Zprávy sobota, 06. února 1999

Hezkou pohodu při sledování zpravodajské relace Radia Praha přeje Evelina Himalová...

A nyní zprávy podrobně:

Zeman jednal se Scharpingem o NATO, ZEU a zbrojních výrobcích

O připravenosti České republiky na vstup do NATO, dalším rozšiřování aliance, budování vojenského pilíře v rámci Evropské unie i českých zbrojních výrobcích jednal v pátek premiér Miloš Zeman s německým ministrem obrany Rudolfem Scharpingem, který přijel na několik hodin do Prahy. Zeman hosta mimo jiné informoval o tom, že vláda nedávno projednala pět návrhů vojenských zákonů, které jsou slučitelné s NATO, a brzy projedná bezpečnostní strategii země.

Rudolf Scharping odhadl formální vstup České republiky, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance na první březnové dny. Všechny tři země splňují vojenské požadavky, které před ně NATO postavilo, řekl novinářům po jednání se svým českým protějškem Vladimírem Vetchým. Vetchý uvedl, že při jednání se Scharpingem zdůraznil zájem české vlády na vstupu Slovenska do NATO. "Po vystřídání Mečiarovy vlády se vyhlídky Slovenska výrazně zlepšily," připustil Scharping, podle něhož je však zatím předčasné spekulovat o vstupu Slovenska do euroatlantických struktur.

Vetchý se Scharpingem podepsali v pátek také dohodu, která vytváří podmínky pro bezpečnost letového provozu v příhraničních oblastech. Dohodli se rovněž na tom, že pověří své experty, aby co nejrychleji vypracovali vzájemnou dohodu o výměně utajovaných skutečností.

ČR před vstupem do NATO nemá příslušně prověřené osoby

Česká republika má problémy nejen s úniky utajovaných skutečností, na něž kladou západní spojenci důraz, ale před blížícím se vstupem do NATO jí chybějí také lidé prověření pro styk s těmito informacemi. Ministerstvo zahraničí ještě koncem ledna ani nezaslalo Národnímu bezpečnostnímu úřadu žádosti o nutná prověření. Ta přitom mohou podle ředitele úřadu v jednotlivých případech zabrat týdny až měsíce.

Kavan: BIS musí najít a potrestat toho, kdo vyzradil agenta MI6

Bezpečnostní informační služba 'BIS) musí podle ministra zahraničí Jana Kavana odhalit a potrestat svého pracovníka, který prozradil jméno a bydliště britského agenta tajné služby MI6, jenž působí v Praze. Kavan v pátek v rádiu Frekvence 1 uvedl, že to budou jistě očekávat zahraniční zpravodajské služby. Konstatoval, že odhalení pražského rezidenta MI6, na základě jehož informací měl být odvolán šéf BIS Karel Vulterin, nemá negativní vliv na vzájemné vztahy České republiky a Británie. Prozrazení jména diplomata však poškodilo vztahy mezi BIS a britskou tajnou službou. Vztah ostatních českých zpravodajských služeb se zahraničními rozvědkami by vyzrazení agenta poškodit nemělo, domnívá se Kavan.

Britský tisk k odhalení agenta MI6

Pražská tajná služba vede válku sama se sebou. Pokusy obnovit její důvěryhodnost poté, co se její agenti údajně přičinili o odhalení agenta MI6, ve čtvrtek ztroskotaly, píše k aféře kolem Bezpečnostní informační služby britský list The Daily Telegraph.

Devátý nevyloučil, že BIS nešetřila ekonomickou kriminalitu

Bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby 'BIS) Stanislav Devátý v pátek v televizi Prima rezolutně popřel, že by se za jeho vedení tajná služba vyhýbala vyšetřování některých případů hospodářské kriminality.Podezření, že se tajná služba vyhýbala vyšetřování případů ekonomické kriminality, ČTK v pátek potvrdil ministr Jaroslav Bašta, který má tajné služby na starosti, i zdroj z BIS. Také podle bývalého šéfa ekonomické kontrarozvědky Jana Šuly nebyla do roku 1996 vůle některé případy vyšetřit.

Politické grémium ODS i Unie svobody kritizují Baštu

Politické grémium ODS ostře kritizovalo práci ministra Jaroslava Bašty. Přirovnalo jeho dosavadní aktivity k působení komunistických tajných služeb. Předseda ODS Václav Klaus současně obvinil sociální demokracii ze lži, když říká, že Česká republika je nejzkorumpovanější zemí Evropy. Ministr Bašta odmítl stanovisko ODS k jeho osobě jakkoli komentovat. Pouze poznamenal, že autor stanoviska si jeho text po sobě řádně nepřečetl.

Ministr Jaroslav Bašta svým působením ve vládě ohrožuje podle Unie svobody bezpečnost České republiky a vláda by se měla tímto rizikem urychleně zabývat. Po ODS, která přirovnala Baštovy aktivity k působení komunistických tajných služeb, se tak ministr dočkal ostré kritiky i z úst předsedy Unie a exministra vnitra Jana Rumla. Podle něj si Jaroslav Bašta musí uvědomit, že je ve své vysoké funkci odpovědný nejen sociální demokracii, ale především všem občanům země.

ČR požádala v Bruselu o odklad splnění norem pro topné oleje

Česká republika v pátek sdělila Evropské komisi, že žádá o odklad splnění limitů obsahu síry pro lehké a těžké topné oleje do roku 2005. Topné oleje jsou v ČR hlavním zdrojem tepla a rafinérie potřebují čas ke změně technologií, informovalo ČTK o jednáních v Bruselu tiskové oddělení ministerstva životního prostředí. Jde o třetí přechodné období, o něž Česká republika žádá pro aplikaci evropské legislativy ochrany životního prostředí.

Evropská komise dala v pátek na vědomí, že čeká od České republiky v nadcházejících měsících značné zákonodárné úsilí, má-li být listopadová zpráva o pokroku pozitivnější než loňská. Tempo legislativních prací bude mít přímý dopad na dynamiku jednání o vstupu, sdělili náměstkovi ministra zahraničí Pavlu Telličkovi vyjednávači komise Klaus van der Pas a Michael Leigh.

Zákony v parlamentu

Poslanecká sněmovna v pátek zamítla v prvním čtení vládní novelu zákona o živnostenských úřadech. Ta si podle předkladatelů kladla za cíl zjednodušit soustavu živnostenských úřadů a odstranit zbytečnou administrativní náročnost. Toho chtěla vláda mimo jiné dosáhnout tím, že sníží počet živnostenských úřadů z 513 na 105. Poslanci většinou kritizovali, že novela nerespektuje zvažovanou reformu veřejné správy a zcela nelogicky se vrací k přežité centralizaci.

Vládní návrh novely zákona o penzijním připojištění, který má tento druh důchodového spoření učinit bezpečnějším a výhodnějším pro klienty penzijních fondů, Poslanecká sněmovna v pátek v prvním čtení podpořila. Novela mimo jiné počítá s prodloužením doby poskytování státního pětadvacetiprocentního příspěvku prodloužila z prvních dvou let na celou dobu trvání připojištění.

O osudu české redakce BBC se možná rozhodne už příští týden

O osudu české redakce BBC by se mohlo rozhodnout již v dohledné době, pravděpodobně do konce příštího týdne, kdy mají být zveřejněny plány rozvoje zahraničního vysílání BBC na další tři roky. ČTK to v pátek řekl mluvčí britského ministerstva zahraničí, které BBC World Service financuje. Česká sekce BBC vznikla v roce 1939 a v současné době zaměstnává v Londýně asi 15 lidí. Svou pobočku má česká redakce BBC také v Praze.

Čeští vojáci do Kosova

Pětičlenná skupina českých vojáků by měla odletět v sobotu do Kosova, kde začnou pracovat v ověřovací misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě 'OBSE). Doplní tak skupinu tří české armády, kteří působí v misi OBSE od poloviny ledna. ČTK to v pátek sděila tisková služba ministerstva obrany.

KSČM jednala o strategii strany po očekávaném členství ČR v NATO

Vedení Komunistické strany Čech a Moravy v pátek v souvislosti se vstupem České republiky do NATO zavázalo komunistické poslance, aby hájili články Ústavy, podle nichž je třeba k přijetí souhlasu s pobytem cizích vojsk na území České republiky souhlas nadpoloviční většiny všech poslanců a senátorů a souhlas obou parlamentních komor k vyslání českých vojsk do zahraničí. ČTK o tom informovala mluvčí KSČM Věra Žežulková po zasedání výkonného výboru strany, který projednal strategii pro situaci, která nastane po vstupu do NATO. Výbor rozhodl, že KSČM bude i nadále usilovat o bezjaderný status ČR a bude požadovat závazek NATO, že v zemi nikdy a za žádných okolností nebudou rozmístěny jaderné zbraně. Komunisté jsou proti jaderné doktríně aliance, podle níž může zmíněné zbraně použít jako první. Komunisté jsou rovněž přesvědčeni, že vyslání vojsk členských zemí NATO do států, které nejsou členy aliance, je možné pouze s mandátem OSN, tedy po projednání a souhlasu všech členů Rady bezpečnosti OSN.

Ruští anarchisté protestovali proti údajným represím páchaným vůči antifašistům v ČR

Roztrháním a pošlapáním české státní vlajky před českým velvyslanectvím v Moskvě protestovali v pátek příslušníci ruských organizací označujících se za protifašistické proti údajným "represím páchaným vůči antifašistům v České republice". Ruští anarchisté zároveň požadovali propuštění svého českého kolegy, který je v Praze ve vazbě a je obviněn z pokusu o vraždu.

Ve vile Amálie se v pátek hovořilo o životě menšin v ČR

Ve vile Amálie v lánském polesí na Rakovnicku se v pátek večer debatovalo o životě menšin v České republice, zejména menšiny romské. Na pozvání prezidenta Václava Havla se zde sešly na tři desítky lidí, kteří mají k tématu co říci. Přátelská a otevřená debata má být pro prezidenta zdrojem inspirace, myšlenek a zkušeností. Pozvání přijali například předseda Romské občanské iniciativy Emil Ščuka, člen Společenství odborníků a přátel Muzea romské kultury Karel Holomek, socioložka Jiřina Šiklová, romistka Mileba Hubschmannová, indický učitel romských dětí v Ostravě Kumar Wishwanathan, poslankyně Monika Horáková a odborníce na romskou problematiku z prezidentské kanceláře Helena Dluhošová, která zpracovala projekt na řešení situace v Matiční ulici v Ústí nad Labem financovaný Nadací Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Svatopluk Karásek se znovu oženil

Známý protestantský kazatel a nonkonformní písničkář Svatopluk Karásek v pátek podruhé vstoupil do manželského stavu. Jeho první žena Stanislava, s níž strávil více než čtvrtstoletí života a vychoval tři děti, před několika lety náhle zemřela. Sedmapadesátiletému Karáskovi na svatbu s třiatřicetiletou úřednicí Pavlou Fořtovou přišel do největšího pražského evangelického kostela U Salvátora blahopřát i prezident Václav Havel s chotí Dagmar.

Zemřel dlouholetý přednosta chirurgie nemocnice Pod Petřínem

Ve věku nedožitých 95 let zemřel v pátek v pražské Nemocnici milosrdných sester svatého Karla Boromejského, někdejší Nemocnici Pod Petřínem, dlouholetý přednosta jejího chirurgického oddělení profesor Zdeněk Vahala. Byl odborníkem zejména na gastroenterochirurgii, tedy chirurgickou léčbu chorob zažívacího traktu.

Chřipková epidemie v Praze polevuje

Epidemie chřipkových onemocnění v Praze polevuje, nadále však zůstávají počty nemocných nad horní hranicí předpokládaného sezónního výskytu. "Epidemie je už za vrcholem," řekl v pátek ČTK hygienik hlavního města Prahy Vladimír Polanecký a dodal, že v šestém kalendářním týdnu byl zaznamenán pokles počtu onemocnění ve všech věkových kategoriích, a to o 12 procent u dospělých a dětí od pěti a o 20 procent u školáků.

Ze sportu:

Výsledky utkání 41.kola hokejové extraligy: Litvínov - Zlín 0:0, Slavia - Pardubice 4:1, Vítkovice - Kladno 3:1, Opava - Karlovy Vary 3:3, Vsetín - Jihlava 4:2, Plzeň - Sparta 3:2.

Počasí:

Vichřice, bouřky, déšť i sníh provázejí přechod studené fronty přes naši republiku. Nepříznivé podmínky postihly především severní, západní a východní Čechy. Dva lidé byli v pátek zraněni při železniční nehodě způsobené stromy spadlými před vlak. Zvýšil se počet dopravních nehod a policie uzavřela silnici mezi Jáchymovem a česko-německým hraničním přechodem Boží Dar na Karlovarsku. Teploty se pohybují od nuly po plus 4 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.