Zprávy sobota, 11. července 1998

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou dnes připravila Evelina Himalová...

A nyní zprávy podrobné:

ODS navrhla Václava Klause na funkci předsedy Poslanecké sněmovny

Politické grémium ODS navrhlo šéfa strany Václava Klause na funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Zároveň ho vyzvalo, aby tuto kandidaturu přijal. Jak na tiskové konferenci ODS uvedla místopředsedkyně Libuše Benešová, žádný orgán strany se nezabýval a nezabývá úvahami, kdo by měl obsadit funkci předsedy Senátu. Odmítla přitom spekulace sdělovacích prostředků, že by to měla být právě ona, kdo v čele Senátu vystřídá dosavadního předsedu Petra Pitharta. ODS také rázně odmítla tvrzení o protiústavnosti své smlouvy s ČSSD a nepřímo vybídla prezidenta Václava Havla, aby postupoval podle běžných demokratických zvyklostí. Havel ve čtvrtek prohlásil, že si nechá smlouvu prověřit odborníky, a teprve potom pověří sestavením vlády předsedu ČSSD Miloše Zemana.

Unie svobody Klausovu kandidaturu nepodpoří

Poslanci Unie svobody pravděpodobně nepodpoří kandidaturu šéfa ODS Václava Klause na předsedu Poslanecké sněmovny. "Já nejsem poslancem za Unii svobody, ale velmi pochybuji o tom, že by se našel jediný poslanec, který by toto řešení přijal," prohlásil v pátek předseda unie Jan Ruml. Vedení Unie svobody v pátek odmítlo rovněž informace, že členská základna strany není jednotná v tom, zda její republikový výbor udělal dobře, když při jednáních o sestavování vlády rozhodl o jejím odchodu do opozice. Místopředseda Petr Matějů sice přiznal, že krátce po volbách nefungovala komunikace mezi vedením a okresními organizacemi dobře, ale podle šéfa strany Jana Rumla nejde o žádnou krizi.

Budoucí vláda ČSSD hodlá zastavit církevní restituce

Menšinová vláda sociální demokracie hodlá zastavit církevní restituce. Šéf ČSSD Miloš Zeman uvedl, že strana požaduje ukončení těchto restitucí s jedinou výjimkou, a tou je arizovaný židovský majetek. Považuje totiž za korektní vůči židovským spoluobčanům, kteří byli vystaveni hrůzám holocaustu, aby tento majetek dostali zpět. Sociální demokracie naopak nemá v úmyslu prosazovat odluku církve od státu. Podle očekávaného ministra kultury Pavla Dostála navrhne řešení, umožňující pluralitu církví i jejich autonomii. Sociální demokracie také nehodlá podle svého předsedy Miloše Zemana ustoupit od akce "čisté ruce". Jak řekl, bude-li pověřen sestavením nového kabinetu, pak součástí vládního programu bude prošetření všech sporných privatizačních projektů včetně privatizace Knižního velkoobchodu, na níž se podílel nynější místopředseda ODS Miroslav Macek. Společná smlouva ČSSD a ODS nemá podle Zemana na šetření privatizace žádný vliv.

Novou vládu bude moci prezident Václav Havel jmenovat možná už mezi 18. a 23.červencem

Česká strana sociálně demokratická přesunula termín jednání svého Ústředního výkonného výboru, který má definitivně schválit ministerské kandidáty pro vládu Miloše Zemana, v zájmu urychlení vzniku nového kabinetu z 25. na 18.červenec. ČTK to v pátek sdělil šéf sekretariátu předsedy Poslanecké sněmovny Karel Březina. Z této změny podle mluvčího prezidenta Ladislava Špačka vyplývá, že Václav Havel bude moci jmenovat předsedu ČSSD Zemana premiérem dříve. Mluvčí současně nevyloučil, že by prezident mohl jmenovat celou vládu mezi 18. a 23.červencem, kdy se má podrobit chirurgickému zákroku. Záleží na tom, stihne-li si hlava státu ověřit bezúhonnost Zemanem navrhovaných ministrů, dodal Ladislav Špaček.

Prezident Havel chce s předsedou ČSSD Zemanem konzultovat jím navržené ministry, aby si ověřil jejich bezúhonnost, nikoli kvůli tomu, že by měl mezi zmiňovanými jmény své "favority či neoblíbence". ČTK to v pátek řekl poradce prezidenta Jiří Pehe s dodatkem, že prezident od šéfa sociálních demokratů ještě žádný seznam budoucího vládního kabinetu neviděl. Zeman má podle Peheho nyní volnou ruku při výběru členů vlády, kterou bude "s největší pravděpodobností" sestavovat.

Vláda Josefa Tošovského by mohla podat demisi už koncem příštího týdne

Dosavadní vláda premiéra Josefa Tošovského by mohla podat demisi už koncem příštího týdne, případně v úvodu týdne následujícího. Termín demise však bude záviset na tom, kdy skončí ustavující schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny, která má začít ve středu a pokračovat i v dalších dnech. Mluvčí vlády Petr Studenovský opakovaně potvrdil, že Tošovského kabinet podá demisi, jakmile ustavující schůze sněmovny skončí.

ODA je zklamána povolebními jednáními a vládu ČSSD nebude podporovat

Zklamání nad završením povolebních jednání, jejichž výsledkem je menšinová vláda ČSSD tolerovaná ODS na základě jejich smlouvy, vyjádřil ve svém pátečním prohlášení předseda Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa. "Dlouhodobá protireformní" politika sociálních demokratů podle něj poškozuje zájmy země a aliance vládu s takovou politikou prý podporovat nebude. ODA se účasti v červnových volbách vzdala, protože voliči o tuto bývalou vládní stranu zcela ztratili zájem, a navíc se po finančních skandálech ocitla bez finančních prostředků. Před volbami sněm ODA doporučil svým voličům, aby dali hlasy ODS či Unii svobody. "Byli jsme vedeni nadějí, že po volbách tyto strany vytvoří středopravou koaliční vládu s KDU-ČSL, která dokončí reformy v České republice," uvádí se v prohlášení předsedy ODA.

Unie svobody chce být hlavní opoziční stranou

Uzavřením smlouvy mezi ODS a ČSSD se podle předsedy Unie svobody Jana Rumla uzavřel prostor pro postavení hlavní opoziční strany. Podle Rumla se ODS dobrovolně zřekla role opozice například tím, že se písemnš zavázala v žádném případě nevyslovit menšinové vládě ČSSD nedůvěru. "V této situaci chceme nadále prosazovat pokračování transformačního procesu, založeného na rychlé privatizaci, principech občanské společnosti a decentralizaci státu," prohlásil šéf US Ruml.

Podle DŽJ je smlouva mezi ČSSD a ODS mocenským paktem

Strana Důchodci za životní jistoty považuje smlouvu mezi ČSSD a ODS za mocenský pakt, jehož cílem není stabilizace politického prostředí, nýbrž stabilita mocenského vlivu těchto stran. ČTK to v pátek sdělil tiskový mluvčí DŽJ Otakar Skalski. Podle něj jsou důchodci znepokojeni tím, že stability mocenského vlivu se dosáhlo za cenu omezení plurality a soutěže politických stran, včetně nebezpečí nastolení autoritativních prvků vládnutí. K současnému stavu dle jejich mínění přispěly "politickými intrikami a lavírováním KDU-ČSL a Unie svobody, i když se to snaží zakrýt pseudopravicovou rétorikou". Různá prohlášení křesťanských demokratů a unionistů jsou "pláčem nad nečekanou ztrátou mocenských pozic". Podle DŽJ se na uzavření smlouvy paradoxně podílel i prezident republiky Václav Havel.

Pithart trvá na tom, že smlouva ČSSD a ODS nezaručuje stabilitu

Předseda Senátu Petr Pithart trvá na tom, že smlouva mezi ODS a ČSSD o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice ve skutečnosti žádnou stabilitu nezaručuje. Na dotaz ČTK tak reagoval na čtvrteční kritiku šéfa ODS Václava Klause za to, že tento názor prezentoval při své návštěvě Velké Británie. Klaus Pitharta obvinil, že vykresluje Českou republiku jako potenciálně nestabilní zemi a poškozuje tím její zájmy v zahraničí. "Politické smlouvy mohou být vypovězeny, a také bývají vypovídány, kdykoli přestanou být pro jednu stranu výhodné," zdůvodnil Pithart svůj názor a dodal, že vyšší hodnotou než stabilita je v demokracii pluralita.

Výtěžek z privatizace by podle sociálních demokratů měl sloužit především k podpoře bytové výstavby

ČSSD chce privatizovat banky za reálnou cenu a peníze investovat do bytové výstavby. "Výtěžek z této privatizace nechceme věnovat do dalších dotací bankovnímu sektoru, ale především na vytvoření účelového fondu na podporu bytové výstavby," řekl v pátek pravděpodobný budoucí premiér Miloš Zeman novinářům. Sociálnědemokratický poslanec Michal Kraus v pondělí uvedl, že by měly veškeré výnosy z privatizace sloužit rozvoji nových investic a jít také na podporu průmyslu.

Křesťané jsou znepokojeni úmyslem budoucí sociálnědemokratické vlády zastavit církevní restituce

Pokud hodlá budoucí vláda ČSSD skutečně zastavit církevní restituce, jak to v pátek prohlásil předseda strany Miloš Zeman, musela by česká katolická církev podle svého vyjádření být znepokojena. Ředitel tiskového střediska České biskupské konference Miloslav Fiala na dotaz ČTK uvedl, že dovršení křivd napáchaných minulým režimem chápou katoličtí biskupové jako konkrétní znamení, zda nová politická reprezentace bude chtít opravdu pokračovat v polistopadovém kursu, nebo zda bude ignorovat otázku lidských práv, jejichž součástí vlastnická práva jsou.

Kardinál Vlk: "Kostky jsou vrženy"

"Kostky jsou vrženy, ...chovejme naději, že problémy budou úspěšně řešeny na stranické rovině," uvedl pro ČTK kardinál Miloslav Vlk, který tradičně odmítá komentovat politické dění konkrétněji. Vyhnul se proto hodnocení smlouvy mezi ODS a ČSSD i tomu, že křesťanští demokraté, označovaní - alespoň ve smyslu zastávaných hodnot - za "prodlouženou ruku katolické církve", nebudou ve vládě. Katolická církev podle svého primase doufá, že ti, kteří budou vládnout, povedou zemi stojící před řadou problémů zodpovědně a spravedlivě.

S kardinálem Vlkem se v neděli odpoledne po návratu ze zahraničí setká předseda ODS Václav Klaus. ČTK to v pátek bez dalších podrobností sdělila tisková sekce ODS. Podle Vlkova sekretariátu se setkání koná z iniciativy Klause, který už před časem projevil zájem setkat se s kardinálem.

K prvním krokům nové vlády by mělo patřit zpracování plánu jejích legislativních prací

Jedním z prvních kroků Zemanova kabinetu by mělo být zpracování plánu legislativních prací vlády. ČTK to řekl senátor ČSSD Pavel Rychetský, který by se měl v nové vládě ujmout funkce ministra spravedlnosti a předsedy legislativní rady. Podle něj by tento plán měla vláda předložit společně se svým programovým prohlášením nebo bezprostředně po něm.

Lux: KDU-ČSL nervozitou netrpí

Poradce předsedy ODS a poslanec Jan Zahradil tvrdí, že nervozita lidovců, spojená s jejich odchodem do opozice, pramení z obav, že po nástupu nové vlády se bude prošetřovat jejich působení na ministerstvech zemědělství a obrany. Zahradil doporučil předsedovi sociální demokracie Miloši Zemanovi, aby se - pokud se stane premiérem - podíval na činnost některých ministerstev, zejména těch, která spravovali lidovci. Předseda KDU-ČSL Josef Lux v pátek prohlásil, že jeho "lidé žádnou nervozitou netrpí a případných šetření se neobávají".

Místopředseda ODS Macek se neobává případné prověrky privatizace Knižního velkoobchodu

Místopředseda ODS Miroslav Macek se neobává úmyslu sociálních demokratů prověřit privatizaci Knižního velkoobchodu, na které se před lety podílel. Za záměrem ČSSD stojí podle něj senátor Pavel Rychetský, který jako advokát zastupoval věřitele Knižního velkoobchodu. Skutečnost, že ČSSD chce právě Rychetského jmenovat ministrem spravedlnosti, podle Macka ukazuje, že by mohlo jít o "docela pěkný konflikt zájmu". "Já za tím vidím doktora Rychetského, který si nenechá ujít, aby se do tohoto nenavezl," zareagoval Macek doslova.

Kandidáti na senátory musí být známi do 14.září

Seznam kandidátů, kteří budou chtít uspět v listopadových senátních volbách, by měl být znám 14.září. Do tohoto dne musí zmocněnci politických stran či hnutí odevzdat zapisovatelům obvodních volebních komisí přihlášky svých kandidátů, které se rozhodly nominovat v obvodech, kde se budou volby konat. Do téhož data budou muset podat přihlášku také nezávislí kandidáti, kteří získají písemnou podporu 1000 oprávněných voličů z volebního obvodu, v němž chtějí kandidovat. Podle volebního zákona je tak třeba učinit nejpozději 60 dnů přede dnem senátních voleb, které se z rozhodnutí prezidenta republiky uskuteční 13. a 14.listopadu společně s volbami do obecních zastupitelstev.

Zahraniční ohlasy na povolební situaci v ČR

Slovenský premiér Vladimír Mečiar ocenil schopnost předsedy ODS Václava Klause ke kompromisu, jenž v souvislosti s podpisem opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD podle Mečiara opětovně prokázal "velikost osobnosti". "Vítám, že na české politické scéně se dělají kroky ke stabilizaci politického prostředí, že Václav Klaus opět potvrzuje schopnost kompromisu a velikost osobnosti při jednání o tak těžkých otázkách, ale vstřícnou ruku musel podat i Miloš Zeman," konstatoval Mečiar v Bratislavě v pravidelném pátečním rozhlasovém rozhovoru.

"Myslím si, že dosažené řešení odpovídá výsledkům voleb a představuje šanci pro Českou republiku," řekl v pátek ČTK k uzavření opoziční dohody mezi ČSSD a ODS zahraničněpolitický koordinátor německé sociální demokracie (SPD) Gunter Verheugen. Uvedl, že dohodou mezi oběma dosud tvrdě vzájemně soupeřícími stranami není překvapen, protože po koaličních jednáních zůstalo za daných okolností právě toto spojení jako vlastně jediné možné. "Považuji za správné, že vládu sestaví strana, která vzešla z voleb jako nejsilnější, a jsem rád, že jsou to naši přátelé z české sociální demokracie," uvedl dále Verheugen.

Dohoda mezi ČSSD a ODS nemá podle expertky britského výzkumného ústavu Economist Intelligence Unit (EIU) naději na dlouhé trvání. Důvodem jsou nejen ideologické rozdíly mezi oběma stranami, ale i osobnost Václava Klause, který se jen těžko smíří s tím, že by delší dobu hrál druhé housle. Jak dále uvedla analytička EiU Fiona Mullenová, není příliš pravděpodobné, že obě strany budou dodržovat dohodu po celé čtyři roky. Vzájemné rozpory se budou postupně prohlubovat a ještě před uplynutím nynějšího volebního období se budou konat předčasné parlamentní volby, míní Mullenová.

Setkání Havel - Cheong na zámku v Lánech

Prezidenti České republiky a Singapuru, Václav Havel a Ong Teng Cheong, kteří se v pátek setkali na zámku v Lánech, chápou obě země jako možné brány k proniknutí k zemím jihovýchodní Asie, respektive do střední a východní Evropy. Prezident Václav Havel ocenil, že si jeho singapurský protějšek vybral Českou republiku jako jedinou evropskou zemi, kterou letos po Velké Británii navštívil.

ČR a Itálie podepsaly protokol o vědeckotechnické spolupráci

Ministr školství Jan Sokol v pátek s italským velvyslancem v České republice Mauriziem Morenou podepsal Protokol o vědeckotechnické spolupráci na léta 1998 až 2000. Dokument má podpořit vědeckotechnický rozvoj obou zemí a jejich vzájemnou spolupráci. Kromě vědeckých projektů, jichž bylo schváleno už 37, se protokol týká také pořádání společných seminářů. Je prováděcím dokumentem k dohodě mezi vládami ČSFR a Itálie o vědeckotechnické spolupráci, která byla podepsána v Římě v listopadu 1990. Na protokol by mělo navazovat ještě podepsání smlouvy o vědeckotechnické spolupráci. Podobnou dohodu má ČR uzavřenu například s Německem, Francií či Řeckem.

Německo zůstává nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR

Spolková republika Německo zůstává naším nejvýznamnějším obchodním partnerem. ČR zaujímá mezi východoevropskými zeměmi po Polsku a Rusku třetí pozici, celkově pak figuruje na sedmnáctém místě mezi německými obchodními partnery. Německo je trvale největším dovozcem i investorem v ČR. Vyplývá to z informací představitelů českého a německého spolkového ministerstva průmyslu a obchodu poskytnutých v průběhu sympozia "Nástroje k podpoře česko-německé podnikatelské spolupráce", které v drážďanském World trade centru ve spolupráci s dalšími partnery pořádá Německo-česká společnost (DTG) se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem. Česko-německý obchod obou zemí vykázal v loňském roce oboustranný růst na úrovni zhruba 20 procent. Zachování tohoto trendu je očekáváno i v letošním roce.

MZV ČR varuje před cestami do Nigérie

Nejezdit do Nigérie doporučuje českým turistům ministerstvo zahraničních věcí. Tiskový odbor ministerstva pro ČTK uvedl, že důvodem je výrazné zhoršení bezpečnostní situace způsobené posledními změnami v zemi. Nepokoje, které vypukly v úterý po náhlé smrti vězněného disidenta Moshooda Abioly, trvají. Ulice největšího města Lagosu zaplavily i v pátek davy mladých lidí, které podpalovaly budovy, ničily výlohy obchodů a pouštěly se do rabování. Podle pozorovatelů slepá zuřivost způsobená Abiolovým úmrtím, přerostla v chladnokrevné plenění a především v kalkulované vzájemné útoky mezi znesvářenými etniky.

Ze sportu:

Dosavadní trenér Dukly Jihlava Josef Augusta se stane novým asistentem kouče Ivana Hlinky u české hokejové reprezentace. ČTK to v pátek oznámil předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut. K podpisu smlouvy s oběma trenéry by mělo dojít při zasedání výkonného výboru ČSLH 5.srpna. Augusta vystřídá na trenérském postu vedle Hlinky Slavomíra Lenera, který odešel do zámořské NHL, kde bude asistentem trenéra Floridy Terryho Murrayho.

Česká tenistka Jana Novotná postoupila do semifinále turnaje Škoda Czech Open v Praze na Štvanici, když zvítězila 6:2, 6:3 nad Francouzkou Pitkowskou. Nedařilo se naopak Jiřímu Novákovi, který ve čtvrtfinále turnaje ve švédském Bastadu prohrál se Slovákem Hrbatým 6:3, 4:6 a 4:6.

Počasí:

V sobotu se očekává se většinou oblačno a místy přeháňky, denní teploty 20 až 24 st. C.

Tolik zprávy Radia Praha.