Zprávy sobota, 01. dubna 2000

A nyní podrobněji:

Prezident navrhl zvolit ombudsmanem novinářku Annu Šabatovou nebo programátora Václava Trojana

Prezident Václav Havel navrhl Poslanecké sněmovně, aby do funkce veřejného ochránce práv zvolila novinářku Annu Šabatovou nebo programátora Václava Trojana. Zástupcem Šabatové jako případné ombudsmanky by se měl podle prezidenta stát bývalý velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský, někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Trojana by ve funkci ombudsmana měla zastupovat ředitelka odboru pro styk s veřejností prezidentské kanceláře Jana Chalupová, navrhl poslancům Havel. Prezident považuje navržené dvojice na ombudsmana a jeho zástupce za vhodné spojení, nepodmiňuje však tím své návrhy. Předseda Unie svobody Karel Kühnl novinářům řekl, že Havlovy kandidáty na ombudsmana považuje za velmi kvalitní. Spolu s dalšími šéfy stran čtyřkoalice se má v pondělí setkat s Havlem, aby s ním hovořili také o bezpečnostní situaci v České republice či spolupráci parlamentních stran. Návrhy na veřejného ochránce práv shromažďuje do dneška Senát, který z nich obdobně jako prezident vybere dvě osobnosti. Prvního českého ombudsmana ze čtyř takto nominovaných vybere Poslanecká sněmovna.

Ministr vnitra Grulich se rozhodl opustit svou funkci k 4. dubnu

Ministr vnitra Václav Grulich ukončil dohady o svém dalším setrvání ve vládě a oznámil, že rezignuje sám. Premiérovi Miloši Zemanovi a jeho prostřednictvím i prezidentovi Václavu Havlovi poslal dopis, ve kterém uvádí, že se rozhodl podat demisi ke 4. dubnu. Zeman už má za Grulicha připraveného náhradníka - v úřadě ho vystřídá nynější šéf poslanců ČSSD Stanislav Gross. Grulich chtěl rezignovat už ve středu, ale protože je Zeman celý týden v zahraničí a vrací se v sobotu, počkal až do dnešního dne. Grulich je jedním ze čtyř ministrů, které chtěl Zeman vyměnit po schválení letošního státního rozpočtu. Kabinet už opustil ministr bez portfeje Jaroslav Bašta a následovat bude ministr dopravy Anronín Peltrám a ministr pro místní rozvoj Jaroslav Císař. Grulich je však jediným z odcházejících ministrů, který veřejně premiérovi předem vytýkal způsob, jakým k výměnám ve vládě přistupuje. Grulich ani příliš nepočítá s tím, že by se stal místopředsedou Poslanecké sněmovny místo Grosse. Zeman sice původně takovouto výměnu prosazoval, ale Grulich před třemi dny dal najevo, že o parlamentní funkci příliš nestojí. Premiér Zeman v litevském Vilniusu řekl, kde je na návštěvě, že by si Grulich zasloužil být místopředsedou sněmovny. Ocenil také Grulichovu práci pro sociální demokracii a zejména na reformě veřejné správy.

Nový ministr vnitra si do personálních otázek nenechá mluvit

Předpokládaný příští ministr vnitra Stanislav Gross sice počítá s některými personálními změnami, ty se však nedotknou policejního prezidenta Jiřího Koláře. Jeho si přivedl šéf resortu vnitra Václav Grulich, který dnes oznámil rezignaci. "Pokud budu členem vlády, tak do personálních pravomocí si nenechám mluvit od nikoho," řekl Gross. Šéf unie Karel Kühnl doufá, že Gross v ministerském křesle žádným politickým tlakům nepodlehne.

Ministr Kužvart dostal odznak za zásluhu o versailleský park

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart se stal jediným českým nositelem francouzského odznaku Dobrovolný zahradník versailleského parku. Kužvart novinářům řekl, že odznak dostal za vysazení stromku ve versailleském parku 25. března. "Tento stromek byl prvním z naší předpokládané dodávky stromků do Francie po prosincové větrné mršti," uvedl Kužvart. Ministr ocenil, že francouzští zahradníci obnovují versailleský park podle plánů z roku 1720. Své záměry a postupy při obnově prý stále konfrontují s původními nákresy. Proto jsou požadavky na každý jednotlivý strom mimořádně vysoké.

Vedení Mostecké uhelné společnosti označilo stávku horníků Kohinooru za neopodstatněnou

Za neopodstatněné označilo vedení Mostecké uhelné společnosti obnovení okupační stávky horníků hlubinného hnědouhelného dolu Kohinooru v Mariánských Radčicích na Mostecku, který spravuje jako stoprocentní dcera Mostecké uhelné společnosti a.s. Důl Kohinoor. "Mostecká uhelná společnost splnila všechny podmínky dohody mezi zástupci vlády, vedením firmy a odboráři dolu ze 7. prosince loňského roku, řekl novinářům ředitel pro strategii Mostecké uhelné společnosti Petr Pudil. "Vedení Dolu Kohinoor mělo v pátek odborářům předložit přepracovanou variantu útlumu. Brzy ráno však horníci přistoupili k obnovení okupační stávky, čímž bylo jednání znemožněno," uvedl Pudil. V pořadí čtvrtá varianta útlumu je podle něho reakcí na výši příspěvku státu na technickou likvidaci dolu. Vláda vyčlenila ze státního rozpočtu pro tento rok 161,8 miliónu korun, schválená varianta však předpokládala částku mnohonásobně vyšší.

České vyšetřovatele zajímá bývalý komunistický funkcionář Biĺak už jen jako svědek

Bývalého československého komunistického funkcionáře Vasila Biĺaka vede Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu jen jako svědka v několika svých kauzách. Biĺaka ve čtvrtek slovenská prokuratura obžalovala z vlastizrady a několika dalších trestných činů. V České republice jsou v souvislosti se vstupem vojsk na území Československa v srpnu 1968 stíháni pro vlastizradu bývalí vysocí komunističtí prominenti Karel Hoffmann, Miloš Jakeš a Jozef Lenárt. Veškeré dokumenty, které se týkaly Biĺakovy osoby, předaly české úřady slovenské straně již v roce 1993.

Ministerstvo financí do šesti týdnů navrhne vládě, jaké lze provést škrty výdajů

Ministerstvo financí zamýšlí zhruba do šesti týdnů předložit vládě návrh, jaké škrty provést v oblasti mandatorních výdajů a jaké jsou fiskální priority. Na základě politického zadání vlády připraví Ministerstvo financí návrh státního rozpočtu na příští rok, uvedl na přednášce na Vysoké škole ekonomické ministr financí Pavel Mertlík. Jaké mandatorní výdaje budou sníženy, nelze zatím říci, analýza na MF a ministerstvu práce a sociálních věcí zatím probíhá. Mertlík zdůraznil, že si nedovede představit významný pokles sociálních výdajů. Odůvodnil to zejména demografickým vývojem. Mertlík předpokládá, že bude splněn slib daný v dodatku k opoziční smlouvě. V něm se vláda zavázala navrhnout deficit státního rozpočtu na příští rok maximálně 20 miliard korun. Saldo se musí postupně snižovat tak, aby v roce 2003 byl rozpočet vyrovnaný.

Členové Národní aliance chtějí hnutí i novou politickou stranu

Členové ultrapravicového sdružení Národní aliance, které se rozhodl ministr vnitra Václav Grulich rozpustit, trvají na zachování své organizace i přesto, že v současné době žádají o zaregistrování nové politické strany - Národně sociální aliance. Ministerstvo vnitra zatím podle Jiřího Hájka z tiskového oddělení nezahájilo správní řízení o registraci strany Národně sociální aliance. Žadatelé totiž dosud nereagovali na upozornění, že ve stanovách strany jsou věcné nedostatky. Důvodem rozpuštění občanského sdružení Národní aliance, ke kterému se hlásí především příznivci hnutí skinheads, bylo podle Grulicha opakované porušování zákonů ze strany sdružení.

Americký výbor vítá rozhodnutí české vlády o židovském hřbitovu

Výbor na ochranu amerického dědictví v zahraničí přivítal rozhodnutí české vlády zachovat středověký židovský hřbitov v centru Prahy, na jehož místě staví Česká pojišťovna novou administrativní budovu. Kompromisní řešení umožní České pojišťovně postavit modifikovanou verzi plánované budovy ve Vladislavově ulici a židovské komunitě znovu pohřbít tělesné ostatky, které byly z pohřebiště vyzvednuty v rámci archeologického průzkumu, uvedl v prohlášení americký výbor. "Projevujeme české vládě a České pojišťovně hlubokou vděčnost," uvedl ke kompromisu dosaženému v této složité záležitosti předseda výboru Michael Lewan. Výbor se aktivně zasazoval o zachování hřbitova. Česká vláda rozhodla, že kosterní ostatky ze hřbitova budou zachovány ve své současné poloze, celý blok země i s nimi bude zalit do betonu a stane se součástí novostavby administrativní budovy. Světové židovské organizace a jednotliví židovští představitelé se postavili proti původnímu plánu České pojišťovny zapustit hřbitov níže, poklopit betonovým víkem a na něm stavět garáže, které budou součástí nové administrativní budovy.

Vzestupy hladin ještě čekají Berounku, dolní Vltavu a dolní Labe

Hladiny většiny rozvodněných českých a moravských řek klesají, naopak stoupat bude zřejmě Berounka, dolní Vltava a dolní Labe. Vodohospodáři očekávají, že v Ústí nad Labem bude v sobotu ráno vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Na první stupeň, tedy bdělost, tehdy pravděpodobně stoupne Vltava na území hlavního města. Na 11 místech České republiky platí druhý stupeň povodňové aktivity. První stupeň je vyhlášen v 37 lokalitách. Stupně bdělosti dosáhly na celém toku Berounka a Sázava, první stupeň byl již vyhlášen v Chuchli. Vodohospodáři začali vypouštět určité množství vody z přehrad Vltavské kaskády. Vzhledem ke zvýšené hladině Vltavy byla zastavena na celém území Prahy vodní plavba. Plavba byla zastavena také na části středního a na dolním Labi. Naopak na Svratce v Židlochovicích u Brna se již situace uklidňuje a stav ohrožení byl odvolán. Během soboty předpokládají hydrometeorologové mírné poklesy nebo setrvalý stav na horských a menších tocích, střední a dolní toky budou ještě na vzestupu. V neděli by měl být pokles všeobecný s výjimkou dolního Labe, kde bude přetrvávat setrvalý stav. Rozsah povodní podle ministerstva nevyžaduje zřízení stálé povodňové služby.

A ještě krátce o počasí. Očekávejte oblačno, během dne až zataženo. Ojediněle déšť nebo přeháňky, na horách sněhové. Nejvyšší teploty 8 až 12 stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách kolem 1 stupně.

Tolik zprávy Rádia Praha.