Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Špidla věří, že reforma bude schválena tak, že neztratí podstatu

Premiér Vladimír Špidla věří, že reforma veřejných financí bude schválena tak, že netratí svou podstatu, povede ke zlepšení financí a k prosperitě Česka. "Proto to děláme," řekl Špidla ve středu poté, kdy Poslanecká sněmovna ukončila druhé čtení většiny z 11 reformních zákonů včetně nejdůležitějších. Parlamentní debatě na galerii pro hosty i v kuloárech přihlíželi odboráři.

Špidla nechtěl hodnotit jednotlivé pozměňovací návrhy, které poslanci předložili. Důraz položil na to, aby reforma prošla v podobě, na níž se dohodla koalice. "Jsem přesvědčen o tom, že je správné, aby byla schválena v dohodnuté podobě," řekl. Třeba k návrhu unionisty Mariana Bielesze, aby se v prvních třech dnech nevyplácela nemocenská, poznamenal, že není součástí koaličních ujednání.

Špidla a ministr financí Bohuslav Sobotka se shodli, že pozměňovacích návrhů poslanci mnoho nepředložili. "Bude snadné je promyslet, projednat a zaujmout k nim stanovisko," uvedl. Opoziční snahy zablokovat další projednávání reformních zákonů označil za obstrukci. Výslovně kritizoval občanské demokraty a jejich názory. Prohlásil, že ODS je v řadě případů nekompetentní.

Odboráři nechtěli průběh parlamentní debaty podrobněji komentovat, někteří nicméně nebyli příliš spokojeni s tím, že ne všechny jejich návrhy poslanci předložili. Odboráři si pochvalovali, že ve hře jsou návrhy započítat dobu středoškolského studia do odpracovaných let, umožnit ženám s dětmi dřívější odchod do důchodu a zachovat možnost předčasného odchodu do důchodu. Součástí pozměňovacích návrhů je i to, že nemocní lidé by v prvních třech dnech měli i nadále nárok na polovinu příjmu. Vláda chce, aby dostávali jen čtvrtinu.

Odborářům se naopak nelíbilo, že nikdo z poslanců nepřišel s jejich požadavkem, aby daně z příjmů u podnikatelů klesaly pomaleji, než navrhla vláda. "To mě velmi mrzí, protože to byl návrh moudrý a uvážlivý," hájila odborářský návrh mluvčí odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací Alena Vondrová. Špidla ale obhajoval vládní verzi. Ta podle něj umožní zachovat konkurenceschopnost a přispěje k zaměstnanosti.

Odboráři zopakovali, že před příštími volbami by mohli voličům připomenout jména politiků, kteří se na prosazování reformy podíleli. Vondrová uvedla, že někteří odboráři se přišli na dnešní jednání sněmovny podívat se známými šálami s emblémem Českomoravské komory odborových svazů, "aby všem poslancům bylo zřejmé, že jsme tady jakoby jakési memento, vykřičník, jako zástupci veřejnosti".

Vláda si před hlasováním o nedůvěře věří, opozice to nevzdává

V pátek ráno změří síly vláda a opozice v dalším klíčovém souboji na parlamentní půdě. Tentokrát bude křehká vládní koalice testovat svoji soudržnost při hlasování o nedůvěře koaličnímu kabinetu, které iniciovala ODS. Koaliční politici pádu kabinetu nevěří a spoléhají na to, že opozici se nepodaří na svoji stranu přetáhnout tři vládní zákonodárce. I komunisté si myslí, že koalice udrží disciplínu svých 101 poslanců - žádný z nich dosud neoznámil, že by hlasoval s opozicí. Občanští demokraté optimismu koaličních lídrů nevěří a tvrdí, že jejich šance na úspěch jsou padesátiprocentní.

"Pokud by ty šance vlády a opozice nebyly vyrovnané, pokud by to bylo tak, jak se tváří někteří koaliční politici, tedy jako úplně beznadějné, pak bychom takové hlasování neiniciovali," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.

"Já jsem optimista. Nepředpokládám, že to je realistický scénář," řekl ČTK premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla k plánu ODS svrhnout jeho vládu. S možností, že by se mohl ODS její záměr podařit, počítá místopředseda vlády a ČSSD Stanislav Gross, ani on ale tuto variantu nepovažuje za příliš pravděpodobnou. "Člověk musí kalkulovat se vším," uvedl bez dalších podrobností Gross.

Jistý vládou si je předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl. Nevěří spekulacím, že ODS získala pro vyslovení nedůvěry dva unionistické poslance, o kterých hovořil podle deníku Právo expremiér Miloš Zeman. "Já si myslím, že to není pravda," prohlásil. Tuto úvahu popřeli i předseda ODS Mirek Topolánek a lídr unionistů Petr Mareš.

Politici ČSSD obvykle kalkulují s tím, že pokud by padl současný Špidlův tým, vzhledem k rozložení sil ve sněmovně by ODS, lidovci a unionisté dohromady nedali vládní většinu. Vylučují, že by se k tomu spojili s komunisty. Míní, že i po pádu nynější vlády by se proto další kabinet bez účasti ČSSD neobešel. Pádu Špidlovy administrativy nevěří ani komunisté. Kdyby se tak nicméně stalo, jsou připraveni jednat o variantě, která by respektovala výsledky parlamentních voleb. V nich získala levice, tedy ČSSD a KSČM, většinu 111 hlasů dovolující pohodlné vládnutí. "Při dohodě v této rovině jsme přece schopni rozumné návrhy, byť menšinové sociálnědemokratické vlády, v řádném volebním období docela slušně udržet," řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Pád vlády nepředpokládají ani politologové

Politologové soudí, že ODS chce hlasováním o nedůvěře demonstrovat sílu před vládními poslanci, a znejistit je tak před důležitým hlasováním o finanční reformě. Zároveň si však nejsou jisti tím, zda si občanští demokraté za nynější situace skutečně přejí "sundat" koaliční kabinet, jak tvrdí její představitelé. "Pokud mají nějakou strategii, tak ji velmi pečlivě tají. Já si myslím, že v koutku duše tuší, že vláda nepadne," poznamenal na adresu občanských demokratů publicista Bohumil Doležal. Zdá se mu například nelogické, že o nedůvěře vládě se bude hlasovat již v pátek, ne až po projednání reformy. "Kdyby vyvolali hlasování o důvěře později, měli by nepochybně větší šance," dodal.

I analytik Daniel Kunštát míní, že mnohem taktičtější by bylo usilovat o vyslovení nedůvěry až koncem roku v souvislosti s projednáváním rozpočtu na příští rok. Pokud bude nyní vládě vyslovena důvěra, oslabí to podle něj současné vedení ODS a naopak posílí vládní tábor. "Jestliže vládní koalice získá důvěru před hlasováním o reformě, bude pro případné rebely v ČSSD velmi obtížné hlasovat proti tomuto návrhu," podotkl.

Expremiér Zeman vystoupí v předvečer hlasování o osudu vlády

V předvečer hlasování o důvěře vládě vystoupí ve čtvrtek na ekonomické konferenci na pražském Žofíně expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman. Ten by měl přednést svoji představu reformy veřejných financí. Zároveň se očekává, že reformní zákony současné vlády podrobí silné kritice.

Hlavním tématem konference mají být možnosti a varianty reformy a další aktuální problémy české ekonomiky. Na konferenci kromě Zemana vystoupí i bývalý ministr financí Jiří Rusnok. Současný ministr financí Bohuslav Sobotka se i přes pozvání organizátorů akce nezúčastní, neboť chce být v Poslanecké sněmovně přítomen schvalování reformních zákonů.

Zeman se již dříve v tisku vyjádřil, že by se Česká republika schválením reformy přiblížila ke krachu. Vládou předkládané zákony mu připomínají úsporné balíčky vlády Václava Klause v roce 1997. Podle něj pravicová reforma je založená na výdajových škrtech a zvyšování nepřímých daní, což odporuje programu sociální demokracie. Zeman rovněž nesouhlasí se snížením daní podnikatelům a naopak by je mírně zvýšil. Argumentuje tím, že ČR má přímé daně o čtvrtinu nižší než Evropská unie. Jejich další pokles by podle něj vedl především k vyššímu vývozu zisků do zahraničí, protože velká část českých podniků má právě zahraniční vlastníky. Investoři podle něj nejdou za nižšími daněmi, ani nepřebíhají mezi zeměmi, jakmile některá z nich daně podnikům sníží. Malé daně by prý také znamenaly ztráty v příjmech státního rozpočtu. Vláda chce daně podnikům během tří let snížit z 31 na 24 procent.

Sněmovnu čeká boj o pokles daně z převodu nemovitostí

Sněmovnu zřejmě čeká velký boj o výslednou podobu novely zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí, která mimo jiné od 1. července 2004 snižuje sazbu daně z převodu nemovitostí z dnešních pěti na tři procenta. Poslanci ji ve středu poslali do třetího čtení. Předseda sněmovního hospodářského výboru Josef Hojdar (ČSSD) ale navrhl výši daňové sazby zachovat. Rozpočet by podle něj jinak ročně přišel o tři až čtyři miliardy korun.

O konečné podobě zákona by sněmovna měla hlasovat koncem týdne, případně v úterý 30. září. Novela zachovává úplné osvobození nejbližších příbuzných od daně dědické. Pro příbuzné v nepřímé linii a ostatní poplatníky by se daň proti dnešku měla zdvojnásobit a dostat se tak na úroveň darovací daně. Do nepřímé příbuzenské linie patří například sourozenci, synovci, neteře, manželé dětí apod..

Kvůli zákonu o dani z nemovitosti se již 10. září rozdělili poslanci sněmovního rozpočtového výboru, když k předloze nedokázali přijmout stanovisko. Spor se v koalici vedl především o tu část novely, která osvobozuje od daně z převodu nemovitostí prodej nebo přechod vlastnictví k bytovému domu nebo rodinnému domu a k novému bytu, který vznikl nástavbou. Osvobození ale ve středu po koaličních dohodách navrhl lidovec Miroslav Kalousek zrušit. Stejně tak navrhl z návrhu zákona vypustit osvobození od darovací daně a daně z převodu nemovitostí, od převodů majetku právnických osob při zániku bez likvidace s výjimkou obchodních společností a družstev. Novela také mění termín pro zaplacení daně tak, že bude splatná ve lhůtě pro podání daňového přiznání.

Zachování podpory stavebního spoření dětí sníží úspory o 9,5 mld.

Zachováním státní podpory stavebního spoření pro děti do 15 let se přibližně o 9,4 miliardy na zhruba 53 miliard korun sníží úspory, které v příštích deseti letech plánovalo ministerstvo financí. ČTK to řekl Jiří Špička z ministerstva financí. Na zachování podpory dětem se dohodli v úterý zástupci koaličních stran. Vláda ve změně zákona, který je součástí reformy financí, chtěla příspěvek dětem zrušit. S tím však nesouhlasili někteří poslanci i stavební spořitelny. Děti do 15 let tvoří podle Špičky přibližně 15 procent těch, kteří získávají státní podporu ze stavebního spoření. Pokud jim tedy nárok zůstane, sníží se plánované úspory asi o 15 procent.

Snížení podpory stavebního spoření je součástí vládní reformy veřejných financí. Vláda se snaží zpomalit rychle rostoucí zadlužování státu. Na podporu stavebního spoření vydává stát ročně kolem 14 miliard korun, což je podle vlády mnoho. Změna zákona měla v příštích deseti letech uspořit až 63 miliard.

Dohodu o mírnějším omezení státní podpory stavebního spoření ve středu potvrdili zástupci koaličních stran. "Na těch dětech jsme dohodnuti," řekl šéf poslanců vládní US-DEU Karel Kühnl. Změnit se ještě může také maximální roční státní podpora. Vláda počítá s 2400 korunami namísto dosavadních 4500 korun. Dalších 600 korun by dostali jen ti, kteří peníze použijí na bydlení. Někteří poslanci ale chtějí, aby maximálně 3000 korun mohli dostat všichni. US-DEU chce podle Kühnla ještě vyjednávat. Zřejmě se tak rozhodne těsně před konečným hlasováním o změně zákona v pátek.

Sněmovna podpořila zmrazení platů ústavních činitelů na tři roky

Poslanecká sněmovna bez větších výhrad podpořila zmrazení platů ústavních činitelů na příští tři roky. Zákon, který postoupila do závěrečního čtení, počítá s tím, že časem by platy měly kopírovat trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Před hlasováním je spolu se zákonem i návrh Jiřího Václavka (ČSSD) přidat poslancům před zmrazením platů více než tisíc korun.

Václavek na obhajobu svého návrhu uvedl, že poslanecké platy nebyly poslední tři roky valorizovány a na základě projednávaného zákona další také tři roky upraveny nebudou. "Systémově je to správné, ale politicky nešťastné," shrnul Václavek s tím, že jde o 1250 korun. Návrh ale úměrně valorizuje i takzvané nezdanitelné náhrady. Navrženou změnu ale sněmovna podle kuloárových informací nepřijme. "Pokud chceme začít šetřit, tak musíme začít u sebe, jinak bychom vypadali nevěrohodně," řekl již dříve ČTK předseda rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Vláda zákon obhajuje tím, že nynější způsob automatického zvyšování platů se neosvědčil, protože vedl k "odtržení" procentního přírůstku platů ústavních činitelů a státních zaměstnanců.

Prezident bere nyní měsíčně 167.200 korun a jako jediný ho nezdaňuje. K tomu má každý měsíc nárok na náhradu některých výdajů a může využívat i další požitky. I platy ostatních ústavních činitelů mnohonásobně převyšují celostátní mzdový průměr, který v prvním čtvrtletí roku činil 15.407 korun. Měsíční plat ministra je 88.300 korun. Na stejný plat mají nárok šéf Bezpečnostní informační služby a ústavní soudci.

Předseda vlády spolu s předsedou Senátu a Poslanecké sněmovny mají 134.700 korun. Základní plat poslanců a senátorů je 46.500 korun. Většina z nich ale bere ještě desetitisícové příplatky za různé parlamentní funkce. Kromě toho dostávají automaticky různé náhrady, například na stravu, dopravu, reprezentaci.

Špidla: Nízké penze ze Slovenska stát paušálně vyrovnávat nemůže

Čeští občané, kterým důchody vyplácí slovenská strana, nemohou počítat s tím, že by jim Česká republika obecně a ve všech případech penze dorovnávala. Vyplývá to z odpovědi premiéra Vladimíra Špidly na interpelaci předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka. Ze zhruba 2560 lidí, kterých se to týká, vyrovnává stát penze necelé tisícovce. Ostatní takto zasažení čeští občané na důchodu tratí, na místní poměry jsou totiž slovenské penze vzhledem k rozdílnému kurzu malé. Jde o občany, kteří za dob společného státu pracovali pro podniky z dnešního samostatného Slovenska. Ze Špidlovy odpovědi vyplynulo, že slovenská strana nemá zájem na změně příslušné mezistátní smlouvy a že nelze ani do budoucna postupovat jinak než individuálně a v některých případech, nikoli ve všech, tyto dopady zmírnit.

Ministerstvo má programy jen na podporu romských studentů

Ministerstvo školství přiděluje v rámci několika programů peníze romským žákům ze sociálně slabších rodin, aby měli možnost studovat. Sociálně slabí žáci z většinové společnosti peníze od úřadu nedostanou, zájemci se musí obrátit na jiné instituce. Darina Batyiová z občanského sdružení Athinganoi, které pomáhá Romům i při studiu, si myslí, že by mělo ministerstvo podporovat i ostatní žáky ze sociálně slabých rodin.

Podpora romských studentů je však podle ní velmi důležitá. Většina z nich je totiž ze sociálně slabých rodin. Mnohým romským studentům stipendia velice pomohou, řekla ČTK. Příspěvky na studium sociálně slabším žákům poskytuje například Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Organizace ročně přispívá několika desítkám studentů středních nebo vysokých škol.

Ředitelka výboru Milena Černá ČTK řekla, že Romové nemají v České republice rovný přístup ke vzdělání a zaměstnání. "Na druhé straně přináší pozitivní diskriminace pocity křivdy u neromských rodin s více dětmi. Tento prvek může ve společnosti působit destabilizačně - rozhodně nepodporuje soudržnost," uvedla. Rodiny většinové společnosti však podle ní mívají větší motivaci pro vzdělání než Romové.

Imunitní výbor je pro trestní stíhání senátora ODS Nováka

Senátor ODS Alexandr Novák, který čelí podezření z korupce, by měl být vydán k trestnímu stíhání a dostat šanci obhájit se před soudem. Doporučil to ve středu senátní mandátový a imunitní výbor, neboť případ podle většiny jeho členů nesouvisí s Novákovým mandátem senátora. Novák obvinění pokládá za neopodstatněné, sám o vydání nepožádal. Naznačil, že kauza má politický podtext. Definitivní rozhodnutí o tom, zda bude senátor vydán, přijme Senát jako celek na schůzi, která začne 29. října.

Policie bývalého starostu Chomutova Nováka podezírá z toho, že za zprostředkování prodeje městských akcií dvou severočeských společností získal přes 40 milionů korun. Za trestné činy přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele Novákovi hrozí až desetileté vězení.

Ústavní soud upozornil na nutnost přezkoumávání důvodů vazby

Ústavní soud ve středu upozornil, že odpověď soudu na žádosti vězňů o propuštění z vazby nemůže nahradit pravidelné přezkoumání vazebních důvodů. Ústavní soudci tak vyhověli stížnosti Vladimíra Skácela, který tvrdil, že byl ve vazbě neprávem o pět měsíců déle. Obdobný problém se týká podle Skácelova advokáta Karla Hájka několika desítek jiných vazebních vězňů v Česku.

Rozhodnutí o ponechání ve vazbě nemůže nahradit odpověď na žádost o ukončení vazby uvedl Ústavní soud. "Žádost o propuštění z vazby může posuzovat jeden soudce, zatímco prodloužení vazby je posuzováno za mnohem přísnějších podmínek," upozornil na rozpor Hájek. Při žádosti o propuštění z vazby soud přezkoumává jen vazební důvody, při prodlužování vazby například i to, proč se nepodařilo trestní stíhání ukončit ve stanovené lhůtě či zda by propuštěním z vazby nebylo ztíženo vyšetřování případu, řekla soudkyně Eva Zarembová.

Skácel čelí obžalobě ze spolupachatelství při nedovolené výrobě a držení psychotropních a omamných látek a jedů. Požádal o propuštění z vazby, ale pražský městský soud mu nevyhověl. Později se však soud nezabýval prodloužením vazby, které mu vždy po třech měsících nařizuje zákon s tím, že o její nutnosti již rozhodl.

Vysokému komisaři OSN dělá velké starosti obchod s lidmi

Obchod s lidmi považuje vysoký komisař OSN pro lidská práva Bertrand Ramcharan za jeden z hlavních problémů regionu střední a východní Evropy včetně České republiky. "Je to věc, která mi dělá opravdu velké starosti," řekl dnes v rozhovoru pro ČTK Ramcharan. Ocenil, že čeští představitelé jsou si nejen tohoto porušování lidských práv vědomi a snaží se tuto věc potírat. Podle něj má Česko obecně velkou snahu o dodržování lidských práv.

Obchod s lidmi, který zahrnuje prostituci a další vynucené činnosti, považuje Ramcharan za globální záležitost, proti které musí bojovat všichni. "Protože to je opravdu šokující," uvedl Ramcharan, který se setkal s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou a je v Praze na semináři OSN o boji proti rasismu a diskriminaci.

Podle ministerstva vnitra je Česká republika v zahraničí vnímána jako země, která obchodování s lidmi toleruje. Vláda proto počátkem září schválila národní strategii boje proti této kriminalitě. Ramcharan vnímá kladně skutečnost, že Česká republika v této věci spolupracuje se Švédskem. Zrovna v úterý se na zámku v Kolodějích konal společný expertní seminář.

V minulosti se objevily desítky až stovky případů, kdy byly české ženy zneužívány v zahraničí; pod záminkou jiné práce byly nuceny k prostituci například v Mexiku, Japonsku, Itálii i jinde. Také do České republiky ale podle společnosti La Strada stále více přijíždějí cizinky, s nimiž se zde nelegálně obchoduje.

Zaměstnavatelé na Mostecku dluží VZP 200 milionů korun

Zaměstnavatelé, kteří neodvádějí sociální a zdravotní pojistné za své pracovníky, dluží mostecké pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny už téměř 200 milionů korun. Jen za poslední rok a půl dluh zaměstnavatelů vzrostl zhruba o 70 milionů korun, řekl ve středu novinářům ředitel pobočky Václav Kasal.

Svůj nárok pojišťovna uplatňuje formou exekucí, a to jak prostřednictvím soudu, tak spoluprací se soukromými exekutory. "Před dvěma měsíci jsme uzavřeli smlouvu se soukromou exekutorskou firmou z Plzně. Už se jí pro nás podařilo od věřitelů získat 2,5 milionu korun, nyní jsme společnosti přepustili pohledávky za dalších 22 milionů," uvedl Kasal. Výrazně se podle něj zlepšila i spolupráce s policií.

Od roku 1998, kdy vstoupila v platnost novela trestního zákona umožňující postih podnikatelů za neodvádění pojistného, policie předala státnímu zastupitelství 92 zpracovaných trestních oznámení. Za posledních pět let stanulo před mosteckým soudem více než 40 podnikatelů, kteří za své zaměstnance neodváděli pojistné. "Většina odešla s podmíněnými tresty, ve dvou případech poslal soud obžalované do vězení. Ti však měli na svědomí ještě další trestnou činnost. Bezmála 50 podnětů bylo odloženo pro projevení účinné lítosti či udělení prezidentské amnestie," doplnil policejní inspektor Miroslav Cáder.

Za účinný nástroj Cáder označil ustanovení o účinné lítosti, jež umožňuje podnikatelům uniknout odsouzení tím, že celou dlužnou částku zpětně uhradí. "Každý z obviněných na Mostecku dlužil nebo dluží na neodvedeném pojistném v průměru 500.000 korun. Odhaduji, že v rámci projevené lítosti se už pohledávka snížila asi o 20 milionů korun," dodal.

Premiéři V4 se sejdou v Dobříši k jednáním o evropské ústavě

Premiéři zemí visegrádské čtyřky se 1. října sejdou v Dobříši a hlavním bodem jejich jednání bude otázka budoucího znění evropské ústavy. Polský premiér Leszek Miller ještě den předtím přijede do Prahy, aby zasedl k bilaterálním jednáním se svým protějškem Vladimírem Špidlou.

Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko, které V4 tvoří, vstoupí příští rok do EU. Patří k evropským zemím, které mají výhrady k současnému návrhu Ústavy EU. Obávají se totiž, že velcí členové EU budou ve výhodnějším postavení než menší a střední země. Nedávno se v Praze konala neformální schůzka 15 státních tajemníků zemí, které se znění ústavy nejsou spokojeny. Hodlají usilovat o změny na mezivládní konferenci, která začne 4. října.

Maďarsko, Polsko a bývalé Československo vytvořily visegrádskou skupinu v roce 1991 z iniciativy bývalého českého prezidenta Václava Havla. Rozdělení Československa v roce 1993 pak změnilo visegrádskou trojku na čtyřku. Naposledy se premiéři setkali v červnu ve slovenských Nízkých Tatrách. Visegrádu nyní předsedá Česká republika.

S Kostelkou by prý mohl do Iráku jet americký velvyslanec

S ministrem obrany Miroslavem Kostelkou by tento víkend do Iráku měl odjet i americký velvyslanec v ČR Craig Stapleton. Podle informací ČTK se to proslýchá v diplomatických kruzích. Kostelka by se měl podívat do jihoirácké Basry, jak tam funguje česká polní nemocnice; nyní se tam střídají vojáci - rotace má být ukončena 6. října. Přesný program ministrovy návštěvy zatím není jasný. Je ale velmi pravděpodobné, že se Kostelka setká s velitelem místní mnohonárodní divize Grahamem Lambem.

V souvislosti se Stapletonem se nyní objevila spekulace, že by mohl být po svém odchodu z diplomatické mise v Praze jakýmsi americkým zmocněncem pro Irák. V létě se zase spekulovalo o tom, že by Stapleton měl znovu pomáhat prezidentovi Georgi Bushovi s kampaní ke znovuzvolení do Bílého domu. Stapleton je Bushův příbuzný. Bílý dům nyní uvedl, že se novým velvyslancem v České republice stane podnikatel z Alabamy William Cabaniss. Střídání se očekává na přelomu tohoto roku.

Vojáci opouštějí armádu; podle ministra však nehrozí odliv mozků

Přestože menší profesionální armáda má být v České republice až za několik let, někteří zkušení vojáci už nyní svlékají uniformu a odcházejí do civilu. Podle opozice totiž panuje v armádě nejistota kvůli tomu, že vláda podobu reformy pořád mění. Ministr obrany Miroslav Kostelka však o žádném hromadném úprku zkušených velitelů neví.

"Žádost o propuštění z armády jsem podal dávno a už mám dokonce panem ministrem podepsaný propouštěcí rozkaz. U armády skončím 31. prosince. Mé rozhodnutí už nemůže nic zvrátit," řekl ČTK velitel vzdušných sil Jan Vachek. Po 28 letech, jež strávil ve vojenské uniformě, odchází kvůli změnám v armádní reformě. "Je to permanentní reorganizace, která nekončí a která nedává vzdušným silám možnost normálně fungovat," uvedl k důvodům svého odchodu do civilu. Zároveň potvrdil, že pokud se situace nezmění, tak z armády odejdou i další odborníci. Napjatá je situace hlavně mezi letci. Právě jejich výcvik přitom stál ohromné částky. Například výcvik vojenského instruktora, kterému je nyní kolem 40 let, přišel na desítky až stovky milionů korun. Po odchodu do civilu končí armádní letci většinou u aerolinek. "Někdy mám pocit, že jsme jen výcvikové středisko, které zásobuje zkušenými lidmi soukromé letecké společnosti," povzdechl si Vachek.

Podle středeční Mladé fronty Dnes se po škrtech v armádním rozpočtu rozhodli odejít do civilu i náčelník chemického vojska Dušan Lupuljev, velitel specializovaných sil Petr Pavel, šéf pozemního vojska Josef Sedlák a velitel letecké pátrací a záchranné služby Jiří Jogl. "Není to úplně pravda. Generálu Vachkovi jsem nabídl, aby i po odchodu z armády pracoval dále pro rezort, a doufám, že moji nabídku přijme. Velitel Lupuljev nastoupí na ministerstvo obrany. O hromadných odchodech velitelů nelze hovořit," řekl ČTK ministr Kostelka.

Sedlák, Pavel i Jogl uvedli, že u vojska zůstávají. "O odchodu z armády uvažoval snad každý velitel. Ale nic takového v plánu nemám - zůstávám," podotkl šéf specializovaných sil Pavel. "Zatím nejsem stoprocentně rozhodnut odejít, a proto zůstávám," poznamenal velitel letecké záchranné služby Jogl. Také Sedlák vzkázal svým podřízeným, že své velitelské křeslo neopouští.

Vojáci přesto připouštějí, že v armádě panuje nejistota. O tom mluví i opozice. "Vůbec se těm lidem nedivím. Vláda zatím nepředvedla žádnou reformu, protože ji co půl roku mění. Této vládě se nedá věřit," myslí si stínový ministr obrany Petr Nečas z ODS. Není podle něj ani jasné, zda kabinet nebude nadále snižovat peníze na armádu. Právě kvůli krácení financí rezignoval letos v květnu Kostelkův předchůdce Jaroslav Tvrdík.

Armáda musí do konce roku postavit v krajích roty dobrovolníků

Do konce roku by měla v každém kraji vzniknout vojenská jednotka složená z dobrovolných aktivních záloh. Od roku 1999 podepsalo smlouvu o vstupu do záloh v celé republice 282 lidí a dalších 230 zatím projevilo zájem. Každá ze 14 budovaných krajských rot by přitom měla mít nejméně 100 lidí, řekl ve středu v Plzni novinářům Jaroslav Pospíšil z krajského vojenského velitelství, které jednotku sestavuje.

Aktivní zálohy jsou otevřené všem lidem, kteří absolvovali základní nebo náhradní vojenskou službu. Na rozdíl od vojáků v záloze, kteří mohou být povoláni do služby k obraně republiky ve stavu ohrožení a války, dobrovolné aktivní zálohy jsou určeny k plnění mírových úkolů. Mohou být nasazeny zejména při živelních pohromách a jako podpora policie, uvedl Pospíšil. Armáda usiluje o to, aby s postupem reformy ozbrojených sil vytvořila teritoriální jednotky dobrovolných záloh. Dobrovolníci by měli být připraveni zejména k nasazení v rámci svého kraje, projekt ale počítá i s využitím a vycvičením specialistů, kteří by mohli být zařazeni i k jednotkám mimo svůj region.

Příslušníci dobrovolných záloh mohou uzavřít dohody na dva až pět let. Jejich povinností je účastnit se každoročně 18 dnů cvičení rozložených po celý rok. Za jejich službu jim náleží odměna 500 korun měsíčně, která je vyplácena najednou zpětně za uplynulý rok, a zvýšené služné za absolvované cvičení.

Armáda zvažuje nákup modernizované verze nákladního Il-76

Až 60 tun nákladu pojme do svých útrob ruský transportní letoun Il-76 MF. Letadlo, které výrobce prezentuje na pardubickém vojenském letišti, by mohlo patřit do arzenálu české armády. Ruská strana je nabízí protihodnotou za část svého dluhu namísto původně domluvených velkokapacitních letounů Antonov. Armáda nabídku vyhodnotí během několika týdnů, maximálně do dvou měsíců, řekl ve středu mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha.

Rusko dluží České republice téměř 22 miliard korun. Zhruba polovinu dluhu by měly uhradit dodávky pro armádu. Původně měli vojáci získat mimo jiné tři velkokapacitní rusko-ukrajinské letouny An-70. Podle Lidových novin však byly testy prototypu AN-70 pozastaveny. Ruská strana místo nich nabízí právě modernizovanou verzi Il-76 MF. Do jeho nákladového prostoru se vejde několik transportérů či nákladních automobilů, je schopen přepravit najednou i několik velkých kontejnerů, v jakých se přepravují například části polní nemocnice. Právě pro jejich přesun si armáda v minulosti pronajímala stejný typ letounu od Ukrajiny. Maximální dolet předváděného letadla je 10.000 kilometrů. Při zátěži 20 tun uletí 8600 kilometrů, při maximálním vytížení 60 tunami 3800 kilometrů.

V případě, že se armáda pro koupi Il-76 MF rozhodne, bude jej využívat nejen pro vlastní potřeby, ale i pro potřeby NATO. "Aliance má v tuto chvíli velmi velký nedostatek přepravních kapacit a samozřejmě by byla vděčna, kdyby něco takového jedna ze zemí NATO měla," dodal Šticha.

Kmoníček: KLDR projevila zájem o aktivnější vztahy s ČR

Severní Korea projevila zájem o větší aktivitu ve vztazích s Českou republikou. Stalo se tak na česko-severokorejských konzultacích, které ve středu v New Yorku na okraj Valného shromáždění OSN vedli státní tajemník českého ministerstva zahraničí Jan Kohout a jeho severokorejský protějšek Čche Su-hon. Nynější konzultace se konaly na žádost KLDR.

Severní Korea projevila zájem o znovuotevření českého diplomatického zastupitelství v Pchjongjangu, které skončilo činnost počátkem devadesátých let. Obě strany se dohodly na zvýšené výměně studentů, řekl ČTK český velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček, který se nynějších konzultací v New Yorku také zúčastnil. V roce 2001 dokonce vedl jejich první kolo ještě jako náměstek ministra právě s Čhce Su-honem.

Při konzultacích Česko vyjádřilo podporu pokračování dialogu mezi oběma korejskými státy a jednoznačně se vyslovilo pro další jednání se Severní Koreou o jejím "návratu do mezinárodních kontrolních režimů," řekl Kmoníček. Upřesnil, že tím česká strana mínila především opětné přistoupení ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

Českou republiku o pomoc při jednání se severním sousedem požádala Jihokorejská republika a Japonsko. "Schůzka však ukázala, že na české úloze vůči KLDR není jen zájem třetích zemí jako Japonska či Jižní Koreje, ale zájem projevila sama severokorejská strana," řekl Kmoníček ČTK. Tím, že KLDR o konzultace požádala, podle něj naznačila svůj zájem na další zvýšené úrovni českých aktivit na severu Korejského poloostrova. "Pozvali také Jana Kohouta k návštěvě v Pchjongjangu v rámci recipročních konzultací za ty, které se konaly v roce 2001 v Praze," uvedl Kmoníček.

Soud bude vydávat na proces s mladým komunistou Pěchou vstupenky

Pokračování procesu s mladým komunistou Davidem Pěchou, který je obžalován z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů, se budou moci zúčastnit jen lidé, kteří si vyzvednou před začátkem líčení na šumperském okresním soudu vstupenku. Soud tak chce předejít tlačenici o místa v jednací síni, která se strhla při úterním projednávání případu, řekla ve středu ČTK soudkyně Pavlína Pelclová.

Na líčení s Pěchou se v úterý dostavilo více než padesát lidí. Jednací síň soudu má kapacitu 48 míst k sezení, stojící diváky soudkyně vykázala ze sálu. Po přestávce se o místa strhl boj, který musela vyřešit justiční stráž. "Tomu by měly propříště zabránit lístky, které bude soud vydávat hodinu před zahájením líčení. Část vstupenek budeme rezervovat médiím," prohlásila Pelclová. Vedle novinářů navštěvují soud s Pěchou zastánci i odpůrci komunismu.

Mladý komunista je obžalován nejen z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů, ale i z šíření poplašné zprávy a pomluvy. Hrozí mu až osm let vězení. Pěcha všechna obvinění od počátku odmítá a obžalobu považuje za politickou konstrukci mocenských kruhů. Líčení s Pěchou, který v časopisu Pochodeň uveřejňoval články s výzvou k opětovnému nastolení komunistického režimu i za cenu násilí, bude pokračovat 7. října. Měl by se ho zúčastnit údajný spolupracovník mladého komunisty, bývalý agent StB Ludvík Zifčák, který na úterní líčení nedorazil s omluvou, že jednání nestihl. Kvůli jeho nepřítomnosti soudkyně líčení odročila.

Po listopadu 1989 je Pěchův případ první, kdy je levicový extremista stíhán za propagaci komunismu. Podle paragrafu o propagaci nedemokratického hnutí policie dosud stíhala vesměs jen příznivce hnutí skinheads.

Chřipka by letos mohla uhodit, lidé jsou po horkém létě oslabeni

Chřipka by mohla letos uhodit s neobvyklou silou, protože lidé jsou po nezvykle horkém létě oslabeni. Letní virózy jim podlomily kondici, zhoršila se i odolnost pacientů s chronickými obtížemi. "Snížení kondice je terénem pro silnou chřipkovou sezonu," řekla ČTK psycholožka Marcela Slavíčková.

Podle psycholožky se vyplatí zpomalit v těchto dnech životní tempo a začít měnit navyklá spotřební schémata ve smyslu: méně je více. Změny ve způsobu života je vhodné navozovat postupně. Každé onemocnění je nutno pečlivě doléčit. Strava by měla být pouze čerstvá a jednoduše upravená ze základních surovin. Zdraví prospěje, když z jídelníčku zmizí potraviny průmyslově zpracované, jako jsou instantní polévky, uzeniny, polotovary a konzervy.

Psycholožka nezamítá očkování proti chřipce, podle ní však může být vzhledem k oslabení lidí spojeno s riziky. "Komplikace po očkování se budou letos vyskytovat častěji - a příčinou je opět extrémní horko v létě. Bude nutná vyšší opatrnost při rozhodování, koho lze očkovat," upozornila Slavíčková.

Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký minulý týden varoval, že Česká republika možná nebude mít dostatek vakcíny proti chřipce. Světová zdravotnická organizace jí přidělí v první fázi případné pandemie jen tolik dávek, kolik obvykle odebírá. V Česku se loni nechalo očkovat proti chřipce pouze pět procent obyvatel. Polanecký vyzval občany, ať se nechají očkovat ve větším počtu, mimo jiné proto, že Česko pak bude mít v případě pandemie nárok na větší počet dávek.

Soud rozhodne o požadavku Kinského na zámeček Tokáň v říjnu

Na 9. října odročil Děčínský okresní soud ve středu projednávání žaloby Františka Oldřicha Kinského, kterou se na ministerstvu vnitra domáhá vydání loveckého zámečku Tokáň. Soud vyhověl advokátovi Kinského Jaroslavu Čapkovi, který požádal o čas na přípravu závěrečné řeči a závěrečných návrhů.

Zástupkyně ministerstva vnitra navrhla soudu, aby žalobu na vydání zámečku zamítl. Podle ní advokát Kinského například vůbec neprokázal, že by tento majetek jeho klientovi patřil. Kinský ani jeho zástupci také nepodali v zákonné lhůtě námitky proti konfiskaci tohoto majetku. Navíc zámeček Tokáň státu patří již mnoho let, takže ho již vydržel, uvedla zástupkyně ministerstva vnitra.

Čapek zpochybnil pravost některých konfiskačních výměrů, které si soud vyžádal z ústředního státního archivu v Praze. Požádal proto soud, aby si nechal předložit originály těchto dokumentů a vyslechl odpovědného pracovníka archivu. Kromě jiného argumentoval také tím, že před dvěma lety o vydání těchto výměrů žádal, ale nedostal je. Soudkyně uvedla, že soud nemá důvod o pravosti dokumentů pochybovat a žádost Čapka zamítla.

Čapek podal u děčínského okresního soudu zhruba 25 majetkových žalob. Požaduje v nich například přibližně polovinu území Národního parku České Švýcarsko, majetek v několika obcích, ale i nemovitosti některých firem a jednotlivců. Žádný spor na Děčínsku zatím nebyl ukončen.

U různých soudů podal Čapek 157 žalob na majetek v hodnotě přibližně 40 miliard korun. Kinského rodiče o něj přišli po druhé světové válce na základě Benešových dekretů kvůli údajné kolaboraci s nacisty. Čapek ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho tehdy nezletilý syn František Oldřich.

Dvě ženy z cizinecké policie byly obviněny ze zneužití pravomoci

Dvě občanské pracovnice cizinecké policie v Karlových Varech obvinila plzeňská protikorupční policie ze zneužívání pravomocí. "V rozporu s platnou právní úpravou vyřizovaly a rozhodovaly o žádostech cizinců o prodloužení jejich pobytu na území České republiky," sdělila ve středu ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Policie obě ženy obvinila asi před dvěma týdny. Kosinová nechce k případu sdělit další podrobnosti. Podle paragrafu, z kterého je policie viní, zaměstnankyně v úmyslu způsobit někomu škodu či sobě nebo jinému neoprávněný prospěch, nesplnily povinnost vyplývající z jejich pravomoci. Hrozí jim odnětí svobody na půl roku až na tři roky nebo zákaz činnosti.

Holický hřbitov budou před vandaly chránit čtyři kamery

Ještě letos začnou hlídat hřbitov v Holicích na Pardubicku před zloději a vandaly čtyři bezpečnostní kamery. Zhruba šestitisícové město zatím nemá monitorovací systém ve svých ulicích, kamerami hlídá jen areál technických služeb. "Areál Technických služeb se v minulých letech stával terčem zájmu zlodějů. Proto jsme tam instalovali kamerový systém, jehož výstup má vedoucí ve svém počítači. Nyní systém využijeme i na ochranu hřbitova," řekl ČTK starosta Ladislav Effenberg.

Kamer v ulicích se podle starosty Holice v brzké době nedočkají. "Není to levná záležitost, a my teď v souvislosti s reformou veřejné správy přistavujeme a rekonstruujeme městský úřad. Až tohle bude hotovo, možná o nich začneme uvažovat," dodal.

V jaderné elektrárně Dukovany se po odstávce rozjíždí první blok

První blok jaderné elektrárny Dukovany v těchto dnech začíná opět vyrábět energii na plný výkon. Během dvouměsíční odstávky se kromě běžné výměny části paliva a revize zařízení také provedla kontrola tlakové nádoby reaktoru, která se dělá jednou za čtyři roky, řekl ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Odstávky v Dukovanech probíhají od dubna do listopadu tak, aby byla elektrárna připravena vyrábět v zimě na plný výkon.

V minulých letech se v blocích měnila jedna čtvrtina paliva, nyní se přechází na pětiletý cyklus. Počet pravidelných odstávek se ale snižovat nebude, protože se musejí pravidelně provádět revizní práce na všech čtyřech blocích elektrárny. Dukovany mají instalovaný výkon 1760 megawattů a pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Izraelská firma Daniel Group Lázně I asi do nájmu nezíská

Karlovarská radnice zvažuje ukončení jednání s izraelskou firmou Daniel Group o dlouhodobém pronájmu historického objektu Lázní I. Vedou ji k tomu nové finanční požadavky investora a stále se odkládající podpis smlouvy. Novinářům to ve středu řekl primátor Karlových Varů Zdeněk Roubínek.

S firmou Daniel Group karlovarská radnice jednala několik let. Loni jí kvůli neustálým odkladům město vypovědělo exkluzivitu, která jí zaručovala přednostní právo k pronájmu či prodeji objektu. Společnost však pohrozila soudem a magistrát s ní dále vyjednával. Nyní mu došla trpělivost.

Do rekonstrukce objektu firma přislíbila investovat nejméně 350 milionů korun. Nyní však přišla s požadavkem, aby město uhradilo daň z přidané hodnoty z této částky a navíc zaplatilo pojištění stavby, řekl Roubínek. Rada města má proto příští týden rozhodnout o návrhu ukončení spolupráce, podotkl.

V památkově chráněném objektu Lázní I chtěli Izraelci vybudovat restaurace, kavárny, kasino, obchůdky, bazén a obnovit lázeňské procedury. Součástí měly být i apartmá a garáže pro 260 aut. Radnice v jednu chvíli zvažovala i prodej budovy, což podmínila investicí nejméně 750 milionů korun. Přednost však dávala pronájmu na několik desítek let. Nyní chce nájem lázní nabídnout jiným investičním společnostem z Izraele a Francie, které o budovu projevily předběžný zájem.

Ekologičtí aktivisté postaví na Jihlavsku větrné elektrárny

Jihočeské ekologické sdružení Calla postaví v Pavlově na Jihlavsku dvě větrné elektrárny. Zařízení s maximálním výkonem 660 kilowattů budou umístěna na 60metrových stožárech. Energii budou do sítě dodávat asi od května příštího roku. Více než třetinu nákladů ve výši 43 milionů korun uhradí dotace ze Státního fondu životního prostředí, řekl ČTK předseda sdružení Edvard Sequens.

"Stavět jsme chtěli už letos, ale nedařilo se nám najít silného finančního partnera," dodal. Českobudějovické sdružení se kromě trvale udržitelné energetiky zabývá údržbou přírodních rezervací a kauzami s dopadem na životní prostředí. "Nechceme mít řadu větrných elektráren, je to spíš doplňková záležitost, ale bude to vítaný zdroj financování našich aktivit," vysvětlil.

Výhodné povětrnostní podmínky u Pavlova lákají další investory. Dvě zařízení chystá brněnská firma Eldaco. "Elektrárny s výkonem dva megawatty chceme postavit v příštím roce," potvrdila ČTK jednatelka Iva Šťastná. Další dvě větrné elektrárny společnost plánuje v Chroustově na Žďársku. Postaví je do dvou let, pokud získá příznivý posudek o vlivu stavby na životní prostředí.

Nejvýkonnější větrnou elektrárnu v kraji zatím mají soukromí majitelé v Ústí na Jihlavsku. "Po regionu jsou ještě nějaké amatérské výroby," řekl ČTK Radim Hrůza z Energetické agentury Vysočina. Podle něj je využití větrné energie na Vysočině perspektivní, ale zatím chybí legislativa, která by garantovala zvýhodněný výkup na několik let a tedy i návratnost investic v řádu desítek milionů. Distribuční společnosti povinně vykupují energii z obnovitelných zdrojů za zvýhodněnou sazbu od loňska.

Pardubice schválily prodej pozemků Kayabě za 27,5 milionu korun

Pardubičtí zastupitelé schválili prodej téměř šesti hektarů pozemků japonskému investorovi Kayaba Industry za zhruba 27,5 milionu korun. Firma v pardubické průmyslové zóně hodlá vyrábět tlumiče pro automobilový průmysl. ČTK to ve středu řekl náměstek primátora Michal Koláček. Kupní smlouvu město s Japonci podepíše poté, co Kayaba obdrží stavební povolení. "Nyní budeme podepisovat smlouvu o smlouvě budoucí," upřesnil. Magistrát před nedávnem rovněž souhlasil, že japonské společnosti v prostorách radnice poskytne kancelář.

Kayaba oznámila, že v Pardubicích chce investovat 15 až 20 milionů eur (až 635 milionů korun). Výroba by měla odstartovat v lednu 2005. V první fázi firma zamýšlí pouze montáž, a to asi se stovkou lidí. Ve druhé fázi chce postavit i lakovnu a zinkovnu a zaměstnat dalších až 200 lidí.

V pardubické průmyslové zóně již loni zahájila výrobu autorádií a mobilních telefonů Panasonic japonská Matsushita Communication Industrial Czech. V květnu zde rozjela výstavbu závodu na převodové a nápravové součástky pro osobní automobily firma Toyoda Machine Works.

Odkolek plánuje zdražení o pětinu, rohlík může stát 1,5 Kč

Jeden z největších domácích výrobců mouky a pečiva, společnost Odkolek, chce nejpozději od listopadu své výrobky zdražit v průměru o pětinu. Důvodem je hlavně růst cen obilí. Například cena rohlíku se nyní u obchodních řetězců pohybuje okolo koruny. Za tuto cenu chce nyní firma obchodníkům dodávat. Na pultech by tak rohlík i kvůli plánovanému stažení desetníků a dvacetníků mohl podražit na 1,5 koruny, informovali ve středu novináře představitelé firmy. Obdobně u chleba se chce Odkolek dostat na prodejní cenu 13 korun, takže maloobchodní cena se může posunout asi na 17 korun. Chleba se nyní prodává přibližně za 14 až 20 korun.

Zvýšení cen je otázkou jednání s obchodníky. Odkolek již oznámil odběratelům zdražení mouk a podle generálního ředitele Ivana Fleka nenarazil na zásadnější odpor. U pečiva se dají čekat složitější jednání, ale firma to vidí tak, že i ostatní výrobci jsou ve stejné situaci.

Podle generálního sekretáře Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislava Musila měli pekaři nejlepší odbytové ceny kolem roku 1997. Poté ale nástupem řetězců přišel pád cen a jejich udržování na nízké úrovni. Spotřebitele tak nyní může čekat první výraznější zdražení pečiva po šesti letech.

Matematika se lépe učí přes pohádky a detektivky

Zábavné úlohy z fyziky nebo matematiky, které by žáci rádi řešili, si dovede představit asi jen málokdo. Přesto jich několik desítek existuje. Matematické pohádky a fyzikální detektivní povídky vymýšlí učitel Marek Veselý ze Základní školy Oty Pavla v Buštěhradu na Kladensku. Zpestřuje jimi výuku ve své třídě.

"Matematické pohádky jsou vlastně běžné slovní úlohy. Jednu zvláštnost však přece jen mají - na rozdíl od tuctových slovních úloh jsou tyto zabaleny v atraktivním obalu, kterým se snažím o jejich určitou přitažlivost a tím motivaci dětí pro matematické řešení," píše učitel na svých internetových stránkách.

Veselý učí už deset let. V roce 1996 vymyslel první matematickou crazy pohádku, a to prý čistě náhodou, jak to tak v životě bývá, řekl ČTK. Za tu dobu jich sepsal kolem 80, fyzikální detektivky začal vymýšlet teprve letos o prázdninách, a tak jich je na světě teprve pět. Pohádky a detektivky nevyužívá jen za dveřmi své třídy, zveřejnil je na internetových stránkách www.volny.cz/vesely.marek/ a www.volny.cz/fyzik.detektivem/, a tak je mají k dispozici i ostatní kantoři.

Na festivalu Vejvodova Zbraslav bude soutěžit desítka orchestrů

Jižní okraj Prahy ožije od pátku do neděle díky festivalu malých dechových orchestrů Vejvodova Zbraslav. Vyvrcholí podle agentury Orfea sobotní podvečerní veselicí na zbraslavském náměstí. Desítka orchestrů se už v pátek představí na Zbraslavi a v okolí, a to v Jílovišti, Radotíně a Vraném nad Vltavou. V sobotu se pak utkají v soutěži.

Připraven je dále mimosoutěžní program, průvod zúčastněných orchestrů s mažoretkami a společné slavnostní vystoupení Žateckých mažoretek a příslušníků Čestné stráže Armády České republiky k poctě skladatele Jaromíra Vejvody. Bude se také konat společný koncert všech zúčastněných orchestrů a mažoretkových skupin pod taktovkou vnučky Jaromíra Vejvody Moniky Vejvodové - Šterbákové. Ve stanu na náměstí zahraje rovněž trojnásobný vítěz festivalu Vejvodova Zbraslav, orchestr Březovanka z Čáslavi. V neděli ve stanu na náměstí zakončí festival matiné, při němž vystoupí několik orchestrů.

Hostem festivalu má být nizozemský písničkář Harry Ferenschild z Valkenburgu, malého městečka nedaleko Maastrichtu. V pátek vystoupí v restauraci Škoda lásky a v sobotu na Zbraslavském náměstí. Zpívá německy, anglicky a ve vlastním, valkenburském dialektu.

Jaromír Vejvoda (1902 až 1988) proslul zejména jako autor polky Škoda lásky z roku 1929, známé v západních armádách za druhé světové války s textem Vyvalte sudy a po válce po celém světě. V repertoáru dechových hudeb patří k oblíbeným dosud. Vejvoda, "nekorunovaný král české dechovky a král české polky", byl zbraslavským kapelníkem. Přehlídka se koná pod záštitou jeho synů Jaromíra, Jiřího a Josefa.

Unikátní výstava v Brně představí východní křesťanství

Unikátní výstava v Paláci šlechtičen v brněnské Kobližné ulici od čtvrtka představí historii východního křesťanství. Jde o nejdražší výstavní projekt Moravského zemského muzea za 1,2 milionu korun, navíc v rozsahu, v jakém dosud nebyl v Česku prezentován. Dvanáctičlenný organizační tým expozici připravoval více než rok. Oslovil zastupitelské orgány 17 zemí, z nichž deset odpovědělo, řekl ve středu novinářům ředitel zemského muzea Petr Šuleř.

Kulturu Velké Moravy představí exponáty z 6. až 9. století. Návštěvníci například poprvé za hranicemi Řecka zhlédnou vzácné ikony ze Soluně. Spoluautor výstavy Václav Štěpánek získal i cenný srbský evangeliář ze 13. století. Expozice ve dvou podlažích na ploše téměř 1000 čtverečních metrů obsahuje i tři Vladimirské ikony Matky Boží, velmi ceněné ruskými věřícími. Nechybějí ani kopie ikon Andreje Rubleva. O pozornost se uchází také unikátní kolekce velkomoravských šperků a bible v amharštině, kterou daroval etiopský císař Haile Selassie Karlově univerzitě. Na závěr mohou návštěvníci vstoupit do kopie interiéru východoslovenského dřevěného kostela.

Východní křesťanství je již čtvrtou výstavou z cyklu Velká světová náboženství. Záštitu nad ní převzal metropolita pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Nikolaj. "Výstava se koná u příležitosti jednoho z mezníků evropských dějin, 550. výročí dobytí Konstantinopole Turky," řekl Šuleř. Na rozdíl od předchozích expozic Islám a jeho svět, Indie, bohové a lidé a Čína, země tří učení jde o akci mezinárodní. Představí se muzea v Athénách, Soluni, Bělehradě, Varšavě a Bratislavě, ale i Národní galerie v Praze, Univerzita Karlova, Slovanský ústav Akademie věd a řada dalších galerií. Grafického řešení se ujala Radka Jarešová, architektonického Dagmar Kabeláčová.

Stock: Slivovice je výjimečná, švestky mají vysokou cukernatost

První letošní slivovici vyrobila ve středu největší česká likérka Stock Plzeň. Její kvalita i chuť je špičková, neboť švestky, nakupované z celé střední Evropy, mají výjimečnou cukernatost od 17 do 23 procent, zatímco loni se pohybovala od 14 do 16. Novinářům to řekl vedoucí provozu Stocku v Prádle Václav Šitner.

Firma odebrala v průběhu minulých tří týdnů téměř 20 kamionů švestek z Polska, Maďarska, Slovenska, Rumunska, ale více než polovinu tvořil nákup švestek z Česka. Letošní nákup bude likérce stačit zhruba na dva roky. Firma nakoupila více ovoce proto, že příští sezona má být na všechny druhy ovoce chudá, neboť stromy kvůli extrémnímu suchu letos nenasadily odnože. "Hlásí nám to všichni sadaři a zahrádkáři. Nejhorší je, že jestliže nezaprší, tak ty stromy vymrznou," dodal manažer provozu.

Nakoupené ovoce použije Stock na výrobu slivovice a švestkovky, které dodává do obchodní sítě od poloviny června. "Zájem o ně je stále větší, velmi rychle a bez zalistování je přijaly obchodní řetězce," dodal Šitner. Podle něj se prodej lihovin v extrémních vedrech snížil, od září ale výrazně oživuje. "Jsme jediní, kteří vyrábíme 40procentní slivovici, ostatní mají 45 až 50 procent. Čím víc je ale ředěná, tím silněji se projevují aromatické látky," dodal vedoucí.

Slavia vyhrála ve Smederevu a nakročila do 2. kola Poháru UEFA

Úspěšně vstoupili ve středu večer fotbalisté Slavie do souboje prvního kola Poháru UEFA. Na hřišti srbskočernohorského Sartidu Smeredevo vyhráli 2:1 a před odvetou, která se v Praze hraje za tři týdny, si vytvořila velice slibnou pozici.

Počasí

Ve čtvrtek nás čeká slunečný den, jen ráno a dopoledne místy mlhy. Nejvyšší teploty 14 až 18 stupňů a vítr mírný severovýchodní až východní.