Zprávy Radia Praha

Klaus je otřesen smrtí Lindhové, do Švédska zaslal kondolenci

Český prezident Václav Klaus je otřesen středečním atentátem na švédskou ministryni zahraničí Annu Lindhovou. Kondolenční dopis s projevy soustrasti zaslal švédskému králi Carlu XVI. Gustafovi. Prezident ocenil, že ministryně s vědomím rizik, která hrozí veřejně činným osobám, vehementně prosazovala své ideály. "Proto si zaslouží úctu nejen švédského lidu, ale i lidu českého, sdělil dnes ČTK Klausův sekretariát.

Smrt Lindhové se hluboce dotkla šéfa české diplomacie Cyrila Svobody. "Byli jsme přátelé a z evropských ministrů zahraničních věcí mi byla osobně nejblíže. Měl jsem ji rád pro její otevřenost, smysl pro humor a přirozenost," uvedl. Lindhová, která byla nejpopulárnějším švédským politikem, je podle Svobody ztrátou i pro ČR. "Jako ministryně zahraničních věcí vždy prosazovala rozšíření EU a zájmy malých a středních zemí a osobně měla k České republice vřelý vztah, dokonce svou svatební cestu prožila právě u nás a Prahu milovala," podotkl. Uvedl, že je mu velice smutno a že myslí i na rodinu a dvě děti.

Soustrastný telegram zaslal švédskému premiérovi Göranu Perssonovi také bývalý český prezident Václav Havel. Vraždu považuje za hrůzný čin. "S bolestí jsem přijal zprávu o násilném přepadení a úmrtí ministryně zahraničí," uvedl. Švédská ministryně byla v České republice ve své funkci několikrát: v roce 2000 v rámci okružní cesty po kandidátských zemích EU, loni tu byla na pracovní návštěvě a poté na pražském summitu NATO. Letos navštívila českou metropoli v dubnu před referendem o vstupu země do EU.

Premiéři Česka a Tuniska dva roky po 11.září odsoudili terorismus

Přesně dva roky poté, co teroristé zaútočili na Spojené státy, český premiér Vladimír Špidla i jeho tuniský protějšek Muhammad Ghannúší odsoudili terorismus ve všech jeho podobách. Po čtvrtečním setkání v tuniské metropoli oba premiéři uvedli, že v boji proti terorismu se musejí spojit všechny státy.

Premiéři se shodli i na potřebě řešit mírovou cestou rovněž izraelsko-palestinský konflikt. Tunisko dlouhodobě podporuje vytvoření samostatného palestinského státu, v tuniském exilu léta působilo vedení Organizace pro osvobození Palestiny v čele s Jásirem Arafatem. V rámci arabských zemí však tato země patří k umírněnému křídlu a výrazně podporuje plán mírového řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci, takzvanou cestovní mapu.

Špidla lákal tuniské podnikatele, aby investovali v Česku

Obchodní výměna mezi Českou republikou a Tuniskem je sice tradiční a zajímavá, ale obě strany zdaleka nevyužívají své možnosti. Český premiér Vladimír Špidla při své oficiální návštěvě této severoafrické země přesvědčoval místní podnikatele, že Česko může nabídnout nejen kvalitní zboží a kvalifikovanou pracovní sílu, přičemž na obojí jsou Tunisané po létech spolupráce zvyklí, ale po vstupu do Evropské unie také přístup na půlmiliardový trh rozšířené Evropy.

Špidla na čtvrtečním společném zasedání obchodníků obou zemí prohlásil, že ČR je nejen dobrým výchozím bodem pro pronikání do států EU, ale i do zemí bývalého Sovětského svazu a na Balkán. Tunisko, které má s unií asociační dohodu, má zase velký vliv ve Středomoří, uvedl předseda české vlády. Zástupce tuniského svazu podnikatelů Hassime Doghri upozornil, že vstupem do EU se Česko stává pro jeho zemi privilegovaným partnerem na evropském trhu.

Tunisko je podle Špidly turistickou velmocí, ale i Česká republika není v tomto oboru žádným "trpaslíkem" a nabízí nové formy společného podnikání. K moři a za památkami míří do Tuniska každoročně 50 až 60.000 Čechů, opačným směrem míří jen asi tisícovka turistů za rok.

V Tunisku jsou aktivní například výrobce letounů Aero Vodochody, Zetor, Technoexport, Třinecké železárny, Škoda Holding a řada textilních i sklářských firem. Tunisko již v roce 1995 nakoupilo podzvukové vojenské letouny L-59 z Aera a několik dopravních letadel L-410 z Letu Kunovice. Společnost Tatra Kopřivnice dodala v minulosti tuniské armádě 38 vozidel a má zájem o obnovu jejího vozového parku. Jako perspektivní zboží se dále jeví obráběcí stroje, zdravotnické zařízení, moderní komunikační technika, sklo a bižuterie.

Diplomaté si připomněli výročí útoků na New York a Washington

Vzpomínkovou bohoslužbou si ve čtvrtek členové pražského diplomatického sboru připomněli teroristické útoky na New York a Washington před dvěma lety. Na vzpomínkovou bohoslužbu do chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je pozval americký velvyslanec Craig Stapleton. Na česko-anglickou bohoslužbu dostali pozvánku vysoce postavení diplomaté ze zemí, jejichž občané zemřeli při pádu Světového obchodního střediska v New Yorku nebo při poničení části budovy amerického ministerstva ve Washingtonu. "Snažíme se přinést mír. Součástí toho je vypořádat se s teroristy. A to je, společně i s našimi českými spojenci, naše práce dnes," poznamenal velvyslanec.

Nejvyšší soud dal ve sporu o majetek přednost restitučnímu zákonu

Kolegium Nejvyššího soudu ve čtvrtek v jednom z restitučních sporů rozhodlo, že při jeho řešení mají přednost restituční zákony před občanským zákoníkem. Verdikt se týkal málo známého případu z Kolínska. Mluvčí soudu novinářům řekl, že rozhodnutí nelze aplikovat například na kauzy Františka Oldřicha Kinského či Ernsta Harracha, kteří žádají o vrácení svých majetků zabavených po druhé světové válce.

Nejvyšší soud by rozhodování v kauzách Kinského a Harracha sjednocoval až v případě, kdy by obecné soudy ve stejných případech pravomocně rozhodly odlišně. Pokud by pak Nejvyšší soud rozhodl stejně jako ve čtvrtek, Kinský i Harrach by se svými žádostmi neuspěli, protože jejich advokáti se odvolávají právě na občanský zákoník. Čtvrteční verdikt se jejich kauzy sice netýká, může však naznačit, jak o jejich případu Nejvyšší soud rozhodne, pokud by se mu dostal na stůl.

Žádosti Kinského a Harracha zatím leží na stolech obecných soudů. "A těm nemůže Nejvyšší soud nic určovat. Musejí se řídit jen svým svědomím," řekl mluvčí soudu Aleš Pavel. V restituční kauzách zatím rozhodoval Nejvyšší soud různě - i podle restitučních zákonů i podle občanského zákoníku, na který se odkazují advokáti Kinského a Harracha. Pavel dodal, že i například Ústavní soud restituce zatím posuzuje podle obou právních norem.

Devítičlenný velký senát občanskoprávního kolegia soudu měl ve čtvrtek za úkol jurisdikci sjednotit. Na zobecnění verdiktu pro veškeré rozhodování Nejvyššího soudu v obdobných případech bude však nutné, aby stejně hlasovalo 13 z celkem 25 členů občanskoprávního kolegia.

Senát chce nižší spotřební daň pro motorovou naftu než sněmovna

Senát chce nižší zdražení motorové nafty a odmítl prodloužení existence bezcelních obchodů. S těmito úpravami ve čtvrtek vrátil Poslanecké sněmovně nový zákon o spotřebních daních, který má od příštího roku také zvýšit ceny benzinu, cigaret a tvrdého alkoholu. Sazby daně u tohoto zboží Senát nezměnil. Ministr financí Bohuslav Sobotka označil snížení daňové sazby u nafty za nevyhovující. "Snížení spotřební daně u nafty sníží příjmy Státního fondu dopravy v příštích letech," řekl Sobotka novinářům. Sněmovně proto doporučí, aby horní komoru přehlasovala a trvala na své původní verzi. Novelu po projednání ve sněmovně dostane k posouzení ještě prezident republiky.

Podle Sobotky by to znamenalo výpadek v příjmech státního rozpočtu v řádu miliard korun. Za spekulaci ministr pokládá možnost, že by výpadek mohlo nahradit zrušení bezcelních obchodů už ke konci roku. Sněmovna chtěla jejich existenci prodloužit do 31. března 2004, Senát se ale postavil proti, s čímž Sobotka souhlasil. Podle senátora Jiřího Skalického (US-DEU) by si tak státní rozpočet mohl přilepšit o tři miliardy korun.

Autorka návrhu snížení sazby u nafty Soňa Paukrtová (US- DEU) změnu zdůvodnila tím, že vyšší zdanění by mohlo ohrozit zajištění dopravní obslužnosti v regionech a neúměrně zatížit rozpočty krajů a obcí. Doporučila proto sazbu snížit k minimu, které požaduje Evropská unie.

Ministr senátorům připomněl, že nový daňový zákon souvisí se vstupem ČR do EU, je součástí vládní rozpočtové reformy a podle sněmovní verze do státní pokladny v příštím roce přinese 12,7 miliardy korun. Dodatečné rozpočtové příjmy, které by měl zákon přinést, podle Sobotky "částečně kompenzují rozpočtový výpadek, který bude spojen se snížením daně z příjmů právnických osob až na 24 procent během nadcházejících tří let.

Sobotka: Senátoři US-DEU porušili spolupráci vládní koalice

Za porušení spolupráce vládní koalice pokládá ministr financí Bohuslav Sobotka skutečnost, že senátoři z vládní US-DEU nepodpořili schválení zákona o spotřebních daních. Unionista Robert Kolář dokonce hlasoval pro zamítnutí zákona. Vláda tuto normu spojuje se svou reformou veřejných financí. "Myslím si, že jde o porušení koaliční spolupráce, pokud jde o hlasování senátorů, kteří jsou členy Unie svobody-DEU. V každém případě," řekl novinářům Sobotka. Dodal, že o tom bude informovat premiéra Vladimíra Špidlu.

Senátor a místopředseda US-DEU Jan Hadrava to tak kategoricky jako Sobotka nevidí. "S jednotlivými poslanci a senátory jsou problémy vždycky. My taky nebereme třeba vystoupení poslance (Josefa) Hojdara a jeho požadavky jako porušení koaliční dohody," řekl ČTK Hadrava. Sociální demokrat Hojdar vystoupil z poslaneckého klubu, neboť nesouhlasil se způsobem, jakým vláda reformu veřejných financí prosazuje. Rád by do příslušných zákonů prosadil své úpravy, vyjednává o nich s ministrem financí.

Ženy s dětmi by mohly i dál chodit do penze dřív, míní Škromach

Ženy s jedním dítětem či více potomky budou možná i dál odcházet do penze přece jen dříve než muži a bezdětné ženy. Vládní návrh novely důchodového zákona zatím počítá se sjednocením na 63 let pro všechny bez rozdílu. Ministr práce Zdeněk Škromach ale ČTK ve čtvrtek řekl, že právě to je jeden z bodů, kde by snad koalice v debatách o reformě mohla vyhovět odborům. Ve hře je i návrh, který by měl podle ministra zachovat některé výhody invalidním důchodcům.

Vládní návrh počítá mimo jiné s tím, že prodlužování věku pro odchod do penze bude pokračovat i po roce 2006. V roce 2013 by měli odcházet v 63 letech muži a bezdětné ženy a naprosté sjednocení na této hranici i pro ženy, které děti mají, by mělo nastat v roce 2025. Pokud by tedy koalice v tomto bodě novelu zmírnila ve prospěch většiny žen, žádné bezprostřední dopady na příjmy státu by to nemělo. "Tohle je věc, která nemá zásadní význam pro rozpočet, spíš psychologický význam pro vztah k odborům," řekl ČTK Škromach.

Novela počítá mimo jiné s tím, že už nebude možné odejít do předčasného důchodu, aniž tím člověk přistoupí na trvale krácenou penzi. Změny se chystají například i v systému zápočtu dob studia do penze. Nyní platí, že tomu, kdo studoval po roce 1995, se započítává až studium po osmnáctém roku věku, nejdéle však šest let, a to navíc jen z 80 procent. Lidem, kteří vystudovali před tímto datem, se započítává i středoškolské studium, tedy i před dovršením plnoletosti, takzvaná náhradní doba se navíc započítává plně. Vláda to chce zrušit a počítat všem stejně, tedy šest let po osmnáctém roce a z 80 procent.

Česká republika vyhrála arbitráž s podnikatelem Nagelem o 30 milionů USD

Česká republika vyhrála arbitráž ve sporu s britským podnikatelem Williamem Nagelem. Ten český stát žaloval kvůli Českým radiokomunikacím a postupu státu při udělování mobilních licencí a požadoval 30 milionů dolarů (téměř 900 milionů korun).

Vítězství České republiky v arbitráži s britským obchodníkem Williamem Nagelem posílí pozici českého státu ve sporu s japonskou bankou Nomura. Také by mělo odradit další firmy, které arbitrážemi vyhrožují, řekl ČTK právník Luboš Tichý z advokátní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey, který ve sporu s podnikatelem Nagelem zastupoval českou stranu. Vítězství v arbitráži zároveň může do České republiky nalákat nové zahraniční investory, soudí Tichý. Ti totiž uvidí, že český stát chrání práva zahraničních firem a že do ČR mohou jít bez obav podnikat.

ČSÚ: Pod hranicí životního minima žije téměř 135 tisíc domácností

Pod hranicí životního minima žilo v roce 2001 v České republice téměř 135 tisíc z necelých čtyř milionů domácností. Většinou nevlastní auto, mobil ani mikrovlnnou troubu; počítač nebo chalupa je pro ně těžko představitelný luxus. Musí vystačit průměrně s 28 tisíci Kč na osobu a rok a více než polovinu těchto peněz jim dává stát na dávkách, uvádí na svých internetových stránkách ČSÚ.

Průměrný Čech si přitom ročně vydělal přibližně 83 tisíc korun čistého a desetina nejbohatších domácností měla roční rozpočet dokonce 210 tisíc Kč na osobu. Z pohledu Evropské unie je v ČR chudých dokonce 284 tisíc domácností, ve kterých žije téměř 700 tisíc lidí. Na osobu totiž dosahují méně než 60 procent příjmů, které má v EU alespoň polovina obyvatel.

Chudou domácnost tvoří nejčastěji jeden člověk, který je pouze vyučený nebo má základní vzdělání. Obvykle to jsou důchodci, lidé bez práce a dělníci, výrazně převažují ženy nad muži. Čtvrtinu domácností zápasících s penězi však tvoří úplné rodiny, zhruba stejný počet má dvě a více dětí. Lidé se potýkají především s náklady na bydlení. Byty nebo domy jsou často vlhké a ve špatném technickém stavu. Pětina z nich měla problémy s placením elektřiny a plynu, někteří bojují i s pravidelnou úhradou nájmu. Bydlí nejčastěji na venkově nebo na sídlištích.

Největší podíl mají chudé domácnosti v Olomouckém, Plzeňském a Ústeckém kraji, hodně jich je také na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji. Nejmenší zastoupení mají v tradičně bohatší Praze, ale také v Královéhradeckém kraji, na Zlínsku a na Liberecku.

Britský princ Andrew zahajuje obchodní misi v České republice

Princ Andrew, který zastává funkci velvyslance Velké Británie pro obchod, zahájil ve čtvrtek třídenní návštěvu České republiky. Andrew chce v ČR utužovat vzájemné obchodní vztahy obou zemí a předmětem jeho jednání budou příležitosti českých firem na britských ostrovech a naopak šance britských společností v České republice. Princ a vévoda z Yorku Andrew se při své třídenní návštěvě setká s prezidentem Václavem Klausem, ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem a v Poslanecké sněmovně zahájí seminář na téma zajišťování veřejných služeb soukromými subjekty. Navštíví také britské investory v Plzni.

Britové rezignovali na možnost dodat ČR starší stíhačky Tornado

Velká Británie přestala uvažovat o tom, že by České republice pronajala nebo prodala 14 starších stíhaček Tornado. ČTK to řekl náměstek ministra obrany Jan Váňa. Na letecké základně v Čáslavi ve čtvrtek předal zástupcům osmi zemí, které i nadále mají o kontrakt zájem, podrobnosti podmínek české strany.

Češi uvažují, že zastaralé ruské MiG-21 nahradí na přechodnou dobu pronajatými nebo levně "z druhé ruky" pořízenými stíhačkami. Poté, co se za pět či deset let podaří překonat ekonomické obtíže, je plánován nákup nových moderních strojů. Zájem pronajmout nebo prodat použitá letadla projevili kromě nyní odstupujících Britů i USA, Kanada, Belgičané, Nizozemci, Turci, Francouzi, Němci, a Švédové.

"Britové nám oznámili, že naše podmínky nemohou splnit a nebudou dál pokračovat," řekl ČTK Váňa. Podle něj britská strana po detailním prostudování českého zadání zjistila, že podmínky není schopna splnit. Nabídky mají zbývající zájemci předložit do konce října, vláda by se měla rozhodnout v prosinci a první letadla by měla v Česku být k dispozici v dubnu 2005. Většina oslovených zemí má ve své výzbroji stíhačky F-16, v nabídkách se ale mohou objevit i stroje F-18, JAS-39 Gripen, Mirage 2000, F-4 Phantom či Tornado F3. Češi mají zájem o 12 jednomístných strojů a dva dvoumístné cvičné.

Ruská vládní komise doporučila vládě zvýšit clo na dovoz škodovek

Vládní komise pro ochranu zahraničního obchodu a celní politiku doporučila ruské vládě zvýšit dovozní clo na vozidla české automobilky Škoda Auto. Příslušný protokol by měl v nejbližších dnech obdržet k podpisu vicepremiér a ministr financí Alexej Kudrin. ČTK to ve čtvrtek sdělil mluvčí ruského ministerstva ekonomického rozvoje a obchodu Konstantin Bogdanov. Uvedl, že "toto opatření bude zřejmě přijato". Neupřesnil však, kdy se tak stane. Žádná jednání o urovnání této otázky se mezi ruskou a českou stranou podle jeho slov nekonala.

Podle nejmenovaných zdrojů z ministerstva financí by zvýšení cla mělo vstoupit v platnost koncem října až začátkem listopadu letošního roku. Uvalením šestiprocentního cla Rusko chce reagovat na stanovení 35procentního cla na dovoz ruského ledku do České republiky. Ruští výrobci hnojiv totiž prý kvůli tomuto opatření utrpěli škody ve výši 1,5 milionu dolarů.

S vyšším clem a připočtením daně by celková cena škodovek na ruském trhu mohla stoupnout až o osm procent. Analytici odhadují, že se pak české vozy stanou neprodejnými na ruském trhu. Loni Škoda Auto prodala v Rusku na deset tisíc vozů, což představuje zhruba dvouprocentní podíl na celkových prodejích automobilky.

Celní unie mezi ČR a SR automaticky skončí vstupem zemí do EU

Smlouva o vytvoření celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou pozbude automaticky platnosti dnem vstupu obou zemí do Evropské unie. Určuje to návrh změny článku této smlouvy, který Senát ve čtvrtek odsouhlasil. Podle návrhu už nebude nutné dodržet dvanáctiměsíční výpovědní lhůtu.

Smlouva o celní unii, která upravuje obchodní vztahy mezi ČR a SR po rozdělení jednotného Československa, vstoupila v platnost v květnu 1993. Cílem celní unie je volný pohyb zboží a služeb, integrace ekonomik a hospodářské politiky smluvních stran. Také zabezpečení příznivých podmínek pro rozvoj obchodu celní unie s třetími státy.

Slovenská republika je v zahraničním obchodu druhým největším partnerem ČR po Německu. V roce 2001 představoval její podíl na zahraničním obchodu ČR 6,6 procenta. Za období 1993 až 2001 se v obchodu se Slovenskem vytvořilo aktivní saldo obchodní bilance ve prospěch Česka ve výši 128,4 miliardy korun.

Svoboda a Havel pozváni na oslavu osmdesátin Šimona Perese

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda by se měl tento měsíc v Izraeli zúčastnit oslavy osmdesátin bývalého izraelského premiéra Šimona Perese, které se mají zúčastnit význačné světové osobnosti. Pozvánku dostal i exprezident Václav Havel, sdělila to ČTK jeho pražská kancelář. Peres několikrát navštívil ČR, poprvé byl ještě v bývalém Československu jako vicepremiér a ministr financí v lednu 1990, naposledy do ČR zavítal jako ministr zahraničí v říjnu 2001.

Mezi hosty, které budou s Peresem oslavovat kulaté životní jubileum, mají být významní hosté včetně bývalých prezidentů Spojených států a Sovětského svazu Billa Clintona a Michaila Gorbačova, napsal v srpnu izraelský deník Jediot Achronot. Na slavnosti se podle některých zdrojů má objevit například i polský prezident Aleksander Kwašniewski.

Visegrádské země zkoordinují zapojování do schengenského systému

Plné zapojení do schengenského systému co nejdříve po vstupu do Evropské unie je cílem zemí Visegrádské skupiny. Experti České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska proto budou postup při přípravě na zapojení do systému maximálně koordinovat. Ministři vnitra si budou vyměňovat Schengenské akční plány, oznámil to ve čtvrtek ministr vnitra Stanislav Gross po setkání se svými zahraničními visegrádskými protějšky.

Některá opatření v oblasti policejní spolupráce je ale podle ministrů nutné přijmout ještě před vstupem jejich zemí do EU. Například schengenské instituty sledování, pronásledování, společné služebny, hlídky na hranicích a výměnu informací, prohlásil Gross.

Připojení k schengenskému procesu znamená zejména volný pohyb občanů zúčastněných zemí přes jejich hranice. Kromě Česka by se v případě zapojení staly Slovensko, Polsko a Maďarsko nárazníkovými hraničními státy. Zrušení kontrol na vnitřních hranicích zemí Visegrádské skupiny přitom podle ministrů vnitra přichází v úvahu nejdříve během roku 2006.

Nejvyšší prioritou přitom podle ministrů zůstává i nadále zprovoznění Schengenského informačního systému druhé generace. Jde o počítačový systém, který umožňuje výměnu informací mezi úřady zemí EU. Nynější informační systém, který chrání vnější hranice Evropské unie, nemá kapacitu pro zapojení dalších zemí. Cílem zůstává zapojení zemí Visegrádské skupiny do tohoto systému v původním termínu v roce 2006, zdůraznili ministři. Právě to je však podmínkou zrušení kontrol na hranicích.

Byrne: ČR by měla dokončit opatření v bezpečnosti potravin rychle

Česká republika si vede dobře ve snaze dosáhnout v bezpečnosti potravin standardů požadovaných Evropskou unií. Opatření, která ještě zbývají, je však třeba přijmout rychle, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci komisař EU pro zdravotnictví a ochranu spotřebitelů David Byrne.

Česku například zbývá dokončit harmonizaci veterinární a rostlinolékařské legislativy, kde je ještě nutno přenést do českého právního řádu 21 vyhlášek. Dalším důležitým bodem je pak podle Byrna splnění standardů požadovaných Evropskou unií ve zpracovatelských potravinářských závodech. Některé již normám vyhovují. Další, které se nestihnou připravit do data vstupu, ale standardy chtějí plnit, požádaly o přechodné období. Během něho budou moci dodávat pouze na místní trh, tedy na území ČR. Třetí skupinu představují provozy, které nároky nesplňují nyní a zřejmě se to nezmění ani do budoucna. Ty budou muset činnost ukončit. EU má ale klauzuli, která umožňuje pokračovat na národních trzích výrobcům, zpravidla speciálních potravin, pokud splňují národní normy.

Obrana bude obcím okolo radaru možná platit kabelovou televizi

Ministerstvo obrany možná zaplatí pěti obcím nedaleko Sokolnice u Slavkova na jižní Moravě, kde má vyrůst důležitý radar protiletadlové obrany NATO, rozvody kabelové televize. Podle Libora Baráka z odboru bezpečnostních investic NATO na ministerstvu obrany je to ze strany obcí "takové malé vydírání". Radnice s výstavbou radaru nedaleko místa, kde se roku 1805 odehrála bitva u Slavkova, nesouhlasí. Zásadně proti je společnost Austerlitz, která obce slavkovského bojiště sdružuje. "Naše stanovisko je, že když se prokáže v jednotlivých obcích vliv radaru na příjem televizního signálu, vyřešíme to," prohlásil Barák. Domnívá se však, že radar televizi rušit nebude.

Radar financuje, stejně jako jeho dvojče v Nepolysech nedaleko Chlumce nad Cidlinou, Severoatlantická aliance; česká strana už ale investovala 30 milionů korun do přípravných prací. Rozvody kabelové televize by na obec stály asi deset milionů. Ministerstvo obrany argumentuje tím, že na stejném místě až donedávna fungovaly čtyři zastaralé ruské radiolokátory a místní si nestěžovali; když je má nyní nahradit modernější zařízení, zvedla se ale vlna odporu. Zahájení provozu moderního radaru, jehož služeb má být využito i k civilním účelům, se tak zřejmě odkládá do roku 2007.

Komunista Ransdorf pochválil Kavana za jeho politický přínos

Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf ve čtvrtek veřejně pochválil někdejšího ministra zahraničí a končícího předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana (ČSSD) za politický přínos. "Prokázal velkou míru invence, schopnost přesvědčovat své partnery, získat si sympatie a neformální autoritu," řekl. Ransdorf prý měl možnost se o tom přesvědčit při návštěvě New Yorku.

Kavan, který je i poslancem ČSSD, končí na ministerstvu zahraničí 18. září, kdy mu vyprší funkce ve Valném shromáždění. Důvodem odchodu z ministerstva je i to, že neprošel prověrkou Národního bezpečnostního úřadu. Nyní bude zřejmě aktivní ve sněmovním zahraničním výboru. Spolu s ním opustí úřad i jeho blízká spolupracovnice a někdejší náměstkyně Helena Opolecká. Podle některých diplomatických zdrojů není na ministerstvu vítána.

Lidí, jako je Kavan, nemá ČR podle Ransdorfa nazbyt. "Je svědectvím malosti současné české politické garnitury, že nedokáže najít skutečně odpovídající rámec pro osobnosti tohoto typu," uvedl komunistický politik. Kavan se podle Ransdorfa podílel na reformě OSN, která má vést k posílení Valného shromáždění, prevenci ozbrojených konfliktů, boji proti hladu ve třetím světě a k účinnější spolupráci mezi jednotlivými složkami Spojených národů. "Nepochybně se v ní bude pokračovat," řekl.

Prvního českého předsedu Valného shromáždění Ransdorf srovnal se švédskou ministryní zahraničí Annou Lindhovou, která byla ve středu odpoledne těžce zraněna neznámým útočníkem ve stockholmském obchodním domě a zraněním podlehla. I ona byla levicově myslící osobností se smyslem pro potřeby tohoto světa, uvedl. Právě takové osobnosti, stejně jako koncepční zahraniční politika, dnes České republice chybí, tvrdí Ransdorf. Malá země, jako je ČR, by měla přemýšlet o tom, jak se včlení do globalizačních procesů, které nejsou jen hrozbou, ale i šancí, dodal.

ČR v ekologickém zemědělství drží krok se zeměmi Evropské unie

Jednou z oblastí, ve kterých se České republice daří držet krok s Evropskou unií, je i stále aktuálnější ekologické zemědělství. ČR sice nedosahuje v počtu farem, ani v poměru ekologicky obhospodařované půdy úrovně evropských průkopníků (Rakousko či skandinávské země), evropský průměr však převyšuje. Mezi kandidátskými zeměmi si v této oblasti dokonce drží prvenství. Zajímavostí snad je i to, že první tři takto orientované podniky existovaly v ČR již před rokem 1989. Ke konci loňského roku hospodařilo v ČR 717 ekologických zemědělců (tj. necelá tři procenta farmářů). Průměr EU v počtu ekologických farem činí něco málo přes dvě procenta.

Poullainové hrozí za nehodu v Olomouci až pětileté vězení

Chantal Poullainová, která v červenci v Olomouci způsobila vážnou dopravní nehodu, byla obviněna z nedbalostního trestného činu ublížení na zdraví. Podle olomoucké policejní mluvčí Jitky Dolejšové jí hrozí až pětileté vězení nebo peněžitý trest. Advokát herečky Michael Buchlovský není obviněním překvapen, přesto brzy s Poullainovou požádá o zastavení trestního stíhání.

"Policie obvinila řidičku cizí státní příslušnosti žijící v Brně z ublížení na zdraví z nedbalosti. Žena při vjezdu na kruhový objezd nepřizpůsobila rychlost svým schopnostem a technickému stavu vozovky, nerespektovala dopravní značky a nedala přednost jinému vozidlu, které po objezdu právě jelo. Při srážce utrpěl řidič a spolujezdkyně Renaultu Clio vážné zranění," řekla ČTK Dolejšová. Řidič se zotavuje ze zlomeniny pánve, jeho partnerka měla zlomená žebra a poraněná játra.

Vzhledem k tomu, že Poullainová při nehodě zranila dva lidi, je podle Buchlovského obvinění ze strany policie pochopitelné. Zároveň je však přesvědčen, že bývalá manželka mima Bolka Polívky splňuje všechny podmínky na podmíněné zastavení trestního stíhání. Zraněné dvojici totiž již vyplatila odškodné a další výrazné finanční gesto herečky bude následovat. Policisté rozborem krve Poullainové zjistili, že v době nehody obsahovala 0,3 promile alkoholu. Herečka však odmítla, že by před jízdou pila a obsah alkoholu v krvi vysvětlovala požíváním léků. Krátce po nehodě srážku omlouvala tím, že jejímu autu selhaly brzdy, technická expertíza vozu to však vyvrátila.

Chodov chce zakázat pití alkoholu na ulicích v centru města

Pití alkoholu na veřejnosti chce zakázat radnice v Chodově na Sokolovsku. Chce tím zamezit posedávání lidí na lavičkách s lahví piva v ruce, což podle radních budí veřejné pohoršení. ČTK to řekl starosta Chodova Josef Hora. Lahvové pivo na lavičce podle starosty nepopíjí jen bezdomovci, ale i obyvatelé města. Jsou to lidé, kteří vyhledávají v prodejnách nápojů levnější alkohol než nabízí restaurace. "Pokusili jsme se v prodejnách dohodnout, ale je to málo účinné," sdělil Hora. Slibuje si, že vyhláška pomůže radnici vystrnadit pivaře ze středu města. Strážníci totiž nemají účinnou právní oporu, jak popíjení na veřejnosti zamezit. "Pokud vysloveně nedělají veřejné pohoršení, což lze dokázat jen neustálou přítomností městské policie, není šance je vykázat," postěžoval si starosta.

Popíjení na veřejnosti před časem zakázalo několik měst v zemi. Například Cheb v červenci vydal vyhlášku, která zamezuje konzumaci alkoholu a žebrání v centru. Loni omezila pití ve městě radnice v Neratovicích na Mělnicku, předloni Mladá Boleslav.

Česká obec sokolská se snaží přilákat co nejvíc mladých lidí.

Nové cvičence Sokolové získává těžko. Záleží totiž na cvičiteli, zda je pro práci s dětmi nadšený, co jim dokáže nabídnout a jestli je zaujme, řekla ČTK místostarostka sokolské obce Anna Jurčíčková. Se Sokolem cvičí už děti od dvou let, ale také devadesátiletí senioři. Kromě cvičení zaměřeného na všestrannost fungují v rámci Sokola i sportovní oddíly.

Sokol má 186.000 členů, podle Jurčíčkové je zhruba polovina z nich mladší 26 let. Cvičenců mírně přibývá, i v Sokole se ale projevuje, že děti dávají přednost jiným aktivitám před pohybem. Malým dětem jsou určena cvičení zaměřená na rozvoj všestranných sportovních schopností. Čím je dítě starší, tím více se orientuje na určitou disciplínu, proto je důležité, jestli je cvičitel schopen nabídnout dětem to, oč mají zájem, podotkla Jurčíčková. Situace ale není jednoduchá, práce cvičitelů je většinou dobrovolná, jen někdy spojená s malou finanční odměnou. Proto je obtížné cvičitele získat a pro věc je nadchnout, řekla Jurčíčková.

Neznámý Jan Werich ze soukromého archivu

Dosud neznámé vzpomínky Jana Wericha zaznamenává již druhá kompaktní deska využívající téměř půl století staré nahrávky ze soukromého archivu konferenciéra Jana Borovičky. Někdejší manažer Orchestru Karla Vlacha byl také Werichovým spolupracovníkem v Divadle ABC. Ze starých magnetofonových pásků se na dnes pokřtěnou desku dostala vyprávění o Jaroslavu Ježkovi, Jiřím Voskovcovi, Miroslavu Horníčkovi a o Werichově manželce, úvahy o psaní, o umění, mládí, náboženství a Juliu Fučíkovi i povídání o Werichově návštěvě Moskvy a o trapasech. Snímky pořídil Borovička při estrádách koncem 50. let.

"Záznamy s hlasem Jana Wericha jsem doma pečlivě uschovával. Táta jezdil s Werichem na různé akce. A protože tehdy byly populární besedy s pracujícími, navštívili spolu kluby ROH, sanatoria i vysokoškolské posluchárny," vzpomíná Borovičkův syn Jiří. Vzniklo tak podle něj několik hodin záznamů. Jiří Melíšek, který kdysi natáčel pro rozhlas Werichovy vzpomínky a názory, charakterizuje jeho projev jako "humor moudrého klauna". Herec Václav Postránecký, jeden z kmotrů druhé desky, na Wericha vzpomíná slovy, že byl "něžný i kořeněný".

Nízké ceny povzbuzují prodej počítačů, roste zájem o notebooky

Ceny počítačů v České republice i dalších evropských zemích klesají, což povzbuzuje zájem o nákup výpočetní techniky. Zákazníci navíc za méně peněz získávají stále výkonnější stroje. Nízké ceny si však firmy kompenzují dražšími doprovodnými službami, například instalací či údržbou. Trendem poslední doby je také vysoký zájem o přenosné notebooky, které se prosazují na úkor stolních počítačů.

Ceny osobních počítačů klesají podle analytika poradenské společnosti IDC Lukáše Rašky celosvětově po celou dobu jejich existence. Jen v České republice zaznamenaly v posledních třech letech propad o desítky procent. Za snižováním cen stojí podle expertů obecný pokles cen počítačových součástí, tedy pevných disků, pamětí či monitorů, dále nástup nových technologií a zefektivnění výrobních procesů. V posledním roce se přidal i oslabující dolar, který zlevňuje dovážené zboží.

V České republice loni stoupl počet prodaných osobních počítačů o více než 12 procent na 395 tisíc kusů, v čemž je ovšem zahrnuta jednorázová dodávka 25.000 počítačů v rámci projektu Internet do škol. Češi celkem loni utratili za osobní počítače přes 13 miliard korun. Společnost IBM však očekává, že poptávka po osobních počítačích bude celkově spíše stagnovat. Lepší vyhlídky však má trh notebooků, které jsou čím dál oblíbenější díky svojí mobilitě. U tohoto zboží očekávají odborníci dvouciferný růst prodeje. "V budoucnu dojde zcela jistě k převaze notebooků vůči stolním počítačům," uvedl Tomáš Kudweis z počítačové firmy ProCA.

Brücknerova smlouva u fotbalové reprezentace byla prodloužena do června

Trenér Karel Brückner může v klidu osnovat jarní přípravu české fotbalové reprezentace na evropský šampionát, kam se ve středu večer tým probojoval. Jeho smlouva u národního celku sice vyprší koncem kalendářního roku, ale v platnost vstoupí opce o koučově dalším působení u mužstva do červnového šampionátu v Portugalsku. Pro ČTK to uvedl generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek.

Brückner byl na čtvrteční tiskové konferenci dobře naladěn a mezi hodnocením stačil zažertovat i o svém působení u týmu. "Třeba mě čeká počátkem roku nějaký konkurz," vtipkoval o svém kontraktu. Vedle sedící vedoucí oddělení mezinárodního oddělení svazu Jaroslav Dudl, který je současně vedoucím mužstva, ho však upozornil, že má ve smlouvě dodatek o opci, která ji automaticky prodlužuje. "Tak to vidíte, já na tohle papírování moc nejsem. Asi to bylo napsáno někde na konci a hodně malým písmem," vtipkoval úspěšný kouč. Generální sekretář posléze Dudlova slova potvrdil. "Do mistrovství Evropy má pan Brückner s fotbalovým svazem platný kontrakt," ujistil fotbalovou veřejnost Fousek, že národní tým o hlavního strůjce současných úspěchů nepřijde.

Fotbalisté už vybírají soupeře pro přípravu na mistrovství Evropy

Čeští reprezentanti ve středu večer vítězstvím nad Nizozemskem postoupili na mistrovství Evropy a už ve čtvrtek dopoledne Českomoravský fotbalový svaz zahájil přípravu na červnový šampionát. Svazoví funkcionáři ruku v ruce s trenérem Karlem Brücknerem vybírají možné soupeře pro jarní přátelské zápasy, chystají se inspekční cesty do dějiště turnaje a také organizační zajištění samotného pobytu na turnaji. Už poslední kvalifikační zápas v Rakousku, který se hraje 11. října ve Vídni, bude svým způsobem přípravou. A nejen proto, že Brückner hodlá v těžkém měření sil vyzkoušet i další hráče širšího kádru. Zájem fanoušků o vídeňský zápas přes jistotu postupu neklesá, spíše naopak.

Na Euro jsme postoupili zaslouženě, shodli se nadšení experti

Český fotbal nebude potřetí za sebou chybět na přehlídce nejlepších evropských výběrů. Skvělý týmový výkon, nepřehlédnutelné individuality, víra ve vlastní úspěch a osobnost kouče Karla Brücknera. To jsou podle expertů oslovenými ČTK hlavní důvody úspěšného tažení na evropský šampionát. Jedním hlasem dodávají, že Češi postoupili naprosto zaslouženě a v příštím roce budou v Portugalsku patřit k největším favoritům celého mistrovství.

"Mám obrovskou radost. Fotbalový národ se po neúspěšné baráži o světový šampionát před dvěma roky zase semknul a má znovu své hrdiny. Úspěch prožívám o to víc, že skoro všechny kluky z nároďáku znám, vždyť jsem s nimi před dvěma lety," připomněl Brücknerův předchůdce na reprezentační lavičce Jozef Chovanec.

"Rád bych, aby euforie, kterou v současné chvíli zažíváme, dál pokračovala. Postoupili jsme naprosto zaslouženě. Mám prostě ze středečního večera jen krásné zážitky," přidal se Ivan Hašek, naposledy trenér francouzského Štrasburku. Souhlasně přikyvoval i držitel Zlatého míče a vicemistr světa z roku 1962 Josef Masopust. "Hrou a předvedenými výkony v průběhu celé kvalifikace jsme si postup jednoznačně zasloužili. I když výsledky v posledních dvou výkonech předčily výkony. Ale to už nehraje žádnou roli, hlavní je konečný výsledek," mávnul rukou.

Experti se těší, že postup na evropský šampionát se pozitivně promítne do celého českého fotbalu. "Kvalifikací jsme projeli jako nůž máslem a je to pro nás zkrátka vynikající věc. Získáváme stále větší respekt po celé Evropě a někteří soupeři z nás možná už mají i trochu strach," řekl vicemistr Evropy z roku 1996 Pavel Kuka. "Být potřetí za sebou v závěrečném turnaji mistrovství Evropy je pro český fotbal obrovským úspěchem a jasně to vypovídá o jeho současné síle. Postup mu přinese i finanční ocenění," přidal se Kukův spoluhráč ze stříbrné "anglické" party Miroslav Kadlec, současný mezinárodní manažer 1. FC Brno. Hašek ocenil týmový výkon Brücknerova výběru. "Náš současný úspěch je podložen kvalitní kolektivní hrou. Naprosto nepřehlédnutelné je to, jak se individuality podřizují týmu a pracují maximálně v jeho prospěch," všiml si Hašek. "Máme velmi silný kolektiv. Když se nedařilo jednotlivci, tak ho podržel celý tým. Zkušení hráči cítili enormní motivaci a tím strhli mužstvo. Na Euro nás dovedly přesvědčení a víra ve vlastní schopnosti," doplnil Chovanec. Kuka ocenil i fakt, že se český tým dokázal přenést v kvalifikaci přes všechny kritické okamžiky. "V mančaftu jsou osobnosti a v každém zápase některá z nich zazářila famózním způsobem a dokázala jej rozhodnout. Ať už to byli Karel Poborský, Pavel Nedvěd, Honza Koller nebo Milan Baroš. Ale pochvalu si opravdu zaslouží celé mužstvo," mínil.

Zvláštní kapitolou je hodnocení kouče Karla Brücknera. Pod jeho vedením český tým neprohrál ani v jednom ze 17 odehraných zápasů. "U Brücknera zcela jednoznačně platí, čím starší, tím lepší. Více se k tomu nedá dodat," zhodnotil bývalý reprezentant Karel Kroupa, který zažil Brücknerovu trenérskou premiéru před více než dvaceti lety v Brně. "Národní tým hraje pod vedením trenéra Brücknera famózním způsobem," vysekl další poklonu Kadlec. "Jenom se potvrdilo, že kolem reprezentace v současné době vládne skvělá atmosféra," dodal Chovanec.

V prognózách se odborníci nebojí odvážných soudů. Na evropském šampionátu by Češi podle nich měli patřit k největším favoritům. "Reprezentace má za sebou zatím jenom dílčí úspěch a je potřeba ho ještě potvrdit na mistrovství Evropy. Pojedeme tam ovšem jako jedni z největších favoritů a jsem přesvědčen o tom, že můžeme i vyhrát," prohlásil Hašek. Stejný názor sdílí Kuka. "Na Euru může tohle mužstvo dojít kamkoliv. My jsme v Anglii měli ve finále smůlu, tady to může mít klidně i lepší konec," usmál se. "Přestože jsou v týmu i někteří relativně starší hráči, má před sebou velkou perspektivu. Na Evropě může každopádně určitě hodně dokázat," přemítal Masopust.

Nizozemský tisk: Hrobníci se jmenují Koller, Poborský a Baroš

Od Kollerovy penalty v 15. minutě nenarazil podle De Telegraafu český tým v utkání na žádný problém. "Češi dominovali od začátku až do konce. Nizozemští hrobníci se jmenují Koller, Poborský a Baroš," jmenoval střelce branek. Podle nizozemských novinářů "oranjes" v Praze naprosto propadli a nezachránila je ani bojovnost. "Nizozemsku chyběla především psychická disciplína.

Francouzský sportovní deník L'Équipe na psal, že hrát proti českým fotbalistům, kteří letos v únoru porazili v Paříži v přípravném zápase francouzské obhájce evropského titulu, není ani v jedenácti žádný med. "V deseti a s jednogólovým mankem by bylo zapotřebí zažehnout na hřišti svíce ze všech pražských kostelů," poznamenal L'Équipe. Vyzdvihl hlavně výkon Karla Poborského, který "byl u všeho". Jinak ale francouzský list soudí, že ve druhé půli byli čeští fotbalisté myšlenkami spíše na oslavách, než na hřišti. Nizozemci však nebyli schopni skutečného závěrečného tlaku, a to ani po nástupu Van Hooijdonka namísto Van Nistelrooije, který "začal psát novou kapitolu své technické neslučitelnosti s Kluivertem", píše L'Équipe. Podle něj se tak diváci neměli ve skutečnosti čeho obávat a po závěrečném Barošově gólu v nastaveném čase mohli začít oslavovat. "A učit se portugalsky?" uzavírá deník.

Britský tisk si všiml především příspěvku liverpoolského útočníka Milana Baroše ke středečnímu vítězství. Podle internetového magazínu FC Liverpool se v reprezentaci opět vyznamenal a gólem zdůraznil svůj nárok na místo v základní sestavě klubu v příštím zápase proti Blackburnu. Připomíná, že to je v krátké době třetí Barošův gól v národním dresu.

Prší, ale hladiny českých řek se zvyšují jen pomalu

I když vládne deštivé počasí, průtoky na tuzemských největších řekách se příliš nezvýšily. Může za to zřejmě letošní suché léto. S přibývajícími srážkami, které mají přijít po převážně slunečném víkendu, však zvyšování hladin řek lze očekávat. Tradičně jsou sjízdné Vltava od Vyššího Brodu a Berounka pod Plzní a střední tok Labe. Voda v Radbuze a na dolním toku zvyšování stoupá a řeky jsou opět splavné. Situace na Lužnici bude pro vodáky příznivější zhruba od druhé poloviny září, kdy je plánováno vypouštění rybníků v jejím povodí. Ohře je na hranici sjízdnosti, ale i zde se hladina brzy zvýší - bude se vypouštět říčka Teplá. Průtoky na Sázavě, Otavě a Jizeře se zvyšují jen velmi zvolna. O něco lepší je situace na středním toku zvyšování a na Orlici pod Týništěm. Morava a Dyje zůstávají i nadále splavné pouze na svých dolních tocích.

Konečně začaly růst houby, nalézt lze i pravé hřiby

Hlavně na místech, kde více pršelo, začaly konečně růst houby. Objevují se letní druhy, jako jsou křemenáče, klouzky, kozáky a pravé hřiby, ale i podzimní druhy, například čirůvky. "Prakticky všude, kde je vláha, lze houby nalézt," řekl ČTK jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha.

Tuto sezonu zatím houby víceméně nerostly, neboť léto bylo příliš horké a suché. Štěstí měli jen zkušení houbaři. Chladnější počasí s přeháňkami k růstu hub přispělo až nyní. "Pokud bude pršet ještě více a déle, určitě koncem září a počátkem října začne pravá houbová sezona," uvedl Smotlacha. V lese je nyní možné vedle hříbků nalézt například bedly, pýchavky a žampiony.

Počasí

V pátek má být opět zataženo až oblačno, na většině území s občasným deštěm. Odpolední teploty 13 až 17 stupňů, na horách kolem 10ti. Vát by měl mírný severozápadní vítr.