Zprávy úterý, 25. ledna 2000

A nyní podrobněji:

Vláda schválila návrh zákona o odškodnění křivd obětí holocaustu

Vláda přijala návrh zákona, který má umožnit navrácení majetku zabaveného během nacistické okupace českým Židům. Vicepremiér Pavel Rychetský po pondělním jednání kabinetu řekl, že zákon má dvě části. První část zakládá právní podmínky pro navrácení majetku židovským právnickým osobám, tedy židovským obcím nebo Federaci židovských obcí. Druhá část umožní fyzickým osobám restituovat zpět arizovaný zemědělský majetek.

Vicepremiér Rychetský rovněž sdělil, že vládní kampaň proti rasismu, která měla původně začít loni, byla přesunuta na první polovinu letošního roku. Zprávou o průběhu kampaně se zabývala vláda, která na ni poskytne deset miliónů korun. Protirasistická kampaň sestává z části mediální, v jejímž rámci jsou už nyní pořádány tématické tiskové konference, z části reklamní ve veřejnoprávní televizi a rozhlase a z cílené kampaně v regionech, kde je problém rasismu nejvýraznější.

Kabinet rovněž schválil věcný záměr zákona o odpadech. Sdělil to Jindřich Marek z tiskového oddělení kabinetu. Paragrafové znění nového zákona o odpadech má mít vláda na stole do 30. června. Návrh ministerstva životního prostředí má splnit podmínky Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států, kterou je Česká republika vázána.

Vláda se také rozhodla posílit ochranu svědků v trestním řízení. Podle schváleného věcného záměru zákona by bylo možné chránit vedle svědků například i obviněného, rozhodne-li se vypovídat proti svým spolupachatelům.

Podepsáno česko-nizozemské memorandum o partnerství

Pomoc při přípravě české státní správy na členství v Evropské unii (EU) je hlavním smyslem "memoranda o partnerství", které v rámci oficiální návštěvy premiéra Miloše Zemana v Nizozemsku podepsali první náměstek ministra zahraničí Pavel Telička a státní tajemník nizozemského ministerstva zahraničí Dick Benschop. Dokument počítá s širokým dialogem a konzultacemi na všech úrovních, od politické po praktickou. O rychle se napravující ekonomické situaci České republiky, podnětech vlády pro zahraniční investory a jejích privatizačních záměrech informoval premiér Miloš Zeman dvě desítky významných nizozemských podnikatelů. Zejména plánované prodeje podniků a bank vyvolaly zájem.

Český host se sešel také s Fritsem Korthalsem Altesem, předsedou První komory nizozemského parlamentu, a s předsedkyní Druhé komory Jeltje van Nieuwenhovenovou. Následovala beseda s poslanci, které zajímala ekonomická situace ČR, příprava na vstup do EU, ale i například důvody, proč v nizozemských nevěstincích pracuje tolik mladých Češek.

Česko-egyptský obchod je hluboko pod možnostmi

Současný česko-egyptský obchod je podle ministrů zahraničí Jana Kavana a Amra Músy "hluboko pod potenciálem obou zemí". Jan Kavan to řekl na závěr třídenní návštěvy Egypta. Během ní se se svými partnery shodl na tom, že mají společný zájem o změnu. Uvedl také, že při setkání s prezidentem Husním Mubarakem předal osobní poselství prezidenta Václava Havla týkající se českého zájmu zvýšit vzájemnou spolupráci. "Nabídl jsem i možnosti zvýšit egyptský dovoz do Prahy," řekl Kavan po jednání se svým egyptským protějškem. Egyptský vývoz do ČR je několikanásobně menší než dovoz, což v Káhiře někdy vyvolává kritiku. Ministr Kavan potvrdil, že pozornost věnoval také případu již před půl rokem dojednané dodávky osmdesáti cvičných letounů Z 242 L egyptské armádě, která ale zatím po havárii zmíněného stroje k podpisu dohody nepřistoupila. Ministr i podnikatelé, kteří jej doprovázeli, v Káhiře jednali i o možnosti dodávek letadel L-159 či vozů Tatra zhruba půlmiliónové armádě.

Slovensko má zájem na koordinaci vízové politiky s Prahou

Šéf slovenské diplomacie Eduard Kukan v souvislosti se záměrem českého ministerstva zahraničí zavést víza pro některé postsovětské státy potvrdil zájem Bratislavy postupovat koordinovaně s Prahou a dalšími členy visegrádské skupiny, Varšavou a Budapeští. Zatímco pražský tisk píše o záměru Jana Kavana zavést víza pro Rusko, Bělorusko a Ukrajinu, podle Kukanových slov by mělo jít o Ukrajinu, Bělorusko a Moldavsko. Kukan již loni na podzim avizoval, že Bratislava spolu s Prahou zavede na přelomu roku víza pro Ukrajince, a to vzhledem k požadavkům Evropské unie, ale i kvůli problémům s prací načerno a s organizovaným zločinem.

Odhady analytiků se liší od prognózy ministerstva financí jen u nezaměstnanosti

Aktuální prognóza makroekonomických ukazatelů pro letošní rok, kterou zveřejnilo ministerstvo financí, je podle analytiků oslovených ČTK realistická. Ve srovnání s říjnovou prognózou došlo k posunu jen u míry nezaměstnanosti. To je také jediný ukazatel, ve kterém se odhady analytiků výrazněji liší. Ministerstvo financí pro letošní rok předpovídá růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta (oproti 1,4 procenta v říjnu). Odhad průměrné míry inflace ministerstvo nezměnilo a zůstává na 4,2 procenta. Nezaměstnanost na konci letošního roku resort financí předpovídá na 10,6 procenta proti 12,2 procenta v říjnu. Podle Jiřího Křováka z Investiční a poštovní banky je průměrná nezaměstnanost podhodnocená, zvláště při srovnání s její koncovou hodnotou. "Je téměř jisté, že přes prognózovaný roční průměr (9,6 procenta) se nezaměstnanost dostane již letos v lednu. Po jaké dráze se pak bude během roku pohybovat, aby koncem roku dosáhla 10,6 procenta, je poněkud záhadné," dodal.

V ČR od roku 1993 stále roste objem hotovosti v oběhu

Česká republika zaznamenává v posledních letech trvalý nárůst oběživa, tedy hotovosti v oběhu. Jak uvedl na pondělním setkání s novináři ředitel peněžní sekce České národní banky Leoš Surga, důvodem je především vzájemná nedůvěra firem k bezhotovostním platbám, relativní pomalost komerčních bank při provádění bezhotovostních převodů či snížení úrokových sazeb. Faktorem hrajícím pro růst oběživa je i nízká úroveň úrokových sazeb a poplatková politika bank. "Při nízkých sazbách a současných poplatcích bank se lidem nevyplatí peníze ukládat u banky a platit za každý výběr z bankomatu," poznamenal Surga.

Zdeněk Škromach: Menšinová vláda ČSSD je lepší než koalice s lidovci a Unií svobody

Menšinová sociálně demokratická vláda má podle místopředsedy této strany Zdeňka Škromacha větší prostor pro plnění svého programového prohlášení, než by měla v koalici s lidovci a Unií svobody. "Páteční dohody s Občanskou demokratickou stranou nelze chápat jako oběť ze strany sociálních demokratů," řekl Škromach na tiskové konferenci v Brně. Zdůraznil, že neexistují žádné tajné dodatky ani doplňky k pětidílným dohodám, které by měly doplnit opoziční smlouvu v případě, že je v úterý schválí grémia obou stran.

KDU-ČSL podá proti případnému zvýšení volebních krajů stížnost Ústavnímu soudu

Křesťanská a demokratická unie-Československá strana lidová považuje zvýšení počtu volebních obvodů ze současných osmi na 35, které je údajně součástí pěti dohod doplňujících opoziční smlouvu Občanské demokratické strany a sociálních demokratů, za skrytou formu většinového volebního systému. Představitelé lidové strany oznámili, že bude-li takový zákon přijat, jsou spolu s ostatními stranami čtyřkoalice připraveni podat ústavní stížnost. "Rozčlenění do 35 volebních krajů je narušení vyváženosti mezi volbami do Senátu a Poslanecké sněmovny. Uvidíme však, kam až bude ČSSD ochotna jít, protože by mohla jít i proti svým zájmům," řekl poslanec a šéf lidovců v Olomouckém kraji Pavel Šafařík.

Právníci nevylučují, že volební snahy ODS a ČSSD se minou účinkem

Část ústavně-právních odborníků nevylučuje, že volební reforma, na níž se v pátek dohodly ČSSD a ODS a která má zvýšit počet volebních krajů ze současných osmi na 35, nemusí naplnit cíle těchto dvou stran. Dosavadní vyjádření jejich zástupců a oponentů naznačovala, že záměrem ODS a ČSSD je upevnit svou pozici, odbourat potíže při povolebním vyjednávání o vícečlenným vládních koalicích a umožnit vznik jednobarevné vlády či vládní koalice složené nejvýše ze dvou stran. "Mám o tom jisté pochybnosti, že by se tento cíl podařilo úplně naplnit," komentoval v rozhovoru pro ČTK volební reformy ČSSD a ODS Vladimír Mikule z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Podobné pochyby měli i další právníci, jež ČTK oslovila a kteří si kvůli "politickému náboji" zvažované reformy a nedostatku informací o ní nepřáli zveřejnit své jméno.

Ratibor Majzlík dal ministrovi financí tři dny na výplatu peněz

Předseda Demokratické unie (DEU) Ratibor Majzlík zaslal koncem minulého týdne dopis ministru financí Pavlu Mertlíkovi s žádostí, aby ministerstvo do tří dnů po jeho obdržení poukázalo této straně necelých osm miliónů korun. Tyto prostředky za volební kampaň v roce 1998 vysoudila Demokratická unie loni v prosinci u Ústavního soudu. "Pokud ministerstvo peníze nepoukáže, věřím, že alespoň svůj postoj zdůvodní," řekl Majzlík na tiskové konferenci v Brně.

Nejpozději v úterý odešle ministerstvo financí Demokratické unii necelých osm miliónů korun, které jí podle Ústavního soudu náleží za volební kampaň v roce 1998. ČTK to v pondělí řekla Radoslava Hüttnerová z odboru financování neziskových organizací ministerstva.

Na UK začalo jednání o vědecko-výzkumné spolupráci univerzit

Vědecko-výzkumná spolupráce mezi devíti univerzitami německé spolkové země Bádensko-Würtembersko a jejich partnerskými univerzitami ve střední a východní Evropě je tématem dvoudenní mezinárodní konference, která začala v Praze. Setkání s názvem Společně pro budoucnost se účastní i zástupci švýcarských univerzit. Ve Velké aule Karolina ho zahájil prorektor Univerzity Karlovy (UK) Pavel Klener. Základem pražského setkání jsou takzvané asociační dohody, které deset zemí střední a východní Evropy kandidujících na vstup do EU uzavřelo s Evropskou komisí (EK), a sektorová smlouva o vědecko-technologické spolupráci, kterou s EK podepsalo Švýcarsko. Asociační dohody nabízejí nový právní základ pro celoevropské spolupráce na výzkumu. Novou podobu spolupráce by měl nastínit 5. rámcový program EU pro výzkum.

Společnost Člověk v tísni dopravila pomoc do čečenské obce

Pracovníci společnosti Člověk v tísni dopravili v pondělí humanitární pomoc do čečenské obce Alchan-Jurt vzdálené asi 15 km od republikové metropole Grozného, kde pokračují intenzívní boje mezi povstalci a ruskými silami. ČTK o tom informoval ředitel společnosti Tomáš Pojar. V jeho faxové zprávě, která vychází ze sdělení koordinátora společnosti v Ingušsku a Čečensku Josefa Pazderky, se uvádí, že zásilku tvořilo deset tun mouky, čtyři tuny cukru a čtyři tuny těstovin. Na místo ji dopravily tři nákladní vozy. Podle Pojara jde již o druhý konvoj s pomocí, který se společnosti podařilo dostat na území Čečenska. Člověk v tísni je tak prý vůbec první zahraniční humanitární organizací dopravující pomoc do této válkou zmítané severokavkazské republiky a pracovníci společnosti jsou jedni z mála cizinců, kteří v posledních týdnech Čečensko navštívili.

Věřící se sešli před závěrem Týdne modliteb za jednotu křesťanů

Při společné ekumenické bohoslužbě se v pondělí v Praze sešli věřící i nejvyšší představitelé církví. Liturgické setkání lidí různých duchovních tradic završilo nad spojujícím tématem "Pochválen buď Bůh, který nás v Kristu obdařil požehnáním" letošní Týden modliteb za jednotu křesťanů. "Bohatství Boží lásky, které křesťané přijali jako nezasloužené dědictví, jež mají zpřístupnit světu, spočívá v životě, který má budoucnost, který stojí za to žít - v životě dobra, pravdy a krásy, v životě smyslu-plném," řekl v kázání v katolickém Pastoračním středisku sv. Vojtěcha patriarcha Církve československé husitské Josef Špak. Podle katolického primase kardinála Miloslava Vlka mohou příslušníci jednotlivých církví cítit jako nadějné to, že jsou - i když tradicemi rozděleni - bratry a sestrami na cestě k jednotě. Každodenní program týdne, společně připravený nekatolickou Světovou radou církví a vatikánskou Papežskou radou pro jednotu křesťanů, byl celosvětově rozvržen od 18. do 25. ledna.

České církve chystají společnou prezentaci na Internetu

Volba předsedy České biskupské konference bude jedním z hlavních bodů jejího nadcházejícího dvoudenního zasedání. Katoličtí biskupové také projednají chystanou internetovou prezentaci církví, společný projekt s Ekumenickou radou církví. "Technicky již jsou ekumenické webové stránky připraveny, zbývá ještě dohoda o zřízení společné redakce," řekl ČTK mluvčí biskupů Daniel Herman, podle nějž v tomto církve v České republice drží krok se světem.

Prezident Havel otevřel rehabilitační kliniku

Rehabilitační kliniku ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole otevřel v pondělí prezident Václav Havel. Jejím přednostou je člen prezidentova lékařského týmu, fyzioterapeut docent Pavel Kolář, který pečuje také o přední české sportovce. Z nich se slavnosti účastnili například kapitán zlatého hokejového týmu z Nagana Vladimír Růžička a závodnice v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Přišel také profesor Pavel Pafko, který před třemi lety prezidentovi úspěšně operoval nádor na plicích.

V ČR stále přibývá chřipek, tempo nárůstu se ale opět zpomalilo

Počet chřipkových onemocnění v České republice v týdnu od 15. do 21. ledna stoupl, ale proti předchozímu týdnu se tempo nárůstu opět zpomalilo. Celkem bylo hlášeno 2803 nemocných na 100.000 obyvatel, což je o deset procent více než v předchozím týdnu, kdy nárůst dosáhl 13 procent. ČTK to sdělil hlavní hygienik ČR Jiří Vytlačil. Situaci lze podle něj nadále charakterizovat jako "nerovnoměrně pokračující epidemii akutních respiračních nákaz s výrazným podílem chřipky". V Praze klesla nemocnost o sedm procent a v západních Čechách o tři procenta. Ve všech dalších regionech však počet onemocnění vzrostl; nejvíce ve východních Čechách, kde stoupl o 18 procent.

Karel Gott vystoupí v charitativním programu

Zpěvák Karel Gott bude v úterý večer v Praze na Žofíně jedním z protagonistů charitativního koncertu, který by měl podle pořadatelů vynést kolem 300.000 korun pro onkologické a hematologické oddělení zdejší motolské nemocnice. Na stejný účel bude užita i částka 15.000 korun získaná v pondělí večer vydražením jednoho exempláře knihy Karel - v zrcadle doby. Dvojjazyčná českoněmecká monografie, která se prodává již od loňského prosince a měla v pondělí v Praze křest, popisuje Gottovu čtyřicetiletou kariéru a doplňuje ji řada dosud neznámých fotografií. Publikace zachycuje interpretovo působení v "šoubyznisu" od roku 1957, kdy poprvé předstoupil před veřejnost, až po jeho turné po Číně loni v říjnu.

Ze sportu:

Úspěšně si vedli ve dvou závodech Světového poháru B v severské kombinaci v kanadském Calgary oba čeští zástupci Petr Šmejc a Pavel Churavý, kteří se umístili v první desítce výsledkové listiny. V celkové klasifikaci Světového poháru B je Churavý třetí a Šmejc se posunul na desáté místo.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty minus 8 až minus 4 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.