Zprávy středa, 2. dubna 1997
Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Josef Kubeczka. Na uvod jsou pripraveny zpravy:
A nyni podrobneji:
Havel k referendu o vstupu CR do NATO
Referendum o vstupu Ceske republiky do NATO je podle prezidenta Vaclava Havla v podstate nesmysl. Zadna zeme pri vstupu do aliance referendum neporadala, s vyjimkou Spanelska, ktere toho pozdeji litovalo. Aliance je vlastne smlouvou mezi staty, a proto neni nutne o ni rozhodovat referendem. Prezident Havel to rekl v uternim rozhovoru pro Ceskou televizi. Pripomnel, ze sam neni apriornim odpurcem referenda, jako urcita pojistka pro mezni situace je podle nej referendum vhodne, ale pro vstup do NATO smysl nema. Clenstvi v alianci totiz podle nej suverenitu statu neomezuje, spise ji posiluje. Clenske staty totiz vzdy znovu suverenne rozhoduji, zda se zucastni nektere operace aliance ci nikoliv, rekl prezident Havel.
Francouzsky prezident zahajuje navstevu CR
Statni navstevu nasi republiky zahajuje dnes francouzsky prezident Jacques Chirak s choti. Podle ocekavani by francouzsky prezident mel podporit Ceskou republiku v jeji snaze o co nejrychlejsi prijeti do evropskych struktur. Nynejsi navsteva je Chirakovou prvni navstevou v Ceske republice v prezidentske funkci, ale take prvni navstevou v Praze vubec.
Chirac ke vstupu CR do NATO
Pro vstup Ceske republiky do NATO a Evropske unie v prvni vlne uchazecu se vyslovil v rozhovoru pro casopis Tyden francouzsky prezident Jacques Chirac, ktery pricestuje ve stredu na dvoudenni navstevu do Prahy. Francouzsky prezident vsak neupresnil datum, k nemuz by mohla NATO i Evropska unie nove cleny prijmout. Pri rovnosti vsech kandidujicich zemi jsou nektere z nich na vstup ekonomicky lepe pripraveny a mezi nimi je i Ceska republika, uvedl Jacques Chirac.
Jedna Poslanecka snemovna
Vlada ma Poslanecke snemovne na jeji nejblizsi schuzi predlozit komplexni zpravu o stavu ceske ekonomiky vcetne analyzy pricin poklesu konkurenceschopnosti, efektivnosti a produktivity v zavislosti na transformacni proces v uplynulych letech. Snemovna o to v utery vladu pozadala usnesenim. Snemovna soucasne vyslovila znepokojeni nad dlouhodobe se snizujici dynamikou prijmu statniho rozpoctu ekonomiky. Ministr financi ma proto provest komplexni analyzu pricin neplneni prijmu statniho rozpoctu a predlozit ji v ramci zminene zpravy.
Poslanecka snemovna odmitla vzit na vedomi vladni zpravy o plneni statniho rozpoctu za lonske prvni pololeti a za prvnich devet mesicu lonskeho roku. Tato usneseni ke kazde zprave zvlast navrhl snemovne predseda jejiho rozpoctoveho vyboru Jozef Wagner, ktery je zduvodnil ztratou aktualnosti obou materialu predkladanych vladou.
Poslanecka snemovna vzala na vedomi Rocni ucetni zaverku a vyrocni zpravu Fondu narodniho majetku za rok 1995, kterou poslancum prednesl predseda prezidia Fondu narodniho majetku Ivan Kocarnik.
Dnes dopoledne vyhovela Poslanecka snemovna prezidentu republiky Vaclavu Havlovi a nepodporila v jiz tretim schvalovani novelu vodniho zakona. Prezident ji dolni parlamentni komore vratil kvuli datu ucinnosti teto pravni normy. Ta mela nabyt ucinnosti 1.brezna, zakon vsak muze zacit platit az dnem jeho zverejneni ve Sbirce zakonu. Prezidentovi byl zakon postoupen navic az 3.brezna.
Propad statniho rozpoctu
Propad statniho rozpoctu se behem brezna dale prohloubil a ke konci mesice se zastavil na 8,5 miliardy korun. Jak oznamilo ministerstvo financi, mezera mezi prijmy a vydaji se rozsirila o temer dve miliardy korun proti 6,7 miliardy korun na konci unora. Po prvni mesici roku pritom skoncilo hospodareni statu prebytkem 3,8 miliardy korun. Ministr financi Ivan Kocarnik uz nekolikrat rekl, ze ve snaze o udrzeni vyrovnaneho rozpoctu predlozi vlade plan na seskrtani dvou procent statnich vydaju, coz predstavuje asi 11 miliard korun. Platny rozpocet na rok 1997 je sestaven s prijmy a vydaji za 549,1 miliardy korun.
Pokles trzeb v prumyslu
Pokracujici pokles trzeb z prumyslove cinnosti zaznamenal letos v unoru Cesky statisticky urad. Jak vyplyva z jeho predbezneho odhadu, oproti lonskemu unoru se trzby z prumyslove cinnosti u podnikatelskych subjektu s 20 a vice zamestnanci snizily ve stalych cenach o 3,6 procenta, oproti letosnim lednovym vysledkum poklesl index v unoru o dalsich 3,4 bodu.
Cerpani prostredku Phare
Vetsina financnich prostredku, ktere v ramci programu Phare Evropska komise vyclenila pro Ceskou republiku v letech 1991 a 1992, je jiz vycerpana. Na velkou cast financi z roku 1993 a 1994 jsou jiz uzavreny kontrakty. Z roku 1995 bylo prozatim cerpano jen zhruba sest procent. Vyplyva to z udaju, ktere poskytl reditel centra pro zahranicni pomoc pri ministerstvu financi Vitezslav Kazimour. Prostredky, ktere komise vycleni v jednom ucetnim roce totiz mohou byt prubezne cerpany po dobu tri let. Splaceny pak musi byt do ctyr let po prideleni financi.
Premier Meciar k navsteve Prahy
Slovensky premier Vladimir Meciar poklada vzhledem k nynejsi politicke a medialni kampani za spravne odlozeni sve oficialni navstevy Ceske republiky. Uvadi se to ve stanovisku tiskoveho odboru slovenske vlady. Slovensky premier vsak povazuje za nespravne, ze Ceska republika, ktera usiluje o clenstvi v NATO, protipravne zadrzuje a pravdepodobne i uziva majetek Slovenske republiky a jeji zlate rezervy. Podle Bratislavy se tak deje i navzdory protokolu, podle nehoz melo byt zlato fyzicky pripraveno k rozdeleni jiz k 30. cervnu 1993.
Slobodnik proti Havlove vyroku o Meciarovi
Proti vyroku ceskeho prezidenta Vaclava Havla o "paranoi" slovenskeho premiera Vladimira Meciara se ohradil predseda zahranicniho vyboru slovenskeho parlamentu Dusan Slobodnik, ktery pozadal Slovensky rozhlas o moznost reagovat na prezidentuv rozhovor pro Le Figaro. "My Slovaci nemame ve zvyku hanobit politiky jinych statu, vystavovat jim urazlive a z prstu vycucane diagnozy, " prohlasil Slobodnik s tim, ze proto nebude na Havluv vyrok reagovat ve stejne tonine. Cesky prezident v interview zverejnenem v sobotnim vydani francouzskeho listu zduraznil vyznam pristupu NATO k zemim, ktere nebudou prijaty v "prvni vlne". Jde o to vysvetlit, proc se prijimaji tyto zeme a ne ty druhe, definovat pozadavky na kandidatske staty, presvedcit je jasne, ze neni nikdo diskriminovan, jak si mysli slovensky premier Vladimir Meciar s paranoiou jemu vlastni, uvedl cesky prezident.
Havel - mineni
Vetsina obyvatel Ceske republiky hodnoti pusobeni Vaclava Havla ve funkci prezidenta kladne. Nejlepsi hodnoceni ziskal prezident za reprezentaci v zahranici, a to u temer 52 procent dotazanych. O ctyri procenta mene lidi vyzdvihlo novorocni projevy. Naopak jedna tretina obcanu nesouhlasi s prezidentovym zpusobem vyhlasovani amnestii a udelovani milosti. Jako vyjimecnou instituci, ktera by mela byt vybavena i znacnymi vykonnymi pravomocemi, chape prezidentsky urad 47 procent obcanu. Vyplyva to z breznoveho pruzkumu Strediska empirickych vyzkumu.
Vlada o vzdelavani
O pristoupeni k umluve usnadnujici vzajemne uznavani vysokoskolskeho vzdelani a kvalifikace mezi evropskymi staty bude dnes jednat vlada. Pokud vlada jeji text prijme, bude moci odcestovat ministr skolstvi Ivan Pilip do Lisabonu a tam dokument 11. dubna za Ceskou republiku podepsat. Umluva stanovuje, ze evropske staty si budou uznavat vzajemne vzdelavaci programy a vzdelani dosazene na akreditovanych vysokych skolach. Podle ceskeho ministerstva skolstvi Umluva umozni uznavat i casti vzdelavaciho programu, takze studenti budou moci navazat jinde ve studiu tam, kde jej predtim prerusili.
Novy nejvyssi a vrchni statni zastupce
Od uterka nahradil na miste nejvyssiho statniho zastupce Bohumiru Kopecnou dosavadni vrchni statni zastupce v Olomouci Vit Vesely. Kopecnou z teto funkce odvolala vlada letos 19. brezna na navrh ministryne spravedlnosti Vlasty Parkanove. Kopecna, ktere ministryne Parkanova vycitala, ze nebyla manazerkou a nepracovala dostatecne na koncepci sveho uradu, zustane i nadale zamestnana v urade Nejvyssiho statniho zastupitelstvi, kde bude zastavat funkci radoveho zalobce. Predstavitele vlady duvody, proc byla Kopecna nahrazena Vitem Veselym, oficialne nezverejnili.
Ministryne spravedlnosti Vlasta Parkanova uvedla v utery do funkce noveho vrchniho statniho zastupce Augustina Hrbotickeho. Hrboticky nahradil ve funkci prazskeho vrchniho zastupce Libora Grygarka, jehoz loni v srpnu odvolal byvaly ministr spravedlnosti Jan Kalvoda. Ministryne Parkanova uvedla, ze s prichodem noveho vrchniho zastupce zacina i nova era statniho zastupitelstvi.
Vidensti Cesi sazeji na dvoukulturnost
Ceska mensina v Rakousku, to znamena predevsim ve Vidni, se prakticky odklonila od bezne praxe narodnostnich mensin pestovat svou kulturu v uzavrenem, od sveta izolovanem prostredi a snazit se tak o jeji zachovani v podobe jakesi "konzervy". Rozviji naopak kontakty s vetsinovym nemeckojazycnym okolim, zachovava si ale hrdost na svou dvoujazycnost a puvod, coz plati zejmena nyni po padu komunismu v materske zemi. Napsal to rakousky denik Die Presse ve velikonocnim cisle. "Ze vsech mensinovych skupin zijicich v Rakousku si Cesi nejmene stezuji: nepozaduji dvojjazycne napisy u mistnich nazvu jako korutansti Slovinci, nebojuji za uznani sveho jazyka coby druhe uredni reci jako burgenlandsti Chorvati ci Madari, dokonce si ani nestezuji na nedostatek mensinovych skol. Nynejsich zhruba 20.000 Cechu ve Vidni nema vyhranenou zadnou sidelni oblast, zije rozptyleno po celem uzemi mesta a spojuje se jen v cinnosti svych sportovnich a kulturnich spolku, " pise list.
Karel Kyncl zemrel
Dlouholety zahranicni zpravodaj Ceskeho rozhlasu Karel Kyncl zemrel v utery po tezke nemoci ve veku 70 let. Karel Kyncl zacinal v rozhlase v letech 1943 - 1948 jako clen Dismanova rozhlasoveho detskeho sboru. Pote nastoupil do zahranicni redakce a stal se zpravodajem v New Yorku. Jmeno si ziskal serii reportazi o atentatu na prezidenta Johna Kennedyho. Za svoje nazory byl v obdobi normalizace z rozhlasu propusten a nesmel publikovat, stridal ruzna zamestnani a nekolikrat se ocitl i ve vezeni. V roce 1983 prijal nabidku azylu od britske vlady a stal se postupne spolupracovnikem BBC, Svobodne Evropy a nekterych exilovych casopisu. V roce 1990 opet zacal pracovat jako zahranicni redaktor Ceskoslovenskeho a pote Ceskeho rozhlasu ve Velke Britanii.
Ceny Josefa Hlavky
Jaroslav Slavik a Jiri Opelik, autori monografie o ceskem maliri Josefu Capkovi vydanou nakladatelstvim Torst, se stali vitezi Ceny Josefa Hlavky za lonsky rok v kategorii spolecenskych ved. Diky svemu zpracovani a zejmena cizojazycnemu resume se ocenena kniha muze zapsat i do mezinarodniho kulturniho kontextu. V kategorii lekarskych ved porota ocenila knihu Transplantace kostni drene autoru Jaroslava Vanaska, Jana Stareho, Petra Kavana a Jaroslava Vanaska juniora, vydanou nakladatelstvim Galen. V Kategorii ved o nezive prirode zvitezila prace Nonlinear Elliptic Equations Singular and Degenerate Case autoru Pavla Drabka, Aloise Kufnera a Francesca Nicolosiho. V oblasti ved o zive prirode porota cenu neudelila. Cenu udeluje kazdorocne Nadace Cesky literarni fond s Nadanim Josefa, Marie a Zdenky Hlavkovych za puvodni knizni praci z oblasti vedecke a odborne literatury.
Komplet Beethovenovych kvartetu
Wihanovo kvarteto natocilo druhou z desitky kompaktnich desek, na nichz hodla v pristich peti letech vydat v ceskych podminkach ojedinely komplet smyccovych kvartetu Ludwiga van Beethovena. "Jeho dila jiz natocila i mnoha jina kvarteta, ale na umeni mi pripada krasne, pokouset se znovu a znovu o nemozne, " prohlasil pri krtu nahravky jeji kmotr, herec Josef Vinklar. Violoncellista souboru Ales Kasprik rekl, ze podobne narocny projekt rozhodne nelze uspechat.
Spoluprace ceskych a japonskych keramiku
Program spoluprace zalozeny na vymene poznatku v odvetvi umelecke keramiky zahaji tento mesic cesti a japonsti keramici v meste Tokoname pobliz japonske Nagoji. Informovala o tom japonska agentura Kjodo. Program pod nazvem "Srdce v ohni" zahaji 7. dubna sest umeleckych keramiku z Brna pod vedenim Vladimira Grocha praci se svymi japonskymi kolegy v jejich dilnach, jez potrva do 5. kvetna. Sedm keramiku z Japonska pak v ramci programu pocatkem zari prileti do Ceske republiky. Prvni vysledky spolecne prace budou vystaveny jiz koncem tohoto mesice ve vystavnich sinich v Tokoname, jednom z sesti japonskych mest s jeste starobylymi vypalovacimi pecemi.
Vystava o ohrozeni Ceskeho krasu
Krajina a jeji lide je nazev vystavy tri desitek fotografii Ibry Ibrahimovice, Zdenka Thomy a Ladislava Mimry z Ceskeho krasu, jez byla zahajena v Brne ve foyeru Divadla Husa na provazku. Organizatori vystavy z ekologickeho hnuti Deti Zeme informovali o tom, ze vystava ma prispet k usili obyvatel z okoli Tmane o zachranu Ceskeho krasu ohrozeneho planovanou vystavbou nove cementarny.
Film podle Hugovych Bidniku vznikne v CR
Dnes zacne v kulisach vesnice postavene blizko Melnika vznikat nova filmova adaptace slavneho romanu Victora Huga Bidnici. V tomto americkem snimku ztvarni Jeana Valjeana hollywoodska hvezda Liam Neeson znamy napriklad z filmu Schindleruv seznam, Nell a Michael Collins. V roli inspektora Javerta se predstavi cerstvy nositel Oscara za vykon ve snimku Zare Geoffrey Rush. Spolu s nimi se pred kamerou objevi Uma Thurmanova, kterou proslavily filmy Nebezpecne znamosti, Mraziva vasen a Pulp Fiction - Historky z podsveti. Vsichni herci uz prijeli do Prahy. Do 20. cervna se bude natacet take v barrandovskych atelierech, v Kutne Hore, Zatci, na Hradcanskem namesti a snad i v nekterych prazskych ulickach. Reziserem je Dan Bille August, na jehoz konte je napriklad cenami ovenceny Pelle Dobyvatel.
Velikonoce ve znameni mladat
Na velikonocni nedeli se v jihlavske zoo narodila dvojcata vzacnych opicek tamarinu pincich a tamarinu belohubych. Na velikonocni pondeli se pak narodila trojcata kosmanum belovousym. Opicky, vazici sotva 100 gramu, vsak jeste nerekly posledni slovo. Nejmene dalsi dve samicky maji kulata briska. Tento rok je pro jihlavskou zoo chovatelsky nadmiru uspesny - narodilo se jiz 36 mladat od 13 druhu. Z celedi kockovitych selem se zde uplne poprve narodilo mlade ocelota a pocet servalu se zvysil o sest pote, co obe samicky privedly na svet trojcata. Vyznamnym uspechem jsou i tri mladata primatu z podradu poloopic lemuru katta a mlade lemura rudoceleho.
Ze sportu:
Pravy vrchol jara je pro fotbalove labuzniky pripraven na dnesek na prazske Letne. Reprezentace Ceske republiky se v klicovem kvalifikacnim zapase pro mistrovstvi sveta 1998 ve Francii pokusi vratit fotbalistum z Jugoslavie podzimni porazku 0:1 z Belehradu. Fotbalova klani mezi Ceskoslovenskem a Jugoslavii se datuji jiz od roku 1920. Celkove se jedenactky obou zemi spolu utkaly jiz jedenatricetkrat, z cehoz si Ceskoslovensko odneslo palmu vitezstvi sedmnactkrat a souper z Balkanskeho poloostrova se radoval desetkrat. Smirne skoncily ctyri zapasy. Celkove skore zni 87:51 ve prospech reprezentantu byvaleho Ceskoslovenska.
Temer definitivne si uzavreli cestu mezi nejlepsi tymy Evropy hraci ceske fotbalove jednadvacitky, kteri v seste kvalifikacni skupine nedokazali odcinit podzimni prohru s tymem Jugoslavie a v utery mu v Pribrami znovu podlehli, tentokrat 0:1.
Kratce o pocasi:
V Ceske republice je dnes jasno az polojasno. Teploty se pohybuji mezi 12 az 16 stupni Celsia.
Tolik zpravy Radia Praha.