Zprávy středa, 14. května 1997
Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Josef Kubeczka. Na uvod jsou pripraveny zpravy.
A nyni podrobneji:
Prezident Havel v USA
Politicka jednani v americkem Kongresu, Senatu a s predstaviteli americke vlady o harmonogramu a perspektivach rozsireni NATO jsou nejdulezitejsim tematem sestidenni cesty prezidenta Vaclava Havla do Spojenych statu. Prezident pred odletem pripomnel, ze ve Spojenych statech prevezme spolu s nemeckym prezidentem Romanem Herzogem cenu smireni. Prevzeti teto prestizni Ceny evropskeho statnika prezident interpretuje v sirsim evropskem kontextu. Je to pro neho soucast budovani psychologickych predpokladu politicke integrace Evropy. Dalsim tematem navstevy Spojenych statu jsou pro prezidenta Havla take cetne rozhovory s predstaviteli OSN o reforme teto organizace.
Predevsim o rozsirovani NATO hovorili pri uternim setkani na letisti v Keflaviku prezidenti Ceske republiky a Islandu Vaclav Havel a Olafur Ragne Grimsson. Vztahy mezi obema staty zaroven oznacili za bezkonfliktni a pratelske. Islandsky prezident rekl, ze jeho zeme podporuje rozsireni aliance. Prezident Havel tento postoj ocenil a vysvetlil duvody, proc se Ceska republika chce clenem NATO stat.
Havel o rozsireni NATO
Rozsirovat Severoatlantickou alianci znamena rozsirovat pasmo stability, branit se rozsirovani naopak znamena otevirat se destabilizaci. Rekl to v utery americkym senatorum na zaver nekolikahodinove navstevy na washingtonskem Kapitolu prezident Vaclav Havel, kdyz jim osvetloval sve videni sveta.
Argumenty na obranu rozsireni NATO jsou casto ciste mechanicke a pomijeji skutecny smysl Aliance. Rozsireni NATO musi doprovazet jasna definice ucelu, poslani a totoznosti Aliance, uvedl pro list The New York Times cesky prezident Vaclav Havel. Aliance si musi nalehave pripomenout, ze je hlavne a predevsim nastrojem demokracie zamyslenym k obrane vzajemne sdilenych a vytvorenych politickych a duchovnich hodnot. Musi sama sebe vnimat jako rucitele euroamericke civilizace, a tedy jako pilir globalni bezpecnosti, uvadi v listu The New York Times prezident Havel.
Americky Senat nebude o rozsireni NATO debatovat pred madridskou konferenci. Po ni bude mit cas hovorit o tom, zda pozvane zeme splnuji kriteria ci nikoli. Uvedl to v rozhovoru pro CTK a Cesky rozhlas senator Joseph Biden (demokrat ze statu Delaware) po setkani s prezidentem Vaclavem Havlem. Biden prohlasil, ze by byl velmi prekvapen, kdyby CR nebyla mezi pozvanymi v prvni kole. Ceska republika podle nej kriteria splnuje a bude je splnovat.
CR pred helsinskym vyborem Kongresu USA
Ceska republika, Rumunsko a Slovinsko v utery predstoupily pred tzv. helsinsky vybor Kongresu USA, ktery usporadal jiz druhe slyseni pod heslem Lidska prava a rozsireni NATO. Velvyslanec v USA Alexandr Vondra po slyseni CTK rekl, ze helsinsky vybor je jednoznacne pro clenstvi CR v NATO. Kriticky se nicmene vyjadril ke dvema tematum v oblasti lidskych prav v CR - restitucim majetku vcetne jeho navraceni osobam, ktere vznaseji narok na restituce tzv. arizovaneho majetku, a zakonu o statnim obcanstvi.
Ministr Zieleniec na jednani ZEU
Je dulezite, ze veskere tlaky pokousejici se stavet Zapadoevropskou unii jako alternativu NATO neziskavaji podporu. Rekl to v utery po skonceni ministerskeho zasedani unie v Parizi cesky ministr zahranici Josef Zieleniec. Zapadoevropska unie je podle nej spise evropskou soucasti transatlanticky staveneho bezpecnostniho systemu, ktery se stava zakladnim prvkem stability Evropy pro 21. stoleti. Parizske setkani ZEU bylo nicmene dulezitou schuzkou v dobe reformy a rozsirovani NATO a v dobe diskusi v Evropske unii o vyznamu evropske obranne identity, dodal cesky ministr.
Senator Zantovsky na zasedani NAI
Predseda senatniho vyboru pro zahranicni veci, obranu a bezpecnost Michael Zantovsky se zucastni konference Nove atlanticke iniciativy. Ta se uskutecni 16. az 18. kvetna v americkem Phoenixu. Senator Zantovsky chce ve svem projevu prezentovat cesky pohled na atlantickou integraci a jeji perspektivy. Nova atlanticka iniciativa vznikla z podnetu zapadoevropskych a americkych politiku v roce 1995 s cilem podporovat zapojeni zemi stredni a vychodni Evropy do NATO a vytvorit zonu volneho obchodu mezi zememi severoamericke zony NAFTA a Evropskou unii.
Zacala kvetnova schuze Poslanecke snemovny
Kvetnova schuze Poslanecke snemovny zacala v utery v Praze. Jeji soucasti je vladni zprava o stavu ceske ekonomiky, kompenzace zvyseni najemneho, socialnedemokraticky navrh zakona o referendu a komunisticky navrh na zruseni lustracnich zakonu. V utery Poslanecka snemovna schvalila zakon o odpadech vcetne pozmenovacich navrhu predlozenych Senatem. Zminena norma se tak stala prvni predlohou v historii Ceske republiky, ktera byla prijata ve zneni doporucenem horni komorou parlamentu. Snemovna projednala zakon o odpadech jiz v unoru. Senat ho ale v breznu s radou pozmenovacich navrhu vratil poslancum zpet.
Zeman podekoval Sladkovi
Predseda Poslanecke snemovny Milos Zeman podekoval sefovi republikanske strany Miroslavu Sladkovi a jejim poslancum za to, ze svoji neucasti pri nedavnem vystoupeni nemeckeho prezidenta Romana Herzoga na Prazskem hrade zabranili incidentum. Po uterni schuzce Zeman rekl, ze i u politickeho oponenta musi vyjadrit uznani, pokud udela dobry krok.
Program jednani vlady
Zpravou o situaci ve spolecnostech Poldi Ocel Kladno, navrhem cesko-nemecke smlouvy o vystavbe hranicniho mostu na dalnicnim propojeni Prahy a Drazdan a zvysenim zivotniho minima se bude vlada zabyvat na svem stredecnim zasedani. Na programu ma dale podporu bytove vystavby a modernizaci zeleznicnich koridoru. Zpravu o situaci v Poldi Ocel, ktera je v konkursu, predlozi ministr prumyslu a obchodu Vladimir Dlouhy pote, co se majoritnim vlastnikem v Poldi Steel stala spolecnost Bllax Corporation. Ta ma prijit s programem obnoveni vyroby v ocelarnach, coz by melo zvysit hodnotu akcii Poldi Steel a take vyhlidky veritelu na uspokojeni jejich pohledavek.
Evropska komise obdrzela od CR notu
Evropska komise v utery potvrdila, ze obdrzela od ceske strany notu obsahujici mimo jine nejnovejsi pozmenene zneni souboru ekonomickych opatreni. Ocekava, ze pristi tyden dostane dalsi podrobne informace, na jejichz zaklade bude 29. kvetna jednat s ceskou delegaci. Dobre informovany zdroj v Bruselu CTK potvrdil, ze rozporne postoje obou stran k zavedeni dovoznich depozit se nezmenily - jinak by nebylo treba organizovat dalsi setkani. "Komise zaujala stanovisko a zatim ho nemeni. Ceka, jake budou dalsi argumenty, protoze ty dosavadni ji nepresvedcily, " uvedl zdroj.
Karel Kovanda s polskymi poslanci
Polsko si stejne jako Ceska republika si uvedomuje, ze ratifikace predpokladanych smluv o pristoupeni obou statu do NATO nebude automatickou zalezitosti. Zaroven vsak tyto zeme nepredpokladaji, ze by nektery z clenskych statu NATO tyto smlouvy neratifikoval. Rekl to namestek ministra zahranici Karel Kovanda po uternim setkani se cleny komise narodni obrany polskeho Sejmu. Jednalo se take o tom, co prinese vstup Polska a Ceske republiky do NATO pro zbrojni prumysl obou zemi i o otazkach bezpecnostni architektury Evropy v sirsim smyslu.
Klaus kritizoval Pitharta
Za licomerna slova oznacil premier Vaclav Klaus kritiku predsedy Senatu Petra Pitharta, ze se vyhyba setkani se svym slovenskym protejskem Vladimirem Meciarem, ackoli jej k tomu zavazuji dokumenty podepsane po rozpadu federace. Klaus pripomnel, ze nema mandat obyvatel ani politiku ke schuzce s Meciarem a jednani o nekterych tematech, i kdyz se s nim rad sejde rad. Pithart v pondeli uvedl, ze Klaus s Meciarem si dluzi jiz osm schuzek. "Jsou to ctyri roky, co se setkali naposledy a pritom si slibili, ze se budou setkavat dvakrat rocne, " rekl Pithart.
Hans Blix v Temelinu
Za zemi vyspele technologie oznacil Ceskou republiku po uterni navsteve jihoceske jaderne elektrarny Temelin generalni reditel Mezinarodni agentury pro atomovou energii Hans Blix. Velky dojem na me udelal zejmena fakt, ze znacnou cast technologie pro Temelin dodala Skoda Plzen, ktera ma v tomto oboru jiz dlouhou tradici. Muj hlavni dojem z jakekoli jaderne elektrarny, ktera je ve vystavbe, je vsak ten, ze je dobre, ze bude existovat zdroj naprosto ciste elektriny, uvedl Hans Blix.
Kritika Sabotanu
Predseda Poslanecke snemovny a CSSD Milos Zeman odmitl obvineni mluvciho peticniho vyboru obcanu osady U Sabotu Martina Lajzy, ze predstavitele socialni demokracie svym "politikarenim" okradli osadniky postizene zmenou statni hranice o statisicove castky. Lajza v kritickem dopise adresovanem Zemanovi uvedl, ze predstavitele CSSD se pri navstevach na moravsko-slovenskem pomezi zavazovali, ze prosadi vyhodnejsi individualni odskodneni Moravanu, jejichz domovy se zmenou statni hranice ocitly na uzemi Slovenska. Financni castka mela byt v tomto pripade vyssi nez vladni navrhy.
Politika CSSD bude mit konfrontacni duch
Podle 53 procent obcanu Ceske republiky se politika Ceske strany socialne demokraticke po sjezdu teto strany ponese v konfrontacnim duchu. Vyplyva to z dubnoveho pruzkumu firmy Factum, ktera jej provedla po sjezdu socialnich demokratu. Zhruba 42 procent dotazanych predpoklada, ze politika CSSD bude po sjezdu bude vecna a podle 39 procent lidem srozumitelna. Vice nez tretina ocekava durazne levicovou politiku socialnich demokratu a petina lidi si mysli, ze se CSSD rozdeli.
Rad nemeckych rytiru protestoval
Za naprosty vymysl oznacil nejvyssi predstavitel radu nemeckych rytiru v Ceske republice Jindrich Stuchlik narceni z kolaborace radu s nacisty, ktere v pondeli zaznelo z ust poslance opozicni socialni demokracie Pavla Dostala. Provincial Stuchlik v rozhovoru pro CTK prohlasil, ze clenove radu pred druhou svetovou valkou naopak vystupovali proti nacismu, za coz byl rad v roce 1938 zrusen. Rad nemeckych rytiru pozadal stat napriklad o navraceni hradu Bouzov a Sovinec, jez jsou v seznamu 232 objektu, ktere by podle ministerstva kultury mohly byt bez potizi vraceny puvodnim vlastnikum. Seznam predalo ministerstvo vlade, ktera pocatkem dubna rozhodla, ze definitivni verdikt vynese podle jednotlivych proverenych zadosti v nejblizsi dobe.
Ostravska filharmonie doprovodi pevecke spicky
Ostravska Janackova filharmonie pod taktovkou spanelskeho dirigenta Davida Gimeneze bude 20. kvetna doprovazet na Superkoncertu stoleti v hlavnim meste Tchaj-wanu Taipei svetove uznavane tenory Placida Dominga a Joseho Carrerase a take zpevacku popularni hudby Dianu Rossovou. Lichotive pro ostravske filharmoniky je to, ze si je z nabidky nekolika evropskych orchestru vybrali samotni soliste.
Narodni prehlidka amaterskeho divadla
Republikova prehlidka amaterskeho cinoherniho divadla zacina dnes v trebicskem Narodnim dome. Na jejim sestem rocniku se divakum do nedele 18. kvetna predstavi dvanact nejlepsich souboru z regionalnich prehlidek a jako host Tanecni divadlo C-Dance z Usti nad Orlici. Vetsina inscenaci je na profesionalni urovni. Tam, kde do ni neco chybi, nahradi profesionalitu nadseni a laska k divadlu. Pripraveny jsou i seminare a vystava o historii Horackeho divadla, ktere vzniklo prave v Trebici.
Sylvester Stallone v Praze
Kratce po dvacetiletem vyroci sveho prvniho filmoveho trhaku Rocky prijel v utery do Prahy Sylvester Stallone, ktery pro sve fanousky znamena zosobneni americkeho akcniho filmu. Odpoledne se predstavil Na Prikope v ramci show pred dokoncovanou restauraci Planet Hollywood. Po Arnoldu Schwarzeneggerovi, ktery loni prispel k jeji vyzdobe autentickou zbrani z akcniho filmu Likvidator, a Whoopi Goldbergove, ktera do Prahy privezla tricko, jez udajne nosila ve filmu Eddie, tak je dalsim, kdo posvetil stanek kalifornske kuchyne.
Ze sportu:
Prvnim finalistou poharu Ceskomoravskeho fotbaloveho svazu se stala prazska Slavia, ktera v utery porazila ostravsky Banik 2:3. O druhem finalistovi se rozhodne dnes, kdy se utka druholigova prazska Dukla s Olomouci.
Kratce o pocasi:
V Ceske republice ma byt dnes polojasno, misty bourky. Teploty vystoupi na 24 az 28 stupnu Celsia.
Tolik zpravy Radia Praha.