Zprávy středa, 18. října 2000

Renata Prátová

Návrh státního rozpočtu na příští rok projedná v prvním čtení sněmovna 19. října

Prvnímu čtení vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok se bude Poslanecká sněmovna věnovat ve čtvrtek 19. října. Poslanci o tom rozhodli při úterním zahájení sněmovní schůze na základě návrhu předsedy sněmovního rozpočtového výboru Vlastimila Tlustého z Občanské demokratické strany. Předpokládá se, že rozpočtové debatě budou předcházet politická jednání mezi stranami. Očekává se rovněž schůzka zástupců sociálních demokratů a ODS na nejvyšší úrovni.

Součástí sněmovní schůze bude dále první čtení vládního návrhu ústavního zákona o referendu, jímž se mají poslanci zabývat v pátek 20. října, a první čtení poslaneckého návrhu zákona o uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu. Jeden z autorů této předlohy Vladimír Mlynář (Unie svobody) ale v pátek připustil, že poslanci by tuto předlohu nemuseli projednávat, protože elektrárna už začala fungovat. Na programu schůze bude dále schvalování novely zákona o veřejném zdravotním pojištění a série novel daňových zákonů.

Lidovci nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok

Celostátní výbor Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové v úterý doporučil svým poslancům, aby v prvním čtení nepodpořili vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Šéf KDU-ČSL Jan Kasal po jednání stranických špiček ČTK řekl, že do prvního čtení rozpočtu ve sněmovně nevidí prostor pro politická jednání s jinými politickými stranami. "Vláda ustrnula v situaci, v níž přebírala exekutivní odpovědnost, a neučinila nic, aby rozpočet bylo možno sestavit lépe," uzavřel lidovecký předseda. Vedení lidovců také vyslovilo jednoznačnou podporu svým zástupcům ve sněmovní vyšetřovací komisi ke kauze Investiční a Poštovní banky, v jejímž čele stojí místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Premiéru Miloši Zemanovi přerušení blokád česko-rakouských přechodů ke schůzce s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem nestačí

Předseda vlády Miloš Zeman zatím neví, jestli se příští týden sejde s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem k jednání o jaderné elektrárně Temelín. K takové schůzce totiž premiérovi nestačí pouhé týdenní přerušení blokád česko-rakouských hraničních přechodů protiatomovými aktivisty. Až budou protesty na hranicích úplně ukončené, pak nebude podle Miloše Zemana nic bránit jeho setkání s Wolfgangem Schüsselem. Rakouští aktivisté ale dali o víkendu najevo, že pokud k jednání mezi Vídní, Prahou a Evropskou unií nedojde, budou protesty i nadále pokračovat.

Rakouský kancléř by se rád s Milošem Zemanem během příštího týdne sešel, přesný termín by však měl být podle úterního vyjádření jeho mluvčí Heidi Glückové teprve stanoven. Rovněž mluvčí české vlády Libor Rouček v úterý ČTK potvrdil, že se datum a místo schůzky upřesňuje.

Ministr zahraničí Jan Kavan bude jednat s Evropskou komisí o Temelínu i šířeji o vztazích EU-ČR

Český ministr zahraničí Jan Kavan bude ve středu v Bruselu rokovat s komisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem o česko-rakouských vztazích zkalených spuštěním jaderné elektrárny Temelín a o širších souvislostech, zejména o blokádách hraničních přechodů demonstranty na rakouské straně. Bude se s ním, s komisařkou Loyolou de Palacio, s komisařem Michelem Barnierem a několika čelnými poslanci Evropského parlamentu bavit také o naléhavých otázkách, jež vyvstávají v přístupových rozhovorech mezi Evropskou unií a Českou republikou, i o procesu reformy institucí Evropské unie.

Evropská komise v úterý opět prohlásila, že nabízí zprostředkování v česko-rakouském sporu. Zároveň upřesnila, že nemůže zaujmout stanovisko k Temelínu, protože by ho nemohla opřít o žádný předpis EU týkající se jaderné bezpečnosti. Odkázala na pracovní skupinu Rady Evropské unie, v níž se experti zastupující členské státy zabývají postupem, jak případně na úrovni Unie pojmout "vysoký standard" jaderných zařízení.

Premiér Miloš Zeman jednal s předsedou pražského vrchního soudu Jaroslavem Burešem

Další jednání předznamenala úterní schůzka premiéra Miloše Zemana s předsedou pražského vrchního soudu Jaroslavem Burešem, o kterém se mluví jako o možném ministrovi spravedlnosti. Bureš tlumočil předsedovi vlády představy o reformě soudnictví i činnosti resortu při eventuálním účinkování ve funkci ministra. Podle mluvčího vrchního soudu Jana Fořta vzal premiér Zeman informaci na vědomí. Bureš si před nástupem na ministerstvo ale stanovil tři podmínky: volnou ruku v reformě soudnictví, nulové personální změny na ministerstvu a zaručený návrat do justice.

Ministerstvo spravedlnosti bude zatím řídit vicepremiér Pavel Rychetský, ten ale zdůrazňuje, že jde jen o dočasné řešení, dokud nebude nalezen vhodný nástupce odstoupivšího ministra Otakara Motejla.

Prezident Václav Havel hovořil s šéfem lotyšské diplomacie o možnosti summitu NATO v Praze

O kandidatuře Prahy na uspořádání summitu Severoatlantické aliance v roce 2002 v úterý hovořil prezident Václav Havel s lotyšským ministrem zahraničí Indulisem Bérziňšem. Šéf lotyšské diplomacie zopakoval, že jeho země uspořádání vrcholné schůzky NATO v Praze podporuje, řekl ČTK prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Havel s Bérziňšem mluvili také o česko-lotyšských vztazích, které šéf lotyšské diplomacie hodnotí jako velmi dobré. Českého prezidenta Bérziňš dále seznámil s ekonomickou situací, postupem privatizace a užíváním informačních technologií v Lotyšsku. Prezident s ministrem hovořili i o spolupráci v baltském regionu a debatovali o situaci v Rusku.

Indulis Bérziňš se v úterý v Praze setkal také s předsedkyní Senátu Libuší Benešovou. Ta šéfa lotyšské diplomacie informovala, že vstup České republiky do NATO výrazně umlčel české extremistické strany, které ztratily jedno ze svých hlavních politických témat. Stejně jako ostatní čeští politici podpořila úsilí Lotyšska o vstup do Aliance.

Výbor Socialistické internacionály vypracuje mapu potenciálních konfliktů ve světě

Výbor Socialistické internacionály (SI) pro mír, bezpečnost a lidská práva, který v úterý v Praze ukončil dvoudenní zasedání, chce vypracovat mapu potenciálních konfliktů ve světě. Na tiskové konferenci to řekl jeho předseda a šéf České strany sociálně demokratické Miloš Zeman. Socialisté budou podle něj rovněž mapovat extrémní levicové i pravicové strany, protože je považuje za zdroje konfliktů ve světě. Na návrh Miloše Zemana se socialisté vydají na některá z míst, která považují za zdroje nepokojů, a závěry budou prezentovat celé rodině sociálně demokratických stran, doplnil generální tajemník SI Luis Ayala.

Členové výboru při dvoudenním zasedání diskutovali o roli Organizace spojených národů při zajišťování míru, upevňování demokracie a lidských práv. Diskuse se nevyhnula ani posledním událostem v Jugoslávii a situaci na Balkáně. Věnovala se však i ohniskům konfliktů v Africe, Latinské Americe, či v jižním Pacifiku.

Účastníci pražského Fóra 2000 vyzvali k zastavení palby na Blízkém východě

K zastavení palby na Blízkém východě vyzvali v úterý účastníci konference Fórum 2000, která probíhá na Pražském hradě. Účastníky summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu pak požádali o vedení dialogu, který by dal další naději mírovému procesu. Současně posílají jednoho vyslance z hostů Fóra 2000 do postiženého regionu. Prohlášení, o nějž už ráno žádal arcibiskup ze Sierry Leone Joseph Ganda, přečetl prezident Václav Havel. Strach přerušil mírový proces a vedl k násilnostem, ničení, smrti a "nepředvídatelným hrozbám pro mír v tomto regionu a na celém světě", uvádí se v prohlášení, které podle informací ČTK sepsala trojice účastníků konference - jordánský princ Hasan bin Talál, bývalý izraelský premiér Šimon Peres a prezident Havel. Vyslanec ze středu účastníků Fóra 2000 by měl jet na Blízký východ, kde by zúčastněným stranám vysvětlil pohled těch, kteří se nyní sešli v Praze. Účastníci konference věří, že řešení krize je odpovědností celého regionu, včetně představitelů Palestinců a Izraelců.

Bývalý izraelský premiér Šimon Peres přivítal na konferenci Fórum 2000 výsledky summitu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajchu, jehož cílem bylo dosáhnout zastavení násilí mezi Izraelci a Palestinci a obnovit blízkovýchodní mírový proces. "Jsem rád, že došlo k určité shodě," řekl Peres. Jak dále prohlásil, věří v uzavření mírové dohody mezi Izraelem a Palestinou. "Problémem není zda, ale kdy bude mírový proces uzavřen," dodal Šimon Peres.

Své poselství přednesl na Fóru 2000 i tibetský duchovní vůdce Dalajláma. Lidské hodnoty by podle něj měly být nadřazeny materiálním věcem a technice, které ovládají současný svět. Jen skrze pěstování těchto hodnot může člověk dospět ke štěstí, zdůraznil Dalajláma.

Své názory na dopady globalizace přednesli dva významní světoví politikové a nositelé Nobelovy ceny míru - bývalý izraelský premiér Šimon Peres a exprezident Jihoafrické republiky Frederik de Klerk. Ten označil argumenty zaznívající na Fóru 2000 za zbytečné pro lidi z chudých částí světa, kteří by spíš potřebovali léky, jídlo, práci a možnosti. Peres se v projevu zaměřil především na roli vzdělání v globalizovaném světě. Podle něj není možné oddělit vzdělanost a používání moderních technologií od lidských hodnot.

Společnou meditací představitelů pěti hlavních náboženství světa - hinduismu, buddhismu, židovství, křesťanství a islámu - vyvrcholilo v úterý večer v katedrále sv.Víta letošní Fórum 2000. Společnému zažehování svící jako symbolu usmíření a naděje a meditaci zástupců světových duchovních tradic, k nimž se hlásí většina lidstva, přihlíželi osobnosti společenského a politického života v čele s hostitelem Fóra 2000, prezidentem Václavem Havlem.

Česká diplomacie přivítala výsledky summitu v Šarm aš-Šajchu

České ministerstvo zahraničí přivítalo v úterý odpoledne výsledky summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu, jehož cílem bylo dosáhnout zastavení násilí mezi Izraelci a Palestinci a obnovit blízkovýchodní mírový proces. Výsledky lze označit za dobrou zprávu nejen pro účastníky blízkovýchodních jednání, ale i pro širší mezinárodní společenství, uvedl tiskový odbor ministerstva. Výsledky summitu podle ministerstva "znovu potvrzují, že obě strany mají vůli po dialogu a zájem na dosažení mírového řešení, i když lze očekávat, že obnovení vzájemného dialogu nebude jednoduché a vyžádá si mnoho úsilí".

Výbor Rady Evropy pro národnostní menšiny se zajímá o jejich situaci v České republice

S přípravou zákona o právech menšin seznámila v úterý předsedkyně Senátu Libuše Benešová členy poradního výboru Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin Rady Evropy. Delegace v Praze posuzuje postup při prosazování této úmluvy v České republice. Šéfka delegace Eva Smithová-Asmussenová ovšem nechtěla nynější situaci menšin v Česku ani připravovaný zákon komentovat. Jak zdůraznila, výbor musí nejprve posoudit informace dodané od vlády a romských a ostatních menšin, aby měl o situaci úplný přehled. Zpráva o stavu menšin v České republice nebude podle ní hotova dříve než na jaře.

Rakouský institut zkoumá historii Židů i na území České republiky

Vyplnit mezeru o historii a kultuře Židů v období let 1520 až 1670 na území dnešního Rakouska, Německa a Česka se rozhodl Institut pro dějiny Židů v Rakousku, který už dva roky zkoumá historické materiály v archivních fondech. Jak v úterý novinářům řekl ředitel ústavu Klaus Lohrmann, bez zpracování poznatků o tomto etniku na území Čech, Moravy a Slezska by nebylo možné dokončit ani rakouskou část projektu. "Institut spolupracuje od loňského roku s osmi českými vyškolenými archiváři, kteří mají povolení ke zkoumání archivních dokumentů," řekl vedoucí české části projektu Helmut Teufel.

Pražané si v úterý připomněli problematiku bezdomovců

Problematice bezdomovců a pomoci sociálně slabším byl věnován happening, který v úterý uspořádalo na Staroměstském náměstí občanské sdružení Naděje. Setkání pracovníků i příznivců Naděje a lidí v sociální nouzi s veřejností se konalo u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby. Sdružení Naděje dokumentovalo deset let své činnosti výstavkou, na níž prezentovalo různé programy a práci 13 poboček a několika desítek středisek. Zapálením pochodně se Naděje symbolicky připojila k akci nazvané Noc ohňů, kterou v řadě zemí pořádá Evropská federace národních sdružení pracujících s bezdomovci. Zakladatel a předseda Naděje Ilja Hradecký odhaduje, že v České republice žijí desetitisíce bezdomovců.

Guatemala a Česko zjednoduší cestování držitelům zvláštních pasů

Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček a guatemalský velvyslanec Urruela Prado si v úterý v Praze vyměnili nóty ke zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických, konzulárních, služebních a úředních pasů. ČTK to řekla pracovnice tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Bezvízový styk mezi Guatemalou a Českou republikou začne pro držitele uvedených pasů platit od poloviny listopadu. Z amerických států mohou nyní čeští držitelé běžných cestovních pasů jezdit bez víz do Argentiny, Bolívie, Ekvádoru, Chile, Kostariky, Mexika, Nikaraguy a Uruguaye.

Cestování se zkomplikuje mezi čtyřmi postsovětskými zeměmi a Českou republikou

Občané Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldavska a Turkmenistánu budou od 22. října potřebovat pro cesty do České republiky víza. ČTK to v úterý potvrdil tiskový odbor ministerstva zahraničí. Naopak čeští občané budou muset mít víza pro návštěvy Kazachstánu od 30. října. U zbylých tří postsovětských republik by čeští občané měli mít nová víza podle ministerstva zřejmě už od neděle, přestože Praha dosud neobdržela příslušné diplomatické nóty. O zrušení bezvízového styku s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Moldavskem a Turkmenistánem rozhodla česká vláda letos v květnu.

Už koncem května zavedla Česká republika vízovou povinnost pro Rusko a Bělorusko. Od konce června potřebují pro cesty do Česka také Ukrajinci.

IVVM: Češi ve srovnání s Poláky a Maďary nejméně podporují vstup do Evropské unie

Občané České republiky ve srovnání s Poláky a Maďary nejméně podporují vstup své země do Evropské unie. Z průzkumů veřejného mínění, které se v těchto státech uskutečnily v září, vyplývá, že v případném referendu by pro vstup do Evropské unie hlasovalo 51 procent Čechů, 55 procent Poláků a 69 procent Maďarů. ČTK o tom v úterý informoval Institut pro výzkum veřejného mínění (IVVM), který zkoumal názory české populace. Proti připojení své země k Unie by se vyslovilo 22 procent Čechů, 26 procent Poláků a 19 procent Maďarů.

ČSÚ: Průměrná měsíční mzda ve 2. čtvrtletí vzrostla na 13.911 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců České republiky ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 5,8 procenta na 13.911 korun. Ve druhém čtvrtletí loňského roku přitom činila 13.153 korun. Přepočtené výsledky zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Průměrný evidenční počet zaměstnanců se přitom ve druhém čtvrtletí 2000 meziročně snížil o 109.904 osob na 3,022.851 zaměstnanců. Mzdy se podle ČSÚ nejvýrazněji zvýšily v podnikatelské sféře.

Evropská unie podpořila obnovu turistických stezek na severu Čech

Evropská unie podpořila v rámci programu Phare obnovu 20 turistických stezek v české části Euroregionu Nisa, zahrnujícího okresy Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Semily a Děčín. ČTK to v úterý při příležitosti otevření Smržovského vyhlídkového okruhu k prameni Nisy řekl předseda Euroregionu a starosta Hrádku nad Nisou Milan Faltus. Celkové náklady na obnovu stezek podle něj dosáhly 32,9 miliónu korun. Vedle obcí a dotací Evropské unie se na nich podílejí i Lesy České republiky.

V Boskovicích letos vznikly tři nové turistické stezky zdraví

Tři stezky, jejichž cílem je rozvoj turistiky, zdraví občanů, ale i poznávání historie, vznikly letos v okolí Boskovic na Blanensku. Stezky měří dohromady kolem 17 kilometrů a dvě z nich vyznačili v uplynulých dnech členové Klubu českých turistů. Od příští letní sezóny tak budou moci milovníci přírody využívat všechny trasy, řekla v úterý ČTK boskovická místostarostka Jarmila Stloukalová. Boskovice se podle ní už před šesti lety zapojily do sítě zdravých měst, která se snaží zlepšit zdraví obyvatel právě otvíráním stezek ve svém okolí.

Fabia se v Dánsku stala autem roku 2001 před Fordem Mondeo a Oplem Corsa

Škoda Fabia zvítězila před druhým Fordem Mondeo a třetím Oplem Corsa v anketě 29 dánských motoristických novinářů o titul Auto roku 2001 v Dánsku. Informovala o tom společnost Škoda Auto s tím, že v soutěži bylo 18 automobilů.

Ze sportu:

Až dvě minuty před koncem ztratili fotbalisté Sparty v Lize mistrů remízu na hřišti Šachťoru Doněck. Z penalty nařízené za ruku Grygery vstřelil Zubov rozhodující gól a Sparta prohrála 2:1. Jestliže chce proniknout do Poháru UEFA, musí teď připravit o bod někoho z favoritů.

Vítkovičtí hokejisté vyhráli v předehrávaném utkání 27. kola extraligy v Třinci 4:3.

Hokejisté Českých Budějovic porazili v druhém semifinále Českého poháru Litvínov 3:2 a postoupili do finále premiérového ročníku soutěže. V něm se v úterý 28. listopadu utkají v Pardubicemi, o pořadateli rozhodne los.

Zastavením činnosti na šest měsíců, počínaje středou 18. října, byl za pozitivní dopinkový nález na nandrolon v úterý potrestán český profesionální cyklista Jan Hruška. Disciplinární komise Českého svazu cyklistiky zároveň Hruškův trest přerušila od 1. listopadu do 28. února příštího roku, v době závodní nečinnosti, a udělila mu navíc pokutu tři tisíce švýcarských franků. Poloviční trest, rovněž s přerušením v témže období, dostal za užití efedrinu další český cyklista Richard Faltus. Kromě toho musí zaplatit pokutu dva tisíce švýcarských franků a byl mu odebrán titul mistra České republiky, který vybojoval v silničním závodě 25. června v Luhačovicích.

A ještě informace o středečním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, ojediněle slabý déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 stupňů Celsia.