Zprávy Radia Praha
Cyrilometodějské pouti na Velelehradě se zúčasnilo na 30 tisíc věřících
Česká republika slaví 5. července státní svátek. Připomíná si odkaz křesťanské mise slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří na Moravě ve druhé polovině 9. století položili základy ke vzniku českého státu. Přeložili biblické a liturgické texty do řeči Slovanů, upravili pro slovanskou řeč písmo a vytvořili světský a církevní zákoník.
Cyrilometodějské pouti se na moravském Velehradě zúčastnilo okolo 30.000 věřících. Mši vedl předseda České biskupské konference a arcibiskup olomoucký Jan Graubner. Kardinál a arcibiskup pražský Miloslav Vlk ve svém kázání připomněl české křesťanské tradice a postavení poutního Velehradu, který v roce 1990 nazval při své návštěvě papež Jan Pavel II. spojnicí východní a západní Evropy.
V souvislosti se zamítnutím smlouvy s Vatikánem vzpomněl také na fakt, že někteří politici mají neustále paradoxní snahu zužovat svobodný prostor církví. Poutníky pozdravil dopisem apoštolský nuncius Josef Ender, který mimo jiné napsal, že věří v důvěryhodné plnění spolupráce mezi katolickou církví a vedením státu. Požádal také obě strany o pochopení při vyjednávání o česko-vatikánské smlouvě.
Slavnostní mši předcházel v pátek koncert lidí dobré vůle. Pod širým nebem zazpívali modlitby v různých žánrech účinkující z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska i Slovinska. Výtěžek ze vstupného, které bylo na akci dobrovolné, věnují organizátoři vozíčkářům a na opravu místních barokních prostor u velehradské baziliky. Ministr zahraničí a člen správní rady Nadačního fondu Most naděje Cyril Svoboda (KDU-ČSL) předal při koncertu hospici na Svatém Kopečku u Olomouce také šek v hodnotě 250.000 korun.
Václav Klaus se setkal s řeckým prezidentem a pronesl přenášku na téma vztahů mezi EU a USA
Prezident Václav Klaus pokračuje spolu s manželkou Livií v návštěvě Řecka, kde se mimo jiné účastní konference Aténský seminář 2003. Vystoupil na ní s přednáškou na téma vztahů mezi Evropskou unií a Spojenými státy, při níž zopakoval svůj názor, že nechápe dělení Evropy na starou a novou a že neví, ke které z nich by se přiřadil. Vytváření nových dělítek v Evropě, která již nějaká má, označil jako neužitečné. Klaus také vyslovil přesvědčení, že sjednocování Evropské unie toto uskupení států do jisté míry posiluje. Pokud se však sjednocování přežene příliš, nastane bod zlomu, po kterém se unie naopak zase oslabuje.
Prezident Václav Klaus se v Aténách sešel také se svým řeckým protějškem Konstantinosem Stefanopulosem, s nímž projednával širokou škálu témat od turistiky po možnost prodeje českých letadel L-159 Řecku, které věnuje pět procent hrubého domácího produktu na obranu.
Ministryně Ferrerová-Waldnerová: Mezi Rakouskem a Českem nastalo uvolnění
Podle rakouské ministryně zahraničí Benity Ferrerové-Waldnerové nastalo po nedávném prohlášení premiéra Vladimíra Špidly ve vztazích mezi Rakouskem a Českem "široké uvolnění" a celkové navození "důvěryhodných nových poměrů". Ministryně tak reagovala na Špidlovo nedělní vystoupení na Evropském fóru v rakouském Göttweigu, kde uvedl, že politování české strany nad poválečnými excesy, projevené v česko-německé deklaraci z roku 1997, se plně vztahuje i na nynější rakouské občany. Připomněla, že Špidla také ujistil, že příslušné části takzvaných Benešových dekretů nemohou už zakládat žádné nové vztahy.
Ministryně odmítla komentovat dotaz zpravodaje APA, zda se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou jednala také o jeho údajném výroku, že lituje excesů kolem odsunu, ale nikoli odsunu jako takového. "Není třeba každé slovo hned vážit na zlatnických vážkách," řekla k tomu ministryně. Svoboda na stejný dotaz taková slova popřel. "To jsem neřekl," zdůraznil.
Husitský patriarcha Schwarz odmítl snahy obnovit mariánský sloup
Patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz opět odmítl snahy některých katolických aktivistů vrátit na Staroměstské náměstí v Praze mariánský sloup. V předvečer 558. výročí upálení českého církevního reformátora Jana Husa a v den 100. výročí položení základního kamene k Husovu pomníku přinesl dnes Schwarz na toto místo květiny. Mariánský sloup, postavený v 17. století a stržený roku 1918, chápou reformační církve jako nežádoucí symbol vděčnosti katolické církve za úspěch v bitvě na Bílé hoře a v rekatolizačním tažení. Z náměstí zmizel v důsledku protihabsburských nálad při vzniku Československa. Nyní jej chce znovu postavit Společnost ppro obnovu mariánského sloupu.
Pilot RAF Karel Novotný má v rodném Hrbově pamětní desku
Pamětní deskou uctil Hrbov na Žďársku svého rodáka, pilota 311. československé bombardovací perutě Královského letectva (RAF) Karla Novotného. Desku na jeho rodném domě odhalil válečný veterán a generál ve výslužbě Alois Šiška. Slavnostní akt zakončila státní hymna, nad Hrbovem přeletěly stíhačky z náměšťské letecké základny. Novotnému bylo 24 let, když 13.července 1944 zahynul při pádu bombardéru u Marlborough Village v hrabství Devonshire na Britských ostrovech. Je pohřben na Weston Hill Cemetery v Plymouthu.
Podle Šišky na letce, působící během druhé světové války v zahraničních armádách, česká oficiální místa stále poněkud zapomínají, i když v poslední době se situace lepší. Mezi hosty byl také velitel vzdušných sil Armády České republiky Jan Vachek a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Kromě oficiálních hostů přihlíželo odhalení desky také více než 150 hrbovských rodáků, kteří se sjeli na své historicky první setkání z celého Česka i ze zahraničí.
Mladí nadšenci v Bříství oživili památku místních legionářů
Parta mladých nadšenců z Klubu vojenských vozidel v Bříství na Nymbursku oživila památku deseti místních legionářů. Jejich několikaletá snaha vyústila v slavnost, při které zástupci obce odhalili legionářům pamětní desku v parku na náměstí. Zároveň desítky občanů zavítaly na nově otevřenou výstavu, která připomíná historii čs. legií a především přináší údaje z archivů o všech deseti místních legionářích. Předseda klubu Roman Šmejkal zdůraznil především zásluhy Václava Beneše, který se vracel do vlasti jako velitel transportu a později to dotáhl na velitele vojenské posádky v Bratislavě.
Televize Joj: Čeští patologové se možná vyhnou vězení
Čeští lékaři, kteří byli zadrženi na Slovensku kvůli podezření z nelegálního vývozu lidských orgánů a obviněni z trestného činu, se možná vyhnou vězení. Obhájci lékařů mohou podle slovenské televize Joj využít nedostatečnou legislativu, která neupravuje podmínky pro převoz lidských tělesných vzorků do jiné země. Oba muže poslala ve čtvrtek skalická soudkyně do vazby. Při výslechu se jejich výpovědi lišily. Zatímco jeden z obviněných lékařů tvrdil, že vzorky tkáně a krve chtěl propašovat přes slovensko-českou hranici pro vlastní potřebu, druhý obviněný prý uvedl, že kontraband byl určen pro zahraniční firmu. V případě prokázání viny jim hrozí až tři roky odnětí svobody.
Cizincům nehrozí žádný postih, nezaplatí-li pokutu za přestupek
Zahraničním turistům, kteří se v České republice dopustí dopravního či jiného přestupku, nehrozí prakticky žádný postih, odmítnou-li na místě zaplatit pokutu. Chybí totiž legislativa platná v některých sousedních zemích umožňující zabavit dotyčnému osobní věc nebo cestovní doklad, shoduje se policie a finanční úřad. Pokud cizinec odmítne v Česku zaplatit pokutu ihned na místě, vystaví policista složenku. Adresátem platby je finanční úřad. Nemá-li v zemi žádný majetek, je však cizinec i mimo dosah finančních úřadů, řekl tiskový mluvčí Finančního ředitelství hlavního města Prahy Lubomír Janoušek. O kolik stát takto přichází, nechtěl odhadnout. Jak uvedl, úspěšnost při vymáhání nezaplacených pokut od cizinců je ale v současnosti nulová.
Ministryně zdravotnictví Marie Součková navrhne pojištění dětí cizinců s dlouhodobým pobytem
Na zdravotní péči za stejných podmínek jako čeští občané budou mít nárok i děti cizinců, které zde mají dlouhodobý pobyt a žijí s rodiči nebo jiným dospělým, jemuž byly svěřeny do péče. Ministryně zdravotnictví Marie Součková vládě navrhne, aby se tyto děti mohly od 1. ledna 2004 stát účastníky veřejného zdravotního pojištění. Mluvčí ministerstva Mario Böhme zdůraznil, že pojištění nebude pro tyto děti povinné, většinou totiž už mají pojistku ze země, odkud přicházejí. Rodiče si budou moci vybrat kteroukoli zdravotní pojišťovnu. Pojištění dětí cizinců nebude mít podle mluvčího dopad na státní rozpočet. Za děti nebude hradit pojistné stát, ale rodič nebo pěstoun.
Zdravotníci z celé Evropy závodili, kdo umí nejlíp poskytnout první pomoc
Ošetření zraněných po výbuchu v letním kině - to byla patrně nejtěžší disciplína v evropské soutěži Červeného kříže v poskytování první pomoci FACE 2003. Její 16. ročník se konal na pražském Výstavišti. Klání se zúčastnilo 25 pětičlenných týmů z celé Evropy. Nejlépe se s touto situací, při níž věrohodně namaskovaní figuranti sténali na chodnících, podle rozhodčích a lékařů vypořádali Norové. Nelehký byl také úkol postarat se o zraněné po modelové srážce dvou autobusů. O tom, kdo byl v téhle disciplíně nejlepší, rozhodovala i tady taktika. Dobře ji zvládli Němci a Švýcaři. Česká republika se jako pořadatelská země letos soutěže nezúčastnila.
Karlovarská soutěž nabízí návštěvníkům celkem 16 filmů
Celkem šestnáct celovečerních filmů, které budou uvedeny většinou v mezinárodní či dokonce světové premiéře, vybrala umělecká ředitelka Eva Zaoralová do hlavní soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Za jednu z výher považuje, že například kontroverzní král asijského filmu Kim Ki-duk, který byl loňským hostem festivalu, dal před ostatními přednost právě karlovarské soutěži. "Zařazeny jsou do ní pouze snímky vyrobené po 1. lednu 2002, které nebyly uvedeny v soutěži jiných přehlídek," řekla Zaoralová. Domácí kinematografie má dvě želízka v ohni, neboť kromě Hřebejkova Pupenda má podíl i na koprodukčním snímku Kruté radosti slovenského režiséra Juraje Nvoty.
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech byl zahájen předáním prvních ocenění. Za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii je převzali režisér Jiří Menzel a britský filmař Stephen Frears, který na festivalu uvede svůj snímek Špína Londýna. V hledišti Velkého sálu festivalového paláce Thermal usedli například premiér Vladimír Špidla, ministr kultury Pavel Dostál a řada zahraničních filmařů.
Víkend na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech je ryze pracovní. V obou volných dnech je pro filmové fanoušky připraveno 111 filmových představení. Promítá se ve třinácti kinosálech s celkovou kapacitou 3680 míst, která však přesto nestačí. První projekce začínají v devět hodin ráno, ty poslední přesně o půlnoci. Letos poprvé organizátoři rozšířili kapacitu o pronajatý mobilní francouzský kinosál Bioscope, který vznikl přímo u Thermalu. Má kapacitu 296 míst a k zemi ho kotví gumový válec napuštěný čtyřiceti tunami vody.
Fotografie o šesti smyslech chtějí pomoci sluchově postiženým
Získat prostředky k vybavení českých filmů distribuovaných do kin speciálními titulky tak, aby jim rozuměli i sluchově postižení, je cílem výstavy fotografií nazvaných Šest smyslů. Na jaře byla otevřena v Praze a v těchto dnech si ji mohou v hotelu Thermal prohlédnout návštěvníci mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Výsledkem je 24 snímků zachycujících lidské smysly ze čtyř různých úhlů pohledu.
Prvním českým titulem, jehož jedna z 33 kopií má titulky pro neslyšící, je Hřebejkovo Pupendo, promítané na festivalu v hlavní soutěži. Vystupuje v něm i patnáctiletý Lukáš Baborský ze Základní školy pro sluchové postižené. Ten byl vlastně filmařům inspirací k realizaci titulků pro neslyšící. Ty vysvětlují děj a zaznamenávají například, že zvoní telefon, něco bouchlo či že někdo křičí.
Prací v kavárně se mentálně postižení připravují na běžný život
Devět mentálně postižených lidí pracuje v kavárně Vesmírna v ulici Ve Smečkách. Sbírají objednávky, připravují nápoje, obsluhují hosty. To nejtěžší je ale teprve čeká. Cílem projektu sdružení Máme otevřeno?, které kavárnu provozuje, je totiž jejich úplná integrace do běžného života včetně nalezení práce. Dva z nich tento přechod možná již brzy čeká, řekla koordinátorka kavárny Jana Moutelíková. Čtyři muži a pět žen ve věku mezi 20 a 27 lety pracuje v kavárně již přes rok. Všichni mají lehké nebo střední mentální postižení. Do kavárny chodí na čaj, závin či jiné dobroty nejčastěji studenti. Mezi časté návštěvníky ale patří i ženy, které láká nabídka zdravých jídel, a cizinci.
Příbramská radnice vypsala soutěž na sochu Antonína Dvořáka
Příbram ozdobí socha hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841 -1904). Město tak chce vzdát hold umělci, který žil a tvořil v nedaleké obci Vysoká. Pomník by měl být odhalen v příštím roce u příležitosti 100. výročí Dvořákova úmrtí. Socha by měla být z bronzu, v životní velikosti a měla by vycházet z historických zdrojů, vyplývá z podmínek výtvarné soutěže. Dvořák je s Příbramskem úzce spjat. Často pobýval v bývalém novorenesančním zámečku ve Vysoké, jehož původním majitelem byl jeho švagr Václav Kounic. V blízkosti zámečku se nachází jezírko, které Dvořáka inspirovalo k napsání jeho nejslavnější opery Rusalka.
V krátké době je to už druhá socha, kterou příbramská radnice postaví významné osobnosti. Od loňského roku stojí v parku u Zámečku - Ernestina pískovcová socha pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, který se ve 14. století zasloužil o rozvoj města. Pískovcový pomník v životní velikosti vytvořil akademický sochař Ivar Kodym.
Pražský Mánes hostí Festival pro Afriku
Pražský Mánes patřil v sobotu Africe. Setkali se zde také lidé, kteří na dálku adoptovali africké dítě. České "adoptivní" rodiče má už zhruba 900 dětí v Keni a Guineji. Adopci na dálku zprostředkovalo chudým dětem a sirotkům Humanistické hnutí. Organizátoři akce připravili pro návštěvníky africké rytmy, výstavu fotografií přibližující všední život ve vzdálených zemích, besedy o rozvojové spolupráci, promítání dokumentárních filmů a prodej afrických výrobků.
Projekt Adopce na dálku odstartovalo Humanistické hnutí loni na jaře na Africkém plese v pražské Lucerně. Lidé z Česka si mohou podle fotografií vybrat konkrétní dítě, kterému budou pravidelně přispívat na vzdělání. Měsíc výuky v Keni přijde českého adoptivního rodiče na 600 korun, v Guineji stojí 460 korun. Peníze dostává přímo škola, kterou dítě navštěvuje. Vystačí na školné, školní uniformu, učebnice, sešity i psací potřeby. Své dítě si mohou noví zájemci vybrat na internetových stránkách www.humanisti.cz/adopce.
U Chlumu opět zkřížily zbraně stovky rakouských a pruských vojáků
Tradiční rekonstrukce rakousko-pruské bitvy u Chlumu poblíž Hradce Králové z roku 1866 se zúčastnilo asi 400 nadšenců v dobových uniformách, někteří z nich dokonce na koních. Vzduchem se tak již podesáté opět neslo hřmění starých pušek a byl cítit střelný prach, který nezvlhl ani v místy deštivém počasí. Asi čtyři tisíce návštěvníků kromě pohledu na úchvatnou válečnou scenérii trvající téměř hodinu zaměřily své zvědavé oči na repliky řady historických stanů ve vojenských ležení.
V bitvě u Hradce Králové se 3. července 1866 utkala pruská a sasko-rakouská vojska v rozhodujícím střetu války o nadvládu v německých zemích a střední Evropě. V krvavé bitvě stálo proti sobě zhruba půl milionu vojáků. Během několikahodinové bitvy zemřelo, bylo zraněno či zajato na 50.000 vojáků. Zabito bylo také 6000 koní. Rakouské jednotky začaly po ztracené bitvě ustupovat směrem na Vídeň a habsburský trůn byl nakonec nucen přijmout pruské podmínky příměří.
Na Letné si dali dostaveníčko milovníci amerických limuzín
Nejen dlouhé elegantní cadillaky, ale i neméně půvabné fordy, buicky, chryslery, thunderbirdy, chevrolety a pontiaky mohli obdivovat lidé, kteří se vydali na pražskou Letenskou pláň. Kromě více než třicítky luxusních amerických limuzín pro ně pořadatelé Cadillac párty 2003 připravili bohatý program, jehož součástí byla i jízda Prahou. Koloně pomalu jedoucích vozidel se dostalo největší pozornosti na Václavském náměstí, kde vzbudila zájem především u anglicky hovořících turistů. Klenotem mezi vozy byl cadillac z roku 1925. "Je to nejstarší model, který je v republice. Na celém světě jich jezdí pouze několik desítek," řekl Václav Herink z agentury EAT, která se na organizaci setkání podílela.
Sport
Rychlostní kanoista Martin Doktor vyhrál posedmé za sebou Světový pohár. Na závěrečné regatě v Záhřebu zvítězil na kilometrové trati, a protože do Chorvatska nepřijeli němečtí závodníci s favorizovaným Andreasem Dittmerem, nemůže ho v celkovém pořadí už nikdo předstihnout. Dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty triumfoval v Záhřebu na kilometru s náskokem téměř dvou vteřin před Andreasem Kiligkaridisem z Řecka. Navíc v nejrychlejším čase historie 3:47,59 minuty.
Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný zvítězil na mítinku Zlaté ligy v Paříži hodem 89 metrů a šest centimetrů. Vrátil tak nedávnou porážku z řecké Trikaly ruskému lídrovi tabulek Sergeji Makarovovi a upevnil si druhé místo v letošním žebříčku.
O spokojenosti rozhodně nemohl mluvit český překážkář Jiří Mužík, který na druhém podniku letošní atletické Zlaté ligy v Paříži skončil v relativně pomalém závodě šestý časem 49,94 sekundy. V Paříži opět vyhrál mistr světa Felix Sánchez z Dominikánské republiky, Mužík však na něj odmítá nahlížet jako na neporazitelného favorita světového šampionátu.
Počasí
Bude oblačno, místy přeháňky, které budou během dne ubývat. Teploty vystoupí na 19 až 23 stupňů Celsia.