Zprávy sobota, 27. června 1998

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou připravila Eva Petržílková.

A nyní podrobněji:

Miloš Zeman chce sestavit menšinovou vládu s lidovci

Předseda vítězné sociálně demokratické strany Miloš Zeman je přesvědčen, že hlavě státu předloží návrh nového kabinetu po skončení jednání s představiteli parlamentních stran. Podle pátečních vyjádření Miloše Zemana a statutárního místopředsedy ČSSD Vladimíra Špidly by to měla být menšinová vláda sociální demokracie a lidovců, pro níž chce ČSSD získat alespoň toleranci ostatních parlamentních stran. V tomto smyslu očekávají sociální demokraté od Unie svobody pružný postoj, dodal místopředseda Špidla.

Předseda lidovců Josef Lux však menšinovou koalici ČSSD a KDU-ČSL odmítá. "Křesanští demokraté se nebudou účastnit vlády, ve které by byli pouze se sociální demokracií," zopakoval v pátek Josef Lux své čtvrteční prohlášení. Lidovci stále považují za nejreálnější koalici se sociální demokracií a Unií svobody.

ODS rozhodně nemíní vyslyšet výzvu sociálních demokratů k toleranci vlády ČSSD a KDU-ČSL. Jak uvedla v pátek ve svém prohlášení, trvá na svém původním stanovisku, že je pro ni vláda ČSSD nepřijatelná.

Ustaven poslanecký klub Unie svobody

Předsedou poslaneckého klubu Unie svobody byl na jeho páteční ustavující schůzi zvolen Vladimír Mlynář. Unie se tak stala čtvrtou z pěti parlamentních stran, která ustavila klub svých poslanců. Klub je ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně nejmenší, má jen 19 členů. Poslanci Unie také zaujali kategoricky odmítavé stanovisko k jakékoli účasti své strany ve vládě se sociální demokracií. "Poslanecký klub se jednomyslně shodl na tom, že US nebude členem žádné koalice se sociální demokracií a takovou vládu nebude ani tolerovat," prohlásil jeho předseda Vladimír Mlynář. "Klub se rovněž jednomyslně shodl, že preferuje vznik většinové stabilní vlády," dodal.

Předseda Unie svobody Jan Ruml v pátek potvrdil, že šéf sociální demokracie Miloš Zeman nabídl zástupcům Unie výměnný obchod - za toleranci vlády ČSSD a KDU-ČSL ministerské křeslo pro Josefa Zieleniece. Unie ale tuto nabídku odmítla. Exministr zahraničních věcí a bývalý čelný představitel ODS Josef Zieleniec týž den ČTK sdělil, že nikdy o vstupu do vlády Miloše Zemana neuvažoval. Miloš Zeman se nechtěl k tomuto tématu nijak vyjádřit, není tedy jasné, zda Zieleniec tuto nabídku skutečně dostal, či zda se odmítá stát členem kabinetu vedeného právě Milošem Zemanem.

ODS chce pokračovat v jednáních s KDU-ČSL a Unií svobody

Občanská demokratická strana je rozhodnuta pokračovat v jednáních s Unií svobody a lidovou stranou o vytvoření většinové vlády, a to bez jakýchkoli předběžných požadavků. Rozhodlo o tom v pátek politické grémium strany s tím, že očekává v této věci jasné stanovisko KDU-ČSL a unie.

Předseda Unie svobody Jan Ruml v pátek prohlásil, že zatím nebude reagovat na arogantní projevy ODS. Některé hlasy z Klausovy strany totiž připouštějí případnou středopravicovou koalici s Unií svobody a KDU-ČSL, ovšem za daleko tvrdších podmínek, než na kterých byla postavena předchozí koaliční vláda. O podmínkách, za kterých je unie ochotna jít do koalice s ODS bude dnes jednat republikový výbor unie.

Lidovci týž den uvedli, že respektují rozhovory o sestavení vlády, kterými byl prezidentem republiky pověřen předseda sociálních demokratů Miloš Zeman a nemíní tedy vést další souběžná jednání, která ODS nabízí. Uvedla to mluvčí strany Eva Rolečková s tím, že pokud nebude ukončena Zemanova mise, lidovci nepovedou dvě koaliční jednání paralelně. Podle předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe jsou také zcela nepřijatelné představy ODS o tom, že v případě neúspěchu Miloše Zemana při sestavování funkční vlády převezme iniciativu a obsadí ve vládě většinu míst. Lux to řekl v pátek novinářům v Hradci Králové v reakci na článek v deníku Mladá fronta Dnes. Podle listu zástupci ODS nehodlají při případném pověření Václava Klause sestavením vlády slevovat ze svých požadavků, jako je například většinové zastoupení ODS ve vládním kabinetu.

Petr Pithart připustil možnost menšinové vlády

Předseda Senátu Petr Pithart věří, že šéfovi ČSSD Miloši Zemanovi se přece jen podaří sestavit vládu složenou ze sociální demokracie, KDU-ČSL a Unie svobody, která by podle něj byla stabilní. Připustil i možnost vzniku menšinové vlády, označil ji však za krajní řešení.

V Praze pokračuje konference ministrů školství

Druhým dnem pokračuje dnes v Praze konference s názvem "Partneři v Evropě: Učme se společně" s podtitulem Budování evropského domu vzdělávání. Zúčastní se jí ministři školství zemí Evropské unie a ministři školství zemí připojených k programu PHARE, mezi nimiž je i Česká republika. Konference je zaměřená na zlepšování kvality škol a má umožnit pokračující diskusi ministrů školství zemí EU s jejich kolegy, kteří se na členství ve sjednocené Evropě připravují. Ti mají na konferenci možnost přednést své názory na připravované vzdělávací programy a představy o evropské spolupráci. Hlavními tématy jsou budoucnost českého školství v Evropské unii a s ní související otázky.

Na nezbytnost vzdělávání nejen jako učení znalostem, ale i výchovu k demokracii a hodnotám občanské společnosti, poukázali na konferenci bývalý český ministr školství Petr Piha a britský vzdělávací odborník Michael Barber. Piha se v projevu zaměřil na srovnání poválečného vývoje školství v západní Evropě a v zemích východního bloku. Barber se ve svém příspěvku hovořil o vzdělávací politice Blairovy vlády. Vyzdvihl především nutnost poskytovat školám větší rozhodovací a finanční autonomii a nezbytnost dalšího vzdělávání učitelů.

V pátek večer přijal ministry školství členských států EU na Pražském hradě prezident Václav Havel. Ten ve svém krátkém pozdravu vyzdvihl nutnost vzdělání a poznamenal, že žádný z velkých problémů dnešního světa nelze vyřešit bez vzdělaných lidí.

Cressonová doufá v silnější spolupráci EU a kandidátů ve školství

Členka Evropské komise odpovědná za lidské zdroje, všeobecné a odborné vzdělávání a mládež Edith Cressonová doufá, že i nadále bude růst počet výměnných studijních pobytů a dalších vzdělávacích akcí mezi zeměmi Evropské unie a východoevropskými státy, zvláště pak kandidáty na členství v EU. Cressonová v pátek na tiskové konferenci v Praze prohlásila, že vzájemná spolupráce členských států EU a budoucích členů musí být silná již před vstupem nových členů.

Pravoslavný patriarcha Bartoloměj se setkal s Václavem Havlem

Nejvýznamnějšího představitele pravoslavné církve patriarchu Bartoloměje pozval v pátek prezident Václav Havel na podzimní Fórum 2000 v Praze. Na setkání prezident ocenil ekumenické zaměření cařihradského patriarchy, který svou otevřeností pro dialog s ostatními církvemi příjemně překvapil dopoledne i kardinála Miloslava Vlka. Hlava českého státu a patriarcha Bartoleměj, který je pro pravoslavné tímtéž, čím je pro katolíky papež Jan Pavel II., hovořili zejména o sjednocovacím procesu v Evropě.

Operace prezidenta Václava Havla zatím nebyla odložena

Operace prezidenta Václava Havla, jejímž cílem je zacelit otvor po operaci tlustého střeva, zatím nebyla odložena. Jak potvrdil šéf lékařského týmu innsbrucké univerzitní nemocnice Ernst Bodner, plánovaný zákrok provede koncem příštího měsíce v Praze. Odvolal se přitom na čtvrteční zprávu svých českých kolegů, z níž vyplývá, že k odkladu není důvod. Některé spekulace v posledních dnech totiž naznačily, že prezidentova operace k uzavření kolostomie by mohla být odložena kvůli očekávaným průtahům se sestavením nové vlády.

"Carlssonova skupina" zahájila jednání

Za české účasti zahájila v pátek ve Stockholmu své dvoudenní jednání tzv. Skupina 16 neboli Carlssonova skupina, pojmenovaná podle svého zakladatele a bývalého švédského premiéra Ingvara Carlssona. Skupina sjednocuje hlavy 16 států a vlád všech kontinentů a klade si za cíl vypracovat návrh řady opatření pro reformu Organizace spojených národů. Zástupcem českého prezidenta Václava Havla je na tomto jednání bývalý československý ministr zahraničí a Havlův osobní zmocněnec Jiří Dienstbier. "Jde o začátek procesu, který se snaží mapovat problémy, které dříve neexistovaly nebo které existovaly pod přikrývkou bipolárně rozděleného světa, a nastiňovat cesty k jejich řešení," uvedl k činnosti Skupiny 16 v rozhovoru pro ČTK Jiří Dienstbier.

Británie má výhrady k romské politice ČR

Velká Británie je znepokojena některými jevy, které se objevují v České republice v oblasti soužití s romským obyvatelstvem, současně je však připravena zdokonalit výměnu informací s českými orgány o celé problematice. Vyplynulo to z jednání prvního náměstka ministra zahraničí České republiky Jana Winklera se státním tajemníkem ministerstva vnitra Velké Británie Mike O'Brienem v Londýně. Ten uvedl, žek jevům v ČR, které Británii zneklidňují, patří kromě útoků na Romy také tzv. ústecká zeď. O'Brien připomněl, že tyto jevy jsou v Británii posuzovány i z hlediska aspirací České republiky na členství v Evropské unii.

Bývalý místopředseda FS ČSFR zatím v čele slovenské ambasády

V čele slovenského velvyslanectví v Praze zatím stojí bývalý místopředseda československého Federálního shromáždění Jozef Stank, který působí na slovenského ambasádě od rozdělení federace jako chargé d'affaires. Jozef Stank je pověřen vedením slovenské diplomatické mise do doby, než bude jmenován nový slovenský velvyslanec v České republice. Ten nahradí odcházejícího Ivana Mjartana. ČTK to sdělila v pátek tisková tajemnice slovenské ambasády Světlana Čížková.

Šéf republikánů k výsledkům voleb

"Voliči Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa dali nakonec raději své hlasy sociálním demokratům a republikány nechali propadnout, protože usoudili, že ČSSD jako silná strana bude účinněji prosazovat jejich tužby a zájmy," řekl v pátek na rozhlasové stanici Frekvence 1 předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek. Ten tak po volbách poprvé veřejně vystoupil. Šéf republikánů popřál voličům, jejichž verdikt označil za svatý, aby jejich rozhodnutí bylo co nejlepší a aby se dočkali splnění slibů, kterých se jim od parlamentních stran dostalo. Republikáni dostali pouze 3,9 procenta hlasů, ačkoli jim předvolební průzkumy slibovaly překročení pětiprocentní hranice.

Předseda ČSSD zpochybnil předvolební průzkumy veřejného mínění

Předvolební šetření veřejného mínění zpochybnil v pátek předseda ČSSD Miloš Zeman. Průzkumy se totiž se skutečnými výsledky voleb do Poslanecké sněmovny míjely o více procent, než připouští všeobecně uznávaná tolerance. "Jsou možné pouze dvě interpretace, buď výzkumy veřejného mínění jsou prováděny naprosto neodborně, nebo jsou prováděny zaujatě," řekl Miloš Zeman na tiskové konferenci své strany.

U občanů ČR převládá mírně pravicová a středová orientace

Mezi občany České republiky převládá mírně pravicová a středová orientace. Z průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že v porovnání s předchozím měsícem nenastaly v tomto směru výrazné změny. Za středově orientované se nyní označilo 32 procent dotázaných, za pravý střed 19 procent a za levý střed 14 procent respondentů. Za levici či krajní levici se označilo osm procent lidí, za pravici 14 procent a za krajní pravici tři procenta lidí.

Radio Praha bude i nadále vysílat v pěti jazycích

Naše stanice, Radio Praha, jejíž vysílání mělo být od pololetí letošního roku omezeno na krátkých vlnách pouze na češtinu a angličtinu, bude nadále, zatím do konce roku 1999, vysílat jako dosud. Tedy ve všech pěti jazycích. Dodatek ke smlouvě v pátek podepsalo Ministerstvo zahraničí a Český rozhlas.

Krajané žijící v zahraničí se setkají v Praze

Krajané žijící v zahraničí se setkají na sympoziu Týden zahraničních Čechů, které v neděli 28.června začíná v Karolinu. Akce, pořádaná Univerzitou Karlovou pod záštitou ministra zahraničních věcí, se má stát vyvrcholením oslav 650. výročí založení této nejstarší středoevropské univerzity. Součástí sympozia jsou i tři panelové diskuse, kterých se zúčastní významní čeští podnikatelé, lékaři a ekonomové v zahraničí, například TomᚠBaa nebo Jan Švejnar. Témata diskusí se budou týkat využití českého vzdělávacího systému v cizině, zážitků českých lékařů v zahraničí a využití českého vzdělání ekonomického směru v cizích zemích. Diskuse se zúčastní i zástupci českých vysokých škol. Na programu sympozia jsou také přednášky o jednotlivých generacích emigrantů ve 20. století, problematice adaptace v zahraničí a významu krajanských spolků a sdružení. Mají se dotknout i problematiky dialogu s exilem a otázek restitucí a rehabilitací či výkonu volebního práva Čechů v zahraničí.

Podle českého emigranta v USA možná nastal čas přestat prosit o občanství

Možná, že nastal čas přestat prosit v Praze o udělení "přirozeného" práva na občanství, napsal v posledním čísle newyorského čtrnáctideníku Československé noviny jejich čtenář Jiří Jaňour z Kalifornie. V polemice s aktivistkou boje za práva Čechů v zahraničí Jiřinou Fuchsovou Jaňour připomíná, že většina těch, kteří před lety opouštěli komunistické Československo a nalezli nový domov ve Spojených státech, neuvažovala o nějakém dvojím občanství a nestála o ně. Pád komunismu v roce 1989 podle něj vše změnil a zdálo se, že dojde k produktivnímu soužití exilu se starou vlastí. Nestalo se tak a Poslanecká sněmovna, která nedávno znovu nechválila volební právo Čechů v zahraničí, se spíš "proslavuje různorodými skandály". Autor článku v tomto směru připomíná, že deset procent občanů "beze studu" zvolilo komunisty, že v čele státu stojí Josef Tošovský, který byl 14 let členem strany, že donedávna byl u národa nejoblíbenější politik Vladimír Dlouhý, také bývalý člen KSČ, a že ministr zahraničí Jaroslav Šedivý napsal v roce 1958 "15 let čs.-sovětské smlouvy". "Další příklady by mohly následovat a měli bychom se přestat divit, proč je nám to občanství nebo volební právo stále upíráno", napsal Jan Kaňour.

Bývalý americký voják a plzeňská rodačka oslavili zlatou svatbu

Padesát let společného života přijel v pátek oslavit do plzeňského chrámu svatého Bartoloměje česko-americký manželský pár Masonových z Phillipsburgu v New Jersy. Bývalý americký voják Stephen R.Mason, který se zúčastnil osvobození Plzně ve druhé světové válce, a Plzeňačka Marta Felixová si ve stejném chrámu řekli své ano před padesáti lety. Tuto událost a společně strávená léta života si v pátek připomněli slavnostním obřadem, při němž jim požehnal plzeňský biskup František Radkovský.

Prodaná nevěsta v přímém přenosu na Internetu

V přímém přenosu mohli uživatelé počítačové sítě Internet sledovat páteční odpolední představení opery Prodaná nevěsta, kterou soubor Národního divadla Moravskoslezského uvedl na Staroměstském náměstí v Praze. ČTK o tom informovala Silvie Marková ze Správy českých center ministerstva zahraničí s tím, že záznam představení bude na adrese http://www.czech.cz dostupný ještě po pět dní. Na stránkách českých center už byl podobným způsobem dostupný přenos čtení básní Lawrence Ferlinghettiho v kostele sv.Salvátora v Praze a v květnu tohoto roku i přenos komorního koncertu v rámci festivalu Pražské jaro.

Vrtbovské zahrady přitahují stále více návštěvníků

O návštěvu nově zpřístupněné barokní Vrtbovské zahrady v Praze je značný zájem. Od 3.června, kdy byla zahrada po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřena, si ji prohlédlo zhruba sedm tisíc zájemců. Objekt, který patří mezi nejkrásnější barokní zahrady italského typu v Čechách, založil v roce 1715 na úpatí Petřína nejvyšší purkrabí pražského hradu Jan Josef hrabě z Vrtby. Vznikl podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky a na jeho výzdobě se podíleli sochař MatyᚠBernard Braun a malíř Václav Vavřinec Reiner. Rekonstrukce zahrady trvala pět let, již 13 let do ní však nebyl povolen vstup kvůli havarijnímu stavu.

V Olomouci padl světový rekord

Světový rekord v pojídání pravých olomouckých tvarůžků padl v pátek na náměstí před olomouckou radnicí. Nejrychlejší z deseti soutěžících jedlíků zde dokázal spořádat 15 koleček proslaveného pikantního sýra, dva krajíce chleba, cibuli a půllitr piva za necelé tři minuty. Osmačtyřicetiletý Olomoučan Josef Krejčí vyšel ze soutěžního klání v pojídání tvarůžků jako vítěz již potřetí za sebou, když dokázal svůj loňský vítězný čas čtyři minuty a 15 sekund zlepšit na dvě minuty a 59 sekund.

Předpověď počasí

Na území České republiky je dnes převážně oblačno až skoro zataženo, na většině území přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.