Zprávy úterý, 16. ledna 2001

Eva Petržílková

České ministerstvo zahraničí oficiálně protestovalo proti zadržení poslance Pilipa a dalšího Čecha na Kubě

Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček předal kubánskému zástupci v Praze protestní nótu kvůli zadržení poslance Unie svobody Ivana Pilipa a dalšího Čecha Jana Bubeníka na Kubě. Ministerstvo vyjádřilo ostrý nesouhlas nejen se samotným zadržením obou občanů, ale i s tím, že jim zpočátku nebyl umožněn kontakt s českým zastupitelstvím v Havaně. Po přijetí kubánského chargé d'affaires Hynek Kmoníček řekl, že protestoval také proti tomu, že do této chvíle nedostal žádnou oficiální informaci o důvodech pátečního zadržení. Konkrétní údaje se ale nedozvěděl ani od kubánského chargé d'affaires. Ten totiž zatím z Havany nedostal příslušné podklady.

Kubánská cizinecká policie zadržela Ivana Pilipa a Jana Bubeníka v pátek v souvislosti s jejich kontakty s představiteli kubánské opozice. Loni v dubnu kubánské úřady ostře zareagovaly na česko-polský návrh rezoluce OSN odsuzující porušování lidských práv na Kubě, který schválila Komise OSN pro lidská práva. V Havaně pak demonstrovaly desetitisíce Kubánců před českým zastupitelským úřadem. Kuba tehdy také obvinila české diplomaty v Havaně, že podněcují "podvratnou činnost" a "podporují vnitřní kontrarevoluci".

Prezident Havel nebude vstupovat do jednání ministerstva s kubánskými úřady

Václav Havel zatím nebude vstupovat do jednání ministerstva zahraničí v souvislosti se zadržením dvou Čechů kubánskými úřady. Podle Havlova mlučího Ladislava Špačka ještě ministerstvo nevyčerpalo všechny diplomatické cesty k jednání. Havel i přesto celou situaci sleduje a zajímá se o všechny události. Prezident je i s manželkou Dagmar na ozdravném pobytu na španělském ostrově Lanzarote, o předčasném návratu domů kvůli zhoršeným vztahům s Kubou ale podle Špačka neuvažuje.

Českomoravská konfederace odborových svazů podpořila pokračující stávku zaměstnanců České televize

Zaměstnanci České televize pokračují ve stávce. Ta by měla trvat až do doby, dokud nebude možné jednat s lidmi, kteří nejsou svázáni s vedením bývalého generálního ředitele Jiřího Hodače. Stávkující podpořila Českomoravská konfederace odborových svazů. Po rozhovoru s předsedou televizních odborů Antonínem Dekojem to prohlásil šéf největší odborové centrály Richard Falbr. Podle něj je třeba zajistit beztrestnost stávkujících, včetně pokračování pracovního poměru těch lidí, kterým byly doručeny výpovědi.

Odbory a vedení ČT se nedohodly, jednání budou pokračovat

Jednání odborářů z České televize se zástupci nového vedení tohoto veřejnoprávního média skončilo v noci na úterý bez zjevné dohody. Účastníci po dvouapůlhodinové schůzce na Úřadě vlády uvedli, že rozhovory vítají jako první krok na cestě k řešení krize v ČT. Věra Valterová, která je nyní pověřena řízením veřejnoprávní televize, po jednání vyjádřila naději, že obě strany by tímto způsobem mohly postupně dospět ke "konstruktivnímu řešení" situace v televizi, které by zaručilo, že ČT bude moci plnit své zákonné poslání. Předseda Nezávislé odborové organizace Antonín Dekoj se pouze omezil na konstatování, že první rozhovory obou stran také vítá.

Televizní odboráři vyzvali tři členy mediální sněmovní komise k ochodu z politiky

Občanská iniciativa Česká televize - věc veřejná požaduje okamžitý odchod poslanců Kateřiny Dostálové, Ivana Langra a Miloslava Kučery staršího z politické scény. Důvodem je údajné propojení těchto tří členů stálé komise pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny se členy Rady České televize. Mluvčí iniciativy Břetislav Rychlík prohlásil, že požadují novou volbu členů poslanecké mediální komise a odpolitizování všech mediálních rad, především Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Poslanci odstupovat nehodlají, metody ČT - věc veřejná jim vadí

Ivan Langer, Kateřina Dostálová (oba poslanci ODS) i Miloslav Kučera (ČSSD) shodně odmítli výzvu iniciativy Česká televize - věc veřejná, aby okamžitě odešli z politické scény. Ohradili se rovněž proti obvinění, že jsou napojeni na členy Rady ČT. To mají zřejmě dokazovat výpisy ze služebních mobilních telefonů radních, které svědčí o častých telefonátech s některými zákonodárci. Z vyjádření těchto tří poslanců pro ČTK vyplynulo, že jednání členů iniciativy, která má výpisy k dispozici, považují za krajně neetické.

Ministerstvo financí zveřejní výsledek státního rozpočtu za loňský rok

Přesný výsledek hospodaření státního rozpočtu v loňském roce dnes zveřejní ministerstvo financí. Jak už dříve uvedlo, schodek státního rozpočtu za rok 2000 bude přibližně o deset miliard korun vyšší než schválených 35,2 miliardy. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý uvedl, že ODS nebude sociálnědemokratické vládě nadále tolerovat zvyšování rozpočtových schodků. ODS proto nepodpoří vydávání státních dluhopisů na pokrytí schodku nad rámec schváleného rozpočtového deficitu a bude požadovat jednání s ČSSD na základě tzv. tolerančního patentu.

Podle ministra Fencla zemědělce nepostihnou změny dotačních zásad

Nová pravidla pro získávání státních dotací, jež jsou přizpůsobeny požadavkům Evropské unie, nemusejí pro zemědělce znamenat snížení přiznaných finančních prostředků. Ministr zemědělství Jan Fencl novinářům při pondělní návštěvě Frýdeckomísteckého okresu řekl, že pokud se zemědělci požadavkům přizpůsobí, mohou dokonce letos obdržet o deset až 20 procent vyšší dotace, než jaké měli loni. V případě, že nová pravidla nebudou akceptovat, může být pro ně letos objem dotací nižší až o třetinu.

Ministr Rychetský se v kauze Karla Hoffmanna obrátil na Nejvyšší soud

Případem vysokého předlistopadové komunistického funkcionáře Karla Hoffmanna se bude zabývat Nejvyšší soud. Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský se na něj obrátil s žádostí, aby Městskému soudu v Praze nařídil zahájit s Hoffmannem trestní proces. Někdejší komunistický funkcionář čelí obžalobě z vlastizrady spáchané formou sabotáže v souvislosti se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Těchto činů se měl dopustit tím, že jako ředitel Ústřední správy spojů vydal v noci 21. srpna 1968 příkaz zastavit televizní a rozhlasové vysílání. Údajně tak chtěl zabránit šíření stanovisek legálních orgánů, které intervenci odsoudily.

Rakouští opoziční sociální demokraté požadují prověření Temelína zahraničními experty

Zapojení mezinárodních expertů do ohlášené prověrky zařízení jaderné elektrárny Temelín požadují rakouští opoziční sociální demokraté. Ta se má uskutečnit po nejnovějších problémech s turbosoustrojím. Podle ekologické mluvčí strany Ulrike Simaové je bezpečnostní stav Temelína více než dramatický. Rakouští sociální demokraté chtějí využít odstávku reaktoru k provedení dohodnuté zkoušky vlivu elektrárny na životní prostředí. Zároveň požadují úplné zastavení zkušebního provozu Temelína až do ukončení všech potřebných mezinárodních testů. Opětné zvyšování výkonu pak v této situaci označují za nezodpovědné.

V Boleticích začalo finále přípravy střídající roty KFOR

Třídenním cvičením, které začalo v pondělí ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku, vrcholí příprava 170 vojáků české roty KFOR. Nová jednotka vystřídá koncem ledna v mírové misi v Kosovu své předchůdce, průzkumníky z Vimperka. Příslušníci roty budou až do středy prakticky v terénu procvičovat činnosti, které je reálně čekají v místě nasazení v Kosovu.

Dělostřelci vzpomínali na výročí své největší bitvy

Na 100 veteránů z druhé světové války se v pondělí sešlo na ministerstvu obrany, aby si připomněli 56. výročí bitvy u Jasla v Polsku. Bitva se zapsala do dějin jako největší akce československých dělostřelců v historii. Náměstek ministra obrany Prokop Dolejší na setkání připomněl, že hrdinství vojáků v bitvě u Jasla patří k obdivuhodným kapitolám v historii české armády. "I pro moderní dělostřelectvo je bitva u Jasla stále příkladem dokonale zvládnuté bojové operace," uvedl Dolejší.

Úspěšnému útoku na německé pozice u polského Jasla 15. ledna 1945 předcházela prosba britského ministerského předsedy Winstona Churchilla, aby sovětská vojska urychlila postup na východní frontě. Dělostřelci zaútočili nečekaně časně zrána a po dobu 65 minut chrlili na německou obranu 600 granátů za minutu. Když se do útoku zapojila pěchota, narazila už jen na ojedinělý odpor. Z pěti československých dělostřeleckých pluků nezahynul jediný voják. O čtyři dny později byl osvobozen Krakov.

Lidé přišli podpořit svobodné volby a Palachovu památku

Desítky lidí přišly v pondělí, v předvečer výročí upálení Jana Palacha, na Václavské náměstí uctít jeho památku a manifestovat za svobodné volby a svobodu slova. "Vyřazení politických stran, které nezískají pět procent voličů, ze soutěže, je podvod, který nemá obdoby," uvedl v úvodním projevu šéfredaktor Necenzurovaných novin Petr Cibulka, předseda strany Pravý blok. Ta shromáždění svolala spolu s Klubem angažovaných nestraníků. "Svoboda slova tady nikdy nebyla pro lidi, kteří nesouhlasili s držiteli moci a jejich praktikami," řekl dále Cibulka. Svobodu slova měli podle něj zajištěnou pouze "ti souhlasící", a to jak za nacistické okupace a komunistického režimu, tak i dnes. "To je podvod a nemá to se svobodou slova nic společného," zdůraznil.

Obětem zemětřesení v Salvadoru pomůže stát i nevládní ADRA

Milión korun poskytne obětem sobotního zemětřesení v Salvadoru české ministerstvo zahraničí. Jak řekl mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil, peníze ministerstvo poukáže na zvláštní účet, který zřídilo salvadorské velvyslanectví ve Washingtonu. Středoamerické zemi postižené přírodní katastrofou pomůže i občanské sdružení ADRA, a to sto tisíci korunami. Salvador dává podle Pospíšila v této fázi přednost finanční pomoci.

Právník zažaloval vydání stavebního povolení pro Philips

Žalobu na nizozemskou firmu Philips podal u soudu právník Petr Kšáda. Po justičních orgánech žádá přezkoumání správnosti vydání stavebního povolení pro už rozestavěnou továrnu nizozemského koncernu v Hranicích na Přerovsku. Kšáda zastupuje ve sporu o hektarový pozemek pro novou továrnu Philipsu s hranickou radnicí majitelku parcely Markétu Regecovou. Její hektarový pozemek je poslední parcelou, kterou se Hranicím zatím nepodařilo pro rozestavěnou továrnu koupit.

Policie: Zástupcům Prahy 7 kávu někdo otrávil až po uvaření

Zástupcům Prahy 7 otrávil podle policie minulý týden někdo kávu až po uvaření. K tomuto závěru došli pražští kriminalisté na základě odborných rozborů Kriminalistického ústavu a Ústavu soudního lékařství. Policie vyšetřuje, kdo mohl způsobit kontaminaci kávy, ať už z nedbalosti nebo úmyslně. Pět pracovníků radnice Prahy 7 musela během úterního zasedání obvodní rady převézt záchranka do nemocnice. V moči tří z nich lékaři objevili látku periciazin, která je součástí léku Neuteptil, používaného k léčbě schizofrenie.

Průzkum Sofres-Factum: Loňský rok lidé nemají ani za dobrý ani za špatný

Uplynulý rok nepovažují občané České republiky ani za jednoznačně dobrý, ale nehodnotí ho ani jako mimořádné špatný. Za celkově úspěšný považuje loňský rok 46,8 procenta lidí. Zhruba stejné množství občanů, konkrétně 48,3 procenta, hodnotí rok 2000 spíše jako špatný. Ve srovnání s předchozími lety je však hodnocení uplynulého roku příznivější. Vyplynulo to z prosincového průzkumu společnosti Sofres-Factum.

Do ČR přijelo od ledna do října 88 mil. cizinců

Přibližně 88 miliónů zahraničních návštěvníků přijelo loni za leden až říjen do České republiky. Podle tiskové zprávy České centrály cestovního ruchu to bylo o 3,5 procenta více než ve stejném období 1999. Ze sousedních států přijelo téměř 69 miliónů osob, ze států s vízovou povinností pak 358.000 turistů.

Šrejber zůstane minimálně do začátku příštího týdne ve vazbě

Bývalý tenista Milan Šrejber zůstane ve vazbě ještě minimálně do začátku příštího týdne. Stížnost státního zástupce proti pátečnímu rozhodnutí Městského soudu v Praze o propuštění Šrejbra z vazby může totiž pražský soud zaslat k posouzení Vrchnímu soudu nejdříve tento pátek. Šrejber čelí obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku v souvislosti se svými podnikatelskými aktivitami. Je podezřelý, že svou firmu Šrejber Tennis Investing v letech 1995 až 1996 nelegálně obohatil o více než 13 miliónů korun. Firma údajně vydělávala na úkor dvou podílových fondů, které Šrejber založil a spravoval.

Národní divadlo zahájilo turné v Japonsku premiérou Kouzelné flétny

Operní soubor pražského Národního divadla s úspěchem uvedl v japonském městě Hamamacu Mozartovu Kouzelnou flétnu. První představení měsíčního turné po Japonsku bylo v pátek zároveň premiérou nového nastudování tohoto díla režisérem Davidem Radokem. Národní divadlo je na zájezdě v Japonsku počtvrté. Společenskému setkání po premiéře byl podle vedení souboru přítomen i bývalý dlouholetý starosta města pan Kurihara, který stál u zrodu vzájemné spolupráce s Národním divadlem a který je v současnosti předsedou České společnosti v Hamamacu.

Na festivalu v kalifornském Palm Springs jsou tři české filmy

Tři snímky prezentují českou kinematografii na letošním 12. ročníku filmového festivalu Nortel v kalifornském Palm Springs, který trvá do 22.ledna. Diváci shlédnou celovečerní hořkou tragikomedii režiséra Jana Hřebejka "Musíme si pomáhat", celovečerní snímek Jana Švankmajera "Otesánek" a snímek "Ene Bene" režisérky Alice Nellis. Festivalu se účastní tvůrci z asi padesáti států s přibližně dvěma stovkami celovečerních i dokumentárních filmů.

Ladislav Čepelák získal posmrtně cenu soutěže Grafika roku 2000

Výjimečné ocenění udělili posmrtně výtvarníkovi Ladislavu Čepelákovi organizátoři soutěže Grafika roku 2000. Dílo umělce, který zemřel loni v říjnu ve věku šestasedmdesáti let, vyznačilo podle ředitelky soutěže Simeony Hoškové jednu z nejvýznamnějších kapitol české grafiky 20. století. Kromě tohoto ocenění udělilo sdružení Inter-Kontakt- Grafik, pořádající soutěž již sedmým rokem, ceny Josefu Duchanovi, Martinu Kolářovi, Šárce Trčkové a dalším.

Nejen s díly oceněných se budou od pátku moci seznámit návštěvníci pražské Staroměstské radnice. Výstava, kterou zahájí slavnostní předání cen, potrvá do 25. února. "Letos se (v soutěži) sešlo rekordních 357 prací od 295 autorů. V pěti kategoriích bylo hlavními cenami oceněno osm umělců. Kromě toho bylo uděleno devět čestných uznání," informovala ČTK Hošková.

Hrad Loket by se mohl dočkat pravé hradní zbrojnice

Pravé hradní zbrojnice by se mohl ještě letos dočkat gotický hrad Loket, vzácná památka z počátku 13. století. O možnosti zřídit na hradě novou expozici zaměřenou na zbraně z období třicetileté války vyjednává ředitel hradu Václav Lojín s Vojenským muzeem v Praze. Do konce týdne by se měla uskutečnit konečná jednání o podmínkách zapůjčení exponátů a o libretu expozice.

V prvním kole aukce pardubický Lenin nenašel kupce

Jediný zájemce se přihlásil do aukce na prodej sedící sochy Vladimira Iljiče Lenina, patřící městu Pardubicím. Přesto socha nového majitele nenašla. Minimální prodejní cena 200 tisíc korun, stanovená zastupitelstvem města, byla pro Pavla Sýkoru ze Žďáru nad Sázavou příliš vysoká. Byl ochoten za ni dát polovinu. Mladý muž nyní bude shánět sponzora, s jehož podporou by chtěl zasáhnout do další dražby. Bronzového revolucionáře chce posadit do velkého pokoje ve svém novém domě.

Sport

Karel Loprais s tatrou vyhrál mezi kamiony 14-tou etapu Rallye Paříž - Dakar, která vedla územím Mauretánie. Lopraisův náskok na druhého Japonce Sugawara na voze Hino už v průběžném pořadí vzrostl na více než šest hodin.

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila deváté místo ve sprintu Světového Poháru. V Salt Lake City byla nejrychlejší Norka Skariová, která vede průběžné pořadí seriálu, Neumannová je čtvrtá.

Všech pět českých tenistů vstoupilo do bojů na grandslamovém turnaji Australian Open. Ctislav Doseděl porazil v pěti setech Španěla Portase, Michal Tabara zvítězil také v pěti setech nad Italem Gaudenzim a Bohdan Ulihrach potřeboval k výhře nad Bělorusem Volčkovem o sadu méně. Dva naši tenisté vypadli - Ota Fukárek s Rusem Davyděnkem a Jiří Vaněk s Američanem Agassim.

A ještě krátce o úterním počasí:

Skoro jasno, ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší teploty -4 až -1 stupeň Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.