Zprávy sobota, 16. října 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Ivo Prokop. Na úvod přehled zpráv.

A nyní podrobněji:

Přes zeď v Matiční ulici do Evropy brzo ani neuvidíme, řekl Václav Havel

Betonový plot v ústecké Matiční ulici je podle prezidenta Václava Havla nutné okamžitě zbourat, anebo přejmenovat tuto ulici na ulici Nesnášenlivosti. Kvůli plotu se i celá Česká republika stává symbolem xenofobie a diskriminace, uvedl prezident v prohlášení, které poskytl jeho mluvčí Ladislav Špaček. "Otázka postavení a zbourání zdi se bude dále vyvíjet jako problém právní. Ale jakékoli řešení by se mělo odvíjet především od vědomí vyššího principu mravního," uvedl Havel. Plot, který jeho odpůrci nazývají zdí, odděluje místní rodinné domky od protějších domů pro neplatiče nájemného, kde žijí především Romové. Podle prezidenta plot vrhá celou zemi do izolace od světa lidské úcty a vzájemného respektu. Problémy v Matiční ulici jsou nyní vnímány jako rasové kvůli necitlivému přístupu příslušných orgánů, dodává prezident. Poslanecká sněmovna ve středu zrušila usnesení zastupitelstva ústecké městské části Neštěmice o stavbě plotu v Matiční, ten však byl týž den ještě před rozhodnutím poslanců postaven. K neprodlenému řešení problému v Matiční ulici vyzval českou vládu komisař Evropské unie pro rozšíření unie Günter Verheugen. Vláda se má celou záležitostí zabývat v pondělí.

Poslanec Evropského parlamentu řekl, že plot v Matiční nebrání vstupu do Evropské unie

Emigrace Romů z České republiky do Německa nebo do některé jiné země kvůli kontroverznímu plotu v Matiční ulici není řešením, řekl při návštěvě ústecké Matiční ulici poslanec Evropského parlamentu Jürgen Schröder. Podle něj nelze také ani tvrdit, že by plot byl "plotem bránícím České republice ve vstupu do Evropské unie". Vyjádřil však přesvědčení, že v brzké době plot v Matiční ulici již nebude. Ministr zahraničí Jan Kavan uvedl, že plot v Matiční ulici je vnímán v Evropě jako symbol segregace a rasismu a pokud zůstane stát, šance České republiky na vstup do Evropské unie se "bude blížit nule". "Spor mezi sousedy nemá vést ani k válce ani k emigraci", uvedl Schröder. Podotkl, že problém plotu v Matiční nelze bagatelizovat, ale ani dramatizovat. Romská otázka není problémem jen ústeckým, ani jen českým, ale celoevropským, zdůraznil Schröder. Řekl, že navrhne, aby se touto záležitostí zabýval Evropský parlament v celoevropském měřítku.

Generální tajemník Rady Evropy proti "zdi hanby" v Ústí nad Labem

Při setkání s českým ministrem spravedlnosti Otakarem Motejlem ocenit generální tajemník Rady Evropy Walter Schwimmer postoj české vlády a většiny v českém parlamentu v souvislosti se stavbou "zdi hanby" v Ústí nad Labem. Na druhou stranu je velmi znepokojen snahou městského úřadu v Ústí nad Labem pokračovat v tomto záměru. Podle komuniké Rady Evropy vyzval Schwimmer při setkání s ministrem Motejlem českou vládu, aby udělala vše, co je v její moci, aby byla zbořena zeď oddělující Romy a ostatní obyvatele v Ústí nad Labem. Stejně tak uvedl, že stavba zdi jako odpověď na problémy mezi komunitami je neslučitelná s principy demokracie a lidských práv a že je nepřijatelná deset let po pádu berlínské zdi. Pokud jde o případné problémy, které by mohla Česká republika mít kvůli romské otázce v Radě Evropy, Schwimmer řekl, že rada bude vždy jasně rozlišovat mezi odpovědností ústřední vlády a parlamentu a jednotlivými případy v konkrétních místech. Pokud tu není obecná tendence, nemyslím, že by měla mít Česká republika v Radě Evropy nějaké problémy, dodal Schwimmer.

Občanská demokratická strana chce supervelkou koalici všech stran bez komunistů

Nespokojenost s výkony menšinové sociálnědemokratické vlády dostoupila u ODS, jejího smluvního povolebního partnera vrcholu: podle ODS narůstající problémy země nesvede vyřešit žádná menšinová vláda. Strana Václava Klause proto dospěla k názoru, že řešením bude supervelká koalice všech parlamentních stran bez komunistů. To však podle Klause neznamená, že ODS vypoví opoziční smlouvu se sociální demokracií, díky níž se její kabinet ujal vlády. Supervelká koalice je i základem další strategie pro vyjednávání ODS se sociální demokracií. První schůzka zástupců obou stran se uskutečnila ve středu, ale žádný konkrétní výsledek nepřinesla, druhá bude v pondělí večer na Úřadě vlády a Klaus naznačoval, že výsledek už by mohl být konkrétnější. K vystoupení ODS přispěl i kritický posudek Evropské komise na připravenost České republiky vstoupit do Evropské unie.

ČSSD návrh ODS nekomentuje, KDU-ČSL trvá na vypovězení smlouvy

Představitelé ČSSD jsou rozladěni, že ODS zveřejnila svou strategii pro nadcházející politická jednání o řešení situace v zemi ještě před samotným jednáním s politickými stranami. Zástupci Unie svobody chtějí návrh na vytvoření takzvané supervelké koalice nekomunistických parlamentních stran vyslechnout přímo od ODS a KDU-ČSL je ochotna o této variantě koalice jednat jen v případě, že bude vypovězena opoziční smlouva mezi sociální demokracií a ODS. Vyplynulo to z prvních reakcí politiků na dnešní prohlášení ODS, ve kterém se uvádí, že současnou situaci nevyřeší žádná menšinová vláda nebo předčasné volby, ale supervelká koalice nekomunistických stran.

Zeman výzvu ODS nekomentuje, vadí mu, že zazněla před novináři

Premiér a předseda sociální demokracie Miloš Zeman zatím odmítá jakkoli komentovat prohlášení ODS, která oznámila, že za nejlepší řešení současné politické situace by považovala vytvoření koalice všech parlamentních stran kromě komunistů. Nepřímo však ODS vyčetl, že s podobným prohlášením vystoupila na tiskové konferenci ještě před pondělním jednáním obou největších stran. není nezbytná, řekl Zieleniec. Dodal však, že členem vlády by už neměl být premiér Miloš Zeman.

Prezident podle mluvčího nechce jakoukoli většinovou vládu

Prezident Václav Havel je sice zastáncem většinové vlády, ovšem jen takové, která pomůže zlepšit situaci České republiky. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček to řekl v reakci na návrh grémia ODS vytvořit v zemi většinovou koalici všech parlamentních stran s výjimkou KSČM. "Prezident by dával přednost pokud možno většinové vládě," řekl mluvčí, "nicméně ne jakékoliv, ale s takovým programem, který tato země v tuto chvíli naléhavě potřebuje".

Politologové považují supervelkou koalici za nereálné řešení

Politologové považují za nereálné řešení současné politické situace vytvořením supervelké koalice všech parlamentních stran s výjimkou komunistů tak, jak navrhla ODS. Někteří političtí analytici mají tento návrh za jeden z taktických kroků předsedy ODS Václava Klause, který podle nich předem ví, že vznik takzvané duhové koalice nemá šanci na úspěch. "Ten, kdo tento návrh neakceptuje by měl mít vinu za to, že se situace nezmění. To je veškerá logika toho, co spáchala ODS," řekl politolog Oskar Krejčí. "Z Václava Klause se stal politický šachista a snaží se malé strany vlákat do pasti. Vytváří očekávání ze strany veřejnosti a říká, že chce velkou duhovou koalici a že má starost o tuto zemi a zároveň vytváří podmínky, které jsou pro malé strany nepřijatelné," míní politolog Jiří Pehe. Klaus a jeho strana si jsou podle něj dobře vědomi, že bez vypovězení opoziční smlouvy nepůjdou Unie svobody a lidovci do koalice. "Bylo by od nich šílené, aby nesli odpovědnost za činnost sociálnědemokratické vlády, která je díky opoziční smlouvě neodvolatelná," míní Pehe. Politolog Bohumil Doležal považuje vytvoření duhové koalice za vysloveně krizové řešení. Ačkoliv se České republice tento týden dostalo kritiky od Evropské komise kvůli pomalým přípravám na vstup do Evropské unie, není zatím takovýto krok nutný.

Uchazeči o členství musí sladit s Evropskou unií vízovou politiku

Sladění vízové politiky se zeměmi Evropské unie je důležitou podmínkou, kterou musí splnit všichni uchazeči o její členství. Na jednání ministrů vnitra pěti středoevropských zemí v Židlochovicích na Brněnsku to řekl rakouský ministr Karl Schlögel. Setkání, které navázalo na dubnové jednání v rakouském Melku, se dále zúčastnili zástupci České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. "Předpokládáme, že uchazeči o členství zavedou vízovou povinnost co nejdříve, a to se státy bývalého Sovětského svazu a s Rumunskem," zdůraznil Schlögel. Zatímco Česká republika má podle ministra Václava Grulicha již vypracovaný a vládou schválený harmonogram zavedení vízové povinnosti pro tyto země, další uchazeči o členství v unii na něm zatím pracují. V rámci řešení problému s ilegálním přistěhovalectvím se ministři shodli i na plánování společných operací na hranicích a zintenzívnění řešení problému v příhraničí. Zabývat by se do budoucna měli také případným vytvořením společných pracovišť policie na hranicích, čímž by se měla zlepšit jejich neprůchodnost.

Premiéři zemí Středoevropské dohody o volném obchodu zhodnotí v Budapešti uplynulé období

Hodnocení uplynulého roku a výhledu na rok příští bude příští týden v úterý a ve středu v Budapešti tématem setkání předsedů vlád členských zemí Středoevropské dohody o volném obchodu. Řekla to poradkyně premiéra Miloše Zemana pro zahraniční věci Světlana Navarová. Jde podle ní o pravidelné každoroční setkání předsedů vlád, které obvykle končí společnou politickou deklarací. Ta stanoví výhled na další období. Zemana na cestě do Maďarska doprovodí ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který je členem nejvyššího orgánu Středoevropské dohody o volném obchodu - výboru hospodářských ministrů.

Poslanecká sněmovna přerušila svoji schůzi do úterního odpoledne

Poslanecká sněmovna přerušila v pátek odpoledne svoji říjnovou schůzi s tím, že v ní bude pokračovat v úterý odpoledne. Hlavním a nejsledovanějším bodem bude první čtení vládního návrhu na příští rok. Sněmovna rozpočet ještě nebude schvalovat, ale rozhodne o jeho celkových příjmech a výdajích nebo o jeho vrácení kabinetu k přepracování. Rozpočtový výbor sněmovny sněmovně doporučil rozpočet neschválit. Vláda by podle něj měla předpokládané vyšší příjmy rozpočtu použít ke snížení plánovaného deficitu ve výši téměř 40 miliard korun, do rozpočtu nezahrnovat příjmy Fondu národního majetku a do jeho celkové bilance zahrnout ztrátu Konsolidační banky. Poslanci do druhého čtení propustili návrh, který předpokládá snížení počtu krajů ze 14 na osm nebo devět. V debatě o návrhu, s nímž nesouhlasí vláda, se překladatelé nemohli spolehnout ani na podporu svých stranických kolegů, z nichž někteří dokonce navrhovali zamítnutí předlohy.

Strana zelených se distancovala od benzinových karet Chemapolu

Strana zelených podle svého předsedy Jiřího Čejky nikdy ve své historii nedostala od společnosti Chemapol žádný dar či příspěvek na činnost. Čejka se tak distancoval od benzinových karet Chemapolu, kterými Zelení údajně disponovali. Strana zelených se dostala do souvislosti s kartami Chemapolu přes svého někdejšího předsedu Jaroslava Vlčka. Ten měl podle některých politiků ČSSD přinést tyto karty do Lidového domu. On to však odmítá. Ministra Jaroslava Baštu, který měl říci, že karty Chemapolu byly darem jemu a jeho straně, chce žalovat.

Bývalý příslušník StB byl odsouzen k deseti měsícům podmíněně

Městský soud v Praze odsoudil bývalého příslušníka StB a nynějšího podnikatele Josefa Kafku k deseti měsícům vězení s podmíněným odkladem na dobu tří let za to, že v roce 1981 při výsleších fyzicky týral disidenta a zpěváka Vlastimila Třešňáka. Proti rozsudku není možné odvolání. Kafka byl již loni pravomocně uznán vinným ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Soudní řízení prokázalo, že se Kafka podílel na Třešňákově nezákonném zadržení v červenci 1981, při výsleších jej bil do obličeje, udeřil ho do hlavy a při jednom z výslechů zhášel o hřbet jeho ruky hořící zápalky. Po tomto výslechu se Třešňák zhroutil a musel k němu být přivolán lékař. Nejvyšší soud však původně uložený peněžitý trest 50.000 korun zrušil a nařídil městskému soudu, aby o výši trestu znovu rozhodl. Vzhledem k vysoké společenské nebezpečnosti Kafkova jednání soud rozhodl nahradit pokutu podmíněným trestem odnětí svobody, konstatoval předseda Senátu.

V Brně se uskutečnil protest proti veřejnému vystoupení Le Pena

Heslo "Nebuďme slepí, rasismus ohrožuje všechny" vévodilo demonstraci asi 200 převážně mladých lidí, kteří v Brně protestovali proti veřejnému vystoupení šéfa francouzské krajně pravicové Národní fronty Jean- Marie Le Pena a předsedy českých republikánů Miroslava Sládka ve zdejší hale Rondo. Demonstranti se sešli v ulici Nové sady nedaleko hlavního nádraží, kde je Milan Štefanec z neformální občanské iniciativy Forum za lidská práva seznámil s prohlášením Společně proti intoleranci. K prohlášení se podle Štefance připojilo již 22 organizací, mezi nimi Masarykova univerzita v Brně, Společenství Romů na Moravě, Hnutí občanské solidarity a tolerance a řada ekologických aktivit. Účastníci demonstrace poté obklopeni policejním kordonem a za skandování hesel jako "Černí - bílí, spojme síly" přešli k nedaleké hale Rondo, v jejímž bezprostředním sousedstvím do začátku republikánského mítinku pokračovali v protestu. Mezi řečníky vystoupil například i předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

A ještě krátce o počasí. Čekejte proměnlivou oblačnost, ojediněle přeháňky, na horách sněhové, na severu a severovýchodě přeháňky místy. Nejvyšší teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.