Zprávy úterý, 04. května 1999

Prezident a vláda mají rozdílné názory na pozemní operaci v Kosovu

Vláda a prezident Václav Havel mají nadále rozdílné názory na odmítnutí účasti českých vojsk v případné bojové pozemní operaci NATO v Jugoslávii. Nic na tom nezměnila ani nedělní bezmála dvouhodinová schůzka Havla s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Vyplynulo to z prezidentových slov na pondělní tiskové konferenci. Havel vládě vytýká, že předem odmítla účast českých vojsk na pozemních akcích, aniž se o nich na půdě aliance dosud hovořilo.

Prezident Václav Havel nepřeceňuje význam mírové iniciativy české diplomacie směřující k řešení situace v jihosrbském Kosovu, kterou mu v neděli předložil ministr zahraničí Jan Kavan. Stejně jako Kavan, který obsah iniciativy projednával se zahraničními kolegy už na summitu NATO ve Washingtonu, ani prezident neprozradil bližší podrobnosti. Václav Havel podle dobře informovaného zdroje ČTK však ani netušil, že Kavan na summit aliance do Washingtonu přiváží svůj mírový plán. Třebaže se oba summitu účastnili, Havel - vedoucí české delegace - se o těchto Kavanových jednáních v rámci summitu dozvěděl až v jeho závěru od zahraničního diplomata. "To prezidenta dost rozladilo," uvedl zdroj s tím, že podrobnosti o mírovém plánu pro Kosovo se od Kavana dozvěděl až tuto neděli při jejich setkání v Lánech na Rakovnicku.

Prezident podpořil přijímání kosovských uprchlíků

Česká společnost by s ohledem na její emigrační vlny z dob totality měla mít podle prezidenta Václava Havla obzvláště velké porozumění pro uprchlíky z jihosrbského Kosova a bez okolků jim poskytovat dočasné útočiště. Prezident to uvedl na tiskové konferenci, kde mimo jiné shrnul své poznatky ze summitu NATO ve Washingtonu. Obavy z pobytu uprchlíků jsou podle jeho slov projevem krátkozrakosti, které se nevyhnutelně obrátí proti těm, kteří tento strach mají, vzkázal prezident obyvatelům Světlé nad Sázavou, kteří odmítají uprchlický tábor v jejich městě.

Do ČR přiletěla třetí skupina kosovských uprchlíků

Třetí skupina 112 uprchlíků z jugoslávské provincie Kosovo přistála v pondělí na letišti Ostrava-Mošnov. Dočasné útočiště našla v humanitárním středisku v Hněvotíně na Olomoucku také skupina dalších 109 kosovských běženců. Ta přijela z uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách, kde válečné uprchlíky během dvoudenního pobytu prohlédli lékaři. Hněvotínští sice nepřišli válečné vyhnance přivítat, ovšem obecní zastupitelstvo jejich ubytování ve vsi podpořilo a ani žádný odpor vůči běžencům se mezi lidmi zatím nezvedl.

Finanční sbírka pro kosovské běžence, kterou koncem března vyhlásila Česká katolická charita, již vynesla 12 miliónů korun. Podle Jana Oulíka z tiskového oddělení charity je na centrálním kontě 4,5 miliónu korun a budou na něj převedeny i prostředky ze sbírek jednotlivých diecézí. Téměř pětina částky z centrálního konta již byla použita na vypravení čtyř humanitárních zásilek potravin a hygienických potřeb, které do Albánie, Černé Hory a Makedonie vyslala Nadace Člověk v tísni ve spolupráci s Českou katolickou charitou.

Prezident Červeného kříže jednal s českými představiteli o humanitární pomoci Balkánu

Česká vláda by mohla pomoci Červenému kříži při humanitárních akcích na Balkáně. O formách podpory hovořil premiér Miloš Zeman s prezidentem Mezinárodního výboru Červeného kříže Corneliem Sommarugou. Ten ocenil ochotu ČR přijímat běžence z Kosova, což považuje za vysoce potřebné. Představitel humanitární organizace se setkal i s prezidentem Václavem Havlem. Hovořili mimo jiné o rozsahu budoucí obnovy Jugoslávie a nezbytnosti zajistit návrat statisícům kosovských uprchlíků.

Kardinál Vlk odmítl srovnání odsunu sudetských Němců s Kosovem

Srovnávat poválečný odsun sudetských Němců z Československa s nynějším vyháněním Albánců z Kosova odmítl v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku sudetoněmeckého landsmanšaftu pražský kardinál Miloslav Vlk. Od redakce se mu za to dostalo ve stejném vydání listu Sudetendeutsche Zeitung tvrdé kritiky. "Podle mého názoru mají obě události společnou jen poslední fázi. Historický kontext a motivy jsou však zcela rozdílné. Způsob, jakým jsou etnické čistky v Kosovu prováděny, je nesrovnatelný. Proto bych se rád vyhnul dělání jakýchkoli paralel, protože toto srovnání silně kulhá," cituje list kardinála. Na otázku, jak přijímá kosovskou tragédii česká veřejnost, Vlk odpověděl, že ho poněkud šokují příliš vyhraněné motivy a postoje.

Plzeňská policie hlídá americké pomníky

Zhanobení pomníků padlým americkým vojákům na Americké třídě a Chodském náměstí v Plzni mají na svědomí zřejmě lidé, kteří jsou proti útokům NATO na Jugoslávii. ČTK to řekl velitel plzeňské městské policie Luděk Hosman, podle něhož nesouhlasné akce mohou provázet i oslavy osvobození Plzně v roce 1945 americkou armádou. Pomalování pomníků v Plzni, jemuž předcházelo i zhanobení pomníku v Chebu, přimělo předsedu západočeského Military Car klubu Milana Dlouhého zrušit tradiční jízdu amerických historických válečných vozidel v době oslav po západních Čechách. "Obdržel jsem několik vyhrůžek s tím, že se proti koloně amerických aut něco připravuje, a proto jsme jízdu raději zrušili. Lidé sice směšují dvě věci - historii a nynější politickou situaci, ale nechceme riskovat zdraví a bezpečnost řidičů, spolujezdců či přihlížejících," řekl Dlouhý.

Výkonná rada ODS potvrdila rezervovaný postoj ke Kosovu

Výkonná rada Občanské demokratické strany se ztotožnila s pátečním usnesením politického grémia, které potvrdilo rezervovaný postoj ODS k řešení kosovské krize, ačkoli za to vedení v minulých dnech kritizovaly některé místní organizace. Předseda strany Václav Klaus uvedl, že je normální, že uvnitř strany jsou rozdílné názory na kosovský konflikt, a konstatoval, že by bylo "šílené, absurdní a nesmyslné", kdyby všichni členové ODS měli jeden a tentýž názor.

Chorvatská vicepremiérka jednala v Praze o Kosovu i EU

Chorvatsko má zájem o české zkušenosti s přibližováním k Evropské unii. Při setkání s hlavním českým vyjednavačem pro vstup do unie Pavlem Teličkou to uvedla chorvatská ministryně pro sociální věci a evropskou integraci Ljerka Mintas-Hodaková. Diskuse se týkala také kosovské krize. Ministryně vyjádřila pochopení pro postoj ČR, která "chce uchovat dobré vztahy se všemi zeměmi v oblasti".

Současní i bývalí vojáci oslavili 54. výročí osvobození

Úctu a hluboký obdiv bojovníkům za svobodu Československa vyjádřil v úvodním projevu při oslavě 54. výročí osvobození od nacistické okupace a ukončení druhé světové války v Evropě náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Představitelé legionářské obce Jan Štursa a Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín ve svých pozdravných projevech vyzdvihli význam armády, kterou označili za pilíř státu. Současně si však posteskli na nezájem představitelů země a české společnosti o válečné veterány a odbojáře.

Reakce na sobotní průvod skinů a anarchistů

Předseda Občanské demokratické strany a Poslanecké sněmovny Václav Klaus se ztotožnil s názorem místopředsedy ODS Ivanem Langrem, že sobotní zásah policie proti anarchistům na pražské Národní třídě byl přiměřený a správný. Langer rozhodně odmítl úvahy lidoveckého poslance Cyrila Svobody, že zákon o shromažďování je špatný, a je třeba ho novelizovat. Langer se domnívá, že svoboda shromažďovací, svoboda projevu a svoboda tisku byly jedny ze základních témat, pro něž se vůbec uskutečnila listopadová revoluce v roce 1989.

Policejní zásah proti anarchistům na Národní třídě byl podle velitele pražské pořádkové policie Antonína Fedorka v pořádku a v souladu s předpisy. Nevyloučil však, že v individuálních případech se mohli jednotliví policisté dopustit excesů. Policisté anarchisty na Národní třídě podle něj nejprve několikrát vyzvali, aby uvolnili prostor, neboť se blíží průvod skinheads. Anarchisté neuposlechli a když je začal policejní kordon vytlačovat, házeli na policisty kameny, dlažební kostky, dýmovnice i lahve naplněné hořlavinou. To podle Fedorka vyvolalo nutnost radikálního zásahu policistů. Skinheadi naproti tomu podle Fedorka na policisty neútočili, proto policie neměla žádný důvod proti nim zakročit.

Počínání policie bylo podle zástupců Hnutí občanské solidarity a tolerance zcela neprofesionální. Policie podle nich neměla průvodu holých lebek uvolňovat násilím průchod po Národní třídě, ale mohla je například směřovat z ostrova na druhý břeh řeky. Petr Horák z HOST uvedl, že sraz skinheads na Střeleckém ostrově měl být počátkem vzniku nové nacionálně socialistické politické strany. Upozornil, že akce se uskutečnila v den výročí založení prvorepublikové Národní obce fašistické.

Brněnský veletrh zbraní IDET doprovodí protesty

Otevřený dopis proti oficiální podpoře zbrojařského veletrhu IDET v Brně dostane v úterý, kdy začíná jeho pátý ročník, premiér Miloš Zeman. Dvě desítky ekologických organizací v dopise tvrdí, že veletrh dává prostor propagaci zbrojařským firmám, které podporují režimy a ozbrojené skupiny porušující lidská práva. Na pátek chystá brněnská iniciativa Nesehnutí demonstraci a koncert proti militarismu.

Státní rozpočet skončil v dubnu deficitem 2,4 miliardy korun

Deficitem 2 miliardy 400 miliónů korun skončilo dubnové hospodaření státního rozpočtu České republiky. Ve stejném období předchozího roku činil schodek rozpočtu 800 miliónů korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Letošní rozpočet byl schválen jako deficitní se schodkem 31 miliard korun. Podle výhledu ministerstva financí však schodek zřejmě přesáhne 47 miliard. Řada ekonomů již od počátku roku kalkuluje s rozpočtovým schodkem za rok 1999 v rozmezí 45 až 50 miliard korun.

Setkání vlády s odboráři se uskuteční do poloviny června

Setkání vlády s vedením Českomoravské konfederace odborových svazů, na němž by se mělo jednat o hospodářské situaci, zaměstnanosti, generální dohodě a o přibližování České republiky k Evropské unii, přislíbil premiér Miloš Zeman na schůzce s předsedou konfederace Richardem Falbrem. Jednání vlády s odboráři by se mělo uskutečnit do poloviny června, řekl Falbr po schůzce novinářům. Informoval premiéra o situaci na Mostecku a požádal ho, aby z 250 miliónů korun určených na pomoc severozápadním Čechám připadlo 100 miliónů korun okresu Most, kterému hrozí nezaměstnanost vysoko překračující 20 procent.

EP rozhodl zařadit rezoluci o Temelínu na program zasedání

Evropský parlament 150 hlasy proti 133 rozhodl zařadit na své nynější plenární zasedání ve Štrasburku jako "naléhavou záležitost" rezoluce proti dostavbě české jaderné elektrárny Temelín. Jejich předkladatelé - poslanci za rakouskou sociálnědemokratickou a lidovou stranu - připomínají, že kandidáti na vstup do Evropské unie musejí dodržovat nejvyšší normy jaderné bezpečnosti. Uvádějí také, že dokončení Temelína nemá smysl z ekonomického hlediska.

Peltrám: Tunel pod středohořím jen na nejcitlivějších místech

Ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám zvažuje vedení dálnice D8 v ekologicky nejcitlivějších oblastech Českého středohoří tunelem. Tunel by však rozhodně nemohl vést v celé délce průchodu dálnice chráněným územím. Již schválená varianta průchodu dálnice D8 chráněnou krajinnou oblastí České středohoří, kterou však odmítá ministerstvo životního prostředí, počítala na trase dlouhé 16,4 kilometru s třemi tunely o celkové délce zhruba tři km. Podle předběžných úvah ministerstva dopravy by mohly pod zemí vést další jeden až dva kilometry trasy. Případné zpoždění navazující dálnice A17 na německé straně je podle Peltráma v zásadě akceptovatelné, pokud nepůjde o desítky let. Vzhledem k nedostatku financí chce saská strana odsunout dokončení dálnice Drážďany-státní hranice ČR z roku 2002, resp. 2005 do roku 2010. Problémy s financováním a zejména ekology připouští i česká strana.

Předány ceny Olgy Havlové

Laureáty ceny Olgy Havlové za rok 1999 se stali ředitelka a zakladatelka občanského sdružení Arcus Jana Koželská a člen vládního výboru pro zdravotně postižené nevidomý Pavel Ptáčník. Ceny jim předali prezident Václav Havel a předsedkyně Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Dana Němcová. Cenu Olgy Havlové uděluje výbor každý rok. Je určena lidem, kteří bez ohledu na svůj handicap pomáhají druhým. Koželská prodělala rakovinu prsu a ženám, které potkal stejný osud, pomáhá zařadit se do života. Ptáčník poskytuje právní pomoc občanským sdružením zdravotně postižených.

V Praze se sešli odborníci přes tajné kódy z celého světa

Lidé, kteří se věnují vymýšlení a luštění tajných kódů, se v těchto dnech scházejí v Praze. Na konferenci Eurocrypt '99 jich v pražském hotelu Hilton více než 380 diskutuje o nejnovějších trendech v tomto vědním oboru. Konference se koná každoročně v jiném evropském městě za účasti odborníků z celého světa. Mezi nejzajímavější patří například izraelský počítačový odborník Adi Šamir, který chce světem šifrovacích technik otřást svým optickým počítačem, který by měl dešifrování některých kódů značně urychlit.

Ve sněmovně sílí hlasy, které volají po Davidově odstoupení

Páteční výzva prezidenta České lékařské komory Davida Ratha, aby premiér Miloš Zeman zvážil odvolání ministra zdravotnictví Ivana Davida, má své zastánce i ve sněmovně, zejména mezi pravicovými poslanci. Například člen výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Václav Krása z Unie svobody uvedl, že koncepce, kterou ministr předkládá, by vrátily české zdravotnictví o deset až 15 let zpátky.

Polovina lidí v zimě onemocněla

Letos v zimě onemocnělo 51 procent lidí, ovšem pouze 27 procent zůstalo v pracovní neschopnosti, zatímco v zaměstnání přechodilo nemoc 15 procent dotázaných a devět procent si na nutnou léčbu vzalo dovolenou. Výsledky průzkumu ČTK poskytl Institut pro výzkum veřejného mínění.

Ministr Grégr vedlejší příjmy přiznal s téměř ročním zpožděním

Se zpožděním deseti měsíců přiznal ministr průmysl Miroslav Grégr 'ČSSD) vedlejší příjmy za rok 1997, tedy za dobu, kdy působil jako poslanec. Grégr si mimo jiné pronájmem nebytových prostor v restituovaném objektu vydělal zhruba půl miliónu korun. Vyplývá to z evidence oznámení o vedlejších příjmech a darech poslanců, kterou zveřejnil mandátový a imunitní výbor Senátu. Grégr zpoždění písemně omluvil "vrcholící volební kampaní" před volbami do sněmovny a tím, že mu lhůtu pro přiznání nikdo nepřipomněl. Za předloňský rok vedlejší příjmy přiznalo 99 poslanců. Zákon ukládá zveřejňovat vedlejší příjmy a dary v hodnotě převyšující základní plat veřejného činitele. Sankce za nesplnění této povinnosti však neexistuje.

Taxikáři budou ve středu protestovat proti způsobu zkoušek

Proti omezené platnosti zkoušek z místopisu a právních předpisů budou ve středu na Letenské pláni protestovat řidiči některých pražských taxislužeb. Zkoušky by podle městské vyhlášky měli mít všichni taxikáři do 1. října, jinak individuálním řidičům nebo firmám, pro něž jezdí, hrozí až miliónová pokuta.

Mladí lidé v ČR mají své první evropské informační centrum

První pobočka evropské informační služby Eurodesk, která má sloužit mladým lidem, je otevřena v pražském Informačním centru pro mládež na Senovážném náměstí. Smyslem projektu je zprostředkovávat mladým lidem informace o vzdělávacích, výměnných a národních programech, řekla novinářům Barbora Bauerová, která službu zabezpečuje. Databáze je každodenně obnovována a je mladým lidem k dispozici ve všech téměř 150 evropských centrech v 19 zemích. Internetová adresa: http://www.eurodesk.cz.

Mezinárodní střelecká soutěž NATO se poprvé uskutečnila v ČR

Mezinárodní střelecká soutěž pořádaná Svazem důstojníků v záloze NATO se poprvé uskutečnila v České republice. Ve střelbě z pistole a samopalu soutěžilo na havlíčkobrodské střelnici deset čtyřčlenných mužstev z USA, Itálie, Německa, Slovenska a České republiky. Nejvíce bodů získalo mužstvo generálního štábu české armády, a to i zásluhou nejlepšího střelce soutěže Pavla Kácla. Druzí se umístili Slováci a třetí Němci.

Čeští hokejisté porazili Japonsko

Naprosto bez problémů se čeští hokejisté na mistrovství světa v Norsku vypořádali s dalším soupeřem. Ve svém druhém vystoupení v základní skupině C zdolali Japonsko vysoko 12:2. Pěti body za gól a čtyři asistence se blýskl útočník Martin Ručinský.

Na závěr informace o počasí. Je polojasno, teploty 15 - 19 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.