Zprávy Radia Praha
Ministr Škromach chce absolventy více motivovat k hledání práce
Více motivovat absolventy k hledání práce a podporovat u nich získání pracovních návyků je hlavním důvodem připravovaných změn, které se týkají podmínek získání podpory v nezaměstnanosti. Aby měli absolventi všech škol na podporu nárok, musí v předcházejících třech letech odpracovat 12 měsíců. Měli by tedy mít v budoucnu stejné podmínky jako ostatní nezaměstnaní. Jak uvedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, není v Evropě země, kde by doba studia byla považována plně za dobu zaměstnání, tak jak to dosud platí v České republice.
Ministr upozornil, že absolventi nezůstanou bez prostředků, neboť budou zajištěni formou sociálních dávek v rámci své rodiny. Také se ukazuje, že nezanedbatelná část mladých lidí podmínku odpracovaných 12 měsíců dokáže splnit. Do této doby lze totiž započítat i brigády a praxe během studia, pokud student pracoval na základě běžného pracovněprávního vztahu.
Kvalita života v Česku je vysoká
Podle letošní Zprávy o lidském rozvoji OSN je kvalita života v Česku vysoká. ČR si dokonce oproti loňskému roku mírně polepšila a zařadila se o stupínek výše, tedy na 32. místo mezi 175 sledovanými zeměmi světa. Jde o každoroční dokument, který se za více než deset let své existence stal jedním z nejrespektovanějších ukazatelů kvality lidského života v jednotlivých zemích.
Nejlépe si podle odborníků OSN žijí lidé v Norsku, na Islandu a ve Švédsku. Z kandidátských zemí pro vstup do EU si ve srovnání s Čechy žijí podle Indexu lidského rozvoje lépe pouze Slovinci (29.). Za ČR zůstaly Polsko (35.), Maďarsko (38.) i Slovensko (39.).
Pomocí Indexu lidského rozvoje OSN kvantifikuje kvalitu života nejen podle ekonomických ukazatelů, ale i podle celé řady sociálních kritérií, jako je například očekávaná délka života, přístup ke vzdělání, porodní úmrtnost, přístup k nezávadné pitné vodě, ke zdravotní péči a podobně.
Na přibližně stejné úrovni v ČR a ve skandinávských zemích jsou například veřejné výdaje na zdravotnictví. Také v hodnocení dětské úmrtnosti je ČR na úrovni Skandinávie, kde je míra této úmrtnosti nejnižší na světě. Uvedené skandinávské země a ČR vykazují také podobné rozložení podílu na spotřebě u nejchudších a nejbohatších lidí. ČR si vede dobře i v počtu pozemních telefonních linek, ale zejména v počtu uživatelů mobilních telefonů. Za Skandinávií naopak zaostává ve využívání internetu. Nejvyspělejší země však vydávají daleko více na vzdělání (v letech 1998 až 2000 to činí 15 až 16 procent státních výdajů; sedm až osm procent HDP), zatímco ČR vyčlenila ve stejném období na vzdělání 9,7 procenta státních výdajů (4,4 HDP). Také předpokládaná délka života je v uvedených severských zemích delší: je to 78 až 80 let, zatímco v ČR to je 75,4 roku.
ČR se již zapojila do práce orgánů Evropské unie
Dva měsíce poté, co se Česká republika zapojila jako pozorovatel do práce orgánů EU, je její postavení kdesi na pomezí kandidáta a člena. Práce a život českých diplomatů se už zásadně změnily, ještě však nebyli zcela vtaženi do politické "hry" kontaktů a spojenectví, která vyplňuje zákonodárnou i politickou aktivitu unie. "Pořád si nás ještě jaksi oťukávají, monitorují. Dávají si pár měsíců na čas, aby věděli, jak se ta která země chová, jak si počíná ten který velvyslanec. Nemají důvod spěchat s nějakými hlubšími spojenectvími," líčí své pocity šéf české mise při EU Pavel Telička, který z titulu své funkce zasedá ve Výboru stálých zástupců (Coreper).
Žádná ze stížností na referendum nebyla opodstatněná
Žádná z 28 stížností na referendum o vstupu Česka do EU, které zaslali občané Ústavnímu soudu, nebyla opodstatněná. Všechny stížnosti jsou prošetřeny a uzavřeny, řekla místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová. "Lidé si spíš potřebovali postěžovat a vyjádřit své názory na referendum. Stížnosti tvořily různé polemiky o vstupu Česka do unie. Týkaly se všeho možného, ale nikoli toho, v čem měl být při referendu porušen zákon či Ústava," vysvětlila Wagnerová.
Náčelník generálního štábu Pavel Štefka bude v USA vysvětlovat novou podobu armádní reformy
Náčelník generálního štábu Pavel Štefka seznámí své americké partnery se změnami v reformě české armády, které jsou důsledkem zmenšeného rozpočtu. Do USA odlétá ve středu na čtyřdenní návštěvu. Vojáci dostanou v příštích letech jen dvě procenta hrubého domácího produktu místo původně slíbených 2,2 procenta. Armáda proto šetří a například hodlá rychleji odejít z některých posádek. Nejvyšší spojenecký velitel v Evropě, americký generál James Jones nedávno v Praze podotkl, že Severoatlantická aliance se snaží, aby její členské státy dávaly na obranu minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu.
Obyvatelé Táborska sepisují petici za zachování armády v Táboře
Na 1500 podpisů posbírala během dvou dnů táborská radnice pod petici, kterou chce přimět ministra obrany Miroslava Kostelku, aby upustil od záměru ukončit ve městě činnost armády. Mnozí obyvatelé města s husitskou tradicí považují plán za špatný. Kostelkův návrh je součástí nové koncepce reformy armády, která má státu ušetřit miliardy korun ze státního rozpočtu. Plán počítá s tím, že velitelství podpory, které bylo oficiálně ustanoveno 1. července, se přesune do Staré Boleslavi a do několika let odejde armáda z Tábora úplně. To by ale podle některých lidí mohlo na Táborsku způsobit ekonomický a sociální kolaps. Kostelka ohlásil odchod vojska z Tábora minulý týden při své bleskové návštěvě města.
Se zrušením základny v Náměšti nesouhlasí ani radní Vysočiny
Rada kraje Vysočina nesouhlasí se zrušením letecké základny v Náměšti nad Oslavou bez vyřešení souvisejících problémů v zajištění bezpečnosti Jaderné elektrárny Dukovany, v krizovém řízení a v sociálně-ekonomické situaci regionu. Rada žádá premiéra Vladimíra Špidlu o přehodnocení záměru zrušit tuto základnu. Radním se nelíbí, že se o zamýšleném rušení základny dozvěděli až ze sdělovacích prostředků. "Ačkoli kraj Vysočina odpovídá za vnitřní i vnější havarijní plán Jaderné elektrárny Dukovany, ani generální štáb ani bezpečnostní rada státu ani vláda nepovažovaly za nutné nás s tím seznámit," uvedl hejtman František Dohnal. Stejně tak podle něj kraji zatím nikdo neřekl, kdo a jak bude vzdušný prostor nad jadernou elektrárnou chránit. Dohnal připomněl, že po skončení reformy armády měla být náměšťská základna jedinou vojenskou posádkou na Vysočině. Kraj s pomocí základny počítal pro řešení krizových situací.
Sněmovna podpořila vyslání vojáků ke stabilizaci situace v Iráku
Čeští vojáci budou moci působit ve stabilizačních silách v Iráku. Po Senátu také Poslanecká sněmovna souhlasila s tím, aby se do těchto sil zapojilo až 400 českých vojáků. Do mezinárodních jednotek, které mají přispívat k uklidnění situace v Iráku, hodlá Česko zapojit kontingent sestávající z příslušníků 7. polní nemocnice, 50 vojenských policistů a 15 vojáků jednotek pro civilně-vojenskou spolupráci. Příslušníci polní nemocnice a část jednotky vojenské policie jsou nasazeni v Iráku již od 1. května. Čeští vojáci budou pod britským velením. Náklady na misi vyčíslil ministr obrany Miroslav Kostelka zhruba na 770 milionů korun. Částka zahrnuje i nákup léčiv a lékařské techniky.
Zapojení zdravotnického zařízení a roty Vojenské policie do práce stabilizačních sil je podle dřívějších vyjádření ministra zahraničí Cyrila Svobody podmínkou českého podílu na obnově země po desítkách let režimu Saddáma Husajna, mezinárodním embargu a anglo-americkém útoku.
Poslanec Laštůvka hrozí, že nepodpoří reformu, váhají i další lidé v ČSSD
Pokud vláda nezaručí, že v příštích letech přidá učitelům a zdravotníkům stejně velkoryse jako policistům, poslanec ČSSD Vladimír Laštůvka nepodpoří reformu veřejných financí. S podporou reformě váhají zřejmě i někteří další sociální demokraté, například Karel Šplíchal řekl, že ještě není rozhodnut. Koalice má ve sněmovně nejtěsnější většinu 101 z 200 mandátů, takže každý chybějící hlas může znamenat krach reformy. Vládě by se pak těžko podařilo naplnit její představu o rozpočtu na příští rok. Neúspěch reformy a rozpočtu by s největší pravděpodobností znamenal i konec současné vládní koalice, což několikrát naznačil premiér Vladimír Špidla (ČSSD).
Zhruba 23.000 lidí bude mít právo na slovenské i české občanství
Bývalí občané Československa, kteří si v letech 1994 až 1999 zvolili slovenské občanství, čímž automaticky přišli o české, by v budoucnu mohli mít obojí občanství. Předpokládá to vládní novela zákona o nabývaní a pozbývání státního občanství, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Předloha se podle ministra vnitra Stanislava Grosse týká asi 23.000 lidí.
Poslanecká sněmovna odložila debatu o vládní novele Ústavy
Minimálně o několik měsíců poslanci odložili rozhodování o tom, zda prezidenta republiky budou volit sami občané a zda si poslanci a senátoři omezí svou rozsáhlou imunitu. Projednávání vládní předlohy, která to měla umožnit, totiž Poslanecká sněmovna přerušila a odložila do doby, než budou známé výsledky práce její komise pro reformu Ústavy.
Sněmovna schválila peníze na pokuty za CME a platy soudcům
Změny ve výdajích, příjmech a schodku státního rozpočtu na letošní rok schválila sněmovna. O 10,6 miliardy korun naroste schodek rozpočtu jako důsledek prohrané arbitráže státu se společností CME. Příjmy a výdaje rozpočtu se navíc shodně zvýší o dvě miliardy. Z peněz chce vláda dotovat zemědělce, zaplatit pokutu za vypovězení smlouvy na stavbu dálnice D47 a doplatit soudcům chybějící platy. Zákon o rozpočtu na letošní rok sněmovna schválila s rekordním schodkem 111,3 miliardy korun. Nynějším rozhodnutím sněmovna zvýšila schodek na 121,9 miliardy korun.
Vedení Českých aerolinií stáhlo výpovědi
Vedení Českých aerolinií stáhlo výpovědi, které v minulých dnech dalo čtyřem leteckým mechanikům. ČTK to sdělil předseda Odborové organizace leteckých mechaniků Tomáš Trutenko s tím, že letečtí mechanici jsou opět ochotni s vedením firmy jednat o kolektivní smlouvě. Také ostatní organizace, které mechaniky podporovaly, tedy například piloti a stewardi, se vrátili k jednání o kolektivní smlouvě. Odbory kvůli výpovědím přerušily vyjednávání s firmou o kolektivní smlouvě. Kvůli podobě kolektivní smlouvy v červnu hrozila v podniku časově neomezená stávka pilotů.
Poslanci schválili 3,4 miliardy korun na řešení problémů v zemědělství
Poslanecká sněmovna schválila uvolnění 3,4 miliardy korun na řešení problémů v zemědělství. Poslanci odsouhlasili posílení rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu pro letošní rok o dvě miliardy korun. Minulý týden schválili uvolnění 1,4 miliardy korun na náhrady škod, které zemědělci utrpěli na zaoraných plochách ozimů. Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky peníze na náhrady zaorávek zhruba odpovídají potřebám zemědělců. Minimum prostředků ale zřejmě půjde na kompenzace loňského propadu příjmů rolníků.
Vědci pozorně sledují, kolik peněz vláda uvolní na vědu a výzkum
Vědci pozorně sledují, kolik procent hrubého domácího produktu bude vláda ochotna v příštích letech na jejich práci věnovat. "Zarážející je, že vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) jako jediný hlasoval pro zvýšení výdajů na vědu a výzkum," řekl místopředseda Akademie věd Jiří Velemínský. Ministři by si podle něj měli uvědomit, že odepisují jednu generaci mladých vědců. Ministři v pondělí schválili oproti původně navrženým 0,55 procentům hrubého domácího produktu na financování vědy 0,56 procent.
Dva chrudimští výsadkáři jsou stíháni za výtržnost v Řecku
Dva chrudimští výsadkáři jsou po návratu z mezinárodní mise KFOR stíháni za výtržnost, kterou údajně vyvolali pod vlivem alkoholu během osobního volna v Řecku. Velitel praporu Oldřich Nápravník odmítá do rozhodnutí soudu o prohřešku spekulovat. "Nejsme prapor násilníků a pijanů. Naši vojáci si v Kosovu vysloužili hlavně respekt," řekl ČTK. Vojáci podle obžaloby ztropili výtržnost v řecké restauraci a v obchodě a když byli předvedeni na policejní stanici, chovali se agresivně, napadali policisty a později i přivolané české a slovenské vojáky. Oba výsadkáři naopak tvrdí, že incident vyprovokovali svou arogancí řečtí policisté.
Přerovský policejní rada neplatil nájem, exekutoři ho vystěhovali
Jen holé stěny zůstaly v bytě přerovského policejního rady Vítězslava Hrušky, jemuž exekutoři vystěhovali byt. Policista neplatil nájem a služby v městském bytě již od roku 1997. Domovní správě města Přerova dluží zhruba 90.000 korun na nájmu a službách a penále se vyšplhalo na více než 190.000 korun. Vedení přerovské policie bylo případem zděšeno, Hruška se k věci odmítl vyjádřit. Policista v minulosti dluh splácel srážkami z platu, dluh ale stále narůstal. Rodina byt podle svědků zřejmě několik měsíců neobývala.
Policie stíhá bývalého šéfa finančního úseku ambasády v Tiraně
Policie stíhá někdejšího šéfa finančního oddělení českého velvyslanectví v Albánii Václava Čiháka, který je podezřelý z korupce. Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové vybral loni v srpnu postupně z bankovního účtu velvyslanectví 40.000 dolarů (asi milion korun), informoval internetový server iDNES. Nesrovnalosti ve financování úřadu odhalila inspekce ministerstva zahraničí, která informovala policii.
Orgány trestního řízení dostanou větší zbraň proti kriminálníkům
Orgány trestního řízení by mohly už od počátku příštího roku dostat do rukou mocnější zbraň pro to, aby mohly častěji rozhodovat o zabavení majetku lidí podezřelých z trestné činnosti. Poslanecká sněmovna přijala zákon, který přesně stanoví, kdo se bude o tento majetek do rozhodnutí soudu starat. Zabavení majetku umožňují už současné zákony. Protože ale není vždy jasné, kdo a jak by měl tento majetek spravovat, orgány trestního řízení o jeho zajištění často nerozhodnou.
V Izraeli byla podle serveru Práva zavražděna občanka ČR
Občanka České republiky zemřela na severu Izraele násilnou smrtí. S odvoláním na diplomatické zdroje ČR to na internetovém serveru uvedl deník Právo. Dvacetisedmiletá Češka zemřela v sobotu nebo v neděli na severu Izraele nebo na Golanských výšinách, které Izrael okupuje. Tělo identifikoval její přítel, který ji izraelské policii nahlásil jako pohřešovanou v sobotu. Podle Práva není podezřelý a je na svobodě. Oba pracovali údajně jako dobrovolníci ve vesnici na Golanských výšinách.
Spotřebitelské ceny se v červnu meziročně zvýšily o 0,3 procenta
Po několika měsících poklesu či stability začaly ceny v domácí ekonomice opět růst. V červnu se meziročně zvýšily o 0,3 procenta po květnové stagnaci. Inflace ve zbytku letošního roku pozvolna poroste a na konci by se měla přiblížit k hodnotě dvou procent. Větší skok pak nastane od ledna kvůli změnám daňových zákonů a růstu nájemného, uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Určitý dopad na ceny zřejmě bude mít i zrušení desetníků a dvacetníků.
Nebýt dražších nových brambor, spotřebitelské ceny by i v červnu víceméně stagnovaly, míní analytička České spořitelny Helena Horská. Důvod nízké inflace spatřuje zejména v neobvyklém sezonním zlevnění zájezdů a kultury. V dalších měsících budou inflaci táhnout nahoru dražší zájezdy, naopak brzdit ji budou levnější potraviny. Celkový růst spotřebitelských cen tak podle analytičky nebude nijak výrazný. "Lze se domnívat, že prosincová meziroční inflace nepřeskočí laťku 1,5 procenta," uvedla Horská.
Nezaměstnanost stoupla na 9,5 procent, práci nemá půl milionu lidí
Míra nezaměstnanosti se v červnu zvýšila na 9,5 procenta z květnových 9,4 procenta. Počet lidí, kteří hledají práci, se opět přehoupl přes půl milionu osob, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Řady nezaměstnaných se rozrostly zejména o absolventy škol a jejich podíl na celkové nezaměstnanosti činí 10,2 procenta. Nejnižší nezaměstnanost byla v okrese Praha-západ, kde práci hledalo 2,5 procenta lidí. Nejvíce nezaměstnaných bylo tradičně v okresech Most (22,1 procenta) a Karviná (20,2 procenta).
Úřady práce mohou v příštích měsících očekávat růst počtu lidí bez práce. "Dobré měsíce na trhu práce již máme za sebou, teď již nás čeká jen vzestup," řekl analytik Patria Online David Marek. V červenci by mohla míra nezaměstnanosti vystoupat až k deseti procentům, do konce roku pak až na 10,2 procenta. Absolventi by podle Marka měli mít vliv na růst míry nezaměstnanosti ještě v červenci a září po skončení prázdnin. V pozdějších měsících budou na úřady práce mířit především lidé zaměstnaní ve stavebnictví, cestovním ruchu či zemědělství, kterým skončí sezonní práce.
Česká republika se změnou výpočtu hrubého domácího produktu přiblíží k EU
Chystaná revize vývoje hrubého domácího produktu pravděpodobně zvýší jeho roční úroveň o 6,2 až 8,2 procenta, dynamika růstu se však nezmění. Česká republika se tak více přiblíží ekonomické úrovni Evropské unie, ze současných 60 procent průměru HDP unie by se mohla dostat až o pět bodů výše, uvedl vrchní ředitel Českého statistického úřadu Jan Heller. Vyšší hodnota HDP však rovněž znamená, že Česká republika zřejmě bude muset více přispívat do fondů Evropské unie. Na druhé straně však vyšší HDP rovněž přiblíží domácí ekonomiku ke splnění tzv. maastrichtských kritérií nutných pro přistoupení k euru, protože některé údaje se přepočítávají v poměru k HDP. Vyšší HDP tak bude například snižovat poměrné schodky veřejných financí.
Uprchlíci budou moci v Česku získat dočasnou ochranu
Cizinci ze zemí, které zasáhne válečný konflikt či přírodní katastrofa, budou moci získat v České republice dočasnou ochranu. Až země příští rok v květnu vstoupí do Evropské unie, bude se o případnou vlnu utečenců dělit s dalšími členskými zeměmi. Rada Evropy přitom určí, o kolik lidí se bude každý člen starat. Předpokládá to zákon, který podepsal prezident Václav Klaus. Prezident rovněž podepsal novelu zákona o azylu, který zpřísňuje azylové řízení a má zabránit jeho zneužívání.
Václav Klaus podepsal rovněž zákon, podle něhož se budou kriminalitou mládeže se od příštího roku zabývat místo stávajících specializované soudy. Soud by mladistvým pachatelům mohl uložit různá výchovná, ochranná a trestní opatření. Soud by ale mohl uložit i peněžité tresty ve výši 1000 až půl milionu korun, zákaz různých činností a podmíněné či nepodmíněné vězení v délce jeden až pět let.
Romové: Budeme se asi stěhovat, v Jeseníku se nás nikdo nezastane
Město Jeseník možná čeká odliv romských obyvatel. Zhruba 200 příslušníků tohoto etnika totiž zvažuje, že se přestěhuje do Velké Británie. "Nutí nás k tomu obavy z rasových útoků. Nikdo se nás ve městě nezastane," řekl předseda jesenického romského sdružení Dušan Badi. Jeho tvrzení však jednoznačně odmítli představitelé radnice a policie. Romové začali podle Badiho zvažovat odchod z města po nedávném útoku tří mladíků na romský manželský pár. Policisté sice podali návrh na jejich vzetí do vazby, soudce to však odmítl.
Charita není pro Čechy ještě pořád společenskou nutností
Vůle pomáhat potřebným není pro mnoho Čechů ještě pořád samozřejmostí, soudí organizátoři Akce cihla 2003. Velký zájem o nákup benefičních cihel na podporu integrace mentálně postižených projevili podle koordinátorky projektu Jaroslavy Šmrhové naopak turisté z ciziny. Mezi českými dárci prý převládali lidé, kteří sami mnoho finančních prostředků nemají. "Čím hlouběji do kapsy, tím štědřejší," potvrdil jeden z patronů akce, houslista Jaroslav Svěcený. Také on se v roli prodejce přesvědčil o tom, že cizinci mají k charitativním podnikům přece jen vřelejší vztah. Jednoho dne však přišel ke stánku na Smíchově česky mluvící muž středního věku a přinesl 10.000 korun. Dárce nechtěl uvést své jméno. Ze zakoupených cihel popsaných písmenky seskládal citát z bible a tiše odešel.
Letošní, již čtvrtá Akce cihla vynesla téměř 1,5 milionu korun. Polovina výtěžku má pomoci zajistit provoz pražské kavárny Vesmírna, kde pracují mentálně postižení. Druhou část peněz investují pořadatelé, občanské sdružení Máme otevřeno? a Portus Praha, na výstavbu chráněné dílny pro výrobu nakládaných hermelínů v obci Slapy. Díky předchozím ročníkům akce zde už nyní funguje chráněný domov pro devět lidí.
Srážka autobusů: Zemřel jeden řidič, dalších sedm lidí je zraněno
Dva linkové autobusy firmy ČSAD Hodonín se srazily u Dolních Bojanovic na Hodonínsku. Při nehodě podle předběžných informací zahynul jeden z řidičů, druhý byl těžce zraněn a šest cestujících bylo zraněno lehce. Vyplývá to z informací hasičů a policie. V době srážky cestovalo v autobusech celkem 30 pasažérů. Autobusy se čelně srazily při výjezdu z obce. Přesná příčina neštěstí není známa.
Řidiči blokovali dvě hodiny přechod Hatě-Klein Haugsdorf
Dva řidiči kamionů na dvě hodiny zablokovali provoz na česko-rakouském hraničním přechodu Hatě-Klein Haugsdorf. Řidiči chtěli vyjádřit nesouhlas s novým, pomalejším systémem odbavování nákladní dopravy na přejezdu. "Vysvětlili jsme jim, že česká strana za způsobené obtíže nemůže, a oni to pochopili," řekl policejní mluvčí Roman Skřepek. Kvůli blokádě vznikla dlouhá kolona neodbavených vozů.
Sdružení dopravců Česmad Bohemia blokádu neorganizovalo, řekl jeho mluvčí Martin Felix. Řidiči podle něho hranice zablokovali proto, že na odbavení čekali zhruba 20 hodin. Protestující patří k mnoha řidičům, jimž se nelíbí nový provozní řád na přechodu, platící od 1. července. Do té doby zde byly kamiony odbavovány celodenně. Před osmi dny ale Rakousko zrušilo v Klein Haugsdorfu noční odbavování kamionů. To podstatně prodloužilo čekací doby a Česmad to považuje za neúnosné.
Na dokončení velkorozpočtového filmu o Jánošíkovi nejsou peníze
Budoucnost velkorozpočtového filmu o Jánošíkovi, na kterém se podílejí slovenští, polští a čeští filmaři, je stále nejistá. Snímek byl po 32 natáčecích dnech pozastaven. Na prezentaci připravovaných východoevropských snímků v Karlových Varech producent filmu Rudolf Biermann uvedl, že celkový rozpočet filmu se vyšplhal až na 170 milionů slovenských korun. Právě skutečnost, kolik jeho projekt spolkl, mu ostře vyčetli slovenští novináři a také producentka Deana Horváthová-Jakubisková. Film má mít 130 minut a spolu s ním měl vzniknout třídílný televizní seriál. Biermann hledá další formy financování v Polsku a snad i v Německu. S americkým partnerem v Los Angeles se podle svých slov po ztrátě všech nadějí prý bude soudit.
Ministerstvo informatiky zveřejnilo podobu známky s Klausem
Ministerstvo informatiky zveřejnilo podobu poštovní známky s portrétem prezidenta Václava Klause. Hlava státu je na ní zachycena v modré, okrové a růžovofialové barvě. Známky budou v prodeji od 30. července. Autorem výtvarného návrhu je akademický malíř Oldřich Kulhánek, zpracování pochází z dílny rytce a grafika Miloše Ondráčka. Prezident si podle tisku portrét na známku dlouho vybíral a první verzi údajně odmítl.
Historii vzniku Tančícího domu přiblíží nová publikace
Tančící dům, jenž stojí od roku 1996 v Praze na Rašínově nábřeží, představí široké veřejnosti i odborníkům právě vycházející publikace. Tančící dům vyvolal mezi veřejností snad největší odezvu ze všech staveb vzniklých v České republice po roce 1989. Při práci na něm se světově proslulý americký architekt Frank Ghery spojil s Chorvatem Vladem Miluničem působícím v Čechách.
Jak řekla autorka největší části publikace Irena Fialová, s přijetím stavby měli a mají problémy i odborníci a lidé z oboru. "Dům je spíše socha, jako málo která budova vypráví příběh a architekty rozdělil na příznivce a odpůrce," řekla. Pro ně i pro laické zájemce kniha přináší historii vzniku domu, různé návrhy jeho podoby i dobové ohlasy na stavbu. Domu se přezdívá Ginger a Fred podle slavného dua tanečníků Fred Astaire a Ginger Rodgersová. Tančící dům získal v roce 1997 nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického časopisu Time.
Do Turnova přijeli významní světoví šperkaři
Významní světoví šperkaři přivezli do Turnova své práce. Ozdobí jimi výstavu, která začíná v Muzeu Českého ráje. V prvním týdnu se účastníci sympozia seznamují s krajem a v nalezištích si sami hledají materiál na své šperky. "Ve druhém týdnu šperky vyrábějí, a to většinou ze stříbra, které má v českých zemích svou tradici, je dostupné a hlavně se s ním dobře pracuje," poznamenal kurátor sympozia Miroslav Cogan. Sbírka shromážděná během 14 ročníků sympozia obsahuje 313 exponátů a odborníci ji hodnotí jako jednu z nepozoruhodnějších v Evropě.
Českým hradům a zámkům hrozí uzavření, nemají na platy průvodců
Turistická sezona na českých hradech a zámcích možná skončí dříve než začala. Většina českých kastelánů se totiž potýká s nedostatkem peněz na platy průvodců. Uzavření tak hrozí například hradu Konopiště, zámku v Mnichově Hradišti nebo hradu Křivoklát. Správci českých památek už připravili petici, která má na katastrofální situaci upozornit. S připravovanou reformou státních financí se však situace českých památek pravděpodobně příliš nezlepší. Dotace ze státního rozpočtu na platy průvodců budou údajně ještě menší.
Bratři Bálkovi získali za pískové sochy v Petrohradu třetí místo
Další triumf získal v těchto dnech tým bratrů Bálkových na sympoziu pískových soch v Petrohradě. Za sochu nazvanou Naděje získala dvojčata třetí místo. "Socha, kterou jsme dělali v Petrohradě, představuje vlastně jakousi bárku, která se zmítá nahoře na vlnách," řekl sochař František Bálek, který je výtvarnou duší týmu. Součástí kompozice byla i víla, která měla námořníka dovést do přístavu.
Sport
Dominik Hašek vydržel bez hokeje pouze rok. Slavný brankář oznámil, že se vrátí do NHL. Šestinásobný vítěz Vezinovy trofeje pro nejlepšího gólmana zámořské ligy by měl chytat za Detroit, s nímž loni vybojoval Stanleyův pohár. Vedení klubu využilo opčního práva a pojistilo si Haškovy služby na nadcházející ročník. Osmatřicetiletý gólman bude mít plat osm milionů dolarů.
Čeští volejbaloví reprezentanti vstoupili do finálové fáze Světové ligy porážkou od týmu Srbska a Černé Hory. S mistry Evropy a vítězi olympijských her ze Sydney prohráli 0:3 po setech 23:25, 22:25 a 24:26. V dalších dnech nastoupí český výběr ve skupině E proti Řecku a domácímu Španělsku.
Počasí
Bude oblačno až skoro zataženo, na většině území počítejte se slabým občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty 19 až 23, na horách kolem 15 stupňů Celsia.