Zprávy středa, 15. března 2000

Nyní podrobněji:

Je co slavit, shodli se rok po vstupu ČR do NATO Zeman s Klausem

První výročí vstupu ČR do NATO si na úterním zasedání Bezpečnostní rady státu připomněli premiér Miloš Zeman, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus společně se členy rady a místopředsedou Senátu Ivanem Havlíčkem. Zeman i Klaus shodně zdůraznili, že vstup ČR do NATO je společným úspěchem těch politických sil, které o něj usilovaly. Slavnostního jednání rady se nemohl účastnit prezident Václav Havel, který byl v úterý hospitalizován. Podle premiéra Zemana Česká republika v NATO obstála, a to především proto, že se vyhnula dvěma extrémům: neloajalitě i pasivní servilitě. "Jsem velmi rád, že i jako loajální člen NATO jsme si uchovali vlastní názor a vlastní představy, které jsme v demokratické diskusi uvnitř NATO uplatňovali," upozornil Zeman. Připomněl také, že vedení NATO hodnotí ČR z hlediska jejího začlenění do aliance pozitivně. ČR se stala členem Severoamerické aliance 12. března 1999 společně s Maďarskem a Polskem. Ministr zahraničí Jan Kavan novinářům řekl, že členství v NATO posiluje postavení české diplomacie a názor ČR je o to více brán vážně. Ministr obrany Vladimír Vetchý k tomu dodal, že ČR se účastní všech jednání NATO a členství v alianci silně vnímají především další země, které mají o vstup do ní zájem.

Bezpečnostní rada státu definitivně nerozhodla o nákupu stíhaček pro českou armádu

Bezpečnostní rada státu v úterý definitivně nerozhodla o případném nákupu stíhacích letounů pro českou armádu. Nepřímo však tento obchod podpořila. Ministr obrany Vladimír Vetchý po jednání totiž uvedl, že rada vzala materiál na vědomí a vláda se bude případným nákupem stíhaček zabývat 15. dubna. Vetchý dodal, že ministerstvo musí tento vyhrazený materiál ještě dopracovat. V konečné podobě by měl oslovit všechny firmy a pokud bude vyhlášeno výběrové řízení, bude vše posuzováno podle nabídky ofsetových programů. Ty zavazují reinvestovat finanční prostředky utržené za prodej stíhaček zpět do našeho hospodářství.

Prezident si bude léčit bronchitidu týden až deset dnů

Týden až deset dnů by mělo trvat, než se prezidentovi Václavu Havlovi upraví zhoršená bronchitida, kvůli níž byl v úterý ráno převezen do nemocnice v Praze- Střešovicích. Prezidenta trápí podle jeho ošetřujícího lékaře Ivana Jeřábka teploty kolem 37 stupňů Celsia, ale už ustoupily zažívací potíže, které doprovázely potíže s dýcháním. Příčinou zánětu žaludku a střev byla zřejmě nevhodná strava, míní Jeřábek. Prezidentův pracovní program na tento týden je zrušen, otazník podle Havlova mluvčího Ladislava Špačka visí nad příštím týdnem.

Premiér Zeman žádá Havla o odvolání ministra Bašty

Premiér Miloš Zeman v úterý písemně požádal prezidenta Václava Havla o odvolání ministra Jaroslava Bašty. Předseda vlády současně prezidentovi navrhl, aby do funkce ministra bez portfeje jmenoval Karla Březinu, nynějšího vedoucího Úřadu vlády. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček s tím, že Havlovi se navrhovaný kandidát zamlouvá. Prezident by měl odvolat Baštu a jmenovat na jeho místo Březinu zřejmě příští týden, jak navrhl s ohledem na prezidentovu nemoc předseda vlády. Akt se uskuteční v termínu, na kterém se dohodne Úřad vlády s Kanceláří prezidenta republiky, oznámil Havlův mluvčí. O změnách v jiných ministerských funkcích podle něj premiér hlavu státu neinformoval.

Bývalý policejní prezident míní, že policie stále není apolitická

Bývalý policejní prezident Stanislav Novotný se domnívá, že policie je vtahována do různých mocenských bojů, neboť se ji dosud nepodařilo důsledně odpolitizovat. Někdejší ministr vnitra Tomáš Sokol si ale nemyslí, že policie je vystavena politickým tlakům. Oba to řekli ČTK v reakci na spor prezidenta, premiéra a ministra vnitra ohledně dvou elitních policejních složek - Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti (SPOK). "V případě, že se policie pokouší prosazovat jako apolitická státní instituce, tak její chování vyvolává zlou krev v politických špičkách," míní Novotný. Podle něj je rovněž zvláštní, že premiér Miloš Zeman plánuje personální změny v těchto útvarech právě v době, kdy se jejich výkonnost zlepšila. Sokol má naopak na základě svých osobních zkušeností "jistou skepsi" k současné činnosti SPOK. "Řekl bych, že oni (pracovníci SPOK) se pouštějí do věcí bez hlubší znalosti právní problematiky a namnoze vyšetřují věci, které evidentně nemohou být trestným činem. Alespoň v některých případech jsem to zaznamenal," uvedl nynější advokát. Premiér minulý týden tyto útvary kritizoval. Uvedl, že "jejich výkonnost není nijak oslnivá", a proto jsou u nich nezbytné razantní změny. Ministr vnitra Václav Grulich naproti tomu tvrdí, že práce těchto složek je dobrá. Prezident Václav Havel, který sdílí Grulichův názor, nabyl přesvědčení, že existují síly, které mají zájem na destabilizaci zmíněných útvarů. Proto v pondělí zadal Bezpečnostní informační službě úkol, který souvisí s touto problematikou.

Zeman: Zlepšení práce speciálních útvarů je zájmem všech politiků

Efektivnější fungování orgánů, které se zabývají bojem proti organizovanému zločinu a ekonomické kriminalitě, by mělo být společným zájmem všech politiků v České republice. Novinářům to řekl premiér Miloš Zeman v reakci na pondělní rozhodnutí prezidenta Václava Havla zaúkolovat Bezpečnostní informační službu (BIS) zřejmě v souvislosti se situací ve speciálních policejních útvarech. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus je krokem prezidenta "poněkud překvapen". "Domnívám se, že není čas na teatrální gesta, že je čas na každodenní rutinní, chcete-li šedivou, práci," uvedl Zeman na briefingu v průběhu jednání Bezpečnostní rady státu, kterého se účastnil i Klaus. Úkolem nového ministra vnitra bude podle předsedy vlády uskutečnění kroků k racionalizaci těchto policejních útvarů, "včetně případných personálních výměn". Klaus upozornil, že klíčovou věcí je podobné problémy nepolitizovat.

Královopolská kvůli konkursu propustí asi 700 lidí

Brněnská strojírenská firma Královopolská propustí přibližně 700 zaměstnanců. Krajský obchodní soud totiž koncem února prohlásil konkurs na podnik Královopolská, a. s. (KP), který sice zaměstnává jen asi 40 pracovníků, ale jeho hospodaření je provázáno s dceřinými firmami. Například Královopolské strojírně poklesly zakázky, a tak bude propouštět. Na úterním mítinku svolaném odboráři KP to uvedl předseda představenstva firmy Milan Rada. Odboráři KP jsou proti prohlášení konkursu, protože ten podle nich vede jen k likvidaci podniku, což chystané propouštění potvrzuje. "Odborový svaz KOVO není spokojený s prohlášením konkursu na Královopolskou, ale věří, že to neznamená konec podniku," řekl na mítinku zástupce svazu Lubomír Štencl. Podporu KP a jejím zaměstnancům vyjádřil starosta městské části Brno-Královo Pole Ivan Kopečný a také brněnský primátor Petr Duchoň. Ten připomněl, že v potížích se ocitl rovněž další strojírenský podnik v Brně, výrobce traktorů Zetor. Ten má již delší čas problémy s financováním výroby. "Doufám, že situace obou podniků bude vyřešena tak, aby výrazně neubylo pracovních míst," řekl Štenc a vyzval zaměstnance KP, aby v opačném případě byli připraveni vyjít spolu s pracovníky Zetoru "do ulic".

Nespokojenost s propouštěním přišlo v Bohumíně vyjádřit 3000 lidí

Nespokojenost s připravovaným propouštěním zaměstnanců soukromé společnosti Železárny a drátovny Bohumín (ŽDB) přišlo v úterý na bohumínské náměstí podpořit zhruba 3000 občanů. Protestní demonstraci, kterou svolali odboráři z ŽDB, přišli podpořit rovněž zástupci dalších hutních podniků na Ostravsku: z Vítkovic, Nové huti, Třineckých železáren a Válcoven plechu Frýdek-Místek. "Podnik by mělo podle dosud dodaných podkladů od vedení ŽDB opustit 312 zaměstnanců, ale těsně před touto akcí byl seznam rozšířen o dalších 88 lidí," řekl ČTK odborový předák ŽDB Jiří Jaškovský. Upřesnil, že koncem loňského roku v podniku pracovalo na 4000 lidí.

ČSÚZ: Kursy češtiny pro krajany patří k důležitým úkolům

Kursy češtiny pro krajany a pomoc českým školám v Rakousku a bývalé Jugoslávii patřili v uplynulých letech k nejdůležitější projektům Československého ústavu zahraničního (ČSÚZ). Jeho předseda Josef Kolínský v úterý ČTK sdělil, že základním úkolem ústavu nadále je vztyčení sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v mexickém hlavním městě. Tam by podle Kolínského mohla být socha vztyčena na přelomu října a listopadu. Neziskové občanské sdružení, zabývající se problematikou spolupráce s krajany ve světě, navíc organizuje lázeňské a rekreační pobyty krajanů, vydává Informačního bulletin ČSÚZ a podporuje krajanské školy a knihovny v zahraničí. Po celém světě spolupracuje s krajanskými spolky, sdruženími a krajany. V ČR pak s úřady, institucemi, organizacemi i jednotlivci, kteří chtějí krajanům zprostředkovat styk s českou kulturou, pomáhat jim udržovat český jazyk a tradice. Především jim pak pomáhat při řešení problémů jako je otázka občanství či volebního práva.

Praha bude mít vlastní stálé zastoupení u EU v Bruselu

Pražští radní schválili v úterý záměr zřídit vlastní stálé zastoupení při institucích Evropské unie v Bruselu. Zástupce hlavního města by tam měl začít působit v červenci nebo v srpnu, kancelář bude mít na velvyslanectví České republiky, řekl novinářům primátor Jan Kasl (ODS). Vedle národních zastoupení států má v Bruselu zástupce řada regionů; jejich počet se odhaduje na 150 až 180. Kasl novinářům řekl, že samotné zřízení pražského zastoupení nebude hned znamenat nějaké výhody pro město ze strany EU. Například financování různých projektů z peněz unie se dá očekávat zhruba za dva roky, vysvětlil. Představitelé hlavního města nyní musejí vybrat vhodného kandidáta. Podle primátora to bude diplomat s příslušným pasem, který tak bude mít přístup na různá jednání představitelů EU. Předpokládané roční náklady na provoz zastoupení se odhadují na dva milióny korun, dodal.

Kanadské velvyslanectví obdrželo loni přes 10.000 žádostí o vízum

Kanadské velvyslanectví v Praze obdrželo v loňském roce přes 10.000 žádostí o vízum. Zhruba třetina žadatelů přitom využila možnosti vyřízení víza poštou nebo prostřednictvím cestovní kanceláře, řekla ČTK mluvčí velvyslanectví Lucie Čermáková. Lidé, kteří si chtějí ušetřit cestu na ambasádu, mohou podle mluvčí využít i možnost vytisknout si žádost o udělení víza z internetové stránky velvyslanectví. Neúspěšní žadatelé tvořili loni mezi českými občany, kteří se o vízum ucházeli, zhruba 4,5 procenta, doplnila mluvčí. Ambasáda podle ní zatím neočekává, že by Kanada v nejbližší době zrušila vízovou povinnost, kterou pro ČR obnovila v roce 1997 kvůli přílivu Romů.

Policie zatím nevypátrala autory rasistické počítačové hry

Policistům se dosud nepodařilo odhalit ty, kteří vytvořili a na Internetu rozšířili hru motivovanou událostmi kolem plotu v ústecké Matiční ulici. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí Policejního prezídia Ivana Zelenáková. Hra otevřeně propaguje nenávist k Romům. Po jejích autorech začali kriminalisté pátrat koncem února, kdy se hra objevila na Internetu. Jejím cílem je "zastřelit" co nejvíce figurek Romů, kteří se snaží rozebrat plot. Hra obsahuje rasistická hesla, například "mrtvej cikán, dobrej cikán", a doprovodné texty, oznamující porážku "bílých" v kauze Matiční ulice a "začátek konce bílé rasy".

Pietní vzpomínka připomněla osudy nuceně nasazených

Přesvědčení, že události druhé světové války nesmějí zmizet z historické paměti, vyjádřil při úterní pietní vzpomínce na lidi nuceně nasazené v Německu a jím obsazených zemích předseda brněnské organizace Svazu nuceně nasazených Jan Vojta. Vzpomínku zorganizoval svaz v hale brněnského Hlavního nádraží u pamětní desky připomínající lidi deportované na otrocké práce do Německa. "Dějiny nezačaly v květnu 1945," zdůraznil Vojta. Skepticky se vyjádřil k možnosti, že by nuceně nasazení mohli získat peníze z Fondu budoucnosti, zřízeného na základě česko-německé deklarace. "Projekt máme připravený už několik let, ale jeho realizace je stále odsunována," řekl předseda. Projekt předpokládá vyplacení 1000 korun za měsíc pobytu v Německu. Průměrná doba nuceného pobytu byla 24 měsíců. Podle Vojty bylo za druhé světové války nuceně nasazeno 5,5 miliónu lidí, z toho 640.000 z Čech a Moravy. Šest tisíc se jich nevrátilo, další desetitisíce zemřely do dvou let na následky utrpení, které prožily během totálního nasazení, upozornil. Nyní přežívá ještě asi deset až 15 procent obětí.

Domácí vinaři vytvářejí ročně produkci za dvě miliardy korun

Každoroční hodnoty kolem dvou miliard korun tvoří podle desetiletých průměrů tuzemské vinohradnictví a vinařství. Ve stejné výši odhadují loňskou ztrátu zemědělského oboru profesní agrární organizace. "Sektor zaměstnává asi 7000 přepočtených osob," řekl v úterý tajemník Českomoravské vinohradnické a vinařské unie (ČMVVU) Jiří Sedlo. Alespoň v části pracovní doby se zpracováním vína zabývá údajně přes 20.000 lidí. Finanční význam vinohradnického oboru představuje zhruba 2,5 miliardy Kč a stát získává z odvětví průměrně 1,1 miliardy korun ve formě DPH a spotřební daně. Souhrnná ztráta zemědělství ČR se však dostala až na 44 miliard korun za léta 1991 až 1999. Hrubá zemědělská produkce v běžných cenách poklesla na loňských 115 miliard korun ze 129,1 miliardy Kč v roce 1998.

Peníze za dětské obrázky pomohou dětskému domovu v Otrokovicích

Obrázky, které české a také slovenské děti zaslaly loni do soutěží Českého rozhlasu "Tam, kde je doma - po síti" a "Malujeme s Hajajou", byly v úterý vydraženy ve prospěch Dětského domova pro mentálně a tělesně postižené děti v Otrokovicích. Dobročinnou aukci uspořádaly v budově Národního muzea v Praze rozhlas již podruhé. Desítky kreseb, maleb a grafik zachycujících zejména pamětihodnosti Čech a Moravy hledaly v plně obsazeném přednáškovém sále muzea kupce poměrně snadno. Z vyvolávacích cen kolem 250 korun vzrostly konečné sumy často několikanásobně. Dražba vynesla dětskému domovu v Otrokovicích více neľ 50.000 korun oproti zhruba 35.000 v roce minulém. S pořádáním humanitárních dražeb počítají organizátoři soutěží i nadále. V současnosti mohou děti přispívat již do pátého ročníku soutěže "Tam, kde je doma - po síti", informovala ČTK za organizátory soutěže Lenka Kupková. Úkolem dětí je do konce března namalovat obrázek své rodné země, její přírodu, pamětihodnost nebo unikátní stavbu a zaslat ho s heslem Tam, kde jsem doma do Radia Praha na adresu Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Sklepení Staroměstské radnice ožije výstavou Praha mystická

Podívanou plnou prožitků chce nabídnout Pražanům a návštěvníkům hlavního města výstava Praga Mystica, která v románsko-gotických sklepeních Staroměstské radnice potrvá od Velikonoc do konce října. S přípravami multimediálního projektu, který provede diváky prostřednictvím replik a videoprojekcí dějinami Prahy od pravěku po časy Rudolfa II., seznámil novináře autor jeho scénáře Bohumil Vurm. Výstava je součástí programu Praha - Evropské město kultury 2000. V šestnácti místnostech nedávno rekonstruovaného sklepení Staroměstské radnice naleznou návštěvníci repliky archeology nalezených předmětů a uměleckých děl inspirovaných dějinami města. Procházku sklepením doplní v jednotlivých částech výstavy videoprojekce vypovídající například o životě Keltů v pražské kotlině či o době Přemyslovců. Vedle odlitků trilobitů nabídne výstava například pohled na repliku kopí sv. Longina. Předmět, kterým byl údajně proboden Kristus, patřil do sbírek Karla IV., nyní jej vlastní Rakousko. Výstavu bude doplňovat prodej upomínkových předmětů z keramiky, mincí, hologramů a katalogů. Prohlídku budou moci návštěvníci zakončit ve speciálně otevřené restauraci nabízející například pro účely projektu zvlášť vyrobené víno.

Některé léčebné metody našich předků nacházejí uplatnění i dnes

Některé léčebné metody našich předků nacházejí uplatnění i dnes, kdy na většinu nemocí jsou moderní léky. Ani dnes však neudělá chybu maminka, která podá dítěti při zácpě odvar z heřmánku a fenyklu a při nachlazení a kašli mu vyrobí šťávu z nastrouhané cibule s cukrem. O tom, jak se dříve léčily děti, informuje na Internetu lékařka Olga Krumlovská. Uvádí, že při bolení zubů se dával do ucha stroužek česneku. Na bolavou hlavu se přikládaly řepové, zelné nebo křenové lupeny či strouhané brambory a kyselé zelí. Na dlouhotrvající bolesti hlavy se doporučovalo sníst ráno na lačno několik kuliček pepře. Na bolavé oči se kladla zelená petržel, nebo se vymývaly kozím mlékem. Nedoslýchavým se kapala do uší šťáva z netřesku.

Záplavy napáchaly podle předběžných odhadů škody za zhruba dvě miliardy korun.

Záplavy, které v minulých dnech zasáhly řadu míst v České republice, napáchaly podle předběžných odhadů ministerstva životního prostředí škody za zhruba dvě miliardy korun. Ministr Miloš Kužvart předpokládá, že stát bude část těchto škod hradit pomocí dluhopisů.

A na závěr informace o středečním počasí v ČR

Oblačno s přeháňkami deště se sněhem, od středních poloh sněhovými. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 stupňů, Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.