Zprávy úterý, 11. března 1997

Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Katerina Brezovska. Na uvod jsou pripraveny zpravy.

Rumunsky prezidenti Emil Constantinescu v Praze

Setkanim s prezidentem Vaclavem Havlem zahajil v pondeli rumunsky prezidenti Emil Constantinescu dvoudenni navstevu Ceske republiky. Oba statnici hovorili predevsim o rozsirovani Severoatlanticke aliance. Shodli se na tom, ze integrace byvalych zemi vychodniho bloku do NATO nema byt soutezi, ale spolupraci. Vaclav Havel dodal, ze zemim, ktere nebudou prijaty v prvni vlne by melo byt jasne receno, ze dvere aliance pro ne zustavaji i do budoucna otevrene.

O vzajemne podpore Ceske republiky a Rumunska pri jejich zaclenovani do euroatlantickych struktur se ujistili predseda Poslanecke snemovny Milos Zeman a rumunsky prezident Emil Constantinescu. Zeman to rekl CTK po schuzce obou politiku. Informoval rovnez, ze jadrem jejich rozhovoru byla vymena zkusenosti obou zemi z boje proti korupci.

Za bezproblemove oznacil soucasne vzajemne vztahy mezi CR a Rumunskem predseda Senatu Petr Pithart po setkani s rumunskym prezidentem Emilem Constantineskem. Neznamena to vsak podle nej, ze se mame za co chvalit, nebot donedavna kvalita nasich vztahu spise stagnovala.

Za velmi dobre znejici ambici oznacil ministersky predseda Vaclav Klaus rozhodnuti Rumunska zahajit okamzite radikalni ekonomickou reformu. Klaus tak ucinil v rozhovoru s novinari po setkani s rumunskym prezidentem Emilem Constantineskem. Klaus poznamenal, ze pro radikalni ekonomickou reformu je treba politicka rozhodnost a sila, coz podle nej rumunsky prezident predvadi. Constantinescu vysvetlil, ze zatimco v CR byla reforma otazkou politicke volby vlady, Rumunsko ji musi uskutecnovat proto, ze bylo "pritisknuto ke zdi". Za protiklad radikalni ekonomicke reformy ve sve zemi oznacil rumunsky prezident chaos a ekonomicky propad.

Ceske drahy bude ridit Vladimir Sosna

Generalnim reditelem Ceskych drah v pondeli spravni rada zvolila vrchniho reditele obchodne-provozni divize Vladimira Sosnu. Soucasne prijala rezignaci dosavadniho generalniho reditele Rudolfa Mladka. Za nejvetsi uspech Vladimira Sosny se povazuje prosazeni novych technologii v zeleznicnim provozu. Jedna se o zavedeni nove organizace dopravy a o samoobsluzny zpusob odbavovani cestujicich. Avsak prave za tyto kroky je odborari kritizovan, nebot tato racionalizacni opatreni vedou i ke snizeni poctu zamestnancu a k redukci poctu prescasovych hodin. Kritizovan je i za svou ucast na rozdelovani stanic, ktere bylo jednoznacne ztratove a od nejz se nakonec upustilo. Sosna vsak odpovednost za tento krok odmita s tim, ze v dobe rozdelovani zeleznicnich stanic byl pouze jednim z deviti reditelu a s myslenkou rozclenovani stanic nemel nic spolecneho. Odborove sdruzeni zeleznicaru (OSZ) se Sosnou v cele drah vsak nesouhlasi. Podle odboraru nese castecne zodpovednost za nehospodarne kroky na zeleznici.

Zeleznicari jsou odhodlani dosahnout splneni dohody

Predstavenstvo Odboroveho sdruzeni zeleznicaru (OSZ) ma po jednani v regionech a po usneseni ustredi jednoznacne vsechny kompetence k tomu, aby dosahlo naplneni podepsane dohody ve vsech bodech, a to i za pouziti krajnich prostredku. Novinarum to rekl predseda OSZ Jaromir Dusek. Jmenovani Vladimira Sosny generalnim reditelem Ceskych drah bere OSZ na vedomi. Konstatuje, ze je to zeleznicar. V ruznych funkcich top managementu se pohyboval v Ceskoslovenskych statnich drahach i Ceskych drahach. Prizen a podporu zeleznicaru by vsak rozhodne neziskal.

Materialy, ktere unikly z (BIS) jsou se vsi pravdepodobnosti prave.

Materialy, ktere unikly z Bezpecnostni informacni sluzby a jez nedavno obdrzel predseda parlamentni komise pro kontrolu cinnosti BIS Jaroslav Basta (CSSD), jsou se vsi pravdepodobnosti prave. Ceske televizi to v pondeli rekl Jaroslav Jira, povereny vedenim BIS. BIS podle zminenych materialu udajne sledovala osoby a organizace, ktere se zabyvaji cesko-nemeckymi vztahy. Cast materialu ma byt venovana i aktivitam sudetonemeckeho krajanskeho sdruzeni a odnoze Panevropske unie pro Cechy a Moravu. Podle Jiry, ktery jednal s predsedou Panevropske unie Rudolfem Kucerou, nebyla tato organizace cilem rozpracovani BIS. Nejdulezitejsi nyni je, aby se co nejdrive vysetril samotny unik materialu z BIS, uvedl Jira s tim, ze neni zcela bez informaci, ale konkretni jmena uvest nemuze.

Novy sef BIS by mel byt udajne znam "velmi brzy"

Novy sef ceske kontrarozvedky - Bezpecnostni informacni sluzby by mel byt schvalen vladou velmi brzy, snad do deseti dnu. Ministr obrany Miloslav Vyborny (KDU-CSL), ministr bez portfeje Pavel Bratinka (ODA) a ministr vnitra Jan Ruml (ODS) jiz totiz maji vhodneho kandidata, ktery souhlasi, ze by tuto exponovanou funkci zastaval. CTK se to dozvedela z dobre informovanych zdroju, ministri vsak tyto udaje odmitaji potvrdit a vse okolo sveho kandidata bedlive taji.

Vyborny chce kvuli uniku informaci prijmout i personalni zmeny

Ministr obrany Miroslav Vyborny je ve veci uniku tajnych materialu ze sveho ministerstva rozhodnut prijmout i personalni opatreni. Uvedla to ve svem poradu Udalosti Ceska televize. Podle televize ministerstvo obrany stale netusi, kdo poskytl tisku informace o konkretnich financnich nabidkach firem, ktere soutezi o zakazku na stabni informacni system. V teto lukrativni soutezi dosud nebyl vyhlasen vitez a predcasne zverejneni nabidek by mohlo cely tendr zpochybnit. Konkretni financni nabidky firem, soutezicich o lukrativni armadni zakazku na stabni informacni system objevily v tisku i presto, ze soutez jeste neskoncila a financni nabidky by mely byt stale jeste tajne. Ministr Vyborny autenticnost materialu, zverejnenych v tisku, odmitl potvrdit.

Ministr Skalicky priznal chyby koalice

Otazka dostupnosti bydleni a spatny system financovani zdravotnictvi jsou podle ministra zivotniho prostredi a kandidata na predsedu Obcanske demokraticke aliance (ODA) Jiriho Skalickeho dosavadni nejvetsi chyby vladni koalice. Skalicky to rekl v rozhlasovem poradu presscentrum radia Frekvence 1. "Koalice se dopustila nekterych chyb a v nekterych pripadech nezacala resit problemy vcas a resime je trosku pet minut po dvanacte, " podotkl Skalicky. V teto souvislosti ministr priznal zodpovednost koalice za aplikovani systemu zdravotniho pojisteni do zdravotnictvi, ktery selhal. "Vsichni vime, ze jsme nezvladli vyvoj ve zdravotnictvi, ze ten nove nastartovany system zalozeny na pojisteni, nikoli na rozpoctovem financovani, velmi zahy zacal vykazovat sve nedostatky, " uvedl Skalicky.

CSSD chysta navrh zakona o uzemnespravnim cleneni statu

Definitivni paragrafovane zneni navrhu ustavniho zakona o vyssich uzemne samospravnych celcich dokoncuje Ceska strana socialne demokraticke. Rekl to jeji mistopredseda Vaclav Grulich na tiskove konferenci v Brne, ktery chce navrh predlozit k diskusi nejen vyboru Poslanecke snemovny pro verejnou spravu, regionalni rozvoj a zivotni prostredi, jehoz je predsedou, ale take vsem poslaneckym klubum. Ke schvaleni navrhu tohoto ustavniho zakona je zapotrebi 120 hlasu a proto podle Grulichova vyjadreni nelze pocitat s zadnym "protlacovanim", ale je nezbytne hledat konsensus. Navrh CSSD vychazi z peti ruznych variant, v zasade pocita s moznostmi osmi, deseti ci 13 vyssich uzemnich samospravnych celku a vzdy navic s Prahou jako samostatnym celkem.

CSSD - zdravotnictvi

Socialni demokracie vita snahu tajemnika ministra zdravotnictvi Miroslava Macka o reformu zdravotnictvi, podporovat ji vsak nebude. Jak uvedl odborny mluvci strany pro otazky zdravotnictvi Ivan David, Mackova koncepce obsahuje nektere body, ktere se rozchazeji s predstavami socialni demokracie. Strana ma podle nej vlastni program Konsolidace zdravotnictvi do roku 2000 a proto podpori jen takove vladni navrhy, ktere s nim budou v souladu.

CSU - inflace

Cesky statisticky urad v pondeli oznamil, ze mira inflace za uplynulych dvanact mesicu dosahla 8,6 procenta. Uhrnny index spotrebitelskych cen vzrostl v unoru proti lednu o 0,3 procenta. Odbornici oznacili tyto vysledky za velmi dobre skore. Podle nich davaji nadeji, aby se celorocni inflace udrzela kolem osmi procent i pri ocekavanem narovnani regulovanych cen v ekonomice.

Svehla: Inflacni tlaky nejsou dostatecne slabe pro snizeni uroku

Inflacni tlaky nejsou jeste natolik slabe, aby v brzke dobe umoznily snizit urokove sazby, byt inflace klesla na nejnizsi uroven od roku 1993. V rozhovoru pro agenturu Reuter to uvedl mluvci CNB Martin Svehla. "Ne, ne, ne. Pouze az si centralni banka bude jista, ze inflacni tlaky jsou, rekl bych, slabsi, bude mozne zvazovat zmeny menove politiky, ale tato doba jeste nenastala, " uvedl Svehla.

ProWin jedna o znovuzprovozneni Poldi Ocel

Novy vlastnik firmy Bohemia Art, spolecnost ProWin, v soucasne dobe intenzivne jedna o znovuzprovozneni provozu Kovarny a Drine a s tim s souvisejici sochorove valcovny a Elektroocelarny. To by znamenalo moznost udrzeni nejmene tri tisic pracovnich mist v Poldi Ocel, sdelil CTK predseda predstavenstva firmy ProWin Josef Vostarek. "Velmi dulezita je vsak rychlost dohody s hlavnimi veriteli a zainteresovanymi stranami, " dodal. Jiz koncem brezna by totiz spravce konkursni podstaty pristoupil k dalsimi propousteni zamestnancu a postupnemu rozprodavani kladenske Poldi, uvedl Vostarek a dodal, ze to neni v zajmu spolecnosti ProWin. Jejim cilem je podle nej reseni problemu pravnich, ekonomickych i socialnich, a nikoli provozovani ci vlastneni podniku.

Predseda konference katolickych biskupu Vlk podporil Tibet

Solidaritu a podporu tezce zkousenym Tibetanum vyjadril v pondeli u prilezitosti Dne Tibetu rimskokatolicky prazsky arcibiskup a predseda Ceske biskupske konference kardinal Miloslav Vlk. Za nezbytne katolicti biskupove povazuji jednani cinske vlady s duchovnim vudcem Tibetanu a predstavitelem jejich exilove vlady dalajlamou, dale dodrzovani prav veznenych osob, propusteni politickych veznu, ukonceni cinske vojenske expanze a zastaveni dalsiho "pocinstovani" Tibetu. V zajmu zachovani narodni identity Tibetanu je nutne umoznit jim svobodny pristup ke vzdelani, uzivani vlastniho jazyka, rozvoj svebytne kultury a nabozenskou svobodu, uvadi se v textu, ktery apeluje na verejnost Ceske republiky a vyzyva ji ke konkretnim formam vyjadreni teto solidarity.

A na zaver zprav informace o pocasi

V utery bude na uzemi CR jasno az skoro jasno. Nejvyssi denni teploty 13 az 17 stupnu Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha.