Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Svoboda vyzval Palestince, aby účinně zasáhli proti terorismu

Česká republika uznává právo Palestinců na samostatný demokratický stát stejně jako právo Izraele bránit se proti teroristickým útokům. Je nezbytné, aby palestinské vedení učinilo rozhodný krok proti skupinám, které jsou zapojeny do terorismu. Na sobotním jednání s předsedou palestinské samosprávy Jásirem Arafatem to řekl český ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Arafata navštívil v jeho poničeném sídle Mukata v Ramalláhu a sešel se také s ministrem zahraničí Nabílem Šásem a premiérem Ahmadem Kurájou. Jednání po obědě, který pro něj pořádal Šás, ukončí schůzkou s ministrem financí Salámem Fajadem. Svoboda návštěvou Ramalláhu dostál návrhu, který sám předložil v Evropské unii a který předpokládá oddělování oficiálních návštěv v Izraeli a na palestinských územích. V Izraeli byl loni a sešel se jen s izraelskými politiky.

Arafat vyložil, že palestinská strana uznává mírový plán, který navrhly pro urovnání izraelsko-palestinského konfliktu USA, OSN, Rusko a Evropská unie. Podle něj je plán zablokován vinou Izraele. ČR by podle něj jako brzký člen EU mohla v unii využít dobré vztahy k Izraeli a přimět židovský stát začít plán plnit. "Jsme velmi vděční za tuto návštěvu a pomoc České republiky při vzdělávání našich lidí. Stojíme o mír nejen pro Palestince a Izraelce, ale pro celý Blízký východ. Chceme se řídit mírovým plánem, ale je to Izrael, kdo o něj nestojí," řekl Arafat na společné tiskové konferenci.

"Považujeme mírový plán za nástroj, s jehož pomocí lze dospět ke dvěma státům. To je jediné řešení pro tuto oblast," sdělil Svoboda. Arafat se na jednání soustředil na důkazy násilností, kterých se dopouští na Palestincích izraelská armáda. "Jako člen EU může Česká republika Palestincům pomoci prosadit plnění plánu Izraelem," řekl. On i Šás hovořili o velmi negativním dopadu bezpečnostní zdi, kterou Izrael staví mezi svým územím a západním břehem Jordánu, ale nekopíruje přesně linii, která platila do války v roce 1967, v níž židovský stát západní břeh obsadil. "Západní břeh Jordánu je kanton, ghetto," volal Arafat na novináře. Při jednání s českým ministrem podle diplomatických zdrojů řekl: "Mohou si (Izraelci) postavit třeba deset zdí, ale na svém území."

Český ministr k této problematice poznamenal, že Izrael má právo bránit své občany před atentátníky. "Pro nás je problém trasa této zdi. Izrael by měl minimalizovat její negativní dopad na obyvatelstvo západního břehu," prohlásil. Martin Košatka, který na ministerstvu zahraničních věcí odpovídá za koordinaci politiky ČR a EU, uvedl, že palestinské politiky zřejmě překvapil jasný postoj české diplomacie, která se nesnažila nijak zalíbit a trvala na svých stanoviscích. Češi nehodlají ustoupit ani palestinským stížnostem na snižování počtu stipendií pro palestinské studenty v ČR, což palestinští politici opakovaně kritizovali a žádali zvýšení kvót. Česká strana argumentuje finančními možnostmi i tím, že Palestincům, kteří vystudují v Česku, po návratu domů diplomy stejně nejsou uznávány v plné výši.

Svoboda je po velmi dlouhé době vrcholný český politik, který se s Arafatem setkal. V roce 2002 o to usiloval bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, ale navzdory původně ohlášenému programu ho Arafat nepřijal. Podle dostupných údajů se naposledy s Arafatem sešel v září 2000 při summitu tisíciletí OSN v New Yorku bývalý prezident Václav Havel.

Součková: Rezignuji, pokud neprojde reforma zdravotnictví

Ministryně zdravotnictví Marie Součková odstoupí z vlády, pokud vláda či parlament neschválí chystanou reformu českého zdravotnictví. Ministryně a místopředsedkyně ČSSD ČTK řekla, že toto své rozhodnutí oznámila na pátečním jednání politického grémia ČSSD i na sobotním jednání krajské konference jihomoravské ČSSD v Brně. "Koncepce zdravotnictví, tak jak ji mám připravenou, odpovídá programovému prohlášení vlády, ústavě a ostatním věcem, které souvisí s právy občanů," uvedla ministryně, která dlouhodobě čelí kritice opozice i odborné veřejnosti za způsob, jakým řídí resort.

Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla na její rozhodnutí v případě neúspěchu reformy rezignovat reagoval slovy, že by neměla být tak nekompromisní, dodala Součková. Předseda vlády již několikrát odmítl výzvy, aby Součkovou ze svého kabinetu kvůli dlouhodobým problémům ve zdravotnictví sám odvolal.

Žádné velké vášně ani silná prohlášení nevyvolalo mezi politiky rozhodnutí ministryně zdravotnictví Marie Součkové svázat její setrvání ve funkci s reformou zdravotnictví. Politici, které ČTK oslovila, se shodli v tom, že řešení problémů ve zdravotnictví mělo být již dávno na stole.

Místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Josef Janeček (KDU-ČSL) podotkl, že zatím nějaké komplexní řešení předloženo nebylo. "Domnívám se, že daleko větší význam má nalézání věcných řešení nežli personálie. Jestli paní ministryně pochybuje o podpoře ČSSD, tak to je její věc. Pro KDU- ČSL je priorita najít věcná řešení pro transformaci zdravotnictví," soudí zástupce koaličních lidovců.

Místopředseda sněmovny a lékař Ivan Langer (ODS) ČTK řekl, že reformu měla Součková předložit již dávno. "Není na co čekat. Reforma měl být již dávno na stole, nebo měla být z ministerského křesla paní Součková již dávno pryč," řekl. Langer přitom souhlasí s tím, že by vrcholný politik měl se svojí vizí spojit působení ve funkci.

Také místopředseda komunistů Jiří Dolejš řekl, že reforma zdravotnictví již dávno měla být na stole. "Pokud by to měl být další ze série koaličních kompromisů, tak bych to ani nepovažoval za reformu, ale za určitý nátlak, který paní ministryně vyvíjí na koalici," řekl. Otázkou ale podle něj je, zda je Součková vůbec schopna řešení problému přinést. "A pokud ho přinese, tak je při současných poměrech v koalici otázka, zda je dokáže prosadit," podotkl Dolejš.

Památku Jana Palacha si ve Všetatech připomnělo asi 130 lidí

Asi 130 lidí z domova i ze zahraničí si v sobotu ve Všetatech na Mělnicku připomnělo tragický osud Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci země státy Varšavské smlouvy. Součástí pietního aktu bylo vystoupení studentů gymnázií z Prahy a Mělníka, která nesou Palachovo jméno, a souboru Pražští učitelé. Palach, který se narodil v roce 1948, ve Všetatech žil.

Člen výboru Společnosti Jana Palacha Antonín Vrba ČTK řekl, že stále přetrvává nedorozumění v chápání Palachova činu, který nebyl jen protestem proti sovětské okupaci. "Protestoval svým činem především proti tomu, že se opouští ideály Pražského jara a že nové vedení strany a státu se nedovede postavit proti jejich ztrátě," uvedl. Soudí, že dnešní mladí lidé mají o významu Palachova činu jen velmi neúplné informace.

US-DEU: Lepší než Kužvart by byl Vondra nebo Telička

Vládní Unie svobody-DEU je přesvědčena o tom, že existují lepší kandidáti na evropského komisaře za Českou republiku, než je sociálnědemokratický favorit Miloš Kužvart. Vedení unionistů v sobotu vlastního adepta do Evropské komise nenavrhlo, ačkoliv se to očekávalo. Podle předsedy strany Petra Mareše si ale dokáže představit nominaci lidí typu diplomata Alexandra Vondry nebo velvyslance České republiky v Bruselu Pavla Teličky. "US-DEU konstatuje, že Miloš Kužvart je kandidátem ČSSD a sociální demokracie je odpovědna za jeho kvalitu. US-DEU by dala přednost kandidátům s dostatečnou mezinárodní zkušeností. US-DEU si dovede představit i návrh tří kandidátů za Českou republiku," citoval Mareš sobotní usnesení republikového výboru strany. Dosud se počítalo s tím, že vláda navrhne jen jednoho kandidáta na prvního českého komisaře. Další koaliční strana, KDU-ČSL, navrhla soudkyni Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu, někdejší poslankyni Ivanu Janů. I lidovci mají ke Kužvartovi výhrady. Sociální demokraté, lidovci a unionisté budou o nominaci do Evropské komise jednat na úterním koaličním jednání.

I když mají koaliční i opoziční parlamentní strany vůči Miloši Kužvartovi jako kandidátovi ČSSD na evropského komisaře výhrady, sociální demokracie neuvažuje o jiném kandidátovi. Novinářům to v sobotu v Brně řekl předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla. "Miloš Kužvart splňuje všechny vysoké požadavky. Nevidím druhou osobu srovnatelných kvalit, která by byla k dispozici," řekl Špidla. Rozhodnutí ČSSD o Kužvartovi jako kandidátovi bylo podle něj "uvážené a velmi pevné". Podle premiéra má Kužvart jako bývalý ministr životního prostředí bohaté zkušenosti z exekutivy a z funkce odešel jako ministr úspěšný. "A že se nestal znovu ministrem bylo dáno tím, že jsem se rozhodl vytvořit koaliční uskupení," uvedl premiér. Doplnil, že Kužvartova agenda, tedy životní prostředí, je klíčová nejen pro Českou republiku, ale i Evropskou unii. Špidla připomněl, že Kužvart v minulosti neselhal ani jako člověk; nebyl členem komunistické strany ani politickým turistou.

Opozičním občanským demokratům a komunistům nevadí ani tak konkrétní jméno jako fakt, že vládní koalice výběr českého zástupce v Evropské komisi nekonzultuje s opozicí. Prezident Václav Klaus nominaci sociálnědemokratického politika komentoval stručně: "Pro mě kandidatura pana Kužvarta do funkce evropského komisaře není důvodem k tomu, abych začal držet hladovku," řekl Klaus novinářům během návštěvy Slovenska.

Obrana se snaží o zjednodušení obchodu s vojenským materiálem

Ministerstva obrany a vnitra by měla mít v budoucnu možnost obchodovat v zahraničí s vojenským materiálem samostatně. Návrh změny zákona o zahraničním obchodu s tímto materiálem připravila společně ministerstva obrany, průmyslu a obchodu a financí. Ve středu jej projedná vláda.

Dosud stát musel k zahraničnímu obchodu s materiálem tohoto druhu využívat služeb prostředníků, což mnohdy nebylo výhodné. Podle dosud platného zákona totiž mohla obchodovat s vojenským materiálem pouze "právnická osoba se sídlem na území České republiky", vysvětlil Andrej Čírtek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Podle návrhu, o kterém bude jednat vláda, by nyní právo obou ministerstev na takové obchody podléhalo splnění dvou podmínek. Obrana a vnitro by takto mohly obchodovat jen, vyžádá-li si to zájem zajišťování obrany a bezpečnosti státu a rozhodne-li o tom vláda. "Vstupem státu do přímých obchodních vztahů by mělo být dosaženo zefektivnění financování základních projektů ve vyzbrojování ozbrojených sil, ozbrojených sborů a služeb při zajišťování obrany a bezpečnosti státu. V takových případech by si stát ručil za své závazky sám," dodal Čírtek.

ČT: Z České republiky se vyvážejí pomůcky zneužívané k mučení

Česká republika je na seznamu zemí, jejíž firmy vyvážejí do totalitních zemí nástroje zneužívané k mučení lidí. S odvoláním na zprávu mezinárodní organizace Amnesty International to uvedla Česká televize. "České firmy podle Amnesty International vyvážejí do totalitních zemí obušky, elektrické paralyzéry, pouta, okovy na nohy a dráždící plyny, tedy nástroje běžně sloužící policii," uvedla televize. V zemích, kam tyto pomůcky směřují, jsou ale podle ČT často zneužívány k mučení politických vězňů. Zpráva Amnesty International tvrdí, že v České republice obchoduje s elektrickými obušky a pouty 81 firem. Pro srovnání - v sousedním Německu jich je přes 300, ale ve Velké Británii jen tři, uvedla ČT.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu jsou tyto nástroje volně prodejné a obchod s nimi nepodléhá žádnému licenčnímu řízení, jako je tomu například u zbraní nebo munice. Náměstek ministra zahraničí Jan Winkler je přesto přesvědčen o tom, že také nad obchodem s těmito pomůckami bude dobré zavést kontrolu. O regulaci uvažuje podle ČT i Evropská unie.

Topolánek: Evropa nemůže mít jinou zahraniční politiku než USA

Předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen o tom, že Evropa nemůže mít "jiné zahraničněpolitické zájmy, než mají Spojené státy americké". Uvedl to v rozhovoru otištěném v sobotním Právu. "Nemluvím o ekonomice, mluvím o obraně proti terorismu, o hrozbě rozšiřování zbraní hromadného ničení," vysvětlil Topolánek. Podle něj bylo hlubokým omylem, oč se na summitu v Římě "pokoušela například francouzská reprezentace - snažení o vysokou míru evropské autonomie bez vazby se Spojenými státy americkými minimálně ve vojenské a bezpečnostní oblasti". Předseda občanských demokratů připustil, že je přirozené, aby Evropa měla šedesát let po válce potřebu se emancipovat. "Proto jsme taky nikdy neřekli, že Evropa nemůže mít společnou zahraniční politiku, jen jsme odmítali, aby to byl diktát. Jistěže by bylo velmi pozitivní, kdyby ta společná zahraniční politika vedla k tomu, že Evropa bude na zbrojení a na boj proti terorismu vynakládat takové prostředky, jaké na to věnují Spojené státy," míní Topolánek. Zatím však toho podle něj není Evropa kvůli svým sociálním programům schopna a v řadě zbrojních systémů zaostává. "Za této situace jsme přesvědčeni, že snaha o vytvoření paralelní obranné struktury vedle struktury NATO bude mít za následek oslabení celkové světové bezpečnosti, a tedy i bezpečnosti samotné Evropy," dodal.

Bývalý velvyslanec má vyslání vojáků hlavně za politické gesto

Především za politický signál pokládá bývalý velvyslanec v Afghánistánu Petr Přibík návrh na vyslání 120 elitních českých vojáků do operace Trvalá svoboda v této zemi. Zda průzkumníci z Prostějova budou schopni dobře splnit to, co od nich Američané budou chtít, závisí podle Přibíka především na profesionalitě jejich velitelů, ale také na tom, aby jim do práce co nejméně mluvili politici v Praze. Vláda už vyslání schválila, parlament bude o misi jednat zřejmě v únoru.

"Nyní zase do Afghánistánu pojedou Češi, aby v podstatě vylepšili naši reklamu. Já bych se nedal klamat tím, co občas oficiálního čteme ve sdělovacích prostředcích. My jako stát vlastně chceme říct, že všude, kde je potřeba, jsme. Ale když se na to podíváme konkrétně, tak skoro nikde nejsme," uvedl v rozhovoru pro ČTK bývalý diplomat. "Ti kluci jsou určitě plni odhodlání tam jít, ale musí mít potřebné vybavení a podporu. Že oni jsou schopní, o tom není sporu," řekl Přibík, který byl z Afghánistánu odvolán po neshodách s ministerstvem zahraničí v létě roku 2002. Připomněl, že prostějovští vojáci ze 6. skupiny speciálních sil se na akci v Afghánistánu už jednou připravovali, nakonec ale sami řekli premiéru Vladimíru Špidlovi, že nemají všechno potřebné vybavení. "Mají běhat v noci po kopcích a hledat 'zlé hochy'. Bude na ně teď velice pozorně upřené oko spojenců," myslí si Přibík. Připomněl, že v Iráku s USA spolupracují polští a bulharští vojáci, z nichž někteří už padli. Místo několika stovek příslušníků české polní nemocnice v jihoirácké Basře je v této zemi nyní jen osm desítek vojenských policistů. Původně se uvažovalo o tom, že by nemocnice mohla zůstat v oblasti až do jara. Přibík podotkl, že podobně bylo předčasně ukončeno i působení této vojenské nemocnice na okraji afghánského Kábulu. V této oblasti pomáhala nemocnice do konce roku 2002.

Velvyslanec musel oficiálně odejít z funkce pro dlouhodobé neshody s ministerstvem. Sám se ale netajil tím, že musel odejít poté, co kritizoval rozhodnutí ministrů zahraničí a obrany Cyrila Svobody a Jaroslava Tvrdíka odložit cestu do Afghánistánu. O prostějovských specialistech na hloubkový průzkum je Přibík přesvědčen, že jsou dobře vycvičeni a svůj úkol zvládnou. Na české vojáky podle svých slov nedá dopustit po zkušenostech s vojenskými policisty, které měl v Afghánistánu jako ochranku. "Byli pozorní, klidní, byli perfektní. A věřím, že podobní profesionálové jsou v téhle jednotce také," myslí si.

Čeští vojáci ale podle Přibíka nejsou v Afghánistánu nezbytně nutní. "Je to signál, že se spojenci stojíme na jedné straně a že jim ty 'zlé hochy' pomáháme lovit. Ale oni to bez nás dokážou také," dodal. Podobně se ostatně po vládním jednání vyjádřil i ministr obrany Miroslav Kostelka: "Neříkáme, že se speciální jednotkou spasíme svět. Ale ukážeme, že jsme proti terorismu a že proti němu chceme bojovat."

Praha hledá spojence proti preventivnímu vybíjení krav s BSE

Praha se snaží získat mezi zeměmi Evropské unie spojence, který by s ní usiloval o změnu systému preventivních porážek v případech takzvané nemoci šílených krav (BSE). Ministr zemědělství Jaroslav Palas v sobotu na toto téma jednal s německou ministryní ochrany spotřebitele a zemědělství Renate Künastovou. Po setkání řekl, že Německo a Česko možná po 1. květnu 2004 vyvolají revizi systému nakládání s nakaženými a potenciálně nemocnými dobytčaty. "Shodli jsme se na tom, že bezprostředně po vstupu do Evropské unie bychom mohli my a Německo iniciovat to, aby se stávající systém vyhodnotil a přijaly se závěry, zda je tento systém možné nějakým způsobem změnit či nikoliv," řekl ČTK Palas. S ministryní hovořil o tom, zda je pro EU přijatelný český návrh, aby se krávy určené k vybití nechaly naživu, než jim skončí období dojení po otelení. Tuto myšlenku prosazoval ministr už loni v prosinci při jednáních v Bruselu. Narazil ale na neústupný odpor Evropské komise. Praha argumentuje, že mléko nakažených krav je prokazatelně bezpečné a dobytčata určená k utracení by bylo možné označit. Brusel se ale obává ztráty důvěry spotřebitele. Künastová je podle Palase prvním ministrem členské země EU, který naznačil ochotu diskutovat o změně zacházení s dobytkem určeným k utracení kvůli BSE. Český ministr ale zatím nechce předvídat, jak by případná změna nakládání s dobytčaty vypadala. "My jsme v obecné rovině řekli, že požádáme o vyhodnocení tohoto systému - jak doposud funguje," vysvětlil.

V EU se dosud objevilo 1111 případů BSE, z toho 491 ve Velké Británii. Česko vyšetřilo od počátku roku 2001 do konce letošního listopadu na nemoc šílených krav zhruba 483.000 kusů skotu, osm bylo nakaženo. Problémem Česka je ale vysoká koncentrace chovu, která vede k nuceným porážkám stovek vrstevníků nakaženého kusu. Jen ve dvou posledních případech BSE v České republice bylo rozhodnuto o utracení více než 1100 zvířat.

MfD: ČSSD chce od Tvrdíka příspěvky do stranické pokladny

Sociální demokraté žádají exministra obrany a nynějšího šéfa ČSA Jaroslava Tvrdíka, aby ze svého nového platu odváděl do stranické pokladny nejvyšší možné příspěvky, tedy 50.000 korun ročně. Uvádí to sobotní Mladá fronta Dnes. "Jde o to, aby naši členové, kteří získali funkci díky straně, jí to také vrátili," řekl k výši příspěvku podle listu mluvčí ČSSD Jiří Hron. "Zda se to týká pana Tvrdíka, neumím posoudit," dodal.

K debatám okolo bývalého ministra vyprovokovala podle MfD sociální demokraty nová pravidla placení příspěvků. Od letošního roku musí ti, kteří získali nějakou funkci díky ČSSD, povinně odvádět tři procenta ze svého ročního platu. Dosud šlo pouze o příspěvky dobrovolné. Tvrdík, který má podle listu jako prezident aerolinií plat zhruba 200.000 korun měsíčně, odváděl ještě jako ministr do stranické pokladny 30.000 korun. "Formálně sice není vyšší příspěvek povinen platit, ale morálně samozřejmě ano," uvedl podle MfD na adresu Tvrdíka ministr vnitra Stanislav Gross. Podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha by měl 50.000 korun platit každý člen strany, který má nadstandardní příjmy jako Tvrdík.

Premiér se zajímá o zastavení sociálních dávek Červeňákovým

Premiér Vladimír Špidla se zajímá o důvody, které vedly ústeckou obvodní radnici k zastavení vyplácení sociálních dávek početné romské rodině Červeňákových. Jejich právní zástupkyně Klára Veselá-Samková předsedu vlády písemně požádala o schůzku. U právníků Úřadu vlády si proto nechal prověřit celý případ, řekla ČTK mluvčí vlády Anna Veverková.

Vyplácení sociálních dávek zastavila ústecká radnice poté, co Červeňákovi ohlásili přijetí odškodnění od státu. Stěžovali si totiž u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku na průtahy soudních jednání o jejich bydlení. Stát jim pak poslal 900.000 korun, aby projednávání stížnosti předešel. "Rádi mu (Špidlovi) náš postup vysvětlíme," informoval novináře starosta obvodu Ústí nad Labem-Střed Radek Vonka. Sociální dávky radnice ústeckého obvodu zastavila od 1. listopadu. Veselá-Samková se proti tomu vzápětí odvolala. Záležitost nyní zkoumá ústecký magistrát.

K případu se vyjádřilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. "Podle nás úřad rozhodl správně. O dávkách sociální potřebnosti či sociální podpory se rozhoduje na základě příjmu. Tito lidé nějaký příjem měli. Je jedno, jestli je majetek v podobě materiální či peněžní," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová. Podle informací ČTK se příslušné odpovědné orgány obávají, že by se případ mohl stát precedentem a o dávky a náhrady by se začali hlásit další zájemci.

Starosta Vonka uvedl, že Červeňákovi dluží městu 122.000 korun, z toho je dluh na nájemném 12.000 a zbytek činí penále. Tento dluh však advokátka romské rodiny zpochybňuje. Podle Vonky město část dluhu již vymáhá soudně, část si ještě ověřuje. Červeňákovi již nebydlí v obecních bytech. Dům s jejich byty město zhruba před rokem prodalo romskému podnikateli.

Rodina Červeňákových se na počátku roku 1993 odstěhovala na Slovensko, protože jim v Ústí údajně vyhrožovali jiní Romové. Protože neměli peníze, magistrát jim zaplatil jízdenky. Po několika dnech se ale rodina začala vracet, protože na Slovensku prý neměla kde bydlet a co jíst. Do bytů, které opustili v Ústí, se nastěhovat nemohli, protože byly zcela zdevastované. Město pro ně jiné bydlení nemělo, a tak nechalo opravit jeden dům. Do něho se Červeňákovi nastěhovali. Poté se několik let soudně domáhali lepších bytů, ale neuspěli. Proto se obrátili na štrasburský soud.

Letošní Tříkrálová sbírka zatím vynesla skoro 24 milionů korun

Letošní Tříkrálová sbírka, při níž počátkem ledna vyrazily do ulic a domácností po celé zemi tisíce koledníků, zatím vynesla skoro 24 milionů korun. Není to však konečná suma, protože ještě nebyla otevřena a sečtena zhruba třetina pokladniček, do nichž koledníci peníze sbírali. ČTK to sdělil Jan Oulík ze Sdružení Česká katolická charita, která sbírku zorganizovala. Peníze půjdou na sociální a humanitární pomoc. Většina výtěžku poputuje do projektů pro potřebné v regionech, kde budou vybrány. Desetina částky pak pomůže dětem i dospělým v Čečensku, Kosovu a dalších zemích. Část bude směřovat také na obnovu bydlení v Íránu, který na konci loňského roku zasáhlo ničivé zemětřesení.

Podle pracovníků charity se letošní sbírka blíží loňským výsledkům, kdy se podařilo shromáždit skoro 43 milionů korun. "Podle předběžných výsledků se zdá, že výsledek bude podobný jako v loňském roce," řekla koordinátorka sbírky v Ostravsko-opavské diecézi Jarmila Sýkorová. Podobně se vyjádřila i Ivana Jeništová z Arcidiecézní charity Olomouc. Peníze z loňské sbírky pomohly projektům zaměřeným na pomoc matkám s dětmi v tísni, lidem s postižením a v akutní nouzi a seniorům. Menší část sbírky putovala na humanitární pomoc do zahraničí.

Neznámí útočníci přepadli a zbili šéfredaktora Respektu

Neznámí útočníci přepadli a zbili v sobotu ráno šéfredaktora týdeníku Respekt Tomáše Němečka. Stalo se to před jeho domem v Praze. Kromě tržné rány nad okem a podlitin v obličeji utrpěl Němeček lehký otřes mozku. Kolemjdoucí ho po útoku odvezli do nemocnice na Bulovce, kde ho vyslechla policie. Němeček ani policie neví, kdo útočníci byli. Během přepadení nevydali jediné slovo, pak zmizeli.

Pražská policie zatím k případu žádné informace neposkytla. Zástupce šéfredaktora týdeníku Marek Švehla ve stanovisku pro ČTK uvedl, že zatím není jasné, zda šlo o útok náhodné dvojice násilníků, nebo výstrahu Respektu. Švehla připomněl, že Respekt se věnoval několika ožehavým tématům - pravidelně píše o útocích rasistů na Romy, v posledních měsících loňského roku otiskl sérii článků popisujících řádění násilnického gangu v Mostě a Litvínově a neochotu či neschopnost tamní policie situaci řešit. Respekt také čelí několika žalobám podnikatelských skupin a politiků, kteří se netají snahou časopis zničit, dodal Švehla. Zatím naposledy se Respekt ocitl za své články před soudem tuto středu. Příčinou byl jeho loňský květnový článek o údajných kontaktech ministra vnitra a místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse se správkyní pražského nevěstince. Soud označil článek za nepravdivý a uložil Respektu, aby se ministrovi omluvil.

Žadatelé o azyl skončili ve vazbě

Soudkyně ostravského krajského soudu poslala v sobotu do vazby šest cizinců, které policie zatkla ve čtvrtek v azylovém zařízení Vyšní Lhoty na Frýdeckomístecku. Cizinci jsou podezřelí, že pod pohrůžkou násilí okrádali další cizince. ČTK to potvrdila soudkyně. O uvalení vazby požádal v pátek krajský státní zástupce. "Byli vzati do vazby podle trestního zákona a trestního řádu z důvodů, které vám nemohu sdělit. Vyšetřování je na samotném počátku," uvedla bez bližších podrobností soudkyně.

Šestičlenná organizovaná skupina pochází z bývalého Sovětského svazu a čelí obvinění z loupeže, sdělila ve čtvrtek ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Podezřelí podle ní odebírali jiným žadatelům o azyl pod pohrůžkou nebo i za použití násilí peníze a mobilní telefony. Přestože výše škody podle Kosinové patrně nebude zvlášť vysoká, cizincům hrozí až 12 let vězení.

Podle informací ČTK jsou zadržení Gruzínci. Na jejich podezřelé chování upozornila policii počátkem loňského prosince Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra. Aktivity cizinců pak začali sledovat detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří také rozkryli fungování a strukturu celého gangu. Ve čtvrtek ráno organizovanou skupinu pozatýkali. Ačkoli podezřelí někdy užili vůči poškozeným násilí, nikdo neutrpěl závažnou újmu na zdraví. Některým žadatelům o azyl přitom podle Kosinové vyhrožovali dokonce uříznutím hlavy.

MFD: Starosta se bojí, že likvidace stánků v Srbské ožebračí obec

Starosta chudé příhraniční obce Horní Řasnice na Liberecku má obavy z toho, že obci vyschne nejdůležitější zdroj financí. Právě pod tuto obec totiž patří česko-polský hraniční přechod v Srbské, kde ve čtvrtek zabavili celníci lihoviny a tabák za více než 1,77 milionu korun. Podle starosty Jana Baboráka tím prakticky stánkaře zlikvidovali. Uvádí to sobotní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD). "Přitom na to neměli právo. Když prodejci celníkům ukazovali potřebné kolaudační rozhodnutí, nezajímalo je to, a stejně zboží odvezli," řekl deníku Baborák, podle kterého obec z pronájmu pozemků stánkařům žije. Ročně tak získává 1,75 milionu korun, což je více než třetina všech příjmů. "Pokud o ty peníze přijdeme, nebudeme mít na opravy, na úklid a teď ani na nový vodovod, který musíme postavit," dodal starosta.

Podle mluvčího severočeských celníků Wiliama Leyska byla kontrola v souladem se zákonem. "Z deseti stánků jich devět porušovalo předpisy o prodeji lihovin a tabákových výrobků, a proto jsme jim zboží zabavili," řekl deníku Leysek. Celníci v Srbské zabavili 8440 lahví a plechovek, což představuje 5725 litrů alkoholu a 12,8 kilogramu balíčkového tabáku a 16 doutníků. "Zboží je zatím ve skladech celní správy. Pokud je řádně proclené, propadne státu, pokud je pašované, musíme je podle zákona zničit," poznamenal mluvčí.

MfD: Recidivisté loni spáchali téměř polovinu ze všech deliktů

Téměř každý druhý trestný čin, konkrétně 42,8 procenta, spáchali v loňském roce recidivisté. Uvádí to sobotní Mladá fronta Dnes s odvoláním na policejní statistiky odrážející uplynulý rok. Podle nich bylo od ledna do začátku prosince spácháno 349.000 trestných činů. Největší počet případů zaujímala majetková činnost, kterou se však nejméně daří objasnit.

Tvrději postihovat recidivisty a výrazně zpřísnit tresty za zločiny, při nichž zemře člověk, navrhuje lidovecká předloha, kterou se zřejmě začne zabývat ministr vnitra Stanislav Gross. Není si ale jist, zda by se takové pravidlo neodrazilo v nárůstu brutality zločinů. "Když bude (recidivista) vědět, že už nemá co ztratit, bude mu jedno, zda zabije jednoho člověka nebo deset," vysvětlil v pátek své pochybnosti s tím, že tento protiargument mu budou muset zastánci předlohy vyvrátit.

Dělnická strana chce ve volbách do EP získat alespoň dvě křesla

Alespoň dvě křesla by chtěla ve volbách do Evropského parlamentu získat Dělnická strana. Rok stará politická organizace, kterou založili bývalí republikáni, bude do EP navrhovat odboráře, učitele a členy profesních spolků. Jména ale Dělnická strana ještě nechce zveřejnit. ČTK to v sobotu řekl předseda strany Tomáš Vandas. "Budeme asi jedinou stranou, která nebude navrhovat do Evropského parlamentu politiky," uvedl Vandas. Na kandidátce bude strana podle něj mít lidi z kulturní oblasti, odboráře, učitele a členy profesních spolků, jako jsou například rybáři. Jména všech 32 kandidátů zveřejní Dělnická strana až koncem února.

Dělnická strana vznikla 18. ledna loňského roku. Chce hájit zájmy pracujících lidí a také konkurovat KSČM. Dělnická strana upřednostňuje domácí podnikání před "nekontrolovaným" přílivem zahraničního kapitálu, v jehož důsledku se podle ní z kvalifikovaného dělníka stává levná pracovní síla.

Český rozhlas a planetárium chystají dětskou expedici na Měsíc

Český rozhlas a Planetárium Praha připravují simulovaný let dětské posádky na Měsíc. Malí astronauti tam budou pátrat po zbytcích amerických a sovětských sond a zakládat první mimozemské město Kosmopolis. Konkurz na výběr posádky vesmírné lodi začne již tento měsíc a let se uskuteční 20. až 21. července. Cílem projektu je propagace nejnovější situace v kosmickém výzkumu a průmyslu a vzbuzení zájmu o vědu a techniku u nejmladší generace. Dobývání Marsu a návrat na Měsíc ohlásil ve středu americký prezident George Bush.

Projekt je určen dětem druhého stupně základních škol. Přihlásit se ale mohou i starší nebo naopak mladší, mají-li potřebné znalosti a schopnosti. Rozhlas bude všechny informovat ve vysílání. Účastníci konkurzu budou dostávat prostřednictvím rozhlasu úkoly, kterými se mohou kvalifikovat do posádky vesmírné lodi. Protože budou pátrat po zbytcích minulých návštěv pozemšťanů na Měsíci a budovat město, musí prokázat znalosti historie letů na Měsíc a vědět, jaké jsou na něm přírodní podmínky. Musí znát základy astronomie, fyziky, chemie a architektury.

Simulovaný let se uskuteční v astronomickém sále planetária. Pro posádku bude vybudován prostor podobný vesmírné raketě, na promítacích plochách sálu uvidí vesmírná tělesa, která budou míjet. Děti budou 48 hodin odkázány pouze na sebe. Spojení s velícím střediskem na Zemi budou mít prostřednictvím obrazovky.

Po delší přestávce začne opět vycházet časopis Dikobraz

Nabídku časopisů na českém trhu opět obohatí humoristický magazín Dikobraz, který po několikaleté přestávce začne vycházet příští týden. Obnovený Dikobraz má mít čtrnáctidenní periodicitu. Prostor v něm dostanou humoristé a výtvarníci, aby zde vyjádřili kousavé pohledy na politickou scénu, sdělil ČTK Ilja Vlček z vydavatelství Star Production.

Šéfredaktorem časopisu, který má být plný veselých povídek, fejetonů a psaných i kreslených vtipů, bude podle Vlčka Jiří Šrámek. Dalším redaktorem bude Jiří Melíšek, spolupráci přislíbili také výtvarníci a humoristé Jiří Winter - Neprakta, Miroslav Švandrlík, Jan Kristofori a Josef Kobra Kučera. Dalšími přispěvateli budou například Josef Fousek, Luboš Drastil, Miroslav Slejška, Jaroslav Kerles, Jan Pacák nebo Jan Vodňanský. Humoristický časopis Dikobraz byl založen v roce 1945. Přestal vycházet v polovině 90. let.

České fanynky nepochybují o nevině zpěváka Michaela Jacksona

České fanynky nemají ani stín pochybnosti o tom, že je jejich idol, americký zpěvák Michael Jackson, nevinný. Jackson je obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilého chlapce. Na jeho podporu se v sobotu v Praze sešlo asi 15 dívek a chlapců do dvaceti let. "Poznali jsme ho skrze hudbu. Díky ní víme, že je nevinen," řekla na adresu zpěváka, kterého nyní soudí v kalifornské Santa Maríi, dvacetiletá Ivana Strašlipková z Prahy. Na sraz u hotelu Intercontinental přišla ve sportovním červenočerném oblečení a černém klobouku. Jacksona poslouchá a miluje od pěti let. Zaskočit se nenechá ani otázkou, zda by chtěla mít s Michaelem dítě: "Ano, chtěla," prohlásila. Žádná z dívek nepochybuje o tom, že je Jackson nevinný. "Není pedofil, všichni jeho známí říkají, že spí s chůvami svých dětí," tvrdí Ivana. Jako první pak organizuje ostatní, aby si z přineseného magnetofonu pustili nějaké Jacksonovy písničky. Dojde nakonec i na zapalování svíček a přesun na Letnou. To vše s anglicky psanými transparenty s texty: "Věříme v našeho Michaela a Michael je nevinný". Své teorie mají děvčata téměř na každý aspekt Michaelova života. Tak třeba jeho vzhled není výsledkem množství plastických operací, ale výsledkem make-upu. "Kromě nosu a dolíčku na bradě je stejný jako před dvaceti lety," přesvědčuje přítomné novináře Ivana.

Novotná získala bronz na ME v rychlobruslení na krátké dráze

Rychlobruslařka Kateřina Novotná získala na mistrovství Evropy v nizozemském Zoetermeeru na krátké dráze bronzovou medaili. Český shorttrack tak zažívá radost z prvních medailových úspěchů ve své nedlouhé historii. Devatenáctiletá Novotná, účastnice zimních olympijských her v Salt Lake City, totiž vybojovala další cenný kov pouhý týden po juniorském mistrovství světa v Pekingu. Tam závodnice oddílu z Benátek nad Jizerou dojela na nejkratší trati 500 metrů druhá.

Závod lyžařek v Novém Městě vyhrála Paruzziová, Neumannová třetí

Kateřina Neumannová skončila v závodu Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě třetí. Na desetikilometrové trati klasickou technikou ztratila 13 vteřin na vítěznou Italku Gabriellu Paruzziovou. Třicetiletá Neumannová po triumfech v Ramsau a Falunu poprvé po porodu nevyhrála. Přesto je její bronz dalším velkým úspěchem a jen potvrdil její skvělý návrat. "Určitě jsem víc nemohla. Druhá pětka byla z mé strany jedno velké trápení. Jela jsem to na morálku. Na takhle těžkou trať ještě nejsem připravena, ale třetí místo je za těchto podmínek pro mě úspěch," řekla běžkyně.

Poklonu vysekl trenér Stanislav Frühauf své svěřenkyni Kateřině Neumannové za výkon v klasické desítce Světového poháru. Podle Frühaufových slov si v těžkých podmínkách prošla z hlediska síly očistcem. "Jsem ohromně spokojený," usmíval se Frühauf pod vousy v rozhovoru pro ČTK. Čekal, že by se Neumannová mohla umístit v nejlepší šestici. To kvůli podmínkám, měkkému sněhu a těžké trati. "Jela hodně dobře. Při její trénovanosti je hodně velký bourák! Smekám před ní," pronesl Frühauf. Velkou měrou se na výsledcích Neumannové podepisuje její psychika. Běžkyně se po tréninku či závodech ideálně odreaguje s dcerou Lucií. "Je fixovaná na rodinu, neulevuji jí, ale má upravený trénink a jezdí s čistou hlavou. Třeba ve světě jela, jako by nastupovala na krajský přebor. A jsem za to rád. Ona je uvolněná, nemá co ztratit a jezdí skvěle," mínil Frühauf.

Sparťané v přípravě dál vítězí, porazili olympioniky Číny

Fotbalisté Sparty Praha završili své týdenní soustředění na ostrově Gran Canaria další výhrou. V předvečer návratu domů svěřenci Jiřího Kotrby porazili olympijský výběr Číny 1:0; jedinou branku vstřelil deset minut před koncem Tomáš Jun. Sparťané sehráli duel na stejném stadionu v Maspalomas, kde se jim dařilo v předchozích zápasech tamního mezinárodního turnaje. V něm porazili ve finále belgický Anderlecht 2:1.

Teplice získají fotbalového kanonýra

Fotbalovému útočníkovi Jiřímu Kowalíkovi s největší pravděpodobností skončí období nečinnosti a od jara bude hrát v Teplicích. Synot, kde Kowalíkovi v létě vyprší smlouva, se prý v sobotu severočeským klubem už dohodl na podmínkách transferu. Šestadvacetiletý kanonýr má v nejbližších dnech podepsat v Teplicích smlouvu a jeho přestup by mělo v neděli definitivně posvětit teplické představenstvo. "Jsme rádi, že jsme se s Teplicemi domluvili a celá věc se konečně dotáhla do konce," řekl ČTK sportovní ředitel Synotu Jaroslav Hastík. Rovněž podle jeho teplického protějšku Jiřího Nevrlého je přestup Kowalíka do Teplic "na nejlepší cestě". Nejlepší ligový kanonýr loňské sezony v létě odmítl v Synotu prodloužit končící smlouvu, s klubem se nepohodl a ten jej vzápětí odstavil na vedlejší kolej. Kowalík se na podzim připravoval individuálně. Kowalík v první lize v dresu Synotu odehrál 82 utkání a nastřílel 34 branek.

Akrobat Valenta byl druhý v závodu SP v Lake Placid

Akrobatický lyžař Aleš Valenta obsadil druhé místo v pátečním závodu Světového poháru skokanů v Lake Placid. Olympijský vítěz ze Salt Lake City prohrál v dvacetistupňovém mrazu a za sněžení jen s Kanaďanem Stevem Omischlem, který si upevnil vedení v průběžném pořadí seriálu. Valenta se díky nejlepšímu výsledku v sezoně posunul po pátém závodu SP z osmého na celkové třetí místo.

Čech osobně naléhal v Rennes, aby ho klub pustil do Chelsea

Ačkoli podle nepotvrzených zpráv přestup českého fotbalového brankáře Petra Čecha do Chelsea zkrachoval, podle britského tisku ještě není záležitost uzavřena. Deník The Times nadále očekává, že se Londýňané s francouzským Rennes brzy dohodnou. Samotný hráč řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro televizní stanici Sky, že osobně naléhal na svého současného zaměstnavatele, aby ho do Anglie pustil. "Mluvil jsem o tom s (generálním ředitelem Rennes) Pierrem Dreossim. On mi vysvětlil svůj postoj, proč mne chtějí mít do konce sezony. Pak jsem mu já vysvětlil svůj názor. Rennes musí pochopit, že Chelsea je pro mě velká výzva. Chelsea chce nového brankáře teď a nebude čekat do června," prohlásil gólman pro Sky.

Také podle francouzského listu L'Équipe je Čech stále rozhodnut přestoupit do Chelsea. "Můj názor se nezměnil. Ale jsem profesionál, hraji za Rennes a i vzhledem ke svým spoluhráčům musím hrát co nejlíp. Nevím, jak daleko je jednání klubových činitelů, ti musejí rozhodnout. Já čekám," citoval Čecha list.

Uhrin o nabídce vrátit se do Bohemians nespekuloval ani minutu

Lepší návrat mezi 'klokany' si nemohl trenér Dušan Uhrin přát. V pátek dopoledne se stal po půl roce znovu koučem Bohemians Praha a v sobotu už mu jeho staronoví svěřenci udělali radost první výhrou. A nebylo to vítězství lecjaké: v utkání zimního turnaje na hřišti Xaverova porazili prvoligovou Viktorii Žižkov 2:1.

Uhrin dostal nabídku trénovat mužstvo ve čtvrtek vpodvečer. Ani na okamžik neváhal. "Ani minutu, opravdu. Mám pocit, že jsme v Bohemians už při mém minulém působení odvedli kus práce, a je proto na co navazovat. Chtěl bych do kabiny vrátit bojovný duch, který je klíčový k návratu do lepších časů," vysvětloval trenér po duelu se Žižkovem. Závažným rozporem prý nebyly ani finance, přestože Uhrin má u Bohemians stále dluh z minulosti. "Ani o podmínkách jsme se nebavili. Já nebudu ani trvat na vyrovnání dluhu, ten pro mě nyní není důležitý," ukázal trenér po jmenování vstřícnou tvář k novému majiteli. Půlrok bez práce trávil jako většina koučů, kteří nejsou ve stálém angažmá. "Hodně jsem studoval, stačil jsem i jednu stáž na Kypru a plánoval další dvě. Jedna z nich měla být v Manchesteru United, z toho tedy teď sejde," připomněl, že se opravdu nenudil. Ale i k Botiči si cestu našel. "Byl jsem tam asi na pěti zápasech," zalovil v paměti, kolikrát viděl nynější svěřence v akci.

I několik málo návštěv mu ale stačilo, aby si všiml upadající bojovnosti týmu. "Kluci musí zvednout hlavu, stále je hodně ve hře. Druhá liga je vyrovnaná a stejně blízko máme jak k postupovým, tak k sestupovým příčkám. Myslím si, že se můžeme rychle vrátit do hry o čelní místa," snažil se malovat optimistickou budoucnost. Stejně těžké jako dát hráčům motivaci pro něho však bude poskládat znovu silný celek. "Několik hráčů, kteří u nás mají smlouvu, ještě v tréninku postrádám.

V chladné vodě ve Vltavě závodily desítky otužilců

Do chladných vln Vltavy se v sobotu v Braníku v Praze ponořily více než čtyři desítky otužilců. Sjeli se sem z celé republiky i ze Slovenska na tradiční závod, který pořádá pražský Klub ledních medvědů. Mohli si vybrat z pěti tratí, z nichž nejkratší měřila 100 metrů a nejdelší rovný kilometr.

Podobné závody se konají po celém světě, nejrozšířenější jsou však právě v Česku, řekl ČTK pořadatel závodu Richard Blatný, který v roce 1998 přeplaval kanál La Manche. Oblibu zimního plavání v Česku si Blatný vysvětluje tím, že Češi jsou "nepokořitelní a zvídaví", a také nízkými náklady na jeho provozování. "Je to velice levný sport a koníček. Každý potřebuje jenom plavky, koupací čepici a brýle," uvedl. Jediné, bez čeho se podle Blatného plavci neobejdou, je silná vůle. Zimě vzdorující plavce během sobotních závodů ze břehu pozorovala necelá stovka diváků. Závodníky v cíli za jejich výkony odměnili potleskem. Nejmladšímu účastníkovi závodů bylo 30 let, nejstarším byl nestor českých otužilců, devadesátiletý Ladislav Nicka. Pořadatelé měli v minulých dnech strach, zda vůbec budou moci závod uspořádat. Po Vltavě totiž pluly ledové kry, které by mohly plavce zranit. "Za takových podmínek by musel být závod zrušen," konstatoval Blatný. Přesto si sám tehdy podle svých slov neodpustil alespoň pravidelný trénink. "Uplavali jsme asi 500 metrů a byl to zvláštní pocit plavat mezi krami," řekl Blatný.

Turisté po stopách Jaroslava Haška

Už brzy po ránu vyrazily v sobotu tři desítky turistů z Havlíčkova náměstí v Havlíčkově Brodě na tradiční turistický pochod Po stopách Jaroslava Haška. "U rybníka Pelhřimák pod Lipnicí jsme položili věnec k památníku básníka Jiřího Wolkra," řekla ČTK účastnice pochodu Jaroslava Nevolová. Do cíle přibližně dvacetikilometrového pochodu v Lipnici nad Sázavou dorazili turisté kolem 14:00. V hostinci U České koruny je přivítal jeho majitel, spisovatelův vnuk Richard Hašek. Podle něj má pochod po stopách Jaroslava Haška reálný základ. Když pobýval dědeček na Lipnici, dělal výlety po okolí, většinou pěšky s Matějem Kudějem, ale když byli unavení, svezli se i povozem, řekl spisovatelův vnuk. V místech, kde Hašek před desítkami let tvořil své světově proslulé dílo o dobrém vojáku Švejkovi, čekal na vyhladovělé poutníky Haškův guláš a pečené vepřové koleno. Kromě výborného piva na zapití mohli turisté ochutnat také proslavený Haškův grog. Základem je to vlastně námořnický grog, člověk ho vypije a zvládne kanál La Manche jako nic, prohlásil Hašek. Nápoj obsahuje řadu ingrediencí, jako víno, koňak a koření, ale přesné složení je pečlivě střeženým tajemstvím. Účastníci pochodu pak položili věnec také na hrob Jaroslava Haška.

Počasí:

V neděli má být oblačno, místy sněhové přeháňky, na severu na horách budou četnější. Odpoledne a večer se částečně vyjasní. Teploty -1 až +3 stupně, na horách 4 pod nulou, odpoledne se ale začne ochlazovat. Severozápadní vítr se změní na severní a v nárazech a na horách bude mít rychlost do 50 kilometrů v hodině.