Zprávy středa, 20. ledna 1999

Nyní podrobněji

Nové vedení Senátu se sešlo s prezidentem Havlem

Prezident Václav Havel upustil od své myšlenky, aby se senátoři více spojili s nově vznikajícími regiony. Na úterní, první schůzce s novým vedením Senátu se podle jeho předsedkyně Libuše Benešové 'ODS) ztotožnil s názorem senátorů, že propojení Senátu s budoucími kraji naráží na jejich doposud nevyjasněné kompetence. Při krátkém setkání však podle Benešové nezbyl čas na diskusi o tom, jak zvýšit prestiž Senátu. Prezident loni v létě naznačil, že by senátoři mohli v budoucnu vzejít z regionů, což se ale nynějším senátorům moc nezamlouvá.

Občané i představitelé státu si připoměli 30. výročí smrti Jana Palacha

Podobně jako před deseti lety, tehy ještě jako disident, se i v úterý přišel prezident Václav Havel poklonit památce Jana Palacha a k soše svatého Václava na Václavském náměstí v Praze položil kytičku konvalinek. Prezidenta doprovázela tehdejší disidentka, nyní předsedkyně Výboru dobré vůle, Dana Němcová. Před deseti lety zadržela oba při pokusu položit kytičku na pomník policie. V úterý uplynulo 30 let ode dne, kdy Palach podlehl rozsáhlým popáleninám vzniklým při manifestační sebevraždě, která měla v lednu 1969 vyburcovat lid z letargie, do níž se dostal po počáteční vlně odporu proti okupaci Československa vojsky států Varšavské smlouvy.

Položením květiny rudých růží u sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze uctil památku studenta Jana Palacha pemiér Miloš Zeman.

Účastníci protestní hladovky z roku 1969 v úterý po 30 letech položili kytice a zapálili svíce u budovy Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Byli jimi bývalí studenti pražských vysokých škol, kteří týdenní hladovkou, zahájenou 17.ledna 1969, podpořili sebeupálení jejich kolegy Jana Palacha. "Byli jsme tu tehdy kvůli Palachovi a dnes jsme tady taky kvůli němu", řekl přítomným novinářům iniciátor celé akce Přemysl Vachalovský, předseda Výboru na ochranu svobody slova Syndikátu novinářů, který byl jedním z účastníků hladovky. Netajil své překvapení nad tím, že se na setkání dostavili téměř všichni účastníci lednové hladovky. Symbolicky chápali přítomní pamětníci přesun do budovy Rádia Svobodná Evropa kvůli vzpomínce na dělníky, kteří se v době konání hladovky podíleli na rekonstrukci dnešního sídla rádia 'tehdy budovy Federálního shromáždění). Tehdy prý velmi pomáhali hladovějícím přetrpět mráz a dobrovolné strádání. Pro aktéry hladovky bylo podle jejich vyjádření toto rádio před 30 lety jediným zdrojem pravdivých informací.

V Bratislavě o odkazu Jana Palacha

"Odkazem Jana Palacha je, že svoboda a demokracie jsou hodnoty, za které stojí nejen žít, ale i umírat," zdůrazňuje prohlášení k 30.výročí sebeupálení českého studenta Jana Palacha, které v úterý v Bratislavě vydali představitelé vládní Demokratické strany, Českého spolku na Slovensku, Klubu českých občanů v SR, sdružení Československé mosty, Československého výboru, Klubu přátel T.G.Masaryka, Kruhu přátel české kultury a dalších sdružení. Z Palachova poselství pro slovenské demokraty vyplývají podle prohlášení čtyři hlavní úkoly: pěstovat hodnoty občanské aktivity a odpovědnosti za věci veřejné, nepřipustit znovu k vlivu a moci síly zpochybňující svobodu a demokracii, usilovat o zakotvení Slovenska ve svobodném a demokratickém světě a co nejúžeji spolupracovat s ČR, "s kterou nás spojuje nejen tradice československé demokracie, ale i společné zájmy do budoucna".

Manželé Havlovi na návštěvě u Zemanů na jejich nové adrese

Prezident Václav Havel přijel v úterý večer na pozvání předsedy Miloše Zemana do nového premiérova sídla v pražské Kramářově vile, aby zde oba představitelé v doprovodu manželek povečeřeli. Zeman ani Havel bezprostředně před setkáním neuvedli, o čem spolu chtějí hovořit, ani po jednání nebyl naplánován žádný briefing. Podle mluvčích vlády a prezidenta Zemanovo pozvání Havla na večeři logicky navazovalo na prezidentovy předchozí schůzky s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem a s novým vedením Senátu. Schůzka měla podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka souvislost s novoročním projevem Havla, v němž vyzval k boření společenských a politických zdí vzniknuvších po roce 1989. Podle některých informací se Zeman chtěl pochlubit Havlovi svým novým bydlištěm, do nějž se nastěhoval na sklonku loňského roku.

Lidovci do menšinové vlády s ČSSD nechtějí, úvahy na toto téma ale vedou

KDU-ČSL podle svého úřadujícího předsedy Jana Kasala nehodlá vstupovat do menšinové vlády se sociální demokracií, a to ani tehdy, kdyby takový kabinet měl zaručenu podporu ze strany Unie svobody. Lidovecký poslanec Libor Ambrozek se ale přesto domnívá, že variantu menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL nelze zcela vyloučit. Nevylučuje ani rozštěpení Unie svobody, kdy by se část této strany na vládě přímo podílela. Podle jeho slov totiž v unii existuje střet mezi proudem, který vstup do vlády s ČSSD striktně odmítá, a lidmi, kteří jsou této možnosti nakloněni. Možnost vzniku vlády ČSSD a lidovců za podpory unie zmínil i další z činitelů KDU-ČSL, který si nepřál být jmenován. Uvedl, že unionistům by v tomto případě mohly být nabídnuty i funkce ve vedení sněmovny, s výjimkou postu předsedy. Tyto představy však podle tohoto zdroje nebyly zatím konzultovány s unií ani s ČSSD.

Představitelé unie nechtěli úvahy o toleranci své strany menšinové vládě podrobněji komentovat. Šéf strany Jan Ruml řekl, že informace o takových záměrech KDU-ČSL nemá a nebude se k nim tedy vyjadřovat. "Je to pseudoproblém a nemá nic společného s realitou," prohlásil jeho stranický kolega Vladimír Mlynář.

Předseda poslanců ČSSD Stanislav Gross připustil, že varianta menšinové vlády s KDU-ČSL je pro něj představitelná. "Ale jedině za podmínky, že vláda ČSSD nebude schopna prosazovat své klíčové návrhy a že by ODS vypověděla opoziční smlouvu," řekl Gross. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly není možnost sestavení menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL aktuální.

Vytvoření menšinové vlády ČSSD a KDU- ČSL s pouhou podporou Unie svobody není podle předsedkyně Senátu Libuše Benešové 'ODS) zřejmě pravděpodobné. "Nevím, zda by mohla takováto menšinová vláda získat podporu od Unie svobody," uvedla Benešová. Z pohledu ODS by bylo podle Benešové nutné, aby ČSSD nejprve vypověděla tzv.opoziční smlouvu.

Kasal: KDU-ČSL si stojí za svým hlasováním o rozpočtu

Poslanci KDU-ČSL se v úterý shodli na tom, že na své podpoře některým komunistickým návrhům v rámci hlasování o státním rozpočtu, kterou jim vyčetla Unie svobody, nemají co měnit a svůj postoj považují za správný. ČTK to po úterním jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL řekl jeho předseda Jan Kasal. Uvedl, že výhrady unie, která kvůli této záležitosti dokonce hrozila vystoupením ze čtyřkoalice, měly spíše politický a nikoli věcný charakter.

ODS vyčká s novelou volebního zákona do verdiktu Ústavního soudu

Pracovní skupinu, která má připravit novelu volebního zákona, ustavil v úterý senátorský klub ODS. Změny zákona budou vycházet rovněž z rozhodnutí Ústavního soudu ve věci platnosti mandátu Dagmar Lastovecké. Opravný prostředek proti rozhodnutí ve věci ověření volby Lastovecké senátorkou podala v prosinci k Ústavnímu soudu ODS, za niž Lastovecká v listopadových senátních volbách v Brně kandidovala. ODS tak reagovala na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který počátkem prosince uznal oprávněnost volební stížnosti ČSSD a prohlásil zvolení Lastovecké senátorkou za neplatné. Soudce Ústavního soudu Vojen Güttler v úterý informoval, že rozhodnutí očekává během několika týdnů.

Ministr obrany Vladimír Vetchý jedná v Římě

Ministr obrany Vladimír Vetchý jedná v Římě o rozšíření NATO a spolupráci mezi Českou republikou a Itálii. Uvedl to ministrův mluvčí Milan Řepka s tím, že v úterý ministr Vetchý seznámil svého italského kolegu se stavem příprav České republiky na vstup do Severoatlantické aliance a s přípravou branné legislativy, která by měla být předložena do parlamentu do konce února. Do konce března by se podle jeho slov mělo podařit dokončit koncepci výstavby resortu obrany do roku 2008, a naznačil záměry na transformaci českého vojenského školství.

Výbor EU pro vepřové maso nic nezměnil na režimu subvencí

Řídící výbor EU pro vepřové maso v úterý nic nezměnil na svém prosincovém rozhodnutí snížit o polovinu subvence na vývoz vepřového do přidružených zemí střední a východní Evropy včetně ČR. Zástupci komise a členských zemí se zabývali hodnocením dopadu tohoto opatření na trhy v ČR a dalších kandidátských státech. Evropská komise prosadila toto řešení proti vůli některých členů poté, co se dostala v listopadu a prosinci do tvrdého sporu s Českou republikou kvůli laciným vývozům dotovaného vepřového masa z EU poškozujícím české výrobce. Sdělila tehdy, že snížení subvencí platí formálně do příští schůze řídícího výboru, která se konala v úterý.

ČR v Bruselu rentgenována v oblasti životního prostředí

Česká republika povede s Evropskou komisí v nejbližších týdnech technické konzultace, aby se poradila, zda žádat o přechodné období pro převzetí legislativy EU v oblasti ochrany přírody. Je to dáno tím, že ČR nemá dostatek vědců, kteří by rychle provedli definitivní a kvalitní inventarizaci chráněných území podle požadavků evropského práva, řekl ČTK po prvním dni bilaterálního srovnání legislativy 'rentgenování) v úterý ředitel odboru ministerstva životního prostředí Petr Roth. Jako příklad uvedl rašeliniště - v České republice není známa jejich přesná rozloha, a tudíž se neví, která z nich by musela být vyhlášena jako chráněná území. Nejsou dokonale zachyceny druhy živočichů a rostlin, které v každém z nich žijí.

Bojovníci za svobodu jsou proti stěhování vepřína v Letech

Předsednictvo Českého svazu bojovníků za svobodu je proti stěhování vepřína, který stojí v Letech na Písecku na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Památka 327 zemřelých Romů by měla být podle zástupců svazu vzpomenuta důstojným způsobem pamětní deskou bez velkých finančních nákladů. Ušetřené peníze by měly být věnovány na vzdělávání Romů, zejména dětí. Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl vládě navrhl, aby vyhlásila sbírku na odstranění vepřína v Letech. Návrh počítá s vybudováním nového vepřína v jiné lokalitě, zbouráním stávajícího objektu a s pietní úpravou okolí památníku obětem romského holocaustu. Sbírka by mohla vynést asi polovinu z plánované částky 300 až 400 miliónů korun. Zbývající část by měla být doplacena ze státního rozpočtu na rok 2000 či 2001.

TV Prima požádá Mečiara a MV SR o vysvětlení

Česká televize Prima se v souvislosti s pátečním incidentem po pietním rozloučení se zavražděným slovenským ministrem hospodářství Jánem Duckým rozhodla požádat expremiéra Vladimíra Mečiara o vysvětlení a slovenské ministerstvo vnitra o informaci z průběhu vyšetřování potyčky mezi svým redaktorem a Mečiarem. ČTK to řekl redaktor TV Prima na Slovensku Vladimír Mišauer, jehož minulý pátek předseda opozičního Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar fyzicky a hrubými výrazy napadl.

Vetchý: Průzkumníci na hranicích již napomohli k dopadení běženců

Vojáci, kteří se od počátku roku účastní cvičení na česko-slovenských hranicích, již pomohli policistům zadržet několik skupin uprchlíků. ČTK to řekl ministr obrany Vladimír Vetchý, podle nějž se toto krátkodobé nasazení armády na hranicích vyplatilo a v budoucnu by se vojáci na moravsko-slovenském pomezí měli objevit častěji. Připomněl, že ministerstvo obrany nenese odpovědnost za ostrahu hranic a vojsko zde může vykonávat jen asistenční službu stejně jako v Rakousku nebo Švýcarsku. Vojáci proto nemají právo zadržet běžence, ale mohou na jejich pohyb upozornit policii. Ministr vnitra Václav Grulich by si přál, aby se armáda v budoucnu trvale společně s policií podílela na ostraze východních hranic. Zlepšit jejich nepropustnost by prý mohlo nasazení asi 20 dvoučlenných asistenčních hlídek. Tlak nelegálních přistěhovalců na česko-slovenskou hranici se stále zvyšuje. Od ledna do listopadu 1998 zadržela policie na jižní Moravě 4974 běženců, což je téměř o 2000 více než předloni. Z České republiky bylo deportováno 678 z nich.

Lánský pojede kvůli utečencům na česko-slovenskou hranici

Vicepremiér Egon Lánský se v pátek pokusí v blízkosti česko-slovenské hranice získat obraz o situaci v oblasti, potýkající se s rostoucím přílivem ilegálních migrantů. Ti znepokojují nejen české úřady, ale i úřady v Německu a Rakousku, kam utečenci většinou směřují a které již daly, i v souvislosti se snahou ČR o vstup do Evropské unie, najevo svůj zájem na zpřísnění režimu na českých hranicích. Lánský bude ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku jednat například s policejními řediteli obou moravských krajů, přednosty hraničních okresních úřadů i starosty některých měst. Cílem pracovního setkání je získání informací o stavu na hranici před vstupem republiky do NATO a EU, řekl jeden z Lánského poradců na dotaz ČTK.

STEM: Postoj veřejnosti je vůči současným politikům kritický

Velmi kritický postoj zaujímají občané České republiky vůči současným vedoucím politikům ve srovnání s představiteli komunistického režimu před rokem 1989. Z lednového šetření Střediska empirických výzkumů vyplývá, že 70 procent respondentů nepovažuje současné politiky za čestnější a poctivější než představitele komunistické éry. Většina dotázaných, konkrétně 59 procent, pouze připouští vyšší odbornou úroveň současných politiků.

STEM: Situace v ČR se podle třetiny dotázaných vyvíjí nesprávně

Situace v České republice se podle mínění zhruba třetiny občanů vyvíjí nesprávným směrem. Naopak podle 26 procent směřuje země správným směrem a podle 40 procent dotázaných nesměřuje nikam. Vyplývá to z lednového průzkumu Střediska empirických výzkumů. Jestliže ještě do poloviny roku 1997 pokračoval mírný trend ve zdůrazňování spíše pesimistického vidění vývoje, nyní je již delší dobu hodnocení stabilní. Převažuje rozpačité vyjádření, že vývoj situace ČR nikam nesměřuje. Podle většiny občanů, konkrétně 67 procent, se společenská situace v zemi vyvíjí po roce 1989 hůře, než očekávali. Oproti loňskému září tento názor zastává o čtyři procenta více lidí.

STEM: Nejsilnější politickou stranou je ČSSD

Nejsilnější politickou stranou je ČSSD, kterou by v lednu volilo 25,2 procenta občanů. Občanská demokratická strana by získala 21,7 procenta potenciálních hlasů voličů. Lednové volební preference podle STEM ukazují, že v české společnosti se nic dramatického neděje a situace je téměř shodná jako v prosinci.

V Brně vznikají první holobyty pro neplatiče nájemného

V polovině roku by měly být dokončeny první holobyty v Brně, které buduje městská část Brno-střed. Podle Aleny Podlucké z úřadu této městské části je více než 40 bytových buněk určeno pro neplatiče a nepřizpůsobivé občany. Jednotlivé bytové buňky o výměře od 12 do 19 metrů čtverečních budou vybaveny topením, osvětlením, vždy třemi zásuvkami a umyvadlem. Na patře bude společný kuchyňský kout, sprchy a sociální zařízení a v objektu bude rovněž umístěn telefonní automat. Úpravy budou stát přes 14 miliónů korun. Podlucká upřesnila, že v městské části evidují přibližně 3500 neplatičů.

Škampovo kvarteto má novou členku Angličanku a jede na turné

Škampovo kvarteto se pražskému publiku představilo poprvé s novou tváří u violoncellového pultu. Členkou souboru, který se na podzim rozešel s Jonášem Krejčím, se stala Angličanka Catherine Rimerová. Příští týden se Škampovo kvarteto vydává na turné po Anglii, Skotsku a do USA. Smyčcové kvarteto je nositelem čestného titulu rezidenční soubor v londýnském koncertním sále Wigmore Hall. Vůbec prvním rezidenčním kvartetem v historii prestižní síně se mladý český soubor stal v říjnu 1994, rok po svém tamním prvním úspěšném koncertu, a to zvláště díky interpretaci Janáčka.

Gott oslaví šedesátiny a pojede dvakrát na turné do Německa

Populární český zpěvák Karel Gott, který v létě oslaví šedesátiny a čtyřicet let umělecké činnosti, se letos jako "zlatý hlas z Prahy" objeví během dvou turné opět před svým věrným německým publikem. Vyjdou mu také nové desky, bude mít velkou show ve Sportovní hale v Praze, bude točit pro televizi na Mallorce a uspořádá výstavy svých obrazů. Agentura GoJa, která to potvrdila, však nechtěla komentovat opakující se spekulace tisku o možném Gottově sňatku se čtyřiadvacetiletou Marikou Sörösovou. Zpěvák se s atraktivní ženou z Frýdku-Místku údajně seznámil v Berlíně a její jméno se vedle jeho objevuje už dva roky. Bylo by to nicméně poprvé, co by mnohonásobný "zlatý slavík", miláček zejména dámské části publika, milovník žen a otec dvou dcer vstoupil do manželského stavu.

Ze sportu:

Výsledky 36.kola hokejové extraligy: Slovnaft Vsetín - ZPS Barum Zlín 1:3 '0:1, 0:0, 1:2), Vítkovice - Chemopetrol Litvínov 3:1 '0:1, 1:0, 2:0), Becherovka Karlovy Vary - Velvana Kladno 1:5 '0:1, 0:1, 1:3), Dukla Jihlava - Sparta Praha 2:5 '2:1, 0:1, 0:3), Slavia Praha - Opava 6:2 '3:1, 2:0, 1:1), České Budějovice - Keramika Plzeň 6:4 '4:2, 1:2, 1:0), IPB Pojišťovna Pardubice - Železárny Třinec 1:1 '1:1, 0:0, 0:0). Na čele tabulky je Slovnaft Vsetín, následovaný Barumem Zlín a Železárnami Třinec, uzavírá ji na 14. místě Dukla Jihlava.

Česká tenistka Jana Novotná, světová a turnajová trojka, postoupila do třetího kola tenisového Australian Open, úvodního grandslamového turnaje sezóny. Wimbledonská vítězka porazila v utkání 2.kola po setech 6:4, 2:6 '6:3) slovenskou tenistku Henrietu Nagyovou. Do třetího kola tenisového turnaje v Melbourne postoupil i Bohdan Ulihrach, který ve druhém kole porazil po pětisetovém maratónu Andreje Čerkasova z Ruska 7:6, 4:6, 6:7 '3:7), 6:4 a 6:4. Ulihrach si postup vybojoval až po čtyřech hodinách a patnácti minutách. S turnajem se naopak rozloučil Daniel Vacek, jenž podlehl Jihoafričanovi Waynu Ferreirovi po setech 4:6, 6:2, 3:6 a 1:6.

A na závěr zpráv informace o počasí

Dnes bude většinou zataženo nízkou oblačností s místními mlhami, ojediněle se vyskytne i mrznoucí mrholení. Denní teploty minus 1 až plus 3, při slunečném počasí a na horách bude kolem 7 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha