Zprávy středa, 21. května 1997

Vazeni posluchaci, vitejte u zprav Radia Praha, ktere vam prinasi Eva Petrzilkova:

A nyni podrobneji:

Jednani o zmenach ve vlade

Sefove stran vladni koalice Vaclav Klaus, Michael Zantovsky a Josef Lux v noci po bezmala ctyrhodinovem jednani pred novinare predstoupili pouze s prohlasenim, ze koalice se shodla na nutnosti zmen, ale ne na jejich rozsahu. Podle predsedy ODS jeho strana navrhuje zmeny v kompetenci ministerstev i mezistranickou vymenu ministru, k cemuz Lux se Zantovskym nevyjadrili. Pouze predseda lidovcu podotkl, ze rekonstrukce vlady musi byt verohodnym krokem a nesmi jit jen o zmeny instituci.

Na nutnosti rekonstruovat vladu se shodlo v utery dopoledne politicke gremium Obcanske demokraticke strany. K jednoznacnemu zaveru dospelo i v otazce terminu - zmeny ve vlade by mely byt provedeny nejpozdeji do konce cervna. Jmena novych ministru, ktere ODS navrhne do rekonstruovane vlady, by mela schvalit uz patecni vykonna rada v Senohrabech u Prahy.

Prezident Vaclav Havel ocekava konkretni navrh premiera Klause. Komentovat politicke souvislosti uterniho rozhodnuti gremia ODS rekonstruovat v dohledne dobe vladu ale nehodla. Prezidentuv mluvci Ladislav Spacek uvedl, ze prezident obvykle premierovy navrhy, tykajici se chodu vlady, respektuje.

Rozhodnuti ODS rychle zrekonstruovat vladu privital predseda poslanecke snemovny a CSSD Milos Zeman. Obava se vsak, aby neslo jen o zrizeni novych ministerstev, coz by se podle nej za rekonstrukci vlady nedalo povazovat. Zeman ve zpravodajstvi Ceske televize vyslovil domnenku, ze toto rozhodnuti ODS vzeslo prave na zaklade umyslu CSSD navrhnout odvolani dvou ministru - Vladimira Dlouheho a Ivana Kocarnika.

ODS pocita celkem s vymenou ctyr ministru. Meli by to byt dva vlastni ministri ODS a po jednom z ODA a KDU-CSL. Oznamil to jeste pred vecernim jednanim ministr prace a socialnich veci Jindrich Vodicka. Sef lidovcu Josef Lux vymenu dalsich ministru sve strany ovsem odmitl. KDU-CSL nedavno nahradila ministra pro mistni rozvoj Jaromira Schneidra Tomasem Kvapilem. Tim podle Josefa Luxe lidovci pozadavky na zmeny v kabinetu naplnili.

Senatori ODS se k myslence na rekonstrukci kabinetu do sesti tydnu stavi opatrne. V senatnim klubu zrejme prevlada nazor, ze gremium se ponekud unahlilo, nebo ze k tomuto kroku pristoupilo pod tlakem.

Poslanecky klub ODS vsak predsedu sve strany a vlady Vaclava Klause v zameru provest a pripravit personalni zmeny ve vlade podporuje. Uvadi se to v usneseni, s nimz novinare v utery seznamil predseda klubu Milan Uhde. Mistopredseda teto strany Josef Zieleniec k tomu uvedl, ze podle jeho nazoru by mela ODS pristoupit k rekonstrukci pomerne rychle, a to i tehdy, kdyby jeji koalicni partneri zmeny ve vlade nechteli. V takovem pripade by se podle nej rekonstrukce mela tykat i skupiny ministru ODS.

V ramci chystane rekonstrukce vlady by koalice mohla dospet ke zmenam v obsazeni jedne tretiny az jedne poloviny ministerskych kresel. Novi ministri budou udajne vybirani z rad poslancu anebo znamych osobnosti mimo Poslaneckou snemovnu, rozhodne vsak clenu stran. Vyplyva to z neoficialnich informaci, ktere CTK ziskala mezi koalicnimi poslanci. Oficialne se vsak k temto spekulacim nikdo z koalicnich cinitelu nechtel jakkoli vyjadrit.

Jednani vlady

Vlada ma na programu sveho dnesniho zasedani mimo jine novelu zakona o statni socialni podpore, navrh narizeni vlady o zvyseni duchodu v roce 1997 a zpravu o bezpecnosti situaci na uzemi CR v lonskem roce. Jednani kabinetu ministru se uskutecnuje bez ohledu na nocni jednani politickych gremii koalicnich stran a jejich predsedu o rekonstrukci vlady.

Odsouzeni Zantovskeho kritiky

Kriticke vyroky predsedy ODA Michaela Zantovskeho na adresu lidoveckych ministerskych resortu ostre odsoudil mistopredseda KDU-CSL Jan Kasal. V rozhovoru pro CTK rekl, ze jde o naprostou nehoraznost a lez. Zantovsky totiz po uternim priletu ze Spojenych statu neprimo kritizoval praci ministerstev, v jejichz cele stoji lidovci. Polozil si otazku, kdo je zodpovedny za stav zemedelstvi, za velice spatny stav armady pred vstupem do NATO, za nedostatek konkurenceschopnosti v hospodarstvi, nedostatek souteze, i za nektere problemy v kulture.

Antibyrokraticka komise je podle Luxe zbytecna

Takzvana antibyrokraticka komise, kterou koncem lonskeho roku zridil premier Vaclav Klaus, je podle predsedy KDU-CSL a mistopredsedy vlady Josefa Luxe zcela zbytecna. "Myslim, ze velkym pocinem proti byrokracii by bylo, aby skoncila, " rekl v televizi Nova na adresu komise Lux s tim, ze podle jeho nazoru vlastne uz skoncila. Naopak jeji tvurce ji podle pravidelne zpravodajske relace televize Nova i nadale haji. "Dela radu uzitecnych veci a na to, ze je ve dvouclenne sestave - kez by tak pracovala drtiva vetsina statnich uredniku, " rekl premier.

Vaclav Klaus k rozhovoru s Milosem Zemanem

Premier a predseda ODS Vaclav Klaus ztraci jistotu, ze ma vubec smysl hovorit s predsedou Poslanecke snemovny a socialni demokracie Milosem Zemanem. Uvedl to v uternim rozhovoru pro Cesky rozhlas v reakci na nedelni televizni diskusi. Dodal, ze kdyz s nim hodinu mluvi v televizi, tak ma pocit moznosti s nim komunikovat. Kdyz si potom vyslechne, co rekl ci nerekl, nebo slova o politicke mrtvole, tak uz zase ztraci jistotu. To podle premiera ovlivnuje realitu nasi zeme. Milos Zeman mel podle tisku jeste ve vratnici budovy televize pred diskusi s premierem na dotaz, co mu jeho poradci doporucili, s usmevem odvetit: "Ze do mrtvol se nekope". V rozhovoru pro Cesky rozhlas Vaclav Klaus dale uvedl, ze pricinu vzrustajici nespokojenosti obcanu s vladou vidi v kombinaci racionalnich i iracionalnich duvodu.

Premier k rustu prijmu statniho rozpoctu

Prijmy statniho rozpoctu vzrostly k 19. kvetnu oproti lonskemu roku o 7,1 procenta. V pravidelnem rozhovoru pro Cesky rozhlas to rekl premier Vaclav Klaus s tim, ze v dobe , kdy se pripravoval tzv. balicek ekonomickych opatreni, byly prijmy temer rok stejne jako v lonskem roce. Tento vzestup se musi podle nej tudiz odrazet ve vzestupu ekonomicke aktivity v cele zemi. Premier dale uvedl, ze za dubnovym mezirocnim rustem exportu o 25 procent je pravdepodobne nejaky vnitrni pohyb ekonomiky. Ten vsak podle neho opozdena data o realne ekonomice neumoznuji jeste vyhodnotit.

CSSD predlozi vlastni recept na ozdraveni ekonomiky

Recept na zachranu ceske ekonomiky predlozi dnes snemovne socialni demokracie. Podle predsedy poslaneckeho klubu CSSD Stanislava Grosse se soubor zmen pro ozdraveni ekonomiky diametralne odlisuje od opatreni, ktere zverejnila vlada. Ceske televizi rekl, ze opatreni vychazeji z jineho pojeti role statu a vyuzivani nastroju hospodarske politiky. Opatreni zahrnuji podle nej regulaci nevyvazenosti na zahranicnim obchodu, podporu domaciho prumyslu a konkretni kroky, ktere by mely vest k podpore investicniho prostredi v Ceske republice a k podpore exportni politiky statu a jednotlivych firem.

Poslanecky klub ODA k odvolani Ivana Maska

Poslanecky klub ODA jiz podruhe v tomto mesici nepristoupil v utery k jednani o odvolani Ivana Maska z funkce predsedy klubu. Bod nazvany zmeny ve vedeni klubu navrhl do programu zaradit mistopredseda strany Roman Ceska. Mezi nim a Ivanem Maskem totiz panuji v posledni dobe velke nazorove neshody.

Klas k lustracim

Za ponekud prehnany oznacil mistopredseda snemovniho vyboru pro obranu a bezpecnost Jan Klas pokrik kolem statisicu diskriminovanych na zaklade lustracnich zakonu. V uterni snemovni rozprave o navrzich komunistickych poslancu na zruseni lustracnich zakonu uvedl, ze v letech 1991 az 1995 bylo federalnim a ceskym ministerstvem vnitra vydano 280.542 lustracnich osvedceni. Z nich bylo podle Klase 266.000 negativnich a 9522 pozitivnich. Zamitnuti komunistickych navrhu na zruseni lustracnich zakonu v Poslanecke snemovne podporili predevsim koalicni poslanci a republikani a take jednotlivci z rad socialni demokracie.

MPO predalo zpravu k zavedeni depozit delegaci Evropske komise

Ministerstvo prumyslu a obchodu predalo v utery delegaci Evropske komise v Praze podrobnejsi zpravu zduvodnujici zavedeni depozit pri dovozech potravin a spotrebniho zbozi do Ceske republiky. Zprava ma byt posouzena na schuzi obchodniho podvyboru asociacni dohody v Praze 29. kvetna. Na vypracovani a predani materialu se minuly tyden dohodl resortni ministr Vladimir Dlouhy s velvyslanci evropske patnactky.

Predseda Burzovni komory k mozne devalvaci

V pripade trvajiciho rustu deficitu zahranicniho obchodu bude muset zrejme Ceska republika ve strednedobem horizontu pristoupit k devalvaci. Uvedl to v utery predseda Burzovni komory BCPP Tomas Jezek s tim, ze pokud se nepodari do konce roku zastavit nepriznivy vyvoj obchodni bilance, tak nic jineho nezbyva.

Jiste vyckavani ci stagnaci zajmu zahranicnich investoru na ceskem kapitalovem trhu pripustil v souvislosti se stavajicimi pomery na tomto trhu predseda burzovni komory Tomas Jezek. V poradu Ceske televize "21" se zaroven zminil o odlivu kratkodobeho spekulativniho kapitalu, ten vsak oznacil za zadouci.

Predseda Senatu k jaderne elektrarne Temelin

S pozadavkem clenu ekologickeho Hnuti Duha na zverejneni studii o dopadech jaderne elektrarny Temelin na zivotni prostredi a bezpecnost souhlasi predseda Senatu Petr Pithart. Rekl to v utery pote, co z rukou aktivistu hnuti prevzal petici s nazvem Demokracii a pravo i pro Temelin. Tu v jedinem tydnu podepsalo pres 5000 obcanu, mezi nimi take vice nez dvacet clenu parlamentu.

Diskuse o pripadnych jadernych a chemickych havariich

O bezpecnosti civilniho obyvatelstva v pripade jadernych a chemickych havarii diskutuji od utery do ctvrtka v Laznich Bohdanec experti ze zemi stredni a vychodni Evropy spolecne se svymi kolegy ze statu NATO.

Popularita ceskych politiku - pruzkum

Oblibenost prednich koalicnich politiku za posledni dva mesice vyrazne poklesla, naopak predstavitele socialni demokracie se tesi duvere verejnosti a obsadili celo zebricku popularity. Mezi desitkou nejoblibenejsich v kvetnovem pruzkumu Strediska empirickych vyzkumu zustali z ODS pouze Josef Zieleniec a Vaclav Klaus. Nejoblibenejsim politikem je socialni demokratka Petra Buzkova se 78 procenty.

Vysledky pruzkumu zajmu o politicke deni v CR

Zajem o politicke deni v Ceske republice je stale velmi vysoky. I kdyz postupne klesa, nelze hovorit o rezignaci ci apatii. Zatimco v lonskem prosinci vyjadrilo zajem o politicke deni 55 procent dotazanych, letos v kvetnu 52 procent. Vyplyva to z pruzkumu Strediska empirickych vyzkumu.

Tyden CR v Kuvajtu

Cesky narodni tyden se kona v Kuvajtu. Akce organizovana ceskym velvyslancem potrva pet dni a jejim cilem je nejen informovat o Ceske republice, jejich turistickych a lazenskych moznostech, ale take priblizit teto casti sveta ceskou kuchyni a lidove zvyky.

Americke mirove sbory se s CR rozloucily

Americke Mirove sbory se v utery v Praze oficialne po sedmi letech rozloucily s Ceskou republikou pisni predlistopadoveho emigranta Jaroslava Hutky. Prvni dobrovolnici Mirovych sboru v byvalem postkomunistickem Ceskoslovensku vyucovali hlavne anglicky jazyk, pozdeji pak rozvijeli i programy venovane ekologii a podnikani. Pisen o tom, "co je nejkrasnejsi", zacali pouzivat prave v ramci vyuky anglictiny, rekl v Praze behem slavnostniho zakoncovaciho ceremonialu na pude americke rezidence CTK Jaroslav Hutka. Zaroven, podobne jako pred nim ve verejnem vystoupeni i byvaly ministr zahranici Jiri Dientsbier, rozhodne ocenil aktivni pusobeni americkych nadsencu nejen v Praze.

A jake je dnes v Ceske republice pocasi

Vetsinou oblacno, misty prehanky, ojedinele bourky. Nejvyssi denni teploty 18 az 22 stupnu Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha.