Zprávy středa, 03. února 1999

A nyní podrobněji:

Prezident Havel se setkal s novináři

Prezident Václav Havel nepovažuje důvody, které vedly vládu k odvolání ředitele Bezpečnostní informační služby 'BIS) Karla Vulterina za dostatečně přesvědčivé. Současně se domnívá, že událostmi kolem Vulterinova odvolání byla velmi poškozena pověst českých zpravodajských služeb. Řekl to na úterní bilanční tiskové konferenci k prvnímu výročí jeho znovuzvolení do funkce hlavy státu. Zároveň však dodal, že nemůže být expertem v této věci, a proto musí být jeho slova brána s určitou rezervou. "Není v mých možnostech to celé přešetřovat," dodal. Pro Českou republiku je podle prezidentova mínění rovněž nedobré, že se jeví jako země, která s výměnou politických garnitur ve vládě vyměňuje šéfy tajných služeb.

Prezident Havel také zpochybnil pondělní názor vlády opírající se o expertizu Univerzity Karlovy, že římskokatolická církev nemá právní nárok na restituce majetku. "Mně je trošku k smíchu expertiza, která přichází devět let po začátku restitucí, která najednou říká, že by restituce vlastně ani být neměly nebo být nemají - to nemá pro mě valnou věrohodnost," řekl Václav Havel s tím, že však expertizu Univerzity Karlovy nečetl.

Prezident Havel je spokojen, že vláda sociálních demokratů má v úmyslu přijmout do jara jednotlivé hospodářské koncepce v základních resortech hospodářství. Současně však nepřímo kritizoval léta vlády bývalého premiéra Václava Klause, když prohlásil, že současnou krizi českého hospodářství způsobil mimo jiné ideologický fundamentalismus, který provázel první roky transformace. Podle něj se v uplynulých letech mnoho věcí zbytečně z důvodů politických či volebních odkládalo. Důvodů současného stavu hospodářství je podle prezidenta hodně a neměly by již být tématem politických půtek a rozepří, ale naopak má smysl se z nich poučit.

Václav Havel si stále není jistý, zda bude mít schůzka předsedů parlamentních stran smysl. "Nebudu-li předem mít jistotu či naději, že ta schůzka povede k nějakým konkrétnějším výsledkům, pak od ní upustím," soudí prezident. Požádal pozvané stranické předsedy, aby mu nejprve dali vědět, jakou mají představu o výsledku schůzky. Schůzka by měla mimo jiné přinést debatu o budoucnosti menšinové vlády ČSSD. Prezident by chtěl v zemi raději vládu většinovou.

Jako úspěšný zhodnotil prezident Havel uplynulý rok z hlediska svých zahraničních aktivit. Zejména je spokojen s rolí, kterou sehrál při jednáních o vstupu České republiky do NATO. Havlovu zahraniční prestiž dokládá i skutečnost, že byl v prosinci minulého roku zařazen britským deníkem The Independent mezi deset nejvlivnějších evropských osobností. A to i přes vážné zdravotní potíže, kterého v první polovině loňského roku provázely.

Reakce na výroky prezidenta Havla

Ministr bez portfeje zodpovědný za práci tajných služeb Jaroslav Bašta nesouhlasí s názorem prezidenta Havla, že vláda neměla k odvolání ředitele BIS Karla Vulterina přesvědčivé důvody. "Myslím si, že pokud by se mě na to pan prezident zeptal, dokázal bych ty důvody přesvědčivě vyložit," řekl Bašta ČTK. Ministr však na druhou stranu souhlasí s hlavou státu, že událostmi kolem Vulterinova odvolání byla velmi poškozena pověst českých zpravodajských služeb.

Člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Ivan Langer se plně ztotožnil s názorem Václava Havla, že události spojené s odvoláním ředitele BIS Karla Vulterina velmi poškozují pověst českých tajných služeb. Podle svých slov se s prezidentem shoduje i v názoru, že důvody, které vedly k odvolání Vulterina, nejsou dostatečně přesvědčivé.

Ministr kultury Pavel Dostál kritizoval prezidenta Václava Havla za to, že zpochybnil expertizu Univerzity Karlovy, podle které nemá římskokatolická církev nárok na restituce majetku, ačkoli tento materiál nečetl. "Udivuje mě tento postoj. Trošku mi vadí, že je to takové o nás bez nás. Pan prezident kritizuje něco, co nezná a u Václava Havla mě překvapuje, že se něčemu vysmívá, zvláště když to nezná," řekl ČTK Dostál.

Kritiky prezidenta Havla na adresu sociálnědemokratické vlády ohledně jejího postoje k navracení církevního majetku si všímají francouzská agentura AFP a rakouská APA. Americká agentura AP především vyzdvihuje z Havlova vystoupení pasáže týkající se cesty České republiky do NATO.

Právo církve na majetek nezpochybnil ani socialismus

V odkazu k expertize, na jejímž základě v pondělí vláda rozhodla, že katolická církev nemá nárok na restituci majetku, nelze nevidět podle mluvčího biskupů Daniela Hermana účelovou aktuální spojitost s tlakem vyvíjeným sociální demokracií na církve. Ty odmítají účast ve vládní komisi, v níž by měl usednout i člen KSČM. "Zpochybnit či zrušit právo katolické církve na její majetek si nedovolil ani socialismus," řekl Herman ČTK, když reagoval na univerzitní právní expertizu, podle níž neměla církev k historickému majetku soukromovlastnický vztah, ale pouze jej užívala. Mluvčí připustil, že církevní majetek měl omezené dispoziční právo - že byl určen k náboženským účelům. "Ale neznamená to, že by církev k tomuto majetku neměla vlastnické právo," řekl Daniel Herman.

Lidovcům se expertiza o církvích nelíbí

S negativní odezvou se mezi křesťanskými demokraty setkala expertiza Univerzity Karlovy, podle níž nemá římskokatolická církev právní nárok na restituce majetku. Předseda Křesťanské a demokratrické unie - Československé strany lidové Jan Kasal tento materiál vypracovaný z popudu vlády označil za nespravedlivý a poslanec KDU-ČSL Pavel Tollner hovoří dokonce o nátlaku na církve.

Začala schůze Poslanecké sněmovny

Poslanci se budou na v úterý zahájené schůzi Poslanecké sněmovny zabývat dopady prognózy revidovaného ekonomického vývoje na státní rozpočet. Informaci o této problematice jim má poskytnout ministr financí Ivo Svoboda. Právě revidované odhady ekonomického růstu, které znamenají vyšší schodek státních financí, vyvolaly minulý týden vlnu nevole opozičních pravicových stran.

Druhým čtením neprošel ústavní zákon o referendu z dílny sociálně demokratických poslanců. S návrhem zamítnout předlohu přišel lidovecký poslanec Cyril Svoboda, který oznámil, že křesťanští demokraté předloží vlastní alternativu zákona.

Zeman se setkal s Klausem

Předsedovi Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi se nelíbí postup vlády při odvolání šéfa Bezpečnostní informační služby Karla Vulterina, připouští však, že důvody k tomuto personálnímu kroku existovaly. Klaus se v tomto smyslu vyjádřil po úterní schůzce s premiérem Milošem Zemanem. Klaus a Zeman se při schůzích Poslanecké sněmovny scházejí v poslední době pravidelně, jejich obsah však většinou nechtějí podrobněji komentovat. Zvláště premiér bývá po těchto setkáních velmi strohý a označuje je stereotypně za "běžnou pracovní schůzku", případně se otázky novinářů snaží odvrátit "žertem". V úterý například novinářům sdělil, že s předsedou ODS jednal o "krásách zimní přírody", minule, kdy sněmovna jednala o rozpočtu, prý zase s Klausem hovořil o situaci v "Horní-Dolní", uvedla ČTK.

Navrhovaný zákon o uprchlících je nutné upravit

Na některé nedostatky připravovaného zákona o uprchlících a azylu, který by mohl být v rozporu s normami Evropské unie, v Senátu upozornil vedoucí Styčné kanceláře Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Radwan Nouicer. Jak po úterním jednání s komisařem řekl šéf ústavně právního výboru Senátu Jiří Vyvadil, hlavní problém v navrženém znění zákona je v absenci nezávislé odvolací komise pro případ, že ministerstvo vnitra žadateli neudělí politický azyl. Zákon připravilo ministerstvo vnitra a nyní by se jím měla zabývat legislativní rada vlády.

ČR ujistila EK, že dokáže užívat předpisy pro rozvoj zemědělství

Česká republika v úterý ujistila Evropskou komisi, že dokáže do okamžiku vstupu do Evropské unie 'EU) přizpůsobit svou legislativu a praxi tak, aby bylo možné na jejím území aplikovat desítky různorodých předpisů EU týkajících se rozvoje zemědělství a venkova. Při analytickém srovnávání legislativy expertní delegace sdělila, že pracovní skupiny ministerstev zemědělství, pro místní rozvoj a životního prostředí pracují na systémových změnách, jež umožní dodržování těchto norem po vstupu do EU.

Baštova komise zatím podala 25 trestních oznámení

Koordinační a analytická skupina vládního Výboru na ochranu ekonomických zájmů zpracovává více než 400 podnětů, které od září loňského roku přišly na Úřad vlády. Podle vedoucího skupiny, ministra Jaroslava Bašty, je zatím vyřízeno okolo stovky upozornění, z nichž 25 již skupina postoupila orgánům činným v trestním řízení. Bašta však odmítl říct, kterých konkrétních případů či osob se trestní řízení týká. Připustil pouze, že některá oznámení směřují na konkrétní osoby. Z dosud zpracovaných podnětů se asi 40 procent týká privatizace, přibližně 27 procent různých forem podezřelých finančních operací, asi šest procent podvodů a tři procenta podezření z korupce. Ta však je podle ministra v podstatě přítomna ve všech prošetřovaných případech.

Prognózy ČSÚ

Nejnovější prognózu vývoje ekonomiky vydal Český statistický úřad 'ČSÚ). Podle ní by měla letos na konci roku míra inflace činit 5,8 procenta, což je nejnižší číslo za posledních pět let. ČSÚ také očekává pokles hrubého domácího produktu o 2,6 procenta za celý loňský rok. Letos by podle prognózy mělo snížení HDP činit 0,8 procenta. Podle některých ekonomů je však tento odhad příliš pesimistický. ČSÚ očekává letos dosti výrazné změny v zahraničním obchodě České republiky ve srovnání s předchozím dvouletým vývojem. Schodek obchodní bilance by měl vzrůst z loňských 79,5 miliardy korun na 92,9 miliardy korun.

Výsledky průzkumů veřejného mínění

Přímou volbu prezidenta by uvítalo 69 procent občanů a 64 procent obyvatel je pro zrušení Senátu. Vyplývá to z lednového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. V průzkumu se dále uvádí, že k ústavní změně volebního systému do Poslanecké sněmovny se staví kladně 25 procent lidí.

Z exkluzivního bleskového průzkumu Střediska empirických výzkumů 'STEM) pro Český rozhlas a Českou televizi vyplývá, že téměř tři čtvrtiny lidí, konkrétně 71 procent, chtějí přímou volbu prezidenta. V úřadu prezidenta by více než čtvrtina lidí, 28 procent, ráda viděla současného předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause.

Prezident připustil, že by mohl stáhnout žaloby

Prezident Václav Havel připustil, že by mohl se svou ženou Dagmar stáhnout žaloby na některá média a autora knihy Sedm týdnů, které otřásly hradem, pokud by se jim žalované strany omluvily. Stojí však pevně za tím, že podání žalob mělo svůj smysl. I nadále si hodlá řešit soukromé věci sám bez konzultací s pracovníky prezidentské kanceláře, kteří například podání žalob kritizovali. Prezident tak odpověděl na dotaz novinářů, jak pokračuje projednávání žalob na Lidové noviny, televizi Nova, deník Blesk a Přemysla Svoru, který napsal kontroverzní knihu o soukromí manželů Havlových.

Věřící světili v chrámech svíce proti hromu a blesku

Svíce na úterní svátek Hromnic světili katoličtí křesťané na jižní Moravě. Obřad též připomíná první uvedení Ježíše do chrámu, řekl zpravodaji ČTK kaplan Vojtěch Ondřej z největší moravské baziliky sv. Cyrila a Metoděje a Panny Marie ve Velehradě na Uherskohradišťsku. Posvěcené svíce hořely během roku u zemřelých členů rodiny a zapalovaly se, aby do domu neuhodil hrom. Nejznámější přísloví "Na hromnice o hodinu více" napovídá, že se den prodlužuje. Lidových pořekadel spojených s únorovým svátkem je více. Nejčastěji v nich figuruje skřivánek, který by měl vrznout, i kdyby měl zmrznout. Půlnoční větry předkům napovídaly, že bude dostatek ovoce, pokud byl sníh a led, nenesly v tom roce včely med a mraky stavěly nové sněhuláky. Liturgický svátek Uvedení Páně do chrámu je lidově nazýván Hromnice.

S Jaroslavem Foglarem se přišly rozloučit stovky lidí

Stovky lidí, z nichž mnozí se ani nevešli do obřadní síně strašnického krematoria v Praze, uctily v úterý památku spisovatele a skauta Jaroslava Foglara. Poslední rozloučení pod organizačním dohledem junáků bylo tichým manifestačním projevem obdivu k autorovi, jehož literární dílo se stalo předmětem téměř kultovního zájmu. Foglarův život se uzavřel 23. ledna ve věku nedožitých 92 let. Obřad doprovodila skautská Večerka, společný zpěv junácké písně i tóny Foglarovy oblíbené skladby - Schmunannova Snění.

Tragická nehoda autobusu

Osm obětí si vyžádala úterní srážka linkového autobusu s kamiónem u obce Středokluky v okrese Praha - západ. Sedm lidí zemřelo na místě, osmý krátce po převozu do nemocnice, řekl ředitel Záchranné služby Praha - západ Michal Havlíček. Nehodu podle něj lze nazvat hromadným neštěstím. Podle dostupných informací patří tato nehoda k největším autobusovým neštěstím na území České republiky za posledních deset let. Zraněno při ní bylo 27 lidí, z toho 15 těžce a 12 lehce. Na místě zasahovala i letecká záchranná služba. Tři lidé jsou podle zdravotníků stále v kritickém stavu. Jeden z těchto poraněných je občanem bývalého Sovětského svazu. Dva krajané, kteří v linkovém autobusu z Kladna do Prahy cestovali s ním, byli po ošetření propuštěni do domácího ošetřování.

Ze sportu:

Výsledky úterního 40. kola extraligy ledního hokeje: Opava - Litvínov 2:6, Zlín - Plzeň 5:3, České Budějovice - Sparta Praha 1:4, Třinec - Vítkovice 1:2, Kladno - Slavia Praha 5:2, Pardubice - Vsetín 2:2 a Karlovy Vary - Jihlava 6:1. Tabulku vede Vsetín s 57 body, druhý Zlín ztrácí 3 body a třetí Třinec je o další 3 body zpět. Poslední Jihlava má na svém kontě pouhých 19 bodů a ztrácí na předposlední Opavu plných 10 bodů.

Úspěšně vstoupil do turnaje čtyřhry v Tokiu česko-švýcarský tenisový pár Jana Novotná, Martina Hingisová, který v prvním kole porazil Australanky Catherine Barclayovou, Kerry-Anne Guseovou dvakrát 6:3.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo, občas sněžení nebo déšť se sněhem. Teploty nula až plus 4 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.