Zprávy Radia Praha

MZV odmítá výtky opozice o tom, že se o euroústavě nemluvilo ve sněmovně

Ministerstvo zahraničí odmítá výtky opozice, že vláda ve sněmovně dostatečně neprojednala mandát pro mezivládní konferenci o euroústavě. Vrchní ředitel sekce pro evropské záležitosti Ivan Jančárek v pondělí řekl, že šéf české diplomacie Cyril Svoboda i jeho první náměstek Jan Kohout byli kvůli EU několikrát ve sněmovních výborech. "Dialog s výbory považuji za dialog s parlamentem," uvedl Jančárek. Poznamenal, že právě o návrhu evropské ústavy se bude ve sněmovně v úterý jednat, a že vláda zaujala před sobotním zahájením mezivládní konference o ústavě pouze výchozí mandát. Ten se bude měnit s tím, jak se bude jednání o ústavě mezi současnými a budoucími členy vyvíjet, dodal.

ODS i KSČM se ale přístup české vlády nelíbí. Na protest proti tomu, že kabinet mandát pro mezivládní konferenci s opozicí neprojednal, ale nehodlají občanští demokraté navrhovat žádné změny. Kritici současnému návrhu ústavy například vyčítají, že přenáší příliš mnoho kompetencí z národní úrovně do Bruselu.

Jančárek očekává, že právě přenos kompetencí bude patřit k hlavnímu tématu úterní diskuse ve sněmovně. Přiblížil, že obavy ze ztráty pravomocí mohou vyplývat z navržené změny hlasování - z jednomyslného na kvalifikovanou většinu. Uvedl, že v některých oblastech, jako je vnitro a spravedlnost, je rozhodování kvalifikovanou většinou z českého hlediska žádoucí. V jiných, jako je například systém daní a financí, nikoli.

K jednání v Římě, kde o víkendu začala mezivládní konference, Jančárek řekl, že mezi největší spojence ČR na změnu ústavního návrhu vidí ve zhruba desíti státech. Jsou to mimo jiné tři pobaltské země, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Finsko, Portugalsko, Irsko, Finsko a částečně Polsko. Česká republika a ostatní menší země se bojí, že nynější návrh ústavy zvýhodňuje velké členy. Mezi české požadavky patří zachování rotačního předsednictví v evropských orgánech, a princip pro hlasování spočívající nejméně 60 procent členských zemí a zároveň 60 procent populace. Nyní stačí podle návrhu populace polovina.

Klaus se bojí, že konference o Ústavě EU se utopí v technikáliích

Prezident Václav Klaus vyjádřil v pondělí obavy, že mezivládní konference, na níž mají země Evropské unie a vstupující státy schválit konečný text evropské ústavy, se utopí v diskusi o technických otázkách v ústavě. "Nemám zásadně silné, zbytečně radikální stanovisko. Mám jenom velký strach, že mé obavy se naplňují. Mám strach, že ta mezivládní konference se bude utápět v technických otázkách, proporcích hlasování a že podstatné věci zůstanou mimo vážnou diskusi," komentoval zahájení konference Klaus, který na poslední chvíli překvapivě upustil od úmyslu jet do Říma s českou delegací.

Prezident, jenž narážel svým výrokem na institucionální změny v EU, které návrh ústavy obsahuje, to řekl po setkání s předsedou horní komory ruského parlamentu, Rady federace, Sergejem Mironovem. Jejich rozhovor se odehrával v ruštině, což Mironov kvitoval s potěšením.

V neděli skončila největší dopravně-bezpečnostní akce Kryštof

Historicky nejrozsáhlejší dopravně- bezpečnostní akce v Česku nazvaná Kryštof skončila. Trvala od minulého pondělí do neděle, po celou dobu kontrolovalo řidiče na celém území republiky nebývalé množství policistů. Cílem preventivní akce bylo zlepšit neustále se zhoršující situaci na silnicích, kde v důsledku nehod umírá čím dál více lidí. Informace o počtu zkontrolovaných vozidel, zjištěných přestupků a vybraných pokut během víkendu v rámci akce Kryštof policie nezveřejnila. Jen do pátku však uložila pokuty za desítky milionů korun, zkontrolovala téměř čtvrt milionu automobilů a odhalila více než 90.000 přestupků. Bližší podrobnosti o akci budou zveřejněny v úterý.

Uplynulé dva dny na českých silnicích lze přitom bez nadsázky charakterizovat jako černý víkend. Policisté v sobotu a v neděli zaznamenali celkem 1043 dopravních nehod, při nichž zemřelo 26 lidí. Běžně se počet mrtvých při víkendových haváriích pohybuje kolem deseti. "I přes to, že probíhala tato dopravně-bezpečnostní akce, tak to bezohledné řidiče nedonutilo, aby přizpůsobili jízdu špatným povětrnostním vlivům," řekla Českému rozhlasu mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Podle statistik policejního prezidia byl příčinou 63 víkendových nehod alkohol. Škoda se vyšplhala přibližně na 55 milionů korun. Asi nejhrůznější byla sobotní havárie v Českém Těšíně na Karvinsku. Policejní felicii tam zcela zdemoloval mercedes, za jehož volantem seděl třicetiletý opilý řidič. Všichni tři policisté, kteří se vraceli z noční hlídky, po srážce zemřeli.

Langer kritizuje akci Kryštof

Stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny prohlásil, že akce byla prázdným gestem, které k ničemu nepovede. "Je to prázdné gesto, které pan ministr (vnitra Stanislav Gross) dělá jen proto, že situace v policii je katastrofální. Má totiž tragický primát v podobě propadu důvěry občanů v policii a domnívá se, že na ně tímto zapůsobí," řekl Langer. Uvedl, že policisté jsou vyhnáni do ulic a nemohou se věnovat své standardní práci, "takže se tato demonstrace ministra Grosse musí někde projevit". "Akce má mnohdy charakter buzerace a obtěžování lidí. Navíc je to naprosto chaotické. Je to podobné, jako kdyby na 14 dní přetáhl všechny dopraváky na vyšetřování vražd," zhodnotil akci Kryštof Langer.

Kriminalisté obvinili řidiče, který zavinil smrt tří policistů

Karvinští policisté obvinili devětadvacetiletého řidiče, který v sobotu v Českém Těšíně na Karvinsku narazil do služebního vozu policistů a zavinil tak smrt tří strážců zákona. Vina podle kriminalistů leží pouze na opilém mladém řidiči. "Policisté se na místě nehody mohli otáčet. Je tam přerušovaná čára," řekla ČTK mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Viníkovi tragické nehody hrozí až desetiletý pobyt ve vězení. "Rozhodně soud bude přihlížen na značnou opilost, vysokou rychlost, a navíc to, že obviněný nespolupracuje při vyšetřování," řekl ČTK ostravský státní zástupce.

Policisté zatím nechtějí komentovat informace, že nehodou skončila noční honička tří automobilů karvinských podnikatelů. "Jsou to zatím jen spekulace. Příčinu nehody vyšetřujeme a zjišťujeme, zda se v té době v okolí pohybovala další rychle jedoucí auta. Práci nám ztěžuje fakt, že policisté jsou mrtví a osádka druhého vozu nespolupracuje," řekla Viačková.

Nehoda se stala v 03:20. Policejní vůz se na silnici otáčel a v tom okamžiku do něj narazil rychle jedoucí Mercedes Benz. Jeho řidič měl v krvi téměř dvě promile alkoholu. Náraz policejní automobil zcela zdemoloval a odhodil o 30 metrů. Ve voze obviněného muže cestoval ještě devatenáctiletý mladík a o rok starší žena. Oba chtěli z místa odjet taxíkem, ale policisté je zajistili a převezli do nemocnice. Tam skončil i obviněný, který utrpěl zlomeninu stehenní kosti a lékaře později požádal o propuštění. To mu ale nepovolili policisté.

Češi pomohou v Iráku s budováním vnitra a hasičského sboru

Na spolupráci při budování iráckého ministerstva vnitra a rekonstrukci tamního systému požární ochrany se v minulých dnech se svým iráckým protějškem Nurim al- Badranem dohodl český ministr vnitra Stanislav Gross. Řekl to v pondělí na ruzyňském letišti v Praze po svém příletu z Bagdádu.

"Byli jsme požádáni o vyslání expertů, kteří by pomohli s budováním nového iráckého ministerstva vnitra, protože to, co nabízí například Britové nebo Američané, to je pro iráckou stranu do značné míry nepoužitelné," prohlásil. USA ani Velká Británie totiž podle něj nemají zkušenosti s přebudováváním tohoto úřadu po pádu totalitního režimu. Gross také jednal s představiteli prozatímní koaliční správy (CPA).

Čeští experti tak kromě školení policistů a kriminalistů budou pomáhat i při budování zcela nové organizační struktury ministerstva vnitra a policie. "My už tam několik svých příslušníků máme, kteří se na tom podílí," poznamenal Gross. V současnosti je v Bagdádu přibližně 20 českých pracovníků ministerstva vnitra, ti se ale také podílejí na ochraně českých diplomatů a budov, kde pobývají. Jejich mise bude zřejmě trvat i v příštím roce.

V pondělí skončilo střídání vojáků polní nemocnice v Basře

Posledních 38 vojáků, kteří od dubna působili v české polní nemocnici v jihoirácké Basře, přiletělo v pondělí armádním speciálem do Prahy. Na ploše ruzyňského letiště tak s posledním "Pohov, rozchod!" z úst velitele Mojmíra Mrvy skončilo střídání jednotky. V Basře nyní působí nový kontingent, kterému velí Přemysl Škácha. Vojáky přivítali ministr obrany Miroslav Kostelka a náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

"Mise to byla jednoznačně nejnáročnější z těch, které jsem zažil," řekl ČTK velitel Mrva. Náročné nebyly podle něj jen klimatické podmínky, ale i situace v zemi těsně po konci ozbrojeného konfliktu. Nemocnice zahájila provoz prvního polního obvaziště koncem dubna, celé zařízení zahájilo provoz o dva týdny později v polovině května. Jeho činnost zřejmě skončí s koncem letošního roku, alespoň tak to ministr obrany Miroslav Kostelka hodlá navrhnout vládě. Na místě by pak v příštím roce podle jeho představ mělo zůstat 50 či 60 vojenských policistů v sestavě mnohonárodní Brity vedené divize. Zůstat by měli také vojáci, kteří nemocnici zbourají a zajistí její odvoz zpět do Česka.

Šéfchirurg nemocnice Petr Chmátal novinářům řekl, že lékařský tým podle něj odvedl dobrou práci a ošetřil všechny, kteří o to stáli. "V určitých chvílích jsme se museli rozhodovat, co budeme dělat první, co budeme dělat až jako druhé," poznamenal. Lékaři podle něj ošetřili přes 7500 pacientů, operovali celkem 124 lidí a hospitalizovali přes 200 ošetřených. "Objevilo se v nemocnici nejširší spektrum všech diagnóz. Ale to, co se lišilo od našeho běžného standardu, byl jednak vysoký počet takzvaně válečných poranění, tedy střelná a střepinová poranění, a vysoký počet závažných popálenin," dodal lékař.

Kožený se obrátil kvůli českému obvinění na evropský soud

Bývalý šéf harvardských investičních fondů Viktor Kožený se v pondělí obrátil kvůli českému obvinění na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Kožený je spolu s bývalým předsedou představenstva Harvardského průmyslového holdingu Borisem Vostrým v ČR stíhán jako uprchlý pro rozsáhlý podvod. Kožený chce, aby evropský soud jeho stíhání v tuzemsku zastavil.

"Formální vyplněná žádost byla odeslána do Štrasburku s odvoláním na porušení konkrétních článků a protokolů úmluvy o ochraně lidských práv," řekl dnes ČTK Kožený. Evropský soud žádá o přezkoumání rozhodnutí českých úřadů. "Jako důvod bude specifikována bezpředmětnost, politická persekuce a politické příkazy sociální demokracie," uvedl Kožený.

Podle některých právníků se však případem nebude evropský soud zabývat, pokud Kožený zcela nevyčerpal všechny možné opravné prostředky v České republice. Kožený si proti obvinění podal stížnost, kterou zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství. Dalším možným opravným prostředkem je ústavní stížnost, kterou si však Kožený podle dostupných informací nepodal.

Policie začala Koženého a Vostrého stíhat v červenci téměř po dvou letech marných pokusů doručit jim obvinění. Záměr dvojici obvinit zveřejnil vyšetřovatel 18. září 2001. Kožený a Vostrý v letech 1995 až 1997 převáděli majetek v hodnotě 11,5 miliardy z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Podle policie tím poškodili holding, který pak skončil v likvidaci. Oba obvinění s postupem policie nesouhlasí a považují ho za skandální.

Kožený nyní čelí také newyorskému obvinění ze zpronevěry 182 milionů dolarů. V přepočtu zhruba pět miliard korun vylákal Kožený podle žalobce před šesti lety od amerických investorů s tím, že je výhodně investuje při privatizaci v Ázerbájdžánu. Tým amerického státního zástupce Roberta M. Morgenthaua už podle tisku avizoval, že rozjel právní mašinérii, která má Koženého dostat z jeho bahamského sídla před manhattanský tribunál. Pokud Bahamy na základě smlouvy, které s USA mají, Koženého vydají, mohou české úřady požádat Spojené státy o pomoc. Možnosti mají dvě. Buď by formou právní pomoci Američany požádaly o výslech Koženého k české trestní kauze, nebo by je mohly požádat o dočasné vydání k výslechu.

Kubánskou protestní nótu česká diplomacie zcela odmítla

České ministerstvo zahraničí zcela odmítlo protestní nótu, v níž kubánské velvyslanectví protestovalo proti průběhu nedávné demonstrace před budovou tohoto zastupitelského úřadu v Praze. Mluvčí ministerstva Karel Borůvka ČTK řekl, že odpověď v tomto duchu odešla v pondělí na úřad velvyslanectví.

Podle mluvčího ministerstvo nesouhlasí s tím, že by byly porušeny vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. "Tvrdíme dále, že demonstrace byla řádně nahlášena, o jejím konání věděla policie, která zajistila bezproblémový průběh," uvedl Borůvka. Dodal, že Kubánci policii nenahlásili žádný incident.

Demonstrace před velvyslanectvím se konala 25. září, v tu dobu tam pořádal rozlučkový večírek odcházející kubánský chargé d'affaires David Paulovich. Velvyslanectví obvinilo české úřady, že nezajistily pořádek. Domnívá se také, že při demonstraci policie nezabránila hrubému chování demonstrantů, a tím byla porušena ustanovení Vídeňské konvence o diplomatických vztazích.

Bezpečnostní rada bude v úterý jednat o ochranném systému metra

Situací pražského metra více než rok po katastrofálních povodních se bude v úterý zabývat bezpečnostní rada státu. Od ministra vnitra dostane materiál týkající se využití ochranného systému pražského metra včetně vyčíslení předpokládaných finančních nákladů, harmonogramu obnovy a modernizace. Loňské povodně způsobily v metru škodu téměř sedm miliard korun. Ochranný systém podzemní dráhy měl sloužit jako úkryt před jaderným napadením a haváriemi, vniknutí vody ale nezabránil.

Londýn deportoval dalších 51 českých neúspěšných žadatelů o azyl

Británie leteckým speciálem vrátila v pondělí do Prahy dalších 51 Čechů, kteří v ostrovní zemi neuspěli s žádostí o politický azyl. Je to v pořadí již třináctá deportace. Od loňského září londýnské úřady takto vrátily již přes 700 českých občanů.

Dlouholetý příliv žádostí o azyl od českých občanů, hlavně Romů, nyní ustává. Londýnské úřady je ale v minulosti ani neuznávaly, protože podle jejich názoru je Romové podávali hlavně z ekonomických důvodů. I s ohledem na plánovaný český vstup do EU proto Anglie zpřísnila své normy a zařadila ČR spolu s dalšími devíti kandidátskými zeměmi mezi takzvané bezpečné země. V Británii platí také přísnější azylový zákon a tvrdší režim pro poskytování sociálních dávek.

Policie dvakrát zadržela na hranicích skupinu běženců z Čečenska

Skupinu 24 běženců z Čečenska, kteří žádají v Česku o azyl a patrně chtěli nelegálně vycestovat do Rakouska, zadržela o víkendu hned dvakrát policie. "Museli jsme dohlédnout na jejich návrat do uprchlického tábora," řekl ČTK policejní mluvčí Roman Skřepek. Připomněl, že Čečenci se začali na rakouském pomezí objevovat od počátku roku, a to po hromadném odchodu z uprchlických zařízení v Polsku. Důvodem byla jejich nespokojenost s vybavením těchto zařízení. Do května do Česka přicestovalo přibližně 1200 Čečenců. Většina požádala o azyl. Někteří se pak pokusili o přechod hranic do Rakouska a Německa.

Turecko sdělilo, že cizince žijícího na pražském letišti nepřijme

Turecko oznámilo, že opět nepřijme na své území údajného Palestince, který v ČR neúspěšně žádal o azyl a již přes dva měsíce žije v tranzitním prostoru na ruzyňském letišti. ČTK to řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář. Cizinec, jehož totožnost se nedaří zcela ověřit, do Prahy přiletěl 2. srpna z Turecka. Poté, co v tuzemsku neuspěl s azylem, ho České aerolinie vrátily do Turecka, které ho však odmítlo vpustit na své území.

Proto byl přepraven zpět a na letišti čeká na vyřešení svého případu. Osobně se o něj zajímal ministr vnitra Stanislav Gross, který minulý týden bez detailů uvedl, že má připraveno řešení. Aktuální vyjádření vnitra a ministra se dnes ČTK nepodařilo získat.

Údajný Palestinec Ibráhím Zijád tvrdí, že se z Libanonu, kde žil v palestinském uprchlickém táboře, dostal autem do syrského Damašku, odkud za úplatek letěl do Bělehradu. Odtud prý pokračoval do Prahy, ale neví jistě, kudy. Odmítá však, že by to bylo přes Turecko. Podle ČSA však přiletěl do Prahy z Istanbulu, cestovní doklady však nemá.

Do případu se snaží vnést světlo české ministerstvo zahraničí. Kontaktovalo jak turecké, tak libanonské velvyslanectví, aby pomohly s určení pravé identity muže. Zatímco Turci se již vyjádřili, na libanonské stanovisko se stále čeká, uvedl Kolář. O případ se zajímal i úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Podle něj dokumenty, které byly předloženy, svědčí o tom, že patří do Libanonu, dodal Kolář.

České aerolinie potřebují vědět, jaká země cizince přijme, aby věděly, kam ho přepravit. Zatím cizince na letišti živí, každý den mu dávají poukázky na tři jídla v celkové hodnotě 315 korun. Mluvčí ČSA Marcela Picková dnes ČTK řekla, že k případu nemá nic nového. Již dříve poznamenala, že cizinec měl původně předplacenou letenku z Istanbulu přes Prahu do Moskvy, z Moskvy zpět do Prahy a Istanbulu. "To vše zatajil. Rezervace odhalila bezpečnostní služba ČSA," řekla podle Práva mluvčí.

Kott se chystá v Doksech vysvětlovat, proč chyběl na hlasování

O osudu poslance Petra Kotta bude v úterý večer jednat sněm místního sdružení ODS v Doksech na Českolipsku. Jeho členové mají rozhodnout, zda zákonodárce vyloučí ze strany kvůli neúčasti na klíčovém hlasování sněmovny o finanční reformě. Kott se podle svých stranických kolegů opil. Opoziční poslanec ale tvrdí, že chyběl nikoliv kvůli nadměrné konzumaci alkoholu, ale protože s některými vládními záměry souhlasí.

Kott v pondělí ČTK řekl, že účastníkům místního sněmu se pokusí osobně vysvětlit svůj postoj a přesvědčit je, proč by měl v ODS zůstat. "Mám zájem působit v ODS dál, ale není možné předjímat, jak to dopadne," uvedl. Zástupci ODS v Doksech mají podle něj zprostředkované informace z médií, proto je chce seznámit se svojí verzí.

Zhruba do týdne bude znám termín převozu vězňů z Thajska

Ministerstvo spravedlnosti obdrželo v pondělí z Thajska poslední dokumenty oficiálně potvrzující rozhodnutí thajské komise, že země vydá do České republiky dva Čechy zavřené v tamním vězení za pašování drog. "Rámcově do týdne by mohlo být známo datum převozu," řekla ČTK mluvčí ministerstva Iva Chaloupková. Datum ani podmínky transportu ale úřad nebude zveřejňovat. Informovat bude až po jejich návratu. Transport vězňů bude mít zřejmě na starosti Vězeňská služba, a to buď sama, či ve spolupráci s Interpolem.

Po převozu do České republiky bude o dalším osudu thajských vězňů rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6, který je umístí do vazební cely. Tam budou až do vynesení transformačního rozsudku, který jim určí věznici. Doba strávená ve vazbě se jim započítá do celkového trestu. Transport vězňů hradí stát, soud jim poté ale uloží povinnost dluh státu splatit. V případě převozu ze zemí mimo Evropu stanoví vyhláška ministerstva spravedlnosti paušální částku 100.000 korun na osobu.

Novotného zatkli na letišti v Bangkoku v březnu 1995 se 4,2 kilogramu heroinu. Tamní soudy mu vyměřily trest 50 let, později snížený královskou amnestií o 7,5 roku. Ještě mu zbývá odpykat 34,5 roku. V roce 1996 dostal 50 let i Hanykovics, jehož zadržela policie se 2,4 kilogramu heroinu. Královská milost mu trest snížila o 25 let, takže má v českém žaláři strávit ještě 17 let.

ASO generální stávku nevzdala, chce zorganizovat podpisovou akci

Asociace samostatných odborů generální stávku na protest proti vládní reformě financí nevzdala. Dobře informované zdroje z odborové centrály ČTK řekly, že její šéfové chystají podpisovou akci na její podporu nejen mezi členy asociace, ale i Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Chtějí prý také získat podpisy nejméně milionu lidí, kteří s reformou nesouhlasí, a předat je prezidentovi Václavu Klausovi.

Šéfové asociace, kteří v září spolu s předáky konfederace uspořádali pochod pražskými ulicemi a demonstraci na Palachově náměstí proti reformě, považují nynější kapitulaci konfederace za zradu. Není podle nich možné, aby přivedli na náměstí tisíce lidí, a pak je "podvedli" a "prodali".

Vysloví-li se pro generální stávku většina dotázaných odborářů, a to i z konfederace, která sdružuje více než 800.000 odborářů, pak to prý zradu jejích šéfů potvrdí. Předáci asociace totiž předsedovi ČMKOS Milanu Štěchovi vyčítají, že jako senátor vládní sociální demokracie dělá více stranickou než odborovou politiku. Brání se prý generální stávce, kterou asociace se svými 200.000 odboráři sama nezvládne, aby nepoškodil vládu.

Představitelé konfederace vzdali boj proti reformě minulý týden. Oznámili, že se budou soustřeďovat na její druhou etapu, kterou má být boj s šedou ekonomikou. Sledovat prý budou změny pracovní legislativy a přípravu nového zákona o nemocenské.

Přes polovinu lidí soudí, že jen bohatí dají dětem dobré vzdělání

Více než polovina občanů si myslí, že skutečně kvalitní vzdělání mohou svým dětem zajistit pouze bohatí lidé. Za výsadu bohatých považují vzdělání spíše muži, lidé starší 45 let, lidé se špatnou životní úrovní, vyučení lidé bez maturity, voliči komunistů a ti, kteří nesympatizují se žádnou politickou stranou. Zjistil to průzkum, který ve druhém zářijovém týdnu uskutečnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Obavu, že mnoho nadaných dětí nedostane možnost studovat, vyjádřily téměř dvě třetiny z 1030 lidí starších 15 let, jichž se organizátoři průzkumu dotazovali. Zmíněnou obavu měli hlavně lidé v moravskoslezském regionu a voliči KSČM. Opačný názor mělo 30 procent respondentů, zejména absolventi středních škol s maturitou, vysokoškoláci, mladí lidé ve věku od 15 do 19 let, obyvatel středních Čech a voliči ODS a US-DEU.

Průzkum současně ukázal, že šest z deseti občanů věří tomu, že o dosaženém vzdělání rozhodují pouze schopnosti a vůle každého jednotlivce. Takový názor mají častěji lidé do 30 let věku, s dobrou životní úrovní, obyvatelé středních a severovýchodních Čech a voliči ODS. To, že někteří lidé dosáhnou vyššího vzdělání než jiní, je podle 55 procent občanů způsobeno různými schopnostmi, a proto s tím nelze nic dělat. Častěji tento názor zastávají vyučení lidé bez maturity, obyvatelé severovýchodních Čech, obcí do 800 a od 2000 do 5000 obyvatel.

Malé strany jednají o společném tažení za hlasy voličů

Malé pravicové strany by mohly spojit své síly a společně vytáhnout do boje o voličské hlasy. Počítají s tím členové takzvané Liberální platformy, jejímž cílem je sjednotit politické síly založené na liberálních principech. Uskupení, které před třemi měsíci založili zástupci Unie svobody- DEU, Evropských demokratů, Občanské demokratické aliance a Strany pro otevřenou společnost, v těchto dnech zprovoznilo internetové stránky, na nichž zveřejnilo své základní cíle a postoje.

Podle předsedy US-DEU v Praze 4 a jednoho ze zakladatelů platformy Petra Bidla je sblížení malých liberálních stran spíše dlouhodobým cílem. Členové uskupení nyní jednají hlavně o tom, jak má budoucí spolupráce vlastně vypadat. "Zatím považujeme za nejdůležitější, že ta vůle tady vůbec je," zdůraznil Bidlo. Podotkl, že by se zástupci malých stran měli zbavit přehnaných očekávání a uvědomit si, že prostor, který mohou na české politické scéně zaujmout, není příliš velký. "Strany, které dovedou rozumně zhodnotit situaci, si uvědomují, že je tu pro ně asi 15 procent," dodal.

Jedním z původních cílů platformy bylo sestavení společné kandidátky do voleb do Evropského parlamentu. Bidlo však v pondělí uvedl, že kandidátky budou nejméně dvě - jednu povede senátor Josef Zieleniec (za US-DEU) a na druhé budou další osobnosti. "Je to kompromis," vysvětlil.

Jednota neparlamentních pravicových stran je zřejmě dosti vratká

Neparlamentní Evropští demokraté (ED) vystoupí z koordinační rady, kterou založilo šest menších pravicových a středových stran. "Ačkoliv ED považují integrační snahy stran v středopravicovém prostoru za správné, nedomnívají se, že koordinační rada je toho schopna dosáhnout na celorepublikové úrovni," uvedla republiková rada Evropských demokratů ve stanovisku, které v pondělí obdržela ČTK.

Evropští demokraté se prý budou snažit o spolupráci spíše na oblastní a regionální úrovni. "Samozřejmě se chceme nadále podílet se členy rady na jednotlivých projektech, a proto máme zájem zastávat roli pozorovatele podobně jako Sdružení nezávislých (SNK) nebo US-DEU," sdělil předseda ED Jan Kasl.

Smlouvu o vzniku koordinační rady podepsali letos v dubnu kromě ED zástupci ODA, Cesty změny, Liberální reformní strany, hnutí Nezávislí a Volby pro město. Jejím hlavním cílem bylo hledat a prezentovat společná stanoviska k politickým problémům. Uvažovalo se tehdy i o společném postupu ve volbách.

Klaus bude novoroční projev pronášet zřejmě i z obrazovek Novy

Prezident Václav Klaus pronese svůj první novoroční projev zřejmě z obrazovek hned dvou českých televizí. Kromě veřejnoprávní České televize, kde se tradičně na Nový rok s projevem objevoval jeho předchůdce Václav Havel, by měl nový prezident novoroční projev přednést rovněž z obrazovek nejsledovanější české televize, tedy na Nově.

"Je to velmi pravděpodobné," poznamenal k tomu mluvčí Hradu Petr Hájek. Prezidentská kancelář podle něj zatím nemá představu o tom, jak dlouhý Klausův novoroční projev bude, ani kdy se v televizích objeví. "To je věc televizí," dodal Hájek. Hrad podle něj jedná také s některými dalšími elektronickými médii, která chtějí prezidentův novoroční projev vysílat. Z rozhlasových stanic je možné, že ho uslyší například posluchači BBC, ale Hrad jedná i s dalšími i privátními rádii.

Pětidenní Invex s bohatým doprovodným programem otevřel své brány

Na brněnském Výstavišti začal v pondělí pětidenní mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií Invex. Zúčastní se ho zhruba 650 vystavovatelů. Nově se v Brně objevily firmy z Norska, Jihoafrické republiky a Spojených arabských emirátů. Silná je například účast společností z Tchaj-wanu, řekl manažer veletrhu Tomáš Uherek.

Invex po poledni oficiálně otevřel ministr informatiky Vladimír Mlynář, který poté sehrál exhibiční duel v počítačové hře s šéfem firmy Microsoft Jiřím Devátem. Šampionát počítačových her je součástí veletrhu. Letos se na 400 počítačích utká na 500 hráčů.

Odborníky čeká na veletrhu řada konferencí, mimo jiné také tradiční setkání antivirových společností a informace o aktuální situaci ve výskytu škodlivých kódů. V pavilonech G1 a G2 budou v části Invex Business jednat pozvaní zástupci firem bez přístupu veřejnosti.

Ministr Vladimír Mlynář prohrál válku s Číňany

Výrazným vítězstvím šéfa generálního ředitele české pobočky Microsoftu Jiřího Deváta nad ministrem skončil krátce po zahájení veletrhu Invex vzájemný souboj v počítačových hrách na veletrhu Invex. "To bylo nefér s tou atomovkou," komentoval prohru ministr. Mlynář a Devát si zahráli strategickou hru Rise of Nations, která spočívá ve vyzbrojení co nejlepšího vojska pro boj s vojskem soupeře. Mlynář, kterého reprezentovalo vojsko britské národnosti, podlehl Číňanům řízeným Devátem během devíti minut. Zatímco ministr se při hře opíral o rady svých dvou synů, Devát si jako pomocníka vybral jednoho z firemních kolegů. "Zaútočil, aniž by vyhlásil válku. Typický Microsoft," komentoval ministr průběh hry.

Mlynář: ČR bude mít zákon o komunikacích asi až po vstupu do EU

Přijetí nového zákona o elektronických komunikacích ještě před vstupem ČR do EU je podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře nereálné. Mlynář to uvedl na Fóru elektronické komunikace na veletrhu Invex. "Chci jít cestou kvality před plněním termínů," uvedl ministr. Připomněl, že k předchozímu telekomunikačnímu zákonu vznesli poslanci 95 stran pozměňovacích návrhů.

Nová právní úprava má nahradit stávající zákon o telekomunikacích. Zákon má mimo jiné změnit pozici a fungování Českého telekomunikačního úřadu jako regulátora trhu či umožnit konkurenci Českého Telecomu ucházet se o poskytování universální služby, tedy zajištění dostupnosti základních telekomunikačních služeb na celém území ČR.

Motoristé již využívají nový silniční obchvat Olomouce

První stovky motoristů již využily v pondělí otevřený silniční obchvat Olomouce, který ze statisícové hanácké metropole odvádí velkou část tranzitní dopravy mezi Ostravou a Brnem. Díky novému obchvatu se krátce po jeho otevření výrazně snížil provoz na části silničního průtahu Olomoucí. "Věřím, že propojení mezi Ostravou a Brnem jižním obchvatem výrazně zklidní dopravu na Velkomoravské ulici v Olomouci, kterou dosud denně projíždělo téměř 50 tisíc automobilů," řekl novinářům olomoucký primátor Martin Tesařík.

Podle Tesaříka bude obchvat přínosem nejen pro dopravní situaci ve městě, ale i pro hospodářský rozvoj regionu, který sužuje třetí nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Podél rychlostní silnice totiž vznikají rozvojové zóny, ve kterých již například vyrůstá nové obchodní centru Olympia. Mamutí centrum po svém dokončení v příštím roce zaměstná několik stovek lidí.

Na obchvatu bylo postaveno 32 mostů, z nichž nejdelší měří 460 metrů. Projekt byl kvůli katastrofálním povodním v roce 1997 přepracován tak, aby silnice nevytvořila umělou hráz kolem Olomouce a obchvat nezadržoval vodu vylitou z koryta řeky Moravy.

"Je to důležitá stavba, protože je součástí paralelního spojení s dálnicí D1. Až bude toto spojení Liberce, Hradce Králové a Olomouce dokončeno, tak to velmi významně zlepší propojení západu a východu naší republiky," uvedl premiér Vladimír Špidla, který se slavnostního otevření obchvatu zúčastnil společně s ministrem dopravy Milanem Šimonovským. Špidla zatím nedokázal odhadnout, kdy by nová silnice spojující Olomouc, Hradec Králové a Liberec mohla být postavena. "Je to jedno z velmi důležitých strategických propojení, a proto je tomu věnována priorita. Je to velký úsek a samozřejmě jsou i jiné úseky, čili se bude postupovat co nejrychleji, ale konečné termíny ještě nejsou stanoveny," uvedl premiér.

Stát do měsíce rozhodne, zda bude prodávat Telecom s TelSource

Stát se musí během 30 dnů rozhodnout, zda bude prodávat svůj podíl v Českém Telecomu spolu s konsorciem TelSource nebo později samostatně. ČTK to řekl ministr informatiky Vladimír Mlynář. V případě společného prodeje by Fond národního majetku, který drží v Telecomu 51 procent, mohl prodat pouze tak velký podíl jako konsorcium.

Konsorcium KPN a Swisscomu TelSource nedávno oznámilo, že chce svůj 27procentní podíl prodat v mezinárodní nabídce finančním investorům. Podle dohody se státem nabídlo konsorcium koncem minulého týdne FNM společný postup při prodeji. Fond by se tak mohl podílet na prodeji poloviny balíku akcií, pro který TelSource najde poptávku, vysvětlil ministr.

V případě, že stát nabídku společného prodeje odmítne, bude privatizace jeho majoritního podílu zřejmě oddálena ochrannými lhůtami, které konsorcium ve vzájemné dohodě má. Stát původně počítal s prodejem majority do konce roku 2005. Telecom provozuje 3,6 milionu pevných linek a vlastní 51 procent v největším mobilním operátoru Eurotel. Do konce roku má ovládnout zbytek firmy.

Ministerstvo chce vytvořit elektronický seznam pracovních míst

Veškeré informace o volných pracovních místech by měli lidé do budoucna nalézt v internetových stáncích státních úřadů a veřejných institucí. "Systém bude sloužit všem. není možné, aby k informacím měli totiž přístup jen lidé, kteří si mohou dovolit pořídit vlastní počítač," řekl v pondělí novinářům ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. K tomu je však podle ministra třeba naučit i starší generaci práci s počítači.

Proto ministerstvo podle Škromacha připravuje vzdělávací programy, které zvýší počítačovou a internetovou gramotnost u všech věkových kategorií. "U generace nad 45 let zjišťujeme, že je pro ně mnohdy problém napsat i e-mail. Chceme aby se i tito lidé (získanými znalostmi) vyrovnali mladším věkovým skupinám," poznamenal ministr.

Nový informační systém s katalogem volných pracovních míst má podle Škromacha začít fungovat již zhruba za pět let. Veřejnosti by byl přístupný nejen na úřadech práce, ale i v budovách dalších institucí, například na poštách. Lidé by získali informace o pracovních příležitostech na celém území česka i v zemích Evropské unie.

Rozdíly ve mzdách stále větší, polovina Čechů bere pod 15.542 Kč

Rozdíly ve mzdách jsou v České republice stále větší. Dvě třetiny zaměstnanců mají plat menší, než je průměrná mzda v republice, a polovina Čechů bere méně než 15.542 korun. Výdělky těch nejbohatších naopak přesahují milion korun měsíčně. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Českého statistického úřadu. Pro dosažení vysokých mezd je stále více důležité vzdělání.

Přes 20 tisíc korun vidí na své výplatní pásce pouze každý čtvrtý zaměstnanec. Ženy berou asi o pětinu méně než muži. Vyjma diskriminace je to však způsobeno i menším počtem odpracovaných hodin a častější prací na zkrácený úvazek. "Ženy také hodně pracují ve zdravotnictví a školství, kde jsou platy obecně podprůměrné," řekl předseda ČSÚ Jan Fischer. Naopak na vrcholných pozicích je žena výjimkou, dodal. Desetina nejchudších lidí každý měsíc pobírá maximálně necelých sedm tisíc korun, naopak desetina lidí má měsíční příjmy přibližně nad 29 tisíc korun.

Evropská unie vyžaduje certifikáty u pekáren či prodejců aut

Můžete být vynikajícím podnikatelem v různých oborech, nebudete-li mít však patřičné certifikáty po vstupu České republiky do Evropské unie, nemáte moc šancí ve svém oboru uspět. Certifikáty mají mít nejen různé výrobní společnosti, ale například i prodejci vozidel nebo firmy poskytující služby. Zájem o udělování certifikátů v posledních měsících v tuzemsku roste. Největší je podle Daniela Srba ze společnosti Forpro, která se udělením certifikátů zabývá, zejména z řad malých a středních podniků z oblasti obchodu, potravinářství, strojírenství, stavebnictví a výroby.

"Certifikáty hodnotí kvalitu a jakost jak produktů různých segmentů, tak i samotné společnosti," řekl Srb. Certifikáty podle něj informují zákazníky, že výrobek či služba plní nejen zákonné požadavky, ale i další požadavky na kvalitu, které jdou nad rámec zákonných povinností. Certifikáty jsou v zemích Evropské unie požadovány. "Pro zahraniční společnosti je to signál, že ta firma má určitou kvalitu a jejich produkty jsou srovnatelné se západními firmami. Pokud firma nebude mít certifikát po vstupu do EU a bude chtít obchodovat s EU, má prakticky malou šanci," uvedl Srb.

Co je pak platné například prodejci vozidel, že je vyučeným automechanikem a perfektně zná auta, když nemá potřebný certifikát. Musí tak podstoupit různá potřebná školení, protože to Evropská unie žádá. Také majitelé pekáren uvažují o zavedení systému jakosti, který nejen že zprůhlední veškeré interní činnosti chodu firmy, ale má i odlišit firmu od konkurence a pomoci jí například při výběrových řízeních.

Výše finančních prostředků na pořízení certifikátů záleží především na velikosti firmy, složitosti organizační struktury a lokalitě sídla firmy. "Náklady firmy s dvaceti zaměstnanci by neměly být vyšší než 200.000 Kč," uvedl Srb. Podle něj firmy na pořízení certifikátů mohou u Českomoravské rozvojové a záruční banky získat státní dotaci až do poloviny vložených nákladů.

Na výstavě v Lysé bude možné ochutnat i pokrmy z pštrosího masa

Tradiční i netradiční pokrmy z brambor, ovčího či pštrosího masa budou moci ochutnat návštěvníci čtyřdenní výstavy Zemědělec - Náš chov 2003, která začíná ve čtvrtek na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku. Výstava, jež se koná každoročně na jaře a na podzim, patří k nejnavštěvovanějším akcím výstaviště. Na chystané expozici se představí zahrádkářské plody roku, bude tu i prodej ovocných stromů a sadbových brambor či květin k památce zesnulých. Tradičně rozsáhlá část výstavy bude patřit přehlídce a prodeji drobných i téměř všech velkých domácích zvířat, ale i pštrosů, japonských králíků a exotického ptactva. Mezi vystavovanými raritami bude nové alpské plemeno ovcí v České republice - Jura Schaf.

Na prodej zde rovněž bude široký sortiment ovocných stromů, jehličnanů, okrasných rostlin, semen a cibulovin, ale i zemědělská mechanizace a nářadí či závlahové systémy. Akci doprovodí řada odborných přednášek a přehlídek skotu, ovcí, koz i prasat.

Obviněný šéf karlovarské kriminálky skončil v nemocnici

Šéf karlovarské kriminálky Miroslav Roušal, který čelí obvinění ze zmaření vyšetřování poštovní loupeže v Karlových Varech a byl kvůli tomu ve čtvrtek svými kolegy zatčen, skončil v nemocnici. Od neděle leží na interním oddělení karlovarské nemocnice.

Roušal je podezřelý z toho, že zmařil vyšetřování loupeže na karlovarské poště, z níž se zpovídal jeho podřízený. Plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha dal ve čtvrtek podnět k vzetí Roušala do vazby, protože údajně ovlivňoval svědky. Chodil prý na policejní ředitelství v Karlových Varech a používal služební auto, i když byl postaven mimo službu. V sobotu ale plzeňský soud rozhodl, že Roušal do vazby nepůjde a vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Policie chce, aby nová služební auta byla co nejbezpečnější

Při výběru dodavatele nových aut pro policii bude kladen důraz na to, aby vozidla zajistila uživatelům co největší bezpečnost. V budoucnu by se tak mohly minimalizovat tragédie podobné sobotní nehodě v Českém Těšíně, kde po srážce policejního vozu Škoda Felicia s automobilem Mercedes Benz tři policisté zemřeli.

"O nákupu nových vozidel se uvažuje a samozřejmě chceme, aby byla co nejbezpečnější," řekla ČTK Andrea Filipová z policejního prezidia. Důležitou roli bude podle ní při výběru značky nových vozů hrát i otázka jejich výkonnosti. Policejní auta by měla být dost rychlá na to, aby mužům zákona zločinci v luxusních vozech po pár minutách nezmizeli za obzorem.

Policie navrhla poslat podezřelé z vydírání kyanidem k soudu

Policie ukončila vyšetřování dvou mužů, kteří v květnu údajně vyhrožovali, že otráví jídlo v pražských nemocnicích a veřejných stravovnách kyanidem. Vyšetřovatel státnímu zástupci navrhl, aby je poslal k soudu. Policie tak uzavřela již druhý případ letošní série pražských vyděračů.

"Policejní návrh na podání obžaloby už mám na stole," řekl v pondělí státní zástupce Martin Omelka. Oba obvinění jsou ve vazbě. Dvojice čelí obvinění z pokusu vydírání, druhý má ještě přitěžující paragraf za organizátorství. Hrozí jim až dvanáctileté vězení.

Kyanidový vyděrač poprvé hrozil 5. května, kdy na lince 158 oznámil, že otráví jídlo v nemocnicích. Požadoval 300 milionů korun. Na několika místech v Praze 2 pak zanechal ampulky s kyanidem. Svou hrozbu opakoval 9. května. Chtěl, aby mu policie dala do sto tisíc výtisků deníku Metro platební karty. Jednu by si vybral a zavolal by si na policii o PIN. Pak by postupně vybíral každý den 100.000 korun. Na případ byl vyčleněn patnáctičlenný speciální tým policistů.

Taxikář převážel přes hranice tři Vietnamky v kufru svého auta

Tři ženy z Vietnamu se pokusil v sobotu nelegálně dovézt do Česka pětatřicetiletý taxikář v kufru svého vozu Ford Mondeo. Převaděče s uprchlicemi zadržela policie na česko-slovenském hraničním přechodu Hodonín-Holíč. Zkušené policisty případ šokoval. Nikdo totiž nechápe, jak se řidiči podařilo tři ženy do tak těsného prostoru vměstnat. "Byly tam hodně natěsnány. Je štěstí, že celnice leží v tomto místě tak blízko vedle sebe a že na hranicích nebyly kolony aut. Pokud by totiž ženy byly déle v kufru, mohly se udusit," řekl ČTK mluvčí cizinecké a pohraniční policie Roman Skřepek. Taxikáři hrozí za nedovolené překročení hranice až tři roky vězení. Vietnamky zaplatily pokutu, byl jim udělen zákaz pobytu v Česku na pět let a policisté je předali slovenským kolegům.

Turci odmítli převzít stíhání tureckého podnikatele Uzunoglua

Turecko odmítlo převzít trestní stíhání tureckého podnikatele Yekty Uzunoglua, který je v České republice obžalován ze série násilných trestných činů. Uzunoglu čeká na proces devět let. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík se pokusil skrze ministerstvo spravedlnosti předat spis do Turecka.

Trestní kauza podnikatele Uzunoglua v České republice začala již v roce 1994, když policie našla v jeho kanceláři zmučeného tureckého novináře. Uzunoglu byl obviněn a později obžalován z vydírání a omezování osobní svobody. Těchto skutků se podle žalobce dopustil společně se svými třemi krajany. Ve vazbě strávil 2,5 roku.

Rašík tvrdil, že předání spisu do Turecka bude účelnější, protože Uzunoglu a všichni lidé, kteří v případu figurují, jsou Turci. Turecká strana ale argumentovala tím, že Uzunoglu má kromě tureckého i německé občanství, má trvalý pobyt v ČR, trestný čin byl spáchán v Česku a také většina svědků je z ČR. Ministerstvo spravedlnosti podle Chaloupkové informovalo soudce o stanovisku turecké strany 28. srpna. Nyní by tedy měl Rašík nařídit hlavní líčení.

Kauza Uzunoglua se medializovala zejména poté, co vyšlo najevo, že jeho firma Meridian zastupovala české zbrojařské firmy na tureckém zbrojním trhu. V době jeho zadržení se v médiích objevily informace o tom, že Uzunoglu sponzoroval vydání knihy Ekonomické perspektivy České republiky, která obsahovala články předních českých politiků - Václava Klause, Ivana Kočárníka a Josefa Luxe a knihu Karla Dyby s názvem O hospodářském optimismu a realismu. Miroslav Kouba, majitel firmy COWI, která publikace vydala, to ale popřel.

Rodiče se radí o problémech dětí, které se vztekají či fetují

Telefonní rodičovská linka za dva a půl roku své existence zaznamenala 800 volání. Rodiče nejčastěji hledali pomoc při řešení problémů s dětmi ve věku mezi druhým a třetím rokem, které se dostaly do období prvního vzdoru, nebo s potomky v pubertě. ČTK to řekl odborný garant linky Viktor Bosák.

Malé děti, které si začínají uvědomovat své já, zkoušejí, co jejich rodiče vydrží. Jejich maminky a tatínkové volají, protože se obávají, aby nebyli příliš přísní, nebo naopak, aby svou případnou benevolencí nevychovali konfliktní a rozmazlené dítě. Podle Bosáka chtějí konzultovat, jakou hranici si mají stanovit. Odborníci především doporučují, aby rodiče danou hranici důsledně respektovali a neustoupili ani děťátku, které si ve snaze prosadit své přání třeba lehne v obchodě na zem a požaduje hračku či bonbony.

Rodiče větších dětí nejčastěji volají, když se jejich syn nebo dcera dostanou do potíží ve škole nebo začnou experimentovat s marihuanou či pervitinem. Pracovníci linky se snaží zjistit příčinu toho, proč mladý člověk drogy bere. Někdy je na vině situace v rodině a pracovníci linky doporučí poradny zabývající se mezilidskými vztahy. Jindy je účelnější doporučit pracoviště specializované na drogovou problematiku.

Třetina dotazů se týká rodinných vztahů. Často telefonuje některý z rozvedených rodičů. Matky se většinou chtějí poradit, jak se mají zachovat, když bývalý partner neplatí na dítě alimenty. Objevují se i spory o dítě při rozvodu a problémy s návštěvami dětí po rozvodu. Zhruba desetina dotazů souvisí se školními problémy. Linka loni i letos mimořádně fungovala také v poslední den školního roku, kdy se rodiče ptali, jak reagovat na vysvědčení. Rodičovskou linku provozuje vedle Linky bezpečí nadace Naše dítě.

Vojáci zřídili honitbu v kasárnách, která chtějí předat Holýšovu

Armáda si v areálu kasáren u Holýšova na Domažlicku, který chce obci předat, zřídila honitbu. Pětitisícové město proto zchátralá stohektarová kasárna odmítá bezúplatně převzít, dokud ministerstvo zemědělství (MZe) areál nevyjme ze seznamu mysliveckých honiteb. ČTK to řekl starosta Jaroslav Králík, který se diví, že MZe honitbu zaregistrovalo poměrně nedávno. Radnice proti tomu podala rozklad, protože ji jako vlastníka sousedních pozemků nikdo neinformoval.

Kasárna opuštěná na přelomu let 1992/93 mají na město přejít od ledna. Radnice je hodlá komerčně využít a eviduje zájem čtyř firem. "Vzhledem k tomu, že se ale zatím může střílet i mezi baráky, žádný podnikatel tam nepůjde," uvedl starosta. Podle něj na místě před povolením nebyl žádný státní úředník. Navíc město armádu už několik let žádá o převod sousedních 400 hektarů lesů.

K bezúplatnému převzetí kasáren si radnice klade další podmínku. Požaduje od státu 50 milionů korun na opravy mostu, příjezdové silnice, rozvodů a na demolice a úpravy zdevastovaných objektů. "Když je od vojáků nedostaneme, kasárna nechceme," uvedl Králík. Dalším problémem je, že zákon o komerčním využití armádních objektů, na nějž tlačí města a obce přes rok, se teprve připravuje. Navíc veškeré objekty v areálu jsou postavené načerno, bez kolaudace a nemají katastrální a popisná čísla.

Kasárna v Holýšově patřila k největším v kraji. Armáda je opustila na přelomu let 1992/93 a o rok později vystěhovala muniční sklady. Šest let tam byl sklad nepotřebné techniky, mimo jiné 500 tanků a 2000 vojenských nákladních automobilů. Nyní je tam 20 lidí na úklid.

Hydrometeorologové: Nebýt sucha, jihočeské řeky by se rozvodnily

V jihočeských řekách teče po deštivém víkendu několikanásobně více vody než v pátek. Stav řek je po několika měsících nad běžným normálem. Nebýt katastrofálního sucha, mohly řeky místy překročit i první stupně povodňové aktivity, řekl ČTK Tomáš Vlasák Z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. Podle Vlasáka napršelo o víkendu v jižních Čechách od 40 do 60 milimetrů srážek, které navíc spadly poměrně rovnoměrně na celém území kraje.

Meteorologové předpokládají, že by mělo v v jižních Čechách pršet i v dalších dnech. V úterý by mohlo na hřebenech Šumavy spadnout až 30 milimetrů srážek, jinde v kraji však bude pršet pravděpodobně jen nepatrně. Podle Vlasáka by déšť mohl přinést první stupně povodňové aktivity na horní tok Vltavy a Vydru.

Co se netrénuje - to nefunguje

Až 800.000 českých mužů trpí poruchami erekce a každoročně k nim přibude dalších 40.000 případů. Svou "mužnou sílu" úplně ztrácí dokonce každý desátý muž. Přestože obtíže v sexuálním životě bývají prvním příznakem mnohem závažnějšího onemocnění, odhodlají se Češi vyhledat odbornou pomoc nejdříve po pěti a půl letech obtíží. Novinářům to v Praze řekla sexuoložka Úrazové nemocnice v Brně Taťána Šrámková.

"Chlapečci jsou vychováváni tak, že nepláčí a musí všechno zvládnout sami. Už v dětství je dáno, že se v dospělosti nesvěřují," uvedla lékařka. Podle ní se čeští muži stále stydí o svých potížích v sexu otevřeně hovořit a řešit je. Mnohdy doufají, že problém přejde sám, nebo si dokonce myslí, že je spojen s věkem a nedá se s ním již nic dělat.

Impotencí trpí téměř 40 procent čtyřicátníků. Mezi padesátníky je to již skoro polovina, poruchu erekce přiznává 57 procent šedesátiletých mužů. Po překročení sedmdesátky trápí tento "neduh" již dvě třetiny mužské populace. Za problémy se až v 80 procentech případů vedle operací močového měchýře, prostaty nebo tlustého střeva skrývají vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšená hladina cholesterolu v krvi, upřesnil urolog Libor Zámečník ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Přibližně pětinu případů mají na svědomí psychické obtíže. Roli hraje i přemíra alkoholu, kouření a stres.

Muži poruchy erekce vnímají podle odborníků jako své selhání. Situaci jim mnohdy neusnadňují ani jejich partnerky. "Žena by měla být vstřícná, v žádném případě by neměla muži nic vyčítat nebo ho naopak litovat," řekla Šrámková. Uvedla, že pokud muž selhává ve více než čtvrtině sexuálních pokusů, neměl by otálet s návštěvou sexuologa.

Sexuální svěžest mohou mužům, kteří trpí poruchami erekce, pomoci navrátit nejen viagra a další tablety či injekce. Mužnou sílu lze získat zpět zdravým životním stylem, změnou způsobu sexuálních aktivit a pravidelným tréninkem. Čeští muži podle výzkumu souloží v průměru dvakrát týdně. "Stačí, když je partnerka na operaci či muž partnerku ztratí. Co se netrénuje, to - dá se říci - nefunguje," uvedla Šrámková.

Divadelní ústav připravuje výstavu české scénografie v Indii

Prezentace českého divadla v zahraničí bude od začátku příštího roku jednou z hlavních priorit pražského Divadelního ústavu. Podle ředitele Ondřeje Černého se tak stane v rámci nové koncepce na léta 2004 až 2009, kterou připravuje s ministerstvem kultury. Nejbližšími projekty jsou vrcholící Česká sezona v Kanadě a profilová výstava české scénografie v Indii, která bude 19. října otevřena v Dillí a 9. listopadu v Bombaji.

Podle informací z podělní tiskové konference se od ledna představují v kanadských metropolích reprezentanti českého alternativního a tanečního divadla. Na podzim tam pojede experimentální soubor Krepsko, známý svou metodou kolektivní improvizace, a taneční skupina Dejá Donné. Její členové 8. listopadu v Ottawě tuto největší akci kulturní výměny mezi oběma zeměmi zakončí.

"To, že čeští scénografové byli a jsou skvělými výtvarníky a malíři, bude v Indii dokumentovat výstava nazvaná Umění scénografa - česká scénografie XX. století," uvedla kurátorka Helena Albertová. Její součástí budou například fotografie prací velikánů tohoto oboru Vlastislava Hoffmana, Františka Tröstera a Josefa Svobody, tvůrců 50. a 60. let, ale i zástupců nejmladší generace Petra Lébla, Davida Marka, Jana Štěpánka a kostýmních výtvarnic Kateřiny Štefkové a Zuzany Štefunkové.

Na konci října, který je měsícem česko-slovenské vzájemnosti, se bude Divadelní ústav podílet na diskusním fóru Deset let odloučení a spojování, které organizuje Slovenský institut v Praze. "Doplní ho výstava Česko-slovenský divadelní dialog 1993 - 2003, která přiblíží konkrétní společné projekty českých a slovenských divadelníků. Netradiční bude její podoba, návštěvníky pozveme do zabydlených pokojů zaplněných segmenty z jednotlivých inscenací a doplněných videoprojekcemi," uvedl kurátor Karel Kraus. Na celodenní diskusi, kterou bude moderovat spolu s Martinem Porubjakem, byli pozváni například Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová, Milan Lasica, Martin Huba, Jan Antonín Pitínský a Vladimír Morávek.

Zahájen Týden knihoven v ČR

Stovky knihoven v celé republice od pondělí do neděle lákají do svých prostor širokou veřejnost, aby jí předvedly své služby v co největší šíři. Jedním ze smyslů Týdne knihoven je získat nové čtenáře a návštěvníky a představit jim i netradiční funkce knihoven.

Tento týden se bude konat mnoho různých besed se spisovateli, přednášek, kurzů, výstav, anket a soutěží. Noví čtenáři mohou získat slevu při registraci do knihovny, ti zapomnětliví pak amnestii na opožděně vrácené knihy. Knihovníci poskytnou slevy na přístup k internetu a lidé budou moci absolvovat školení pro práci s internetem i kurzy pro vyhledávání informací.

Beletrie se už neprodává, lidé kupují jen učebnice a časopisy

Pro beletrii chodí dnes lidé raději do knihoven. Kvůli vysoké ceně publikací knihkupectví na severu Čech ztrácejí zákazníky. S tržbami jsou prodejci spokojeni většinou jen před Vánocemi a na začátku školního roku, kdy rodiče nakupují dětem učebnice. Vyplývá to z ankety ČTK mezi knihkupci.

Aby se knihkupci uživili, rozšiřují svou nabídku o prodej obrazů, časopisů či starších výtisků. Beletrii lidé raději kupují v antikvariátu. Zájem zákazníků se orientuje spíše na odbornou a populárně- naučnou literaturu. "Jednoho titulu beletrie jsme dříve prodali 100 kusů, dnes je to už jen 30 a navíc knihu musíme mít celý rok, protože lidé knihy nakupují většinou před Vánocemi," řekla ČTK Věra Černá z ústeckého knihkupectví Beran. Knihkupectví mají dnes navíc silného konkurenta, kterým je internet. "S počítačem si ale do postele nikdo nezaleze," podotkla Uldrychová.

Ministerstvo vyčlenilo na "rok české hudby" 105 milionů korun

Na pokrytí programu nazvaného Česká hudba 2004 vyčlenilo ministerstvo kultury 105 milionů korun. Na příští rok připadá kolem šedesáti výročí českého hudebního života. Ministerstvo chápe tento program jako nástroj k podpoření různých pořadatelských aktivit, ale zároveň také jako vhodný způsob podpory kulturní reprezentace státu v roce vstupu České republiky do Evropské unie. "Roky zakončené čtyřkou jsou tradičně vnímány nejen u nás, ale i v zahraničí jako 'roky české hudby'," řekla Lenka Dohnalová z Informačně-koordinačního centra v Divadelním ústavu. Ze skladatelů mají v roce 2004 jubilea například Antonín Dvořák a Leoš Janáček.

Státní podpora bude podle ní směřovat jednak k mimořádným projektům příspěvkových organizací ministerstva kultury (k nim patří Česká filharmonie, Národní divadlo, Státní opera Praha a České muzeum hudby) věnovaným české hudbě, jednak do speciálního grantového řízení pro nestátní pořadatele.

Granty jsou otevřeny nejen pro koncertní a operní praxi, ale také pro projekty ediční, pro konference a výstavy. Jsou určeny pro všechny hudební žánry, pro profesionální i neprofesionální umění. Uzávěrka řízení je letos 20. října. Součástí projektu Česká hudba 2004 je také podpora zvláštní propagační kampaně, která má prezentovat hodnotu české hudby a kultury v evropském kontextu jak směrem do českých regionů, tak do zahraničí. Ministerstvo podpoří také otevření nové stálé expozice hudebních nástrojů Českého muzea hudby.

Slavnostním zahájením "roku české hudby" má být koncert České filharmonie 7. ledna 2004 v Rudolfinu. Dirigent Vladimír Válek bude řídit Dvořákovu 8. symfonii a Janáčkovu Sinfoniettu.

Veřejnost se rozloučila s hercem Luborem Tokošem

S hercem, malířem a spisovatelem Luborem Tokošem se v pondělí ve zlínském krematoriu na Lesním hřbitově rozloučila rodina, přátelé a veřejnost. Nositel loňské ceny Thálie za celoživotní dílo zemřel koncem září ve věku 80 let ve svém zlínském bytě, z něhož již nevycházel.

Zcela zaplněné krematorium bylo svědkem toho, jak umělce obdivovali a milovali diváci, ale také znalci jeho výtvarné tvorby. Malování zejména v posledních letech věnoval každou volnou chvíli. Ve zlínském Centru reprodukční medicíny se nyní koná výstava jeho obrazů klaunů a zátiší. Při malování, na rozdíl od herectví, mi žádný režisér neporoučí, tvrdil s úsměvem Tokoš.

Při smutečním obřadu hrála na cimbál Zuzana Lapčíková, která Tokoše doprovázela při jeho vystoupeních na pódiu. Zlínská herečka Helena Čermáková recitovala verše Jana Skácela. S nimi se Tokoš vrátil do Městského divadla ve Zlíně při uvedení scénického titulu Na koni páv a smrt a moruše. Umělecký šéf scény Miroslav Plešák připomněl obrovskou profesionalitu a vnitřní pravdivost Tokošem vytvořených postav v divadle a ve 40 filmech. To musí být člověku dáno, nelze se to naučit v žádné škole, uvedl.

Vedle hereckého a malířského talentu v sobě měl Tokoš obrovskou dávku člověčenství. Mnohokrát finančně podpořil mladé umělce v různých žánrech. Po loňských povodních například věnoval 50.000 korun vytopenému pražskému Divadlu pod Palmovkou. Naposled poskytl peníze handicapovaným dětem ve zlínské pomocné škole internátní na Lazech. "Byla to částka, na jaké nejsme běžně zvyklí, avšak dárce nám vyloženě zakázal, abychom výši zveřejnili. Peníze slouží na dostavbu dětského hřiště," řekla ČTK ředitelka Jana Gavendová. Na chleba a na pivečko mám a na ostatní je nepotřebuji, prohlásil při předávání daru Tokoš.

Sparta přehrála 3:1 Plzeň a vyhoupla se na druhé místo v tabulce

Fotbalisté Sparty nezopakovali v dohrávce 10. kola první ligy svůj vydařený výkon z pohárového duelu v Římě. Přesto nakonec bez větších problémů porazili 3:1 Viktorii Plzeň a poskočili na druhé místo tabulky. Na vedoucí Baník Ostrava ztrácejí pět bodů.

Fotbalová reprezentace hodlá důstojně uzavřít kvalifikační cestu

V sobotním posledním kvalifikačním zápasu českých fotbalistů ve Vídni sice vyběhne na trávník hodně pozměněná sestava, ale na pondělním srazu by to nikdo nehádal. Mezi svými spoluhráči se totiž objevili i ti, kteří v sobotu hrát nebudou: v civilu se mezi kamarády na skok ukázal Tomáš Rosický a nechyběl ani Tomáš Ujfaluši, který se kvůli žlutým kartám posadí jen do hlediště. Další 'nehrající' reprezentanti dorazí v průběhu týdne.

Národní tým bude ve vídeňském hledišti podporovat podle odhadů téměř patnáct tisíc krajanů a mezi nimi bude neobvykle sedět i řada jejich miláčků. "Až na Šmicera by měli být ve Vídni všichni," řekl s hrdostí v hlase reprezentační trenér Karel Brückner, když hodnotil několik vynucených absencí. I zranění a nemocní hráči se totiž sjedou do Vídně, aby symbolicky uzavřeli dvouleté kvalifikační zápolení.

Brücknera zjevně těší, jaký vztah mají hráči k reprezentačnímu dresu. Rosický se sice už v úterý ráno vrací do Dortmundu, kde by měl po operaci slepého střeva ve čtvrtek začít s tréninkem, ale u týmu budou jiní, kteří také budou jen v roli diváka. "Baroš dorazí v úterý s ortézou a bude zde rehabilitovat, Grygera se dokonce zapojí ve čtvrtek do lehkého tréninku," vypočítával vedoucí národního týmu Jaroslav Dudl fotbalisty, kteří budou s týmem pobývat v hotelu Praha a poletí do Vídně, přestože hrát nemohou. Vedle nich usedne do hlediště i Karel Poborský, který je stejně jako Ujfaluši v trestu. Poborský však na pondělním srazu v pražském hotelu Praha nebyl, podobně jako další dva jeho spoluhráči ze Sparty, která dohrávala svůj ligový zápas, chyběli i Rudolf Skácel se Štěpánem Vachouškem, jejichž Olympique Marseille hrálo exhibiční zápas proti mistrům světa z roku 1998.

Brücknerovi se tak nakonec ohlásilo jen patnáct hráčů. K radosti kouče mezi nimi nechyběl dodatečně nominovaný Jan Koller, který tvrdil, že zrádná brontichida je pryč a pětidenní trénink mu stačí k dobré přípravě. "Už se na fotbal hrozně těším," dával Koller najevo, s jakou chutí by na Rakušany vlétl, pokud dostane šanci.

V centru pozornosti byl i Petr Voříšek, který si ještě v pondělí dopoledne v okolí Teplic vykračoval s košíkem v ruce coby houbař, když přišel z Prahy 'povolávací rozkaz'. "Ještě, že jsem měl zrovna signál na telefonu," žertoval tradičně výborně naladěný teplický záložník, který se do Brücknerova týmu podívá zcela poprvé. Brückner přiznal, že na jedno uvolněné místo zvažoval osm různých hráčů, nakonec dostal přednost Voříšek kvůli své univerzálnosti. "Může hrát z obou stran i uprostřed a navíc každým zápasem dokazuje, že je ve výborné formě," vysvětloval Brückner, proč ostatní čekatelé neuspěli. "Sionko, Dostálek, Koloušek, Lukeš, Jarošík, Piták a Horváth," vysypal ze sebe Brückner výčet neúspěšných adeptů.

Trenéra prý netrápí, že mu vypadlo několik opor ze základní sestavy. "Já takovou situaci svým způsobem vítám, další hráči na svou šanci trpělivě čekali a teď jí mají možnost využít," přiznal Brückner, že i kdyby mu někteří hráči nechyběli vynuceně, tak by sobotní sestava doznala změn. A nepřímo naznačil, že ve Vídni pro hráče začíná boj o nominaci na evropský šampionát. "Na žádné zkoušení čas nebude," dal kouč najevo, že i náhradníkům půjde ve Vídni o hodně.

Národní tým čeká v Praze pětidenní příprava, v pátek se přesunou do Vídně. Tam je také čeká v předvečer zápasu slavnostní večeře na závěr kvalifikace. "Na žádné velké oslavy a ohňostroje čas nebude. Po zápase už zase někteří hráči zamíří do zahraničí za klubovými povinnostmi, a tak si něco k postupu řekneme už v pátek," vysvětlil Brückner nezvyklý předzápasový program.

Český zápasník Poříz vybojoval na mistrovství Evropy v sumó bronz

České sumó se na evropském šampionátu v německé Riese dočkalo historického medailového zisku v seniorské kategorii. Postaral se o něj Jaroslav Poříz v otevřené kategorii bez rozdílu hmotnosti, který v duelu o bronz porazil 220 kilogramů vážícího několikanásobného domácího mistra světa Torstena Scheiblera. Poříz prohrál na turnaji pouze jediný zápas, s pozdějším mistrem Evropy Petarem Stojanovem z Bulharska.

"Bylo to strašně těžké, konkurence je rok od roku kvalitnější," hlásil český reprezentant do mobilního telefonu v rozhovoru pro ČTK. Právě byl na cestě k lékaři. "Jsem pořádně sedřený; na rukou, nohou i na hlavě, navíc mám naraženou patu. Teď už si ale budu moci odpočinout. Medaile si hrozně cením, stejně jako výhry nad Scheiblerem, patrně nejlepším současným evropským zápasníkem sumó," vyznal se.

O tom, jakou váhu mělo vítězství českého reprezentanta nad domácím favoritem, svědčí fakt, že Jaroslav Poříz byl nominován do funkce kapitána evropského výběru k exhibičnímu souboji s družstvem Japonska. Tým Starého kontinentu vyhrál 2:1.

Počasí:

V úterý má být zataženo, občas déšť, během dne od západu při proměnlivé oblačnosti přijdou místní přeháňky. Na hřebenech hor bude padat déšť se sněhem. Teploty 8 až 12, na horách kolem 5 st. Čestvý jihozápadní vítr bude v západních Čechách ráno, během dne pak hlavně na západě a severu území dosahovat v nárazech 70ti km, na horách až 90 km v hodině.