Zprávy středa, 10. března 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Prezident Havel k vládní zprávě o stavu společnosti

Ve vládní zprávě o stavu společnosti je "mnoho věrohodných údajů", chybí v ní však návrhy na zlepšení současné situace. Uvedl to v úterý prezident Václav Havel po své schůzce s vedením Českomoravské konfederace odborových svazů. Dodal však, že považuje všeobecně za dobré, že taková zpráva vznikla. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že se Česká republika z hlediska řady určujících ekonomických měřítek nachází přibližně tam, kde byla v roce 1990. Podle odborového předáka Richarda Falbra za nynější špatný hospodářský stav země mohou předchozí vlády a ne nynější sociálnědemokratický kabinet. Dodal, že Českomoravská konfederace odborových svazů na nadcházejícím sněmu sice chce některé ministry kritizovat, protestní akce ale nechystá.

Premiér Zeman na Žofínském fóru

Za "představy založené na špatných kalkulacích," označil na úterním Žofínském fóru premiér Miloš Zeman fakt, že stát by mohl získat za privatizaci českých bank více peněz, budou-li předtím tyto finanční ústavy očištěny. "Tyto špatné kalkulace spočívají ve faktu, že náklady na oživení bank budou vždy větší než přírůstek ceny těchto bank v privatizačním procesu," řekl Zeman. Informace o zpomalení privatizace proti termínu roku 2000 označil za neopodstatněné. "Když se podaří tento termín urychlit, budeme jen rádi," dodal. Dále uvedl, že pokud někdo přispěl k poklesu inflace, pak je to vláda, která snížila tempo deregulací v tomto roce. "Za to má vláda právo žádat od České národní banky snižování úrokových sazeb, snižování povinných minimálních rezerv a jejich úročení," dodal Zeman s tím, že zpomalení deregulací je nesporně protiinflačním faktorem.

Náčelníci štábů armád NATO jednali hlavně o Kosovu

Náčelníci generálních štábů armád členských a tří pozvaných států NATO se v úterý v Bruselu soustředili na hodnocení situace v Kosovu. Vyjasnili si principy společného postoje v různých variantách dalšího vývoje, který závisí na výsledcích diplomatického úsilí. "Nemohu pochopitelně říkat, jaké závěry z toho vyplynuly. Panuje jasná shoda, že je třeba udělat vše, aby se Kosovo nestalo zárodkem dalšího konfliktu na Balkáně; je třeba přijmout radikální opatření. Vojenský výbor se shodl na zásadách dalšího postupu," řekl ČTK náčelník generálního štábu Armády ČR generál Jiří Šedivý.

Naumann připomněl, že ČR musí ještě změnit ústavu

Dokonalé splnění nejzákladnějších "minimálních vojenských požadavků" pro vstup do NATO bude v českém případě de facto zajištěno až změnou ústavy, která usnadní vysílání jednotek do zahraničí a přijetí posil na českém území, naznačil předseda Vojenského výboru NATO, německý generál Klaus Naumann. "NATO potřebuje vědět, že je schopno v případě incidentu odpovídajícím způsobem reagovat, tedy také okamžitě přivolat letecké síly Aliance. V českém případě bychom to zatím mohli udělat jen v případě výjimečné naléhavosti, protože je ještě třeba změnit ústavu," řekl Naumann v rozhovoru pro ČTK v Bruselu.

Žirinovskij: ČR vstupem do NATO nepřítelem Ruska

Česká republika se vstupem do NATO stává nepřítelem Ruska. V přímém televizním vstupu pro Českou televizi to v úterý večer z Moskvy uvedl předák ruských liberálních demokratů Vladimir Žirinovskij. Zdůraznil, že jeho strana i on sám se budou v parlamentu zasazovat o to, aby Rusko vyhlásilo proti ČR ekonomickou blokádu. Podle Žirinovského je rozšíření NATO počátkem války s Ruskem a tuto válku "zahajuje" ČR. "Rozhodně podnikneme všechna opatření, aby všechny ekonomické struktury Ruska, veškerá ministerstva, zejména ta, která dodávají plyn a ropu, Gazprom a naftařské společnosti, přestaly dodávat palivo do ČR," řekl Žirinovskij.

Výroky k česko-německým vztahům nezodpovědné

Ke kritikům pondělních výroků německého kancléře Gerharda Schrödera k česko-německým vztahům se v úterý podle očekávání připojili bavorský premiér Edmund Stoiber, který se opakovaně a rád vydává za patrona sudetských Němců, a předseda opoziční CDU Wolfgang Schäuble. Podle Stoibera svědčí vyjádření kancléře při návštěvě českého premiéra Miloše Zemana o Schröderově "bezcitném přístupu k vyhnancům" a jeho slova, podle nichž jsou majetkové otázky ve vzájemných vztazích uzavřeny, jsou nezodpovědná, protože kancléř se tím vzdal oprávněných německých zájmů. Schäuble kancléři vytkl, že se "nezodpovědným způsobem" odklonil od dosavadní politiky spolkové vlády. Vláda prý porušila svou povinnost chránit vyhnance.

České reakce na setkání Schröder-Zeman

Benešovy dekrety nelze vyjmout z českého právního řádu, byly však právně vyčerpány a zcela jistě nebudou znovu použity. Tak chápe člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka pondělní výrok premiéra Miloše Zemana při setkání s německým kancléřem o "vyhaslosti" dekretů prezidenta Edvarda Beneše, které vytvořily právní podmínky pro odsun sudetských Němců z poválečného Československa a konfiskaci jejich majetku. Laštůvka ČTK řekl, že vynětí dotčených prezidentských norem z českého práva by narušilo konstrukci právního řádu.

Předseda senátního výboru pro obranu, bezpečnost a zahraniční věci Michael Žantovský oceňuje výrok předsedy vlády Miloše Zemana, že česká strana považuje některé své poválečné zákonné akty týkající se odsunu sudetských Němců za "vyhaslé". Žantovský je totiž přesvědčen, že uvedené a podle něj velmi důležité premiérovo vyjádření může posunout česko-německé vztahy "o kousek dopředu".

Výroky premiéra Miloše Zemana o vyhasnutí některých zákonů přijatých po roce 1945 odmítá členka ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Zuzka Rujbrová 'KSČM). Samozřejmé podle ní je, že zákon odpovídá době svého vzniku a v oné době je také především aktuální. Právní účinky poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše, které se týkaly odsunu sudetských Němců a konfiskace jejich majetku, se podle Rujbrové projevují dodnes například v restitučních sporech velmi významně.

Stínový ministr zahraničí a místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Zahradil 'ODS) v podstatě souhlasí s obsahem výroku předsedy vlády Miloše Zemana, má výhrady pouze k formulaci "vyhaslé".

Za velký státnický čin otevírající cestu k opravdovému usmíření označil Zemanova slova předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín.

Pozitivní posun v česko-německých vztazích přivítali čeští křesťané. Pevný úmysl Českobratrské církve evangelické pokračovat ve službě smíření potvrdil mluvčí církve Miroslav Brož. Rovněž prezident České katolické charity Miloslav Fiala míní, že budoucí evropskou spolupráci si nelze představit bez smíření.

Stane se Temelín předmětem sporů ve vládě?

Ve vládě se schyluje ke konfliktu o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart chce s odvoláním na výsledky práce mezinárodní nezávislé komise stavbu zastavit. Elektřinu z temelínské elektrárny totiž podle něj nebude potřeba ještě deset nebo patnáct let. Naopak ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr na dostavbě Temelína rezolutně trvá.

Ekologové nesouhlasí s Grégrovou vizí zvyšování spotřeby energie

Za chimérickou považuje vizi státu závislého na provozu jaderných elektráren, kterou prosazuje ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, ekologická iniciativa Děti Země. "Tato idea nás vrací do dob komunistických vlád, kdy se u nás za cenu značného poškození životního prostředí těžil uran i pro další státy tehdejšího socialistického tábora," komentují Děti Země Grégrovy snahy v tiskové zprávě pro ČTK. Ekologové proto podporují rozhodnutí ministra životního prostředí Miloše Kužvarta vystoupit za zastavení dostavby temelínské elektrárny.

Uplatnění elektřiny z Temelína není na evropském trhu vyloučeno

Produkce jihočeské jaderné elektrárny Temelín nemusí zůstat bez využití, přestože závěrečná zpráva expertního týmu pro zhodnocení dostavby elektrárny předpokládá, že tato energie nenajde v České republice ještě po řadu let po spuštění při zachování výroby v dalších zdrojích využití. "Obecně nízká cena energie z jaderných elektráren znamená konkurenční výhodu při jejím uplatňování na trhu," řekl v úterý ČTK na mezinárodním fóru Česká energetika a Evropská unie ředitel institutu energetického práva Kölnské university Jürgen Baur.

Státní správa a soudy údajně zdržují restituce

Orgány státní správy a soudy záměrně zdržují vyřízení restitučních nároků několika stovek soukromých zemědělců. Na jednání Svazu občanské sebeobrany to řekl jeho předseda Antonín Dušek. Podle něj není politická a společenská atmosféra v České republice nakloněna jakékoli restituci, protože se stát dostal do hospodářských problémů. Jedinou zárukou pro zklamané restituenty je proto Evropská unie a její vlastnické právo, dodal Dušek.

Agrární komora k protestům zemědělce nevyzvala

Představenstvo Agrární komory na svém úterním zasedání v České Skalici nevyzvalo zemědělce k protestním akcím, o kterých komora uvažovala pokud se jí nepodaří u zpracovatelů masa prosadit pro zemědělce garantovanou nákupní cenu prasat v živém 32 korun za kilogram. "Převážná většina zpracovatelských kapacit projevila vůli tento stav v odbytu vepřového masa řešit," vysvětlil ČTK postoj Agrární komory její prezident Václav Hlaváček. Jednání mezi producenty a zpracovateli masa by měla pokračovat do 17. března.

Představitelé ODA chtějí předat protestní dopis čínskému vůdci

Předseda Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa a místopředseda strany Michael Žantovský chtějí ve středu předat čínskému velvyslanectví v Praze dopis adresovaný hlavě čínského státu Ťiang Ce-minovi. Dopisem protestují proti pronásledování a věznění čínských demokratických aktivistů, kteří se snaží založit novou politickou stranu a přispět tak ke vzniku politické plurality v Čínské lidové republice. Oznámil to na úterní tiskové konferenci Žantovský a uvedl, že dopis společně s Kroupou podepsali už 29. ledna a ihned požádali o přijetí u velvyslance ČLR, aby ho mohli předat. Svou žádost od té doby ještě několikrát bezvýsledně zopakovali. Velvyslanec je podle sdělení svého úřadu velmi zaneprázdněn.

Nad radnicí na Žižkově zavlála opět vlajka Tibetu

Tibetskou vlajku vyvěsil v úterý na budově radnice třetího pražského obvodu jeho starosta Milan Český. Praha 3 se tak stala jednou ze sedmi pražských radnic, které se připojily k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet. Vyvěšením vlajky samostatného Tibetu si ochránci lidských práv každoročně připomínají výročí protičínského povstání v roce 1959. Tibetská bílo-červeno-modrá vlajka se zlatými slunečními paprsky zavlála také nad radnicemi několika desítek českých měst a několika stovek měst světových. Například Hradec Králové se však letos poprvé po třech letech vlajku nevyvěsil. Královéhradečtí zastupitelé totiž v únoru vyvěšení vlajky neschválili, uložili ale zároveň radě města, aby zjistila možnosti finanční podpory tibetského lidu prostřednictvím nadací.

Transparentem "Svobodu Tibetu" a státní vlajkou této země, která je od roku 1949 součástí Čínské lidové republiky, v úterý na třicet minut zablokovalo Nezávislé sociálně ekologické hnutí Nesehnutí vstup do sídla brněnského magistrátu. Učinilo tak na protest proti rozhodnutí primátora Petra Duchoně, který zamítl žádost, aby byla na budově magistrátu ve středu vyvěšena tibetská vlajka. "Primátor to odůvodnil tím, že něco podobného vnímá jako věc zahraniční politiky státu. Proto rozhodl, že se magistrát v Brně k akci Vlajka pro Tibet nepřipojí," řekl ČTK člen Nesehnutí Martin Ander s tím, že tento postoj považuje za neopodstatněný a alibistický.

Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy Romů

Nadace rozvoje občanské společnosti zahájila v úterý nový program romské asistence pod názvem Dživas Jekhetane - Žijeme společně, jehož cílem je podpora projektů zaměřených na vzdělání a výchovu dětí a mládeže a postupnou změnu vztahu romského etnika ke vzdělání. Program chce také podpořit právní pomoc a poradenství. Specifickou částí nového programu je individuální právní pomoc obětem rasově motivovaných trestných činů a diskriminace. Třetí oblastí projektů jsou náměty v oblasti kultury, historie a současnosti romského etnika a zlepšování vzájemných vztahů s většinovou společností.

Společnost Rovné šance chce zprostředkovávat práci Romům

Přispět ke snížení velkého počtu nezaměstnaných v řadách romských spoluobčanů chce nezisková obecně prospěšná společnost Rovné šance, kterou na úterní tiskové konferenci představila její zakladatelka, poslankyně za ČSSD Hana Orgoníková. Představitelé nově vniklé organizace, kterými jsou z větší části sami Romové, chtějí na vládní úrovni jednat o státem dotovaných zakázkách, na nichž by se mohly jako subdodavatelé podílet romské firmy. S týmž cílem hodlají jednat i s obcemi.

Výstava o Janu Masarykovi

Výstavu o životě a profesionální dráze významného českého diplomata a politika Jana Masaryka, který tragicky zahynul 10. března 1948, slavnostně otevřel v úterý jeho současný nástupce ministr zahraničí Jan Kavan. Řekl, že první expozice v rekonstruovaném Toskánském paláci v Praze je symbolicky věnována právě osobnosti tohoto velkého státníka, který je velkým vzorem pro české diplomaty. Ve svém proslovu Kavan zdůraznil nutnost studovat dějiny české diplomacie a stavět na nich výchovu a přípravu profesionálů zahraniční služby. Připomněl nejen Masarykovu odpovědnost, skromnost a jeho osobní charisma, ale i jeho konverzační obratnost a porozumění pro různé partnery. Výstava s názvem Diplomat, státník, humanista bude otevřena do 14. dubna.

Do polepšovny zasadil Jiří Suchý svou novou revue Pré

Do prostředí nápravného ústavu zasadil Jiří Suchý svoji revue nazvanou Pré, která měla v úterý večer premiéru v pražském Semaforu. Jde o pátou verzi hry, která byla v roce 1980 zakázána, údajně kvůli možné analogii tehdejším režimem. Kromě Suchého a Jitky Molavcové v ní účinkují Jiří Just a Václav Kopta, tedy stejná parta, která se objevila v hudební komedii Mé srdce je Zimmer frei. Principál se navíc obklopil i řadou mladých lidí. "V tomto muzikálu z polepšovny jsou hezké písničky a příjemní mladí lidé. Byla to pro mne pěkná práce," řekl po zkouškách zpravodaji ČTK režisér nové inscenace Jiří Menzel. Osobně se domnívá, že Suchý je básníkem nejen ve verších, ale i životem.

Operní sólista Richard Haan chce pokořit Lamanšský průliv

Lamanšský průliv se pokusí přeplavat letos v srpnu z Doveru na francouzské pobřeží barytonista Janáčkovy opery brněnského Národního divadla Richard Haan. Novinářům v úterý řekl, že v první polovině srpna bude členem šestičlenné štafety a ve druhé polovině srpna se pokusí o sólovou přeplavbu, kterou by rád zvládl za 18 hodin. Pěvec, který příští týden oslaví padesátiny, se svěřil, že pěveckou a hereckou kondici si udržuje sportováním, především dálkovým plaváním. V zimě se zúčastňuje otužileckých plaveckých soutěží a v létě plaveckých maratónu na deset a 15 kilometrů.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo, místy déšť nebo mrholení. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.