Zprávy Radia Praha

Špidla je před začátkem summitu o ústavě velmi flexibilní

Značnou pružnost názorů na nadcházející stěžejní jednání o evropské ústavě předváděl ve středu v Bruselu český premiér Vladimír Špidla. V rozhovorech s novináři odmítl definovat přesné české záměry s tím, že vyjednávací pozice se bude vyvíjet podle průběhu summitu. Česko má podle něj veliký zájem na úspěšném výsledku a bude se o něj snažit; pokud by nenastal, bude to prohra, nikoli však tragédie. "Je větší pravděpodobnost, že dohoda bude uzavřena, než že by nebyla. A když uzavřena nebude, bude se jednat dále. Evropa má dlouhé dějiny a prodloužení nějakého jednání ještě není krizí," řekl skupině novinářů. Uznal ovšem, že takové vyústění by vyvolalo "vážnou situaci", a popřel, že by Praha dávala přednost pokračování podle niceské smlouvy. Ústava připravená Konventem znamená jednoznačně "pozitivní posun".

Na rozdíl od řady zemí, které jasně stanovily "červené čáry", za které nehodlají jít, udržuje Česko ve Špidlově podání mlhavou nejasnost. Premiér bruselským médiím ani nepopsal mandát, na kterém se vláda v neděli večer dohodla; řekl, že chce být konstruktivní a prosazovat politickou vůli ke kompromisům "V okamžiku, kdy jdete do jednání se zřetelně vyjádřenou strategií, jste mnohem slabší," vyložil s tím, že nehodlá předem vyhlašovat žádné limity. Několikrát zasadil nadcházející zkoušku do historického kontextu. "Není tak důležité, zda se udělá velký nebo malý krok. Hlavní je, zda se koncepce (evropské integrace) upevní nebo oslabí."

Nepříznivě reagoval Špidla na hrozby Německa, Francie, Belgie a dalších zakládajících členů EU, že pokud se nepovede dohoda v pětadvaceti, unie se rozloží a integračně naladěné země vytvoří "pevné jádro", které bude pokračovat. Takový vývoj není podle něj v ničím zájmu. "Neexistuje žádný evropský stát, včetně Německa, který by mohl ovlivňovat řešení globálních problémů," podotkl. "Proto jsme toho názoru, že integrace má pokračovat. Intenzivní sázka na dvourychlostní Evropu není podle mě v zájmu žádné evropské země." Na okraj poznamenal, že Česko je už tak jako tak "tisíc let jádrem Evropy".

Také v projevu k belgickému Královskému institutu mezinárodních vztahů Špidla označil za "překonanou" myšlenku Evropské unie "a la carte", z níž by si každý vybíral, co by chtěl. Usoudil, že i v rozšířené EU se může naprostá většina zemí podílet na všech aktivitách. "Měli bychom se snažit zachovat maximální úroveň evropské soudržnosti a v budoucnosti ji ještě zvyšovat."

V rozhovoru s českými novináři však vyjádřil pochopení pro úzkost a frustraci zakládajících členů EU, kteří se takto vyjadřují. "Ty státy, které mají za sebou 50 let Evropy, ji prožívají jako vysokou hodnotu a mají samozřejmě obavy, že by mohlo dojít k nějaké její destrukci nebo oslabení." Tyto obavy jsou do značné míry přirozené a je třeba je chápat. "Uvědomme si, že země, které souhlasily s rozšířením, prožívají zásadní změnu. Vyšly ze stabilizovaného systému, který jim roky přinášel zřetelný prospěch, a rozhodly se umožnit podíl na své prosperitě ostatním." Podle Špidly je třeba ocenit, že se "patnáctka" nadále bude dělit s nováčky o svůj blahobyt - skoro všichni dosavadní členové na ně budou přispívat.

Ještě než se sešel s předsedou EK Romanem Prodim k první výměně názorů o tom, jak a případně koho má Česko jmenovat prvním komisařem, vypočítal Špidla "parametry" tohoto člověka, jak jsou běžné v EU. Měl by to podle něj být člen vlády nebo bývalý člen vlády, případně vysoký státní úředník, v každém případě "uznávaná osobnost s politickými zkušenostmi na nejrůznější úrovni. Technické kvalifikace (jazyky) jsou samozřejmé." Přiznal, že takové osoby jsou vytipovávány, jedná se s nimi a od některých už má souhlas, že "by do toho šly".

Sněmovna opět nevybrala kandidáta na prezidenta NKÚ

Poslanecká sněmovně ve středu nevybrala kandidáta, jehož by navrhla na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ani jeden z kandidátů, jimiž byli poslanci Miroslav Beneš (ODS) a Karel Vymětal (KSČM), nezískal v tajné volbě potřebný počet hlasů. O nový výběr se sněmovna pokusí s největší pravděpodobností až po Novém roce.

Beneš podle předsedy volební komise Pavla Hojdy (KSČM) dostal při tajné volbě 56 a Vymětal 37 hlasů. Ke zvolení bylo třeba nejméně 98 hlasů. Sněmovně se tak nepodařilo kandidáta vybrat už potřetí za sebou. Poprvé a podruhé ho vybírala v říjnu, kdy kandidovali Beneš a místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD). Ani jeden z nich ale nezískal potřebnou podporu. Do středeční volby vládní koalice žádného vlastního kandidáta nevyslala.

Stránský bude na sněmu politických vězňů usilovat o předsednictví

Oldřich Stránský, jehož se část lidí ze Sdružení osvobozených politických vězňů pokusila sesadit z čela organizace, se bude na čtvrtečním sněmu znovu ucházet o předsednictví. Stránského zbavila funkce část členů sdružení kvůli zdvořilostnímu dopisu, který poslal předákovi sudetských Němců Berndu Posseltovi. Stránský ve středu ČTK zopakoval, že odvolání považuje za neplatné. Ve sdružení panuje rozkol: část členů je proti Stránskému, část ho podporuje. Stránského se chystá do čela sdružení navrhnout například člen Josef Neumann. "Musí to být osoba s přirozenou autoritou. A myslím, že pan Stránský ji má," uvedl. Stránský se chystá kandidaturu přijmout.

Rudolf Wittenberg, který se považuje za nástupce odvolaného předsedy, ale podle médií soudí, že Stránský napsáním dopisu Posseltovi ztratil důvěru většiny členů. Stránský podle něj dlouhodobě nerespektuje rozhodnutí užšího a výkonného výboru. Odpůrci Stránského ČTK informovali, že v čele sdružení byl podle rozhodnutí z 2. prosince potvrzen Wittenberg a místopředsedy se stali Robert Battěk a Josef Kolečko. Podle prohlášení o tom již rozhodl jiný sněm sdružení.

Čtvrteční sněm čeká také diskuse o tom, zda si sdružení zachová svoji právní subjektivitu či se stane součástí Českého svazu bojovníků za svobodu. Sloučení chce podle Stránského právě skupina, která ho odvolala. Sdružení svou právní subjektivitu po padesáti letech totality velmi těžce vybojovalo, chystá se Stránský upozornit ve čtvrtek na sněmu.

Sněmovna zamítla lidovecký návrh zákona o podpoře rodiny

Zvláštní zákon, v němž by se stát zavázal k obecné podpoře rodiny, Česká republika zatím mít nebude. Poslanci ve středu zamítli lidovecký návrh takové normy, nezabránil tomu ani apel jednoho z autorů předlohy Josefa Janečka. "Česká společnost je nemocná, protože se nestará o svou základní jednotku, tedy rodinu," prohlásil. Kritici návrhu vytkli, že je příliš nekonkrétní a kromě obecných deklarací o podpoře rodiny nic nepřináší. Například Hana Orgoníková (ČSSD) a Jiřina Fialová (KSČM) mu také vytkly, že počítá s podporou rodin, kterou tvoří manželé a děti, zapomíná ale na nesezdané páry či třeba neúplné rodiny.

Janeček upozornil na klesající porodnost a neradostné demografické vyhlídky. "Často velmi plamenně hovoříme o národních zájmech. Já se domnívám, že prvním a základním národním zájmem českého národa je zájem, aby nevymřel," řekl. Zákon podle něj může posloužit jako odrazový můstek k diskusi na toto téma. Janeček se domnívá, že současná ekonomická pravidla úplné rodiny například v nároku na sociální dávky spíš znevýhodňují. Politici se podle něj snaží myslet na kdekoho a kdeco od sportu až po průmysl, na rodinu ale zapomínají. Návrh zákona i proto počítal s tím, že ministerstvo práce připraví návrh koncepce státní podpory rodin a jednou za dva roky předloží vládě a parlamentu zprávu o rodině.

Orgoníková v rozpravě mimo jiné upozornila, že kabinet připravuje vlastní návrh zákona o podpoře rodiny. Vláda také lidoveckou předlohu odmítla. "(Poslanecký návrh) deklaruje, že rodina má nárok na podporu ze strany společnosti a státu bez toho, aby definoval, co je konkrétním obsahem tohoto nároku, jakým způsobem jej lze uplatňovat a u jakého subjektu," uvedl kabinet ve svém stanovisku.

Většina sněmovny není proti utajeným porodům, novela má šanci

Nastávající matky v těžké životní situaci možná v budoucnu získají možnost porodit své dítě utajeně a přitom v nemocnici, tedy s nezbytnou zdravotní péčí. S touto novinkou počítá lidovecký návrh, který ve středu sněmovna propustila do další fáze projednávání. Novela zákona ale zároveň čelila kritice řady poslanců, kteří jí vytýkali právní nedostatky.

Těhotná žena by podle návrhu zdravotnickému zařízení sdělila své osobní údaje, které by ministerstvo zdravotnictví vedlo ve zvláštním registru. Jméno matky by nebylo uvedeno ani v rodném listu novorozence, její osobní data by ale lékařům v případě potřeby pomohla například při stanovení diagnózy a léčbě dědičných chorob dítěte.

Autoři chtějí novelou omezit případy, kdy žena v těžké situaci, třeba kvůli strachu z reakce okolí či neúnosným sociálním podmínkám, volí potrat a v extrémním případě i usmrcení dítěte. "Jsme přesvědčeni, že takto budou ročně zachráněny desítky, možná stovky dětí," uvedli autoři v předkládací zprávě. Kritici novely ve středu autory chválili za "dobrou myšlenku" ale tvrdili, že její provedení je špatné. Upozorňovali na to, že podle mezinárodní úmluvy má dítě například právo znát své rodiče a právo na zachování totožnosti. Také vláda se postavila proti tomuto lidoveckému návrhu, i když ho označila za podnětný. Novela ale podle kabinetu zcela opomíjí například práva otce dítěte.

"Právo (dítěte) neskončit v popelnici má být vždycky na prvním místě," oponovala těmto výtkám Eva Dundáčková z ODS. Také jeden z autorů novely Josef Janeček (KDU-ČSL) varoval před tím, aby důraz na soulad s různými úmluvami a předpisy nezvítězil nad zdravým rozumem. Hlasování však naznačilo, že novela možná dozná řady změn, šanci na schválení má ale slušnou.

Senát je pro uznávání kvalifikace cizích pracovníků dle norem EU

Senát navzdory výhradám senátorů ODS schválil zákon, který má v souladu s požadavky Evropské unie umožnit cizincům pracovat v jejich profesích v Česku. Předloha vychází ze směrnic EU, podle nichž mezi členskými státy unie platí zásada vzájemného uznávání kvalifikace, která usnadňuje pohyb pracovníků po celém společenství. Podle EU nelze člověku, který vykonává určitou činnost v jedné členské zemi, omezit výkon této činnosti v jiném státě společenství. Zákon, který nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus, má přinést tuto zásadu do českého právního řádu. Nemá se vztahovat jen na občany zemí unie, ale na všechny cizince s trvalým pobytem v Česku i na azylanty.

Možnost uznávat kvalifikaci i cizincům, kteří nejsou občany EU, se příliš nelíbila senátorovi ODS Václavu Roubíčkovi, prorektorovi ostravské univerzity. Chtěl proto novelu omezit tak, aby se týkala jen občanů členských zemí unie. "Mojí jedinou snahou je zabránit, aby se tady hrnuly davy lidí, kteří budou mávat diplomy z celého světa," vysvětlil. Jeho stranický kolega Miroslav Škaloud se pozastavil nad volností, jakou zákon uděluje úředníkům, kteří budou o uznání kvalifikací rozhodovat. Z jeho vystoupení bylo zřejmé, že zákon tak podle něj vytváří prostor pro korupci.

Nechtějí definici sexuálního obtěžování v zákoníku práce

Senát vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákoníku práce, která má skoncovat s takzvaným řetězením pracovních smluv na dobu určitou. Senátoři více než hodinu diskutovali hlavně o definici sexuálního obtěžování, kterou úprava zákoníku práce nově zaváděla. Senátoři z novely zákoníku práce navrhli vypustit definici toho, co může být hodnoceno jako sexuální obtěžování a nepřímá diskriminace.

"Nemohu podpořit touhy nikdy neukojených feministek, kterým žádné sexuální harašení nehrozí," poznamenal senátor ODS Jaroslav Kubera. Senátoři se většinou báli toho, že by v případě schválení definice toho, co je sexuální obtěžování, mohla následovat lavina žalob a obvinění. Podle senátora Daniela Kroupy za ODA by zákon neměl upravovat to, co má být běžnou morální normou. Senátorům se také nelíbilo, že by důkazy o sexuálním obtěžování nepředkládal ten, kdo si stěžuje, ale takzvané důkazní břemeno by leželo na obviněném, který by musel dokázat, že nikoho neobtěžoval.

Odborníci: Uznání domácího násilí za trestný čin je první krok

Zařazení domácího násilí mezi trestné činy je podle představitelů organizací, které pomáhají jeho obětem, jen prvním krokem v řešení tohoto problému. Za nutné považují další opatření na ochranu oběti i k potrestání agresora. Zástupci sdružení přesto považují počin zákonodárců za významný signál toho, že se stát chce s týráním za dveřmi bytů vypořádat.

"Od prvního kroku nemůžeme čekat, že domácí násilí zastaví, protože neumí agresora vyhnat z domácnosti. Nemůžeme očekávat, že po něm domácí násilí zmizí, protože se pachatelé zaleknou," řekla prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. Tato organizace pomáhá obětem trestných činů, svou pozornost věnuje i boji proti domácímu násilí.

Představitelé neziskových organizací, které ČTK ve středu oslovila, však novelu přesto považují za průlom. "Poslanci poprvé přijali nějaké opatření ve prospěch obětí domácího násilí. Ukázalo se, že problém berou vážně a jsou ochotni se jím zabývat," uvedla Petra Švecová ze sdružení Rosa na pomoc týraným ženám a obětem domácího násilí. České právo dosud násilí za dveřmi domovů neumělo postihovat. Zákon chránil před týráním jen osoby svěřené do péče, tedy děti, starce a nesvéprávné. Nyní by měl před opakovaným zlým a hrubým nakládáním bránit i lidi blízké, kteří žijí spolu v jedné domácnosti. Podle Vitoušové se tedy nebude týkat jen manželů, ale například i podnájemníka a nájemce či vnuka a babičky.

Žantovský se vrátil načas do Senátu jako designovaný velvyslanec

Koordinace české zahraniční politiky s unijní a politiky NATO vůči Izraeli bude patřit mezi úkoly, které čekají na budoucího velvyslance v Izraeli Michaela Žantovského. Designovaný ambasador Žantovský to ve středu řekl členům senátního výboru pro obranu a bezpečnost, jimž ještě před rokem předsedal. Žantovský podotkl, že politika EU vůči Izraeli není v souvislosti s mnohaletým izraelsko-palestinským konfliktem jednotná a je kritičtější než česká. Česko podle diplomata podporuje mezinárodní mírový plán řešení sporů Izraelců s Palestinci a "vnímá opatrně" izraelské plány na budování bezpečnostní přehrady kvůli útokům teroristů z řad Palestinců.

České velvyslanectví v Tel Avivu se podle Žantovského stane od ledna 2005 kontaktní ambasádou NATO. Není tajemstvím, uvedl diplomat, že v případě nasazení mezinárodních bezpečnostních sil v oblasti by je Severoatlantická aliance mohla zastřešit podobně jako například v Bosně a Hercegovině.

Žantovský se zmínil také o možnostech rozvoje česko- izraelských hospodářských vztahů. Česko je pro izraelské investory zajímavé například v oblasti trhu s nemovitostmi a ve stavebnictví, uvedl. Připomněl ovšem také to, že projekty modernizace českých tanků či budování dálnice D47 do Ostravy nedopadly pro izraelské podniky dobře.

Gruša: Místo vyčítání obětí potřebuje Evropa "pomník zapomnění"

Místo neustálého vyčítání válečných obětí mezi Německem a sousedy ve střední a východní Evropě si nově zvolený předseda mezinárodního PEN klubu Jiří Gruša přeje určitou dávku zapomnění. Ve středečním německém listu Die Welt poukazuje na to, že stavět se do role oběti nikoho nikam nedovede. "Víte, co v Evropě skutečně potřebujeme? Pomník zapomnění," říká Gruša i k debatě, kterou dali v Německu do pohybu pováleční vysídlenci kolem chystaného Centra proti vyháněním. "Umění zapomenout je tajemstvím dalšího pokroku Evropy." Než si to ale lidé osvojí, ještě nějaký čas to podle Gruši potrvá. Nejdřív je třeba se vzájemně naučit respektu vůči bolesti druhého.

Vztahy mezi Čechy a Němci dodnes Gruša nepovažuje za normální. "Neustále hrajeme nějaký nestroyovský kus. Momentálně se nacházíme v památníkové scéně. To jednou musí skončit," uvádí dosavadní český velvyslanec v Rakousku a bývalý v Německu. Ke svému dřívějšímu názoru, že po zániku Sovětského svazu zůstala "německá karta" jedinou ideologickou konstantou v životě Čechů, diplomat a spisovatel říká: "Zdá se, že už to pomíjí. Jsou ale okamžiky, kdy se tato karta rozehrává. Vytahuje se vždy, když Čechy nic jiného nenapadá."

Rozruch kolem Centra proti vyháněním přesto Gruša neumí pochopit a příliš si tím neláme hlavu. Veřejně to ale moc neříká. "Moje bezstarostnost mi doma opět přinese obvinění, že jsem příliš nakloněn Němcům," konstatuje. Podezření, že i debata kolem Centra proti vyháněním patří v Německu k prvním signálům nového nacionalismu, nyní Gruša nesdílí. "To ještě nemohu říci. Zatím to považuji za přehnané... Centrum by bylo dobré, kdyby v popředí nestálo vyprávění obětí, ale odhalení ideologií v jejich děsivých důsledcích," říká.

Senioři německé národnosti, kteří nebyli odsunuti, dostanou lázně

Osm desítek seniorů německé národnosti, kteří žijí celý život v Česku a po válce nebyli odsunuti, se vypraví díky Česko-německému fondu budoucnosti do lázní. Ozdravné třítýdenní pobyty mají být symbolickým odškodněním za represe, kterým byli neodsunutí Němci za totalitního režimu vystaveni. ČTK to ve středu řekla Alena Einhornová z fondu budoucnosti. Podle ní v příštím roce fond podpoří projekt lázeňských pobytů částkou přes 1,8 milionu korun.

"Byli to vždy občané Československa, nyní České republiky. Žádnou fašistickou minulost neměli. Přesto byli vystaveni různým příkořím," uvedla Einhornová. Podle ní byli tito lidé v poválečných letech znevýhodněni například v zaměstnání. Měli přikázáno místo výkonu práce i srážky ze mzdy.

Farmáři mají vytrestat zpracovatele prodejem levného masa lidem

Odbytové družstvo Centroodbyt vyzvalo farmáře, aby prodávali vepřové maso přímo lidem. Farmáři tak mají vytrestat masokombináty, které v drtivé většině od pondělí nepřistoupily ke zvýšení ceny kilogramu vepřového masa na 30 korun. Družstvo ve středu zahájilo demonstrační prodej u jihlavského obchodního domu Kaufland. Lidem nabídlo 40 jatečně opracovaných půlek po 30 korunách za kilogram.

"Touto symbolickou akcí chceme poukázat na podstatný rozdíl mezi zemědělskou cenou a cenou v řetězcích a na obchodní praktiky odběratelů a obchodníků," řekl novinářům předseda družstva Jan Veleba. Zemědělci by měli prodávat živá prasata nebo opracované jatečné půlky buď přímo na farmách a na jatkách nebo v centrech měst, pokud budou zemědělci schopni zajistit hygienické a veterinární podmínky prodeje. "Cena by měla odpovídat cenám přerostlých prasat," dodal. Akce by se měla naplno rozjet od soboty a měla by trvat nejméně do vyprodání přerostlých prasat.

O vepřové maso za 30 korun se lidé v Jihlavě málem poprali

O vepřové maso se ve středu v Jihlavě málem strhla rvačka. Pracovníci Odbytového družstva Centroodbyt totiž na parkovišti u obchodního domu Kaufland v Jihlavě demonstrativně prodávali kilogram vepřového za 30 korun. Pouliční prodej po 45 minutách ukončila policie, protože prodejci překračovali veterinární zákon. Nyní jim hrozí až milionová pokuta.

Producenti přivezli 40 půlek prasat. Zatímco v obchodě by ji zákazník koupil za 3000 až 3500 korun, na parkovišti stála polovinu. V době policejního zásahu zbyla prodávajícím pouze jediná vepřová půlka. Dva řezníci v rychlém rytmu sundávali v nákladním autě zhruba padesátikilogramové půlky vepřů z háků a házeli je na váhu. Odtud už na ramenou řidičů mizely v kufrech osobních aut, ale také v přistavených dodávkách, či rozpůlené v nákupních taškách.

Nejvíce, celkem devět, si jich koupil zákazník z Pardubic. Tvrdil, že se o akci doslechl v autě z místního rádia. Lidé ve frontě však na něj křičeli, že je šmelinář. Během prodeje rostla totiž v rychle se tvořící frontě nervozita, neboť lidé měli strach, že se na ně maso už nedostane.

Odbory vyzvaly vládu k zastavení privatizace Severočeských dolů

Sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) na svém středečním jednání vyzval vládu, aby zastavila privatizaci Severočeských dolů. Vrcholný orgán největší odborové centrály tak podpořil členský Odborový svaz energetiků, který považuje privatizaci za problematickou a neprůhlednou. Takto připravený prodej dolů podle odborářů nezajistí rozvoj regionu a stabilní zaměstnanost. Vadí jim i vyřazení společnosti ČEZ ze soutěže. "Je v tom spatřován určitý úmysl vyndat toho, kdo je nejsilnější a kdo by mohl být garantem největší prosperity a zaměstnanosti," uvedl šéf ČMKOS Milan Štěch. Dodal, že pokud vláda privatizaci nezastaví, jsou případné další akce v rukou Odborového svazu energetiků.

Výhrady odborářů se týkají pouze severočeských dolů, na Sokolovsku je podle nich vše v pořádku. Tamní privatizace je konzultována i s odbory, což se v případě severních Čech neděje, konstatoval Štěch. Závazné nabídky na koupi státních většinových podílů v Severočeských dolech podali tři uchazeči, a to společnosti Appian Group, Oakfield ze skupiny Penta a Škrobárna Brno ze skupiny J&T. Nabídku na podíl v Sokolovské uhelné podal pouze jediný zájemce - management podniku prostřednictvím firmy Sokolovská těžební. O předložených nabídkách bude nyní rozhodovat meziresortní komise, která by měla příští týden doporučit vládě vítěze soutěží.

Tlapa: Obchodní schodek letos bude 66 mld. Kč, nejméně od 1999

Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade odhadla letošní schodek zahraničního obchodu na 66 miliard korun, což by byl nejnižší deficit od roku 1999. Loni převážil dovoz na vývozem o více než 71 miliard korun. Na středeční tiskové konferenci to uvedl generální ředitel agentury Martin Tlapa. Obchodní přebytek má Česká republika s většinou zemí Evropské unie, například s Německem 34 miliard korun, Velkou Británií 29 miliard korun a Rakouskem 20 miliard korun. "Náš vývoz do EU je za prvních deset měsíců letošního roku o 34 miliard korun vyšší než dovozy," poukázal Tlapa s tím, že tento výsledek přišel v době, kdy ekonomika unie stagnovala, či byla dokonce v recesi. Dovoz naopak převažoval nad vývozem v obchodní bilanci s Ruskem, Čínou a Japonskem.

Senát schválil zlepšení startovních podmínek investorů v Česku

Zlepšit startovní pozice investorů v Česku má novela zákona o investičních pobídkách, kterou ve středu schválil Senát. Novela mimo jiné snižuje minimální hranici na pořízení hmotného a nehmotného investičního majetku z dosavadních 350 milionů na 200 milionů korun, řekl senátorům ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). V regionech s více než pětadvacetiprocentní nezaměstnaností se má tato hranice snížit ještě zhruba na polovinu, což by mělo přilákat hlavně tuzemské investory právě do těchto oblastí.

Novela odebírá rozhodovací pravomoci o investičních pobídkách Úřadu pro hospodářskou soutěž, čímž bude podle něho systém pružnější. Prodlužuje také dobu čerpání pobídek pro rozšíření výroby z pěti na deset let. Úlevy na daních z příjmů by se měly vztahovat až na investiční pobídky, které budou uplatňovány po vstupu zákona v platnost, tedy po přijetí Česka do EU. Normu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Novelu kritizoval předseda opoziční ODS Mirek Topolánek, podle něhož při rozhodování investorů mají větší důležitost jiné faktory, než jsou nějaké investiční pobídky. Podle něj se investoři ohlížejí spíš na vymahatelnost práva, míru korupce či míru zdanění. "Žádná investiční pobídka nemůže přinutit investora, aby si předtím nevyhodnotil ostatní důležité podmínky pro podnikání, jako je zneužívání zdravotního a sociálního systému, vysoká míra zdanění, stoupající cena práce, míra korupce," podotkl Topolánek.

Někteří poslanci dostali ve středu dvacetikorunu na Českou televizi

Někteří poslanci z mediální komise sněmovny dostali dvacetikorunu jako symbolický příspěvek na Českou televizi. Minci v zalepené obálce jím v parlamentních kuloárech předali členové nedávno založeného Výboru na obranu veřejnoprávních médií. Chtějí tím upozornit na skutečnost, že zákonodárci opakovaně odložili projednávání zvýšení televizních koncesionářských poplatků. V únoru mají poslanci projednávat vládní návrh zákona, kterými by se měly poplatky za veřejnoprávní televizi i rozhlas zvýšit. Zatím ale není jisté, zda a o kolik příspěvky vzrostou.

"Domníváme se, že výše koncesionářských poplatků musí být v každé demokratické společnosti systémový krok, který není závislý na momentálním složení Poslanecké sněmovny ani vlivu ekonomických skupin," řekl novinářům člen výboru Břetislav Rychlík po setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). S šéfem poslanců se shodli, že veřejnoprávní média mají v demokratické společnosti nezastupitelné místo, a proto musejí mít i odpovídající ekonomické i legislativní zázemí. Zaorálek řekl, že odmítá zpochybňování smyslu existence médií veřejné služby, které podle něj přichází z politických i ekonomických sfér.

Výbor tento týden vyzval občany, aby poslancům zasílali symbolických dvacet korun jako "příspěvek oloupené České televizi". Jeho členové si vybrali šest členů mediální komise - Ivana Langra, Kateřinu Dostálovou a Petra Plevu z ODS, Miroslava Grebeníčka a Ivanu Levou z KSČM a sociálního demokrata Ladislava Skopala, kterým ve středu zlatavou minci předali. Původně chtěli zasílat složenky s touto sumou na adresu České televize. Od tohoto záměru ale upustili po zjištění, že by na poštovném zaplatili 16 korun. To představuje poplatek na šest a půl dne televizního vysílání na obou programech.

Mnozí poslanci se zdráhají zvýšit koncesionářské poplatky s tím, že veřejnoprávní televize musí nejdříve šetřit. "Co se týče zvyšování koncesionářských poplatků, míč je na straně České televize. Pokud přesvědčí poslance, že hodlá zefektivnit a zprůhlednit své hospodaření, pak navýšení koncesionářského poplatku nebude nic bránit," řekl ČTK poslanec Pleva.

Televize argumentuje tím, že poplatky, které jsou její hlavní příjmovou položkou, nevzrostly již od roku 1997, zatímco zboží a služby obecně podražily. ČT navíc tvrdí, že ve srovnání se zahraničními televizemi hospodaří efektivně. Požaduje zvýšení poplatku ze současných 75 na 99 korun. Kvůli šetření se ČT rozhodla mimo jiné omezit výrobu pořadů v příštím roce.

Výbor na obranu veřejnoprávních médií vznikl počátkem října. Zakladatelé to tehdy zdůvodnili obavou, že neochota politiků zvýšit poplatky by mohla vést až k likvidaci veřejnoprávních médií. Členy výboru jsou například Ladislav Smojlak, Zdeněk Svěrák, Ludvík Vaculík, jeho manželka Marie, šéf Sdružení pěstounských rodin Miroslav Opatřil či Filmový a televizní svaz (FITES).

Operátoři chtějí po sněmovně opětovné snížení DPH na internet

Telekomunikační operátoři požádali vedení Poslanecké sněmovny, aby v připravovaném zákoně o dani z přidané hodnoty zařadila internet zpět do skupiny s pětiprocentní sazbou daně. Podle schválené novely zákona by měl mít internet od ledna sazbu 22 procent, což znamená zdražení služeb o 16,2 procenta. Tento cenový nárůst zpomalí tempo rozvoje užívání internetových služeb obyvatelstvem, uvedl předseda asociace operátorů Svatoslav Novák.

TNS: S počítačem umí pracovat jen čtvrtina aktivní populace

Pouze 27 procent ekonomicky aktivní populace a 22 procent lidí starších 15 let zvládá podle průzkumu agentury TNS pracovat s počítačem na takové úrovni, jakou vyžaduje většina zaměstnavatelů. "Deklarované schopnosti jsme neprověřovali. Dalo by se tedy předpokládat, že pokud existuje nějaké zkreslení, skutečný stav je spíše ještě horší," komentoval průzkum ředitel Centra internetu Pavel Komárek.

S textovým editorem na úrovni považované za dostatečnou umí pracovat pouze 31 procent populace a 38 procent lidí v produktivním věku. Celkem 44 procent respondentů prohlásilo, že s počítačem neumí pracovat vůbec. U lidí nad 60 let neumí s počítačem pracovat 80 procent dotázaných. S mailem neumí zacházet téměř polovina ekonomicky aktivní populace a 56 procent všech lidí starších patnácti let. Podle Komárka jsou důvodem nízké úrovně počítačové gramotnosti vedle malé dostupnosti počítačů a drahého připojení k internetu i psychické zábrany lidí z výpočetní techniky a nekvalitní počítačová výuka na školách.

Tůma: Devizové rezervy ČNB jsou vysoké, snižovat je ale nebudeme

Devizové rezervy České národní banky, které dosahují v přepočtu přibližně 700 miliard korun, jsou podle guvernéra Zdeňka Tůmy až příliš vysoké. Centrální banka ale neuvažuje o jejich výraznějším snižování, řekl ve středu v rozhovoru pro ČTK Tůma. Současná výše devizových rezerv, které drží banka v dolarech a eurech, je především dědictvím pevného měnového kurzu z období do května 1997. Nyní je již kurz koruny ovlivňován trhem.

Případné výrazné rozpuštění rezerv však podle Tůmy není reálné. "Centrální banka si těžko může dovolit, aby začala prodávat miliardy eur. Tím by totálně vychýlila trh z rovnováhy a kurz by začal posilovat nezávisle na ekonomice," dodal. Podle Tůmy si ale lze představit, že by se v budoucnu centrální banka nějakých rezerv zbavila. "Rozhodně to ale není aktuální otázka. Centrální bance se do přistoupení k eurozóně nepodaří významně snížit devizové rezervy," dodal.

Policie nezjistila, kdo esemeskou vyhrožoval poslanci Hojdarovi

Policie už našla mobilní telefon, z něhož byla v září odeslána výhrůžná krátká textová zpráva sociálnědemokratickému poslanci Josefu Hojdarovi. Nedokázala ale určit, kdo byl majitelem telefonu, a věc odložila. Vyplynulo to ze středečního Hojdarova vyjádření pro ČTK. Podle jeho informací byl telefon, z něhož mu esemeska přišla, použit pouze k jejímu zaslání.

Hojdar se stal terčem výhrůžek, když v létě dočasně vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD, protože nesouhlasil s reformou veřejných financí. V září obdržel krátkou textovou zprávu, v níž bylo podle deníku Právo napsáno: "Ty svině, ty hnusná kurvo, jestli nepodpoříš reformu a nebo sundáš vládu tak ti unesem dítě tebe rozstřílíme na kusy. Jestli to oznámíš policajtům tak seš mrtvola a tvoje dítě taky!!!"

Navíc několik dní před obdržením této zprávy našli pracovníci Deníků Mostecka v poště dopis se dvěma pravděpodobně ostrými náboji, v němž bylo napsáno Hojdarovo jméno. V jeho kanceláři a služebním autě policie nalezla také odposlechy, o nichž dosud není jasné, kdo za nimi stál.

Policie už po autorovi dopisu nebude pátrat. "Vyšetřovatel případ odložil, obsah dopisu nenaplňuje znaky trestného činu," uvedla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Po lidech, kteří namontovali do Hojdarovy kanceláře a služebního vozu odposlech, však kriminalisté podle ní nadále pátrají.

Soud zamítl žalobu poslance Tlustého na Eurotel kvůli odposlechu

Městský soud v Praze ve středu zamítl v plném rozsahu žalobu poslance Vlastimila Tlustého (ODS) na společnost Eurotel. Poslanec se domníval, že byl odposloucháván a že záznam rozhovoru někdo neznámý odeslal do jeho hlasové schránky, kterou si u společnosti neobjednal. Tím podle něj "neoprávněně zasáhla do jeho osobnostní sféry". K výsledku sporu řekl, že fakta a právo jsou na jeho straně a že se odvolá.

Soudkyně Dagmar Stamidisová dospěla k závěru, že Tlustý si naopak hlasovou schránku objednal a stvrdil to podpisem smlouvy s Eurotelem. "To je přesně jedna ze sporných věcí a já s tímto výkladem nesouhlasím," řekl Tlustý novinářům. Podle soudkyně také policejní vyšetřování nepotvrdilo, že mu do schránky poslala zprávu třetí osoba.

Poslanci vadilo i to, že tehdejší mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš vysvětlil incident médiím tak, že si Tlustý mohl záznam nedopatřením nahrát do hlasové schránky sám. Veřejnost tak podle Tlustého nabyla dojmu, že neumí telefonovat. Velký ohlas tohoto vysvětlení v médiích a na internetu ho prý poškodil. Soudkyně však dospěla k závěru, že zájem o svou osobu vzbudil Tlustý sám a jako politik musel počítat s tím, že jeho výroky o odposlechu před novináři budou mít ohlas.

Policie dopadla gang, který nutil dívky k prostituci v zahraničí

Policie pozatýkala počátkem prosince gang podezřelý z toho, že pod záminkou výdělku v nočních podnicích tancem a zpěvem nalákal české dívky do zahraničí, kde je nutil k prostituci a výrobě pornografických fotografií a filmů. "Celkem bylo do ciziny zavlečeno 25 nalákaných dívek... některé byly k prostituci nuceny fyzickými výhrůžkami i psychickým nátlakem a byly vydírány," sdělila ve středu ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Členové organizované skupiny podle Kosinové dívky dopravovali do Rakouska, Německa a Španělska. "Po příjezdu do cílové země podezřelí dívkám sdělili, že budou pracovat v nočních podnicích jako prostitutky a značnou část výdělku jim budou odevzdávat," uvedla Kosinová.

Skupina měla podle policie sedm členů, z toho jeden pocházel z jihovýchodní Evropy. Cizinec ale již dříve spáchal sebevraždu. Hlavní organizátor kuplířů je podle policie pětačtyřicetiletý muž z Náchodska, který se v poslední době zdržoval ve Španělsku. "Zadržen byl prostřednictvím Interpolu v Barceloně a bude vydán do ČR k trestnímu stíhání. Tento muž byl již v minulosti trestně stíhán pro majetkovou a násilnou trestnou činnost," informovala Kosinová. Hlavní organizátor podle policie inkasoval veškeré peníze získané prostitucí i focením a točením pornografických materiálů. Peníze rozděloval mezi své společníky.

Boj s korupcí: Fingované úplatky a majetková přiznání úředníků

Kontrolou majetku a předstíranou nabídkou úplatku - těmito způsoby chce policie bojovat s korupcí. O souboru opatření označovaných jako test integrity hovořili ve středu odborníci na semináři v Senátu. Seminář věnovaný boji proti korupci tam uspořádaly hospodářský výbor a ústavně-právní výbor společně s Mezinárodní obchodní komorou.

"Odhalení korupce brání to, že obě strany, tedy jak ten, kdo úplatek dává, tak i ten, kdo jej přijímá, mají zájem, aby vše zůstalo utajeno," míní náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. Takzvaný test integrity, o kterém již jednala i vláda, by se měl podle něj týkat pracovníků celní správy, tajných služeb a vězeňské služby, státních zástupců, soudců i správních úředníků. Odolnost vůči korupci by měla být testována také u policistů, které veřejnost podle různých průzkumů řadí k nejúplatnějším. "Nárůst odhalené korupce mezi policisty nesouvisí s tím, že by byli více úplatní, ale s tím, že se posílila inspekce ministra vnitra, a daří se tak úplatkářství lépe odhalovat," tvrdí Macháně.

Vláda na podzim uložila ministrovi vnitra, aby jí do léta příštího roku předložil návrhy věcných záměrů příslušných zákonů, které by umožnily v boji s korupcí využít například i provokatéry nabízející fingovaný úplatek. Zavedení testu integrity vítají i experti, kteří se bojem proti úplatkářství zabývají.

Soud zastavil stíhání bývalých důstojníků StB, případ je promlčen

Okresní soud v Novém Jičíně ve středu zastavil trestní stíhání svou bývalých příslušníků Státní bezpečnosti (StB). Podle obžaloby se týráním a vydíráním pokusili přimět ke spolupráci dnes šestašedesátiletého římskokatolického faráře Václava Altrichtera. Pětačtyřicetiletý Jiří Mlejneckým o jedenáct let starší Oldřich Krkoška se podle soudu dopustili zločinu, které si zaslouží trestní stíhání a soudní proces, ale jejich jednání už bylo promlčeno. Státní zástupkyně, která požadovala za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněné tresty, se proti rozhodnutí soudu odvolala. Mlejnecký rozhodnutí soudu uvítal. Jeho bývalý kolega k soudu nepřišel.

Policie posílá před soud prostitutku za vraždu dvou mužů

Policie ukončila vyšetřování devětatřicetileté prostitutky Jaroslavy F., která podle policie zabíjela své sexuální partnery. Vraždila prý pro peníze. Policejní rada nyní vypracovává návrh na podání obžaloby za vraždu dvou mužů, celkem má však recidivistka na svědomí již čtyři lidské životy, sdělila ve středu ČTK mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Pražští policisté považují tyto případy za nezávažnější v letošním roce. Jaroslava F. se poprvé střetla se zákonem ve svých sedmnácti letech. Tehdy jí prokázali vraždu muže žijícího v severních Čechách. Umlátila ho a ubodala k smrti. "Za tento trestný čin byla pravomocně odsouzena příslušným krajským soudem k nepodmíněnému trestu odnětí svobody," uvedla Knolová. Po propuštění z vězení se nechávala příležitostně zaměstnat, většinou se však podle policie živila jako prostitutka. Policie tvrdí, že své zákazníky často uspala a okradla. "Jednoho dne projevil o služby pohledné blondýnky cizinec, o němž dotyčná předpokládala, že má u sebe větší finanční hotovost," uvedla Knolová. Muže nalákala do svého bytu a namíchala mu uspávací drink. Muž usnul, ale protože byl kardiak, droga ho ve spánku zabila. Mladá žena byla opět odsouzena a šla do vězení. Když si odpykala polovinu trestu, byla podmínečně propuštěna. Vrátila se k prostituci. "Ačkoliv jí byl rozhodnutím soudu zakázán pobyt na území hlavního města Prahy, pilně sem dojížděla a vyhledávala zejména společnost starších mužů," informovala Knolová.

Potápěči a otužilci protestovali ve Vltavě proti ničení řek

Se slovy, že řeky by měly patřit plavcům, potápěčům, vodákům a bobrům, vstoupili ve středu v Praze do mrazivých vod Vltavy tři otužilci a dva potápěči. Ve vodě, jejíž teplota se pohybovala kolem bodu mrazu, rozvinuli transparent s nápisem Neberte nám Vltavu a Labe. Společně se sdružením Arnika tak protestovali proti poslaneckému návrhu, aby se zákon o ochraně přírody a krajiny přestal vztahovat na uvedené toky. "Pokud by zákon ve sněmovně prošel, mohli by dopravci regulovat a betonovat říční koryta i v přírodních rezervacích bez ohledu na to, jaký budou mít jejich zásahy vliv na životní prostředí," řekl dnes novinářům mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Podle současného zákona platí, že pokud někdo chce upravovat říční koryto, zvláště v případě průtoku chráněnou krajinnou oblastí nebo rezervací, musí žádat ministerstvo životního prostředí o výjimku. "To obnáší celou řadu poměrně složitých úředních procesů, které slouží jako pojistka, aby následné stavby neměly vliv na životní prostředí," uvedl Jehlička. Výjimku v zákoně o životním prostředí navrhl exministr dopravy, poslanec Jaromír Schling (ČSSD). Jeho návrh prošel ve středu ve sněmovně druhý čtením. O návrhu budou poslanci hlasovat v pátek nebo počátkem příštího týdne. Ministerstvo životního prostředí s návrhem bývalého ministra dopravy nesouhlasí. Stejně tak i 16 dalších neziskových organizací, které vyzvaly poslance, aby ruku pro zákon nezvedali. Podle Jehličky je navíc návrh zákona v rozporu s evropskou legislativou.

Nad Šumavu vzlétla první česko-německá vrtulníková hlídka

Nad Šumavu ve středu vzlétla první společná česko-německá vrtulníková hlídka, kterou tvořili policisté z referátů cizinecké a pohraniční policie v Borových Ladách, Strážném a Stožci a jejich kolegové z Freyungu. Rozšířila se tak společná ochrana hranic, která na obou stranách začala už v polovině letošního dubna.

Zástupce vedoucího referátu cizinecké a pohraniční policie ve Strážném František Zach ČTK řekl, že hlídka má z vrtulníku větší přehled o krajině, kterou nyní pokrývá pěticentimetrová vrstva sněhu, takže sněhový pás by prozradil případnou trestnou činnost. "Nezjistili jsme v blízkosti hranice žádný pohyb. Hlídku jsme využili i ke zjištění prostupnosti terénu v případě nasazení při živelních pohromách či pátrání po osobách," uvedl Zach.

Na shromáždění proti rostoucímu vlivu KSČM přišlo v Ústí 10 lidí

Za naprostého nezájmu veřejnosti uspořádala ve středu krajská organizace Občanské demokratické aliance (ODA) v Ústí nad Labem shromáždění proti vzrůstajícímu vlivu komunistů v zemi. U pomníku obětem komunismu v Městských sadech se sešla jen desítka představitelů místních pravicových stran. Navzájem si sdělili znepokojení z toho, že rostou preference KSČM. Ujistili se také, že s touto stranou, která se podle nich nezbavila své zločinecké ideologie, nespolupracují a nebudou spolupracovat. Po proslovech položili kytice květů k pomníku a na závěr shromáždění symbolicky zacinkali klíči.

Výzdoba nového smrku na Staroměstském náměstí je skromnější

Výzdoba nového vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí je o něco skromnější než původního, který se v sobotu zřítil. Ve středu na něj pracovníci z vysokozdvižných plošin věšeli žárovky, mašle, jablka a dřevěné ozdoby. Sedmnáctimetrový smrk se opět rozsvítil v podvečer. "Příprava výzdoby minulého stromu trvala přes půl roku a nyní jsme vše museli zvládnout za tři dny," řekla ČTK mluvčí pořádající Folk Art Production Marie Heřmánková. Žárovek je podle ní na stromě jen zhruba 300. Jsou větší než ty, které zdobily původní smrk. Na něm jich bylo 100.000, dodala.

Strom v sobotu spadl za silného větru a poranil čtyři lidi. Nejhůře dopadl britský turista, který skončil s vážnými zraněními v nemocnici. Případem se stále zabývá policie pro podezření z obecného ohrožení. Podle doporučení statika z roku 1996 neměl být strom na náměstí nikdy vyšší než 25 metrů nad zemí. Smrk, jenž se zřítil, tuto výšku o něco přesahoval, a podobně tomu zřejmě bylo i několik posledních let. Od úterních nočních hodin je na náměstí jen sedmnáctimetrový strom a je ukotven ocelovými lany tak, aby nemohl spadnout.

Vinaři se dočkali: mrazy jim umožnily sběr hroznů na ledové víno

Milovníci vinařských specialit se dočkají z letošní úrody i ledového vína. Nynější mrazy totiž řadě vinařů umožnily sběr hroznů, které ponechali na révových keřích právě pro tuto příležitost. Hrozny musí mít cukernatost nejméně 27 stupňů a sklízejí se při teplotě minimálně mínus šest stupňů Celsia. Mráz tak napomáhá zkoncentrovat v bobulích cukr.

Zhruba 14 tun hroznů odrůdy Veltlínské zelené sklidili v pondělí a úterý při desetistupňovém mrazu vinaři ze společnosti Znovín Znojmo se sídlem v Šatově. Vylisovali poté mezi 30 až 40 hektolitry moštu o cukernatosti více než 40 stupňů. Specialita bude k dispozici příští rok v létě a to v lahvích o obsahu 0,2 litru. "Naše ledová vína mají přes 200 gramů přírodního cukru a mezi 10 až 11 procenty alkoholu," řekl ČTK ředitel Pavel Vajčner. Výroba ledových vín je pro vinaře sázkou do loterie. Nikdy není totiž známo, jaké budou klimatické podmínky a mnohdy se i hrozny na keřích stanou terčem pro zloděje.

Kladenští herci pochodovali městem za zachování malých souborů

Zhruba dvě desítky kladenských herců pochodovaly ve středu městem za zachování Malé divadelní scény a Divadelního klubu. Kulturní areál, ve kterém své útočiště našly malé divadelní soubory Admira Kladno a Divadélko u Zvonu, chce město prodat za 11,5 milionu korun soukromému majiteli. "Baví nás bavit lidi. Nevíme, proč město chce prodat scénu, jejíž herci baví malé děti a školáky. Připravujeme představení i pro postižené," řekla ČTK herečka Kamila Šmejkalová.

Na kladenském centrálním náměstí přišel za protestujícími herci, kteří svým happeningem vzbudili větší pozornost než nedaleké slavnostní zahájení vánočních trhů, primátor Milan Volf. Účastníkům poklidné demonstrace vyjádřil podporu. Potvrdil tak, že v otázce prodeje Divadelního klubu a Malé divadelní scény, panují mezi městskými radními rozpory. "Celou věc považuji za velmi nešťastnou. Město je povinno divadelním souborům prostory pro jejich činnost poskytnout," uvedl.

Česká republika útočí s pohárovým koeficientem na osmou příčku

Český fotbal má velkou naději, že by mohl za dva roky mít jistotu jedné účasti v základní skupině Ligy mistrů bez nutnosti hrát kvalifikaci. Výhra Sparty nad Laziem Řím, ale také další příznivé výsledky z Glasgowa a Brugg, výrazně upevnily deváté místo České republiky v žebříčku pohárových koeficientů. Pořadí, které je sestavováno na základě výsledků za posledních pět ročníků, bude rozhodující pro nasazení v ročníku 2005/06. Pokud by české kluby udržely devátou příčku i po ukončení tohoto ročníku, pak by šel český mistr z roku 2005 (příští ročník) přímo do základní skupiny Ligy mistrů a vicemistr by hrál třetí předkolo. Letos si Sparta musela coby český šampion vybojovat postup přes třetí předkolo, slávisté vstoupili do kvalifikace ještě o kolo dříve a nepostoupili přes Celtu Vigo.

Do české "pokladnice" přispěla v rozehraném ročníku zatím nejvíce Slavia devíti body, ale Sparta už zaostává jen s půlbodovou ztrátou, sedm jich přidaly Teplice a nejméně pak Viktoria Žižkov, která získala pouhé dva body. Součet se dělí počtem klubů z dané země v pohárech, v českém případě čtyřmi. Výsledný koeficient 6,625 bodu tak řadí ČR na třetí místo v rozehraném ročníku. Jen Španělsko (7,562) a Anglie (6,750) mají lepší výsledky.

Po úterním večeru český klubový fotbal snížil náskok osmého Nizozemska a k jeho předstižení mu už nyní stačí jediná remíza; ve hře navíc zůstávají vedle Sparty také Teplice. V hodnoceném období za ročníky 1999/00 až 2003/04 tak zůstává Česká republika velmi blízko k posunu na osmou příčku, která by jí sice zajistila stejné nasazení pro Ligu mistrů jako devátá příčka, ale zvýšila by kvótu českých klubů pro Pohár UEFA. V něm by tak v ročníku 2005/06 mohly startovat čtyři kluby místo současných dvou.

Kotrba postup neoslavoval a odjel očekávat narození vnučky

Velkou euforii prožívali v noci na středu fotbalisté Sparty Praha po vítězství nad Laziem Řím, které jim přineslo postup do osmifinále Ligy mistrů. Zatímco hráči vyrazili radost spláchnout společně do centra metropole, trenér Jiří Kotrba po půlnoci zasedl v útrobách letenského stadionu s novináři a ohlédl se za úterním zápasem i celou podzimní sezonou. Krátce poté už spěchal do Hluboké nad Vltavou za rodinou, která žije očekáváním narození Kotrbovy vnučky.

Sparta letos zažila neobvyklý podzim. Její výkony měly proměnlivou kvalitu, a tak ani slavný postup nepřebil v Kotrbovi zklamání z ligových zaváhání. "Těžko se vyrovnávám s tím, že jinak hráči hrají na evropské scéně a jinak třeba ve Zlíně, nebo v Jablonci," trápí kouče nejpalčivější problém podzimního ligového vicemistra. Trenér tuší, že příčina rozdílných výkonů není jednoznačně definovatelná. "Příčin může být víc. Ale asi není náhoda, že většinou naše propady přišly ve chvíli, kdy bylo po reprezentačním srazu nebo těsně před Ligou mistrů. V Jablonci se obě alternativy sloučily a jak to dopadlo, všichni víme," povzdychl si, když vzpomněl čtyřbrankový výprask na severu Čech.

Mezi evropskou elitou si ale sparťané vedli nad očekávání, přestože byli považováni za outsidera skupiny G. Možná to bylo i tím, že na rozdíl od domácí soutěže mohli pokaždé hrát do otevřené obrany. Její výkony sice Evropu nijak zvlášť neoslnily, ale ani zahraničním pozorovatelům neušlo, že jí vyšla sázka na agresivní aktivní hru bez ohledu na místo zápasu.

Postup ze skupiny považuje Kotrba stejně jako většina hráčů za životní úspěch, ale ještě na trávníku si prý stačil uvědomit, že to je velký závazek pro jarní sezonu. "Euforie z postupu byla obrovská a ani nevím, jak jsem se ocitl ve středovém kruhu. Jenže v tu chvíli jsem zahlédl asistenta Honzu Stejskala, který obvykle emocím příliš nepropadá. Až v tu chvíli jsem se sebral a šel si sednout stranou od toho křepčení a v klidu si o všem popřemýšlet," popisoval, jak prožíval nejhezčí chvíle své trenérské kariéry.

Kurs Marka Kincla stoupl

O střelce rozhodující branky Sparty v úterním utkání fotbalové Ligy mistrů proti Laziu Řím je zájem. Útočník Marek Kincl sice příští pondělí odletí jednat o detailech smlouvy do Petrohradu, ale ve středu svou nabídku Spartě předložilo také Dynamo Moskva, jehož trenérem je Jaroslav Hřebík. Sparta už se dříve dohodla s Petrohradem, který koučuje Vlastimil Petržela, ale konečné slovo může mít samotný hráč.

Hřebík neláká pouze Kincla. Dalšími Čechy v moskevském klubu, kde je stále ještě někdejší slávista Martin Hyský, by se mohli stát sparťan Martin Zbončák a Martin Hašek ze Sturmu Štýrský Hradec. Zbončák den před utkáním s Laziem potvrdil svůj zájem do ruské metropole odejít.

Počasí:

Ve čtvrtek má být v Čechách většinou jasno, dopoledne ojediněle s mrznoucími mlhami. Na Moravě a ve Slezsku se bude zatahovat, meteorologové počítají se smíšenými srážkami nebo mrznoucím mrholením. Teploty přes den se budou pohybovat od nuly do čtyř stupňů Celsia. Jihovýchodní až jižní vítr může mít v nárazech na hřebenech severních hor rychlost vichřice.