Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus přijel navštívit Zemana na jeho chalupu na Vysočině

Dvě a půl hodiny strávil v neděli prezident Václav Klaus na návštěvě u bývalého předsedy vlády a ČSSD Miloše Zemana, který po svém odchodu z politiky žije na chalupě na Vysočině. Novinářům po setkání řekli, že se vyhýbali závažným politickým tématům a bavili se jako "dva chlapi", kteří si setkání slibovali již dlouho. Zeman pohostil svého letitého, ale respektovaného rivala zabijačkovou polévkou a jitrnicí. "Starého psa novým kouskům nenaučíš," komentoval jídelníček expremiér, který se netají oblibou prosté stravy. Klaus svého hostitele na oplátku pozval na návštěvu zámku v Lánech.

Prezident zajel do Nového Veselí na Žďársku, kde Zeman tráví důchod, cestou ze závodů Světového poháru v lyžování, které se o víkendu konaly v Novém Městě na Moravě. Ačkoli jsou obyvatelé Nového Veselí na vzácné návštěvy zvyklí, přesto před Zemanovou chalupou kromě novinářů čekal na prezidenta i hlouček místních. Klaus potěšil zejména děti, se kterými zapózoval fotografům a podepsal se jim na památku.

Klaus je dalším z řady politiků, kteří za Zemanem vyrazili na Vysočinu. Zemanův "výměnek" například loni v listopadu navštívil tehdejší americký velvyslanec Craig Stapleton, který se přijel rozloučit před ukončením své diplomatické mise v Česku. Pozornost vzbudila v roce 2002 i předvánoční návštěva tehdejšího poslance a nynějšího předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska. I když Kalousek zdůraznil, že přijel Zemanovi jen popřát k svátkům, v médiích se spekulovalo o možné podpoře Zemana ze strany lidovců při volbě prezidenta.

Bývalý premiér se netají kritikou současného vedení ČSSD v čele s premiérem Vladimírem Špidlou, kterého sám doporučil jako svého nástupce. Právě ze své chalupy prostřednictvím médií několikrát vyslal příkrá slova na adresu své mateřské strany a svého nástupce v čele ČSSD i vlády.

Václav Klaus a Miloš Zeman tvořili spolu s Václavem Havlem trojici politiků, která po listopadu 1989 dominovala domácí politické scéně. Klaus jako lídr pravicové ODS a Zeman jako šéf levicové ČSSD byli řadu let hlavními politickými soupeři, zároveň se ale navzájem respektovali. Zeman například o Klausovi tvrdil, že byl jediným silným protihráčem, kterého v českém politickém životě potkal. "Já se domnívám, že Václav Klaus je skutečně dobrý prezident. Vážím si Klause jako výrazného politika, kterého jsem ve většině politických bitev porazil. V té poslední naopak porazil on mě. Já to beru sportovně. Nemůžu vždy vyhrávat," prohlásil Zeman v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny.

Ministr Svoboda ukončil blízkovýchodní cestu v Egyptě

Situace na Blízkém východě, izraelsko-palestinský konflikt a situace v Iráku byly hlavními tématy nedělních jednání ministra zahraničí ČR Cyrila Svobody s egyptskými představiteli. Jak prezident Husní Mubarak tak generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá se na ČR dívají jako na brzkého člena Evropské unie a domnívají se, že v roce prezidentských voleb v USA může být unie na Blízkém východě velmi prospěšná.

Mubarak se s českou diplomacií shoduje v postoji k Iráku. Obě strany se domnívají, že je zapotřebí co nejrychleji předat moc Iráčanům. V řešení izraelsko-palestinského problému klade ČR důraz na boj proti terorismu. Mubarak je pro politiku malých kroků, které povedou ke vzniku palestinského státu při zachování bezpečnosti Izraele. Ministr Svoboda ocenil zprostředkovatelskou roli Egypta při jednání s palestinskými radikálními skupinami. Palestinské vedení s nimi právě prostřednictvím Egypťanů vyjednává o ukončení útoků na Izraelce. Mubarak se domnívá, že ČR by měla využít dobrých vztahů k Izraeli a ovlivnit tak roli EU na Blízkém východě.

Ministr Svoboda řekl, že jednání s Mubarakem i Músou byla velmi otevřená a že neměl pocit suché výměny stanovisek, ale skutečného dialogu. Músá Svobodu dokonce překvapil sdělením: "Když už jsem tady a vedeme tak dobrý rozhovor, pojďme za korunním princem Fajsalem," a přizval k rozhovoru přítomného ministra zahraničí Saúdské Arábie Saúda Fajsala.

K bilaterálním tématům Svoboda řekl, že ČR chce s Egyptem spolupracovat zejména v oblasti vojenské i obchodní. Šéf české diplomacie ale nechtěl hovořit o konkrétních kontraktech. "Já se domnívám, že politici musejí otevírat dveře, že jejich role není uzavírat konkrétní kontrakty. Po nich musejí přijít firmy a dohodnout se samy," řekl.

Svoboda jednáním v Egyptě, při němž si stihl prohlédnout pyramidy v Gíze a českou archeologickou koncesi v Abú Síru, ukončil čtyřdenní návštěvu Blízkého východu. Kromě Egypta zavítal do Iráku a Palestiny. V Iráku se sešel s představiteli civilní správy a některými iráckými ministry, v palestinském Ramalláhu s předsedou palestinské samosprávy Jásirem Arafatem, premiérem Ahmadem Kurájou a dvěma ministry.

Ladná celou noc bouřlivě oslavovala svoji samostatnost

Celou noc bouřlivě oslavovala městská část Břeclavi Ladná samostatnost, kterou získala v sobotním referendu. Městkou částí se rozléhaly rány dělbuchů, čtvrť osvětlovaly ohňostroje, rozezvučel se kostelní zvon a mnozí obyvatelé si přišli připít do místní restaurace. "Připomínalo to oslavy konce druhé světové války. Jsme rádi, že náš záměr vyšel, že si dále o sobě budeme rozhodovat sami," řekla ČTK Jana Tesaříková z iniciativy pro odtržení Ladné od Břeclavi. Podle ní většina z 1200 obyvatel této městské části již v prosinci tušila, že Ladná získá samostatnost, a předem si proto nakoupila větší množství zábavné pyrotechniky k oslavám.

Důvod k oslavám ale nemá břeclavská radnice. "Je nám líto, že si jde Ladná svou cestou, nicméně nezbývá než popřát, aby se jí v budoucnu dobře dařilo. Snažili jsme se odtržení zabránit, ale Ladenští si kladli takové požadavky, jimž jsme nebyli schopni vyhovět," řekl ČTK břeclavský starosta Dymo Piškula.

Podle městského úřadu v Břeclavi se může Ladná osamostatnit až po komunálních volbách, tedy v roce 2007. Tesaříková ale tvrdí, že Ladenští mohou požádat ministerstvo vnitra o vypsání mimořádných obecních voleb a Ladná může být samostatnou obcí už do roku 2005.

Hlavním důvodem referenda byl spor břeclavské radnice s obyvateli městské části o zrušení ladenské základní školy. Městský úřad tvrdil, že škola s 54 žáky je poloprázdná, a proto ji zrušil. Rozzlobení rodiče školáků pak vyvolali referendum. "Naším prvořadým úkolem je samozřejmě obnova školy. Navíc vysokou účastí lidí v referendu jsme ukázali radnici, že snahy o odtržení nejsou jen iniciativou pár lidí," uvedla Tesaříková. V Břeclavi se nyní opakuje situace, která se před lety odehrála v Blansku. Tam také radnice zrušila základní školu v městské části Spešov. Objekt školy byl v havarijním stavu a město do něj nechtělo investovat. Spešovští si udělali referendum a od Blanska se s příchodem roku 2000 odtrhli. Škola v obci ale dosud není opravena a děti stále jezdí za vzděláním do Blanska.

Drahoš i Sládek jsou zastupiteli Útěchova, mají stejně mandátů

Bývalý šéf republikánů Miroslav Sládek i bývalý ředitel brněnského studia České televize Zdeněk Drahoš společně usednou na radnici brněnské městské části Útěchov. Sdružení, za která v sobotních nových komunálních volbách usilovali o přízeň voličů, získala v sedmičlenném zastupitelstvu shodně tři hlasy.

Nejvíce hlasů - 38,77 procenta - získalo Sládkovo uskupení Nezávislí - prosperita a bezpečí. Drahošovo hnutí Nestraníci pro Moravu skončilo druhé ze ziskem 33,48 procenta hlasů. Podle počtu mandátů jsou ale jejich síly vyrovnány, získaly shodně po třech zastupitelích. Sládka volilo 140 obyvatel Útěchova, Drahoše o 12 voličů více. Sedmé křeslo obsadila kandidátka ODS Šárka Pohanková.

Nové komunální volby se v Útěchově i třech dalších obcích konaly kvůli tomu, že počet předloni zvolených zastupitelů klesl pod zákonem stanovenou hranici. Mimořádné volby se ze stejného důvodu konaly i v Mutkově na Olomoucku, Kvílicích na Kladensku a v Úpohlavech na Litoměřicku, kde podle očekávání uspěli především nezávislí kandidáti nebo jejich sdružení.

Šéf republikánů Miroslav Sládek je spokojený s výsledkem voleb. "Tento vynikající výsledek je dokladem toho, že jsme na radnici udělali v minulosti kus práce, že si toho občané váží, že jsem pro ně přijatelný," řekl ČTK Sládek, který byl lídrem sdružení. I Zdeněk Drahoš je podle vyjádření pro ČTK s tímto výsledkem spokojen. Jaké složení bude mít nová útěchovská radnice, lze zatím těžko odhadnout. Zcela vyloučit nelze ani možnost, že Sládek opět usedne do křesla starosty a místostarostou se stane Drahoš. Dosud to nikdo z nich nepotvrdil, čeká se na výsledky prvních jednání. "My se nebráníme širší spolupráci s ostatními. Při práci na radnici nejde o žádnou ideologii, ale práci pro obec. Také ODS je nám blízká svým programem," uvedl Sládek. Drahoš má stejný názor. Zdůraznil, že všechny strany, které uspěly v sobotních komunálních volbách v Útěchově, mají v podstatě totožný program. Jasno už má ODS. "Pro nás vychází jako vhodný partner Nestraníci pro Moravu. Budeme jednat s panem Drahošem o případné koalici. Nepředpokládám, že by se tak stalo v případě nezávislých pana Sládka," řekla ČTK místopředsedkyně brněnských občanských demokratů Dana Filipi.

Personální krizi ve vedení obce odstartovala loňská rezignace bývalého útěchovského starosty Jaromíra Sáňky a dalších dvou jeho kolegů z Občanské iniciativy Útěchov. Sáňka před časem ČTK řekl, že rezignoval, protože "nedokázal snášet atmosféru, kterou Sládek na radnici vytvářel". Sládek dlouho úvahy o vypsání voleb odmítal. Tvrdil, že rezignace byly neplatné, s tím však na jihomoravském krajském úřadě ani u ministerstva vnitra neuspěl.

Útok na Němečka šetří policie jako pokus o ublížení na zdraví

Sobotní přepadení šéfredaktora týdeníku Respekt Tomáše Němečka vyšetřují kriminalisté jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Dva neznámí útočníci ve věku zhruba 20 a 25 let ho přepadli v sobotu ráno před vchodem do domu v Praze 8, kde bydlí. Dosud není jasné a jednoznačné, zda to byl náhodný útok násilníků, nebo výstraha pro Respekt, který se pravidelně věnuje ožehavým tématům. Někteří členové redakce už v sobotu připustili, že mohlo jít právě o druhý případ, ale konkrétní důkazy neměli. Němeček byl po přepadení hospitalizován v nemocnici na Bulovce.

Zástupce šéfredaktora Marek Švehla připomněl, že Respekt se v minulosti věnoval několika ožehavým tématům - pravidelně píše o útocích rasistů na Romy, v posledních měsících loňského roku otiskl sérii článků popisujících řádění násilnického gangu v Mostě a Litvínově a neochotu či neschopnost tamní policie situaci řešit. Respekt také čelí několika žalobám podnikatelských skupin a politiků, kteří se netají snahou časopis zničit, poznamenal Švehla. Nyní týdeník podle něj chystá materiál o obchodu se zbraněmi v Česku.

Policisté stále čekají na návrat ke speciální pořádkové jednotce

Čtyřiadvacet policistů stále s obavami čeká na návrat do služby ke speciální pořádkové jednotce. Ačkoli šéf pražské policie František Snopek před týdnem zrušil rozhodnutí o jejich přeřazení, stále pracují u hlídkové služby na obvodech. "Dosud nebyl nikdo z nás zařazen zpět ke speciální pořádkové jednotce," řekl ČTK jeden z policistů. Změna by snad mohla přijít příští týden. Policista byl totiž vyzván, aby se v pondělí na původní pracoviště dostavil. "Operační důstojník mi ale nedokázal potvrdit, zda byla záležitost s přeřazením vyřízena," uvedl rozladěně policista.

Policisté se převedením na jiná místa cítili diskriminováni. V rozhodnutí odůvodněném reorganizací viděli odplatu za to, že se s vedením soudí o nevyplacené peníze za pohotovostní služby. Pochybnosti o jejich přeřazení vyjádřili ministr vnitra Stanislav Gross i policejní prezident Jiří Kolář, podle něhož jejich nadřízení zřejmě pochybili. V souvislosti s přeřazením podali policisté na nadřízené trestní oznámení kvůli zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování práv a chráněných zájmů vojáků a vydírání. Prověřuje je Inspekce ministra vnitra.

Prvními letošními oběťmi Tater dvojice mladých mužů z Prahy

Dva mladí muži Jiří K. a Jan T. ve věku 28 a 26 let z Prahy, které v sobotu odpoledne zasypala lavina v dolině Parichvost v Západních Tatrách, se stali prvními letošními oběťmi slovenských hor. Dvojice mužů patřila ke skupině pěti turistů, kteří se v sobotu navzdory zvýšenému lavinovému nebezpečí vydali na horskou túru, kde za doposud nevyjasněných okolností spustili lavinu. Třem členům skupiny se naštěstí podařilo z této laviny uniknout.

Dolina Parichvost v Západních Tatrách patří k místům s nejčastějším výskytem lavin na Slovensku. Před devíti lety právě v této dolině zahynul v lavině spolu se svou dcerou Petrou také bývalý federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek. Češi patří spolu s Poláky mezi vůbec nejčastější zahraniční oběti vysokohorské turistiky v Tatrách. Jen v roce 2002 si nejvyšší slovenské hory vyžádaly 13 obětí, z toho osm Čechů.

Česko musí více podporovat výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů

Česká republika spolu s dalšími novými členy Evropské unie může přijít v příštích dvou desetiletích o investice ve výši přinejmenším 18 miliard eur, pokud neprosadí kvalitní legislativu a další opatření na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Toto varování obsahuje studie, kterou v Bruselu zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF) ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi, včetně českého hnutí Duha.

Při splnění směrnice Evropské unie o energii z obnovitelných zdrojů může její podíl v osmi středoevropských státech stoupnout z 5,4 procenta v roce 1999 na 11 procent v roce 2010. Momentálně si podle studie vede nejhůře Slovinsko a nejlépe je na tom Litva, která zaručila výkupní ceny čisté elektřiny. Ze srovnání s dalšími nováčky vychází Česká republika spolu s Litvou relativně nejlépe, a to i díky vyhlášce Energetického regulačního úřadu z roku 2002, která stanovila pevné výkupní ceny za čistou elektřinu. Studie ale jedním dechem varuje, že krátkodobé opatření není dost účinné, protože neskýtá dostatečné záruky dlouhodobé návratnosti investic. V únoru má Poslanecká sněmovna začít projednávat návrh nového zákona o podpoře obnovitelných zdrojů.

Na Teplicku nechtějí větrné elektrárny

Město Krupka na Teplicku odmítlo na svém území povolit stavbu větrných elektráren. Zastupitelé tento týden schválili změnu územní dokumentace tak, aby se větrníky nad městem v budoucnu nemohly roztočit. "Vysoké stožáry a další obdobné projekty by svým vzhledem a charakterem provozu narušily jedinečný rekreační a ochranný ráz Krušných hor, a to nedopustíme," řekl v neděli ČTK starosta města Milan Puchar.

Krupka se postavila svým záporným stanoviskem zatím jako jedna z mála krušnohorských vsí či měst rezolutně proti stavbě. Jasné pro naopak už řekli zastupitelé obcí Hora Svatého Šebestiána, Blatno a Kalek na Chomutovsku. Za smlouvu se společností Czech Venti, která zde postaví do tří let 180 větrných elektráren, získají jednorázově celkem 38,5 milionu korun. Dalších 1,25 milionu až 3,75 milionu bude činit roční příjem z provozu elektráren.

Peníze nás nepřesvědčily, uvedl Puchar. Podle něj a dalších zastupitelů města je důležitější dlouhodobě chránit krajinu než mít okamžitě v kase peníze. S rozhodnutím zastupitelů souhlasí obyvatelé města a především místní zemědělci, kteří využívají pastviny a louky v horách. "Měli jsme podobně jako naši kolegové z Mostecka velkou obavu o půdu, nyní víme, že nadále můžeme tento prostor hospodářsky využívat," řekl ČTK farmář, který má nad městem zhruba stočlenné stádo hovězího dobytka. Na problémy se skupováním půdy v pohraničí upozornili před nedávnem čeští a saští zemědělci. Na německé straně hranic už tyto energetické zdroje fungují delší dobu.

Nákladní flotila se vydá na cestu do Čech bez potopené lodi

Nákladní flotila, jejíž cestu znemožnilo potopení jedné z lodí, se v pondělí vydá z přístavu v Hamburku zpět do Čech. Potopené plavidlo rejdaři zřejmě vytáhnou během příštího týdne. ČTK to řekl Miroslav Šefara, člen představenstva akciové společnosti ČSPL, které loď patří. Loď se potopila s 800 tunami apatitu, který byl určen pro lovosickou Lovochemii. Na břehu zůstalo dalších 11.200 tun suroviny, která je nyní z 90 procent již na jiných plavidlech.

Havárie lodi podle Lovochemie nemá žádný vliv na výrobu průmyslových hnojiv. Firma ani nemusí měnit režim, zásoby nám vystačí na dva měsíce dopředu, informoval ČTK obchodní ředitel společnosti Miloslav Spěváček. Příčinu nehody šetří německá říční policie. Podle ní havárie životní prostředí neohrozila. V práci policistům celý víkend pomáhali potápěči, kteří zjišťovali poškození plavidla. Loď LABE 11 je dlouhá 80 metrů a široká 9,2 metru, její tonáž činí 1200 tun a byla stará asi 25 let.

ZD Trstěnice by kvůli BSE muselo utratit až 200 krav

Zemědělské družstvo v Trstěnicích na Svitavsku by muselo, pokud by testy potvrdily devátý výskyt BSE v Česku, utratit až 200 kusů dobytka. Pokud nebude postižena i stáj, kde tele prošlo i odchovem, šlo by asi o 130 kusů. "Byla by to velká finanční ztráta pro družstvo," řekl v neděli ČTK jeho předseda Stanislav Krejsa. Ve třech farmách chová družstvo celkem 500 krav. Družstvo je sice podle něj pojištěno a určité finanční prostředky též poskytne stát, chybět však budou peníze za prodej mléka z případně utracených dojnic. Definitivní verdikt bude přitom znám ve čtvrtek.

Pokud se BSE prokáže, půjde o první případ, kdy byla nemoc odhalena u uhynulého zvířete. "Ukázalo, že je dobře, že se vyšetřují i uhynulé kusy," řekl v sobotu ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. V České republice se objevil první kus skotu nakažený BSE v červnu 2001. Kvůli dosavadním osmi případům nemoci bylo nebo by mělo být z preventivních důvodů utraceno přes 1300 dobytčat.

Česká republika dosud na BSE vyšetřila zhruba 500.000 kusů skotu. Z tohoto množství bylo osm zvířat nakaženo. V loňském roce veterináři prověřili 210.500 dobytčat z normálních i nutných porážek a uhynulých kusů. Přitom zjistili čtyři případy nemoci.

Češi zvolili nejoblíbenějším autem roku 2004 vůz Mazda 3

Japonská Mazda 3 se od neděle může honosit titulem nejoblíbenějšího osobního automobilu roku 2004 v Česku. Po odbornících ji zařadili na první místo i hlasující z řad laické veřejnosti. Výsledky jubilejního desátého ročníku ankety vyhlášené Svazem dovozců automobilů poskytla pořádající agentura Car Communication. Do soutěže přišlo od veřejnosti celkem 197.308 platných hlasů. Další vozy v pořadí pořadatelé nezveřejnili. Výrobci a dovozci přihlásili do klání rekordních 26 automobilů. Jedničkou silnic zvolili Mazdu 3 již loni v listopadu domácí motorističtí novináři. V České republice se loni začala prodávat nejlevnější varianta Mazdy 3 za 419.000 korun. V předchozích devíti ročnících tuzemské ankety uspěla u lidí třikrát značka Peugeot, dvakrát slavila Škoda a po jednom prvenství si odnesly VW Passat, Alfa Romeo a Opel. Loni vyhrála u občanů Škoda Superb.

Mareš: Věda a výzkum jsou po letech stagnace v bodě obratu

Česká věda a výzkum se podle místopředsedy vlády a předsedy Rady pro vědu a výzkum Petra Mareše po letech stagnace nachází v bodě obratu. Navýšení výdajů do vědy a výzkumu je klíčové pro budoucí konkurenceschopnost českých podniků a celkový hospodářský rozvoj a prosperitu státu, zdůraznil Mareš v rozhovoru pro ČTK a dodal, že za prioritní oblasti považuje biologii, chemii a hlavně technické obory. "Pro letošní rok vydáváme procentuálně více finančních prostředků z HDP, než kolik jsme vydávali vloni. Jsem si zcela jistý, že je to bod obratu," uvedl Mareš. "V příštím roce bychom měli nastoupit cestu vzhůru," doplnil s tím, že Česká republika musí soustavně podporovat závazek Evropské unie, která chce do roku 2010 vynakládat na výzkum a vývoj minimálně tři procenta z hrubého domácího produktu (HDP) ročně.

Letadlo ČSA mělo ve vzduchu potíže a muselo se vrátit do Prahy

Sobotní let Českých aerolinií z Prahy do New Yorku přerušily technické problémy na hydraulickém systému podvozku stroje Airbus. Letadlo se proto muselo vrátit zpět do Prahy. U jednoho pasažéra se při návratu objevila nevolnost a musel být ošetřen. Přistání na letišti v Ruzyni proběhlo bezpečně a cestující nebyli nikterak ohroženi, sdělila ČTK tisková mluvčí ČSA Marcela Picková. Pro cestující připravila letecká společnost náhradní let do New Yorku na sobotní podvečer.

Prioritou v drogové politice by měla být ochrana veřejného zdraví

Hlavní prioritou při řešení problému užívání drog v České republice by v nadcházejících letech měla být ochrana veřejného zdraví. V oblasti represe a potírání organizovaného zločinu spojeného s drogami Česko již dosáhlo standardů Evropské unie, vláda by se proto měla zaměřit více na snižování poptávky a nabídky návykových látek a minimalizaci rizik jejich užívání.

Návrhem Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky k přípravě Národní strategie drogové politiky na období 2005 až 2009 se budou ministři zabývat ve středu. Platnost současné vládní drogové strategie vyprší ke konci letošního roku. Konečnou verzí nového dokumentu pro následujících pět let by se tedy měl kabinet zabývat do konce července, aby se mohlo se strategií počítat při plánování státního rozpočtu na rok 2005.

Podle výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti zkusilo v roce 2002 některou z nelegálních drog 11 procent dospělých Čechů. "Nejoblíbenějšími" drogami byly marihuana a extáze. V porovnání s předchozím rokem klesl počet úmrtí narkomanů z předávkování ze 167 na 115 a nezvýšil se výskyt infekcí mezi nimi. Počet pravidelných uživatelů takzvaných tvrdých drog, jako je heroin nebo pervitin, se pohybuje už několik let kolem 37.000. Situace v Česku se podle zprávy neliší od stavu v Evropské unii.

Opavský Ivax začal vyrábět koncentrát pro léčbu rakoviny

Přírodní koncentrát Paclitaxel, který se využívá při léčbě rakoviny, začala před koncem loňského roku vyrábět česká pobočka americké farmaceutické korporace Ivax, opavská firma Ivax Pharmaceuticals. ČTK to řekla její mluvčí Karin Jungrová. Zkušební provoz nové výrobní linky potrvá do konce února. Uvedení do plného provozu, které je plánováno od dubna, podle Jungrové významně zvýší podíl opavského výrobního závodu na obchodních výsledcích mateřské firmy.

Eurokomisař bude zdaleka nejlépe placeným českým politikem

Český člen Evropské komise, ať jím bude od 1. května Miloš Kužvart či kdokoli jiný, si ze všech českých politiků přijde na zdaleka nejlepší peníze. Základní plat člena kolegia EK činí totiž podle letos upravených předpisů 18.106,64 eura, tedy nějakých 580.000 korun měsíčně. Půl milionu nemá v Česku prezident, natož premiér (berou 167.200 a 134.700 korun). Ti, i kdyby se započetli příspěvky na výdaje spojené s funkcí (155.600 a 17.200), nemohou soupeřit ani s českým generálním ředitelem v Evropské komisi. Ten bude pobírat měsíčně 16.094 eur (515.000 korun). Zatím není jasné, které generální ředitelství by mělo Česku připadnout, je však velmi pravděpodobné, že jeden takto vysoký úřad dostane. Jmenování generálního ředitele se očekává spíše na podzim, až se bude exekutiva EU

Vysoký počet kormoránů na Vsetínsku ohrožuje ekosystém Bečvy

Zvýšený počet kormoránů zimujících v okolí řeky Bečvy prokázalo sobotní sčítání vodního ptactva na Vsetínsku. Zatímco ornitologové jsou tímto faktem nadšení, ekologové a rybáři se obávají narušení ekosystému řeky a úbytku vzácných druhů ryb. ČTK to řekl Miroslav Dvorský z regionální organizace ochránců přírody.

Ornitologové o tomto víkendu sčítali vodní ptáky po celé republice. Vypravili se proto do zhruba 450 lokalit. Ve sčítání jim pomáhali skauti a další dobrovolníci. Cílem je sečíst vodní ptáky na co největším počtu vodních nádrží a toků a na základě výsledků odhadnout velikost populace jednotlivých druhů.

Kormorán, který v tuzemsku patří mezi ohrožené druhy, začal na Vsetínsku zimovat až v posledních pěti letech. Sobotní sčítání potvrdilo na dvanáctikilometrovém úseku Bečvy mezi Hustopečemi a Valašským Meziříčím výskyt zhruba 350 těchto ptáků. Ekologové tvrdí, že takový počet může výrazně narušit ekosystém řeky, a budou žádat o povolení regulace jejich populace. "Kormorán dokáže denně spořádat až půl kilogramu ryb. Je tedy poměrně jasné, jaké dokáže takové množství těchto ptáků způsobit škody na horním toku Bečvy a okolních rybnících. Nejde pouze o ohrožení vzácných druhů ryb. Úbytek ryb by totiž měl vliv také na další zvířecí druhy, například na vydry nebo ledňáčky, kteří se v okolí řeky také vyskytují," uvedl Dvorský. Kormoráni nemají v regionu přirozeného nepřítele, a ekologové a rybáři proto požádají o povolení regulace jejich počtu. Pokud krajský úřad žádost schválí, přistoupí k jejich částečnému odstřelu.

Kachny se z pražské Troje přestěhovaly do jiných lokalit

Počet kachen žijících v pražské Troji klesl v porovnání se stavem před povodněmi v roce 2002 na čtvrtinu až pětinu. Podle ornitologů to však neznamená, že tito ptáci vyhynuli, pouze se přesunuli do jiných lokalit. Vedl je k tomu zhoršený přístup k potravě, protože velká voda při povodni vymlela původně zarostlé dno Vltavy až na štěrk, řekl Pavel Bergmann z České ornitologické společnosti.

Rozsáhlá výstava Alfonse Muchy měla v Berlíně velký úspěch

Na 30.000 lidí navštívilo výstavu Alfonse Muchy, která v neděli skončila v berlínském Bröhanově muzeu. Některá Muchova díla, například jeho pastely, byly širší veřejnosti představeny vůbec poprvé. I v neděli, poslední den expozice, stáli návštěvníci před muzeem v dlouhých frontách, aby mohli plakáty, fotografie, olejomalby nebo šperky Alfonse Muchy zhlédnout. "Chtěla bych to říct jasně. Tato výstava měla opravdu velký úspěch a to od prvního dne. Zajímala se o ni nejen veřejnost, ale vzbudila i velký zájem médií," řekla ČTK ředitelka Bröhanova muzea Ingeborg Beckerová. Návštěvníci se mohli podívat na více než 200 exponátů. Vedle známých plakátů nebo olejomaleb představila expozice i skicy, pastely, ozdobné secesní šperky či obaly na dobové parfémy.

"Na výstavě jsou i věci, které Mucha nevystavoval, která považoval za privátní, za intimní," řekla ČTK Blanka Mouralová, ředitelka berlínského Českého centra, které se na uspořádání výstavy podílelo. Návštěvníci mohli spatřit například Muchovy pastely laděné do tmavých odstínů, které působí spíše rozervaně a zádumčivě a jejichž umělecký dojem se liší od známých dekorativních plakátů českého umělce. "Chtěl, aby věci, které předkládá veřejnosti, byly srozumitelné, což u těchto děl nebylo tak úplně zřejmé," vysvětlila Mouralová, proč tato díla Mucha nevystavoval. "Ale jak se umění vyvíjelo, tak tyto intimní, pocitové věci, které si divák může vysvětlit různě, jsou možná modernější než to, co je z Muchy známo," dodala.

Zájem vzbudila expozice nejen u starších generací, ale i u mladých lidí. "Je to neobvykle velký záběr," podotkla Beckerová. Přičítá to tomu, že Němci mají zájem nejen o secesi jako umělecký styl, ale také o osobu českého malíře Muchy. "To on vlastně přišel se sugestivním, působivým uměním plakátu. A také jde o první velkou Muchovu výstavu v Berlíně, která postihuje všechny úrovně jeho tvorby," dodala ředitelka Bröhanova muzea. Výstava Alfonse Muchy už byla k vidění v Mnichově a po Berlíně nyní se přestěhuje do nizozemského Rotterdamu.

V pondělí začne Česká televize vysílat nový seriál Černí baroni

V pondělí bude mít na prvním programu České televize premiéru jedenáctidílný seriál Černí baroni, který vznikl podle motivů knihy Miroslava Švandrlíka. Vznikl v brněnském studiu veřejnoprávní televize, stál 70 milionů korun a jeho režisérem byl Juraj Herz. V první části diváci poznají čerstvě povýšeného majora Terazkyho, typického ignorancí k jakýmkoli vědomostem a vzdělání, v podání slovenského herce Andreje Hryce a další postavy spjaté s prostředím pomocných technických praporů (PTP). V silně podnapilém stavu má vojenskými prostorami bloudit poručík Hamásek, ztvárněný Bolkem Polívkou. Roli kapitána Ořecha si zahrál Vítězslav Jandák, kapitána Honce Karel Heřmánek a švejkovskou postavu Kefalína Radek Holub.

Od začátku prý bylo záměrem režiséra, aby se na obrazovce neobjevil žádný herec, který hrál ve stejnojmenném filmu Zdenka Sirového. Seriál také přinese jiné zápletky než film. Tvůrci ho označují za antikomunistickou komedii, která lidi pobaví. "Kdybychom to natočili před 30 lety, asi by nás veřejně popravili na Staroměstském náměstí," komentoval to Hryc.

V seriálu se sice politicky nepohodlní vojínové pohrdáním "hodné" části lidově-demokratické armády dobře baví, skutečný život černých baronů byl ale jiný, upozornil Pavel Krása ze Svazu PTP. Prapory byly podle něj prakticky tábory nucených prací pro politicky nespolehlivé osoby. Ač Krása neupírá spisovateli nárok na uměleckou fikci, upozorňuje, že skutečnost PTP rozhodně nebyla veselá. V letech 1950 až 1954 podle svazu 140 "pétépáků" zemřelo, stovky dalších byly zraněny. Švandrlíkův román Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky vyšel v roce 1969 a v období normalizace mu přivodil velké problémy.

Radní Němec: Prezentace Prahy na Expo 2005 bude kulturní

Prezentace města Prahy na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku bude podle radního Igora Němce (ODS) veskrze kulturní. Ačkoli městská rada rozhodla o účasti města na výstavě koncem listopadu, přípravy jsou zatím v počátcích. Jisté je to, že jedním z bodů prezentace bude koncert Symfonického orchestru hlavního města FOK. "Využíváme situace, že bude na asijském turné," řekl tento týden Němec. Metropole se chce představit kulturou, přestože mottem Expo 2005 bude téma Moudrost přírody. "Praha se nebude prezentovat zoologickou zahradou, ale moudrost přírody budeme vnímat jako kulturní prezentaci města," podotkl Němec.

V katolické knihovně je vzácný tisk z Egypta ze třetího století

Faksimili vzácného papyru ze třetího století, který dokládá přítomnost křesťanské víry v Egyptě té doby, získala do svých sbírek Centrální katolická knihovna v Praze. "Dokument patří mezi několik málo dochovaných svědků novozákonního textu ze třetího století. Tento vzácný přírůstek obdržela knihovna darem od pražského arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka," sdělila ČTK pracovnice knihovny Eva Novotná. V knihovně V Thákurově ulici v Dejvicích je exemplář přístupný veřejnosti.

Neumanová už je ve Světovém poháru desátá, stačily k tomu jen čtyři závody

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála sprint Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Česká reprezentantka Kateřina Neumannová po vítězství v ranní kvalifikaci vypadla ve čtvrtfinále a skončila devátá. "Špatně jsem odstartovala a na úzké trati mi nepovedlo dostat dopředu. Jsem trochu zklamaná," řekla běžkyně. Neumannová se po devátém místu ve sprintu posunula už na průběžnou desátou pozici ve Světovém poháru. K tomu jí stačilo absolvovat pouhé čtyři závody. "Na celkové umístění moc nemyslím. Pořadí je dobré k tomu, abych jezdila v elitní červené skupině a měla dobré startovní číslo," zopakovala česká běžkyně.

Kamionům v Rallye Dakar vládl Rus Čagin, Tomeček skončil šestý

Pro vítězství v Rallye Dakar mezi kamiony si dojel Rus Vladimir Čagin, který vyhrál s téměř hodinovým náskokem před posádkou dalšího kamazu s řidičem Firdausem Kabirovem. České tatry ztratily šance na medailové umístění vinou technických problémů v páteční etapě. Tomáš Tomeček, který v neděli dojel třetí, obsadil konečné šesté místo a neobhájil loňskou stříbrnou pozici. Šestinásobný vítěz soutěže Karel Loprais skončil sedmý.

Počasí:

V pondělí bude nejdřív téměř jasno, postupně se od severozápadu zatáhne a mělo by sněžit. Teploty -3 až 1 stupeň, na horách kolem -2. Jihozápadní až západní vítr může mít v nárazech kolem 70 km v hodině. Je proto nutné počítat se sněhovými jazyky, na horách i se závějemi