomých, které hlásaly například: "Ústavní péči pouze pro ty, kteří to požadují" nebo "S odvoláním na Ústavu nechceme zpět do ústavu". Postižení chtějí, aby za každým člověkem byla určitá kupní síla, za níž by si mohl vybrat sociální službu, kterou potřebuje. V současnosti se totiž peníze dávají přímo poskytovatelům péče. Podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy přitom na člověka, který je v ústavu, vydává stát třikrát více než na toho, komu jsou rovnocenné služby poskytovány doma. "Chceme, aby člověk, který potřebuje pomoc druhého člověka, si mohl vybrat z celé škály služeb," uvedl Krása. Ministerstvo práce a sociálních věcí reagovalo na pondělní protest prohlášením, v němž uvádí, že návrh zákona lidem svobodnou volbu sociální služby umožňuje.

Velvyslanec EK Cibrian se loučí s Prahou

Velvyslanec Evropské komise a šéf Delegace Evropské unie Ramiro Cibrian se loučí s Prahou. Po pěti letech, během nichž se věnoval hlavně přistoupení republiky k evropské patnáctce, metropoli opouští. V pondělí se byl rozloučit na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem. "Při obědě na rozloučenou spolu diskutovali o budoucnosti Evropské unie, o přípravě ústavy EU, o roli České republiky po vstupu do Evropské unie," řekl ČTK Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. Cibrian ve funkci končí poté, co si Češi v nedávném referendu odhlasovali vstup do Evropské unie. Příští rok v květnu by se Česká republika společně s desítkou kandidátských zemí měla stát členem unie. Velvyslanec už dříve uvedl, že Česko je na vstup téměř stoprocentně připraveno. Zbývají podle něj ještě drobnosti, jako je třeba vzájemné uznávání vysokoškolských diplomů. Velvyslanec Evropské komise sám před referendem najezdil několik tisíc kilometrů po českých a moravských městech. Nyní se tak chystá na dovolenou do jižního Španělska.

V Darney vzpomněli 85 let vzniku československé armády

Vojáci, politici, váleční veteráni a množství dalších lidí se v pondělí sešli u pomníku francouzsko-československého přátelství u východofrancouzského městečka Darney, aby si zde připomněli 85. výročí vzniku první československé jednotky. Zároveň oslavili i Den ozbrojených sil České republiky, který připadá na pondělí. Právě na planině u Darney 30. června 1918 francouzský prezident Raymond Poincaré před nastoupenou jednotkou oznámil, že Francie jako první mezi spojenci uznává právo Čechů a Slováků na samostatný stát. Jednotce rovněž předal jako dar od města Paříže červenobílý prapor zhotovený na návrh Františka Kupky. Darney přátelstvím s Čechy a Slováky doslova žije. Hlavní náměstí nese jméno prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, další náměstíčko je pojmenováno po českém exprezidentovi Václavu Havlovi. K památníku na kopečku v polích vedou dvě stezky pojmenované po dalších zakladatelích Československa - Edvardu Benešovi a Milanu Rastislavu Štefánikovi. Darney navíc pojí partnerství s jihomoravským Slavkovem, dějištěm bitvy tří císařů z dob napoleonských válek.

Šestá česká družice byla úspěšně vypuštěna na oběžnou dráhu

Z ruského kosmodromu Pleseck byla v pondělí v 16:14 SELČ úspěšně vypuštěna šestá česká družice jménem Mimosa. Na oběžnou dráhu kolem Země ji vynesla raketa Rokot společně se sedmi dalšími kosmickými aparáty z Kanady, USA, Dánska, Japonska, vesměs vědeckého charakteru, a se zkušební maketou ruské družice Monitor-E. Všechny družice mají Zemi oblétat na nízké oběžné dráze, některé po kruhové, jiné po eliptické, informovala agentura ITAR- TASS. Jak informoval Radek Peřestý, který za českou stranu řídí projekt Mimosa v Plesecku, družice byla úspěšně uvedena na oběžnou dráhu kolem Země. "Dnes v 17:43 SELČ byl z pozemní stanice v Panské Vsi potvrzen příjem radiomajáku družice MIMOSA, která tímto byla úspěšně vyvedena na oběžnou dráhu kolem Země," uvedl v pondělí Peřestý.

Družice Mimosa je určena pro vědecký výzkum podmínek, za nichž se pohybují umělé družice obíhající kolem Země ve výškách od 100 do 800 kilometrů. Nese speciální přístroj mikroakcelerometr, který bude měřit působení atmosféry, různých druhů tlaků a záření, například i odraženého od zemského povrchu, a vůbec všech sil působících při letu družice na její povrch. Přístroj je schopen zachytit jevy až miliardkrát menší, než je síla přitažlivosti na povrchu Země. Družici Mimosa, včetně měřicího přístroje, navrhli pracovníci astronomického ústavu a zkonstruovaly české podniky. Obíhat bude po eliptické dráze s výškou měnící se od 320 do 820 kilometrů.

Francouzi začali v K.Varech budovat mobilní kinosál pro festival

Mobilní francouzský kinosál Bioscope, který letos rozšíří nabídku promítacích sálů při 38. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, začali v lázních v pondělí odpoledne montovat technici francouzské firmy Impérial Bioscope. Kino pro 296 sedících diváků včetně čtyř vozíčkářů vyroste do úterý na parkovišti v sousedství festivalového centra, lázeňského hotelu Thermal. Na výstavbu 11 metrů vysokého a 37 metrů dlouhého promítacího stanu je třeba 70 tun materiálu, který až k Thermalu dopravily z francouzské Bretaně tři kamiony. Jeden z nich se také stane součástí mobilního kina, protože skrývá promítací kabinu. Základy kinosálu tvoří několik desítek metrů dlouhý gumový válec napuštěný čtyřiceti tunami vody. Na něj je upevněn stan mobilního kina. Kino je bezbariérové a ozvučené systémem Dolby SR. Stejně jako ostatní projekční sály bude vybaven titulkovacím zařízením. Filmy se budou promítat na širokoúhlé plátno o ploše více než 70 metrů čtverečních.

Počasí

V noci skoro jasno až polojasno, v Čechách od západu přibývající oblačnost s přeháňkami, místy s bouřkami. Teploty 20 až 16 stupňů. V úterý oblačno nebo zataženo s deštěm nebo s přeháňkami, místy to mohou být i bouřky, ojediněle s kroupami. Na východě Moravy a Slezska bude ještě zpočátku polojasno. Teploty mezi 21 a 25, na východě Moravy a Slezska ještě 26 až 30 stupňů.