Zprávy úterý, 30. března 1999

A nyní zprávy podrobné:

Prezident Havel přijme v úterý delegaci předních švédských podnikatelů

Ryze za účelem přilákat zahraniční investory do České republiky přijme v úterý prezident Václav Havel delegaci švédských podnikatelů vedenou Petrem Wallenbergem, šéfem finanční skupiny Investor AB, která dlí v Praze od neděle a v plánu má schůzky i se zástupci české vlády a odborů. Vicepremiéři Egon Lánský a Pavel Mertlík se se švédskými podnikateli sešli před půldruhým měsícem ve Stockholmu, kde se dohodli o jejich současné návštěvě Prahy už s konkrétními programy švédských investorských skupin. V třídenní misi největších švédských podniků jsou zástupci firem SAAB, ABB, Electrolux, Ericsson či SAS.

Portugalský premiér António Guterres hovořil s českými politiky o Kosovu

Předseda portugalské vlády António Guterres, který byl v pondělí na jednodenní návštěvě v České republice, podpořil reformní snahy prezidenta Václava Havla směrem k Evropské unii a Severoatlantické alianci, když na společné schůzce na Pražském hradě řekl, že je naše země vzhledem ke své poloze v srdci Evropy předurčena podílet se na změně těchto institucí.

Portugalsko se podle svého premiéra Guterrese aktivně připravuje na předsednictví Evropské unie, které převezme v roce 2000, a chce s Českou republikou spolupracovat na jejích reformách. Předseda portugalské vlády to řekl na tiskové konferenci po setkání se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Oba premiéři spolu hovořili rovněž o kosovské krizi.

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus je velmi rád, že postoje portugalského premiéra Antónia Guterrese k nynější situaci v Jugoslávii jsou "identické" s jeho. Klaus to bez dalších podrobností řekl ČTK po jednání s portugalským politikem. Jugoslávie čelí od minulého týdne leteckým a raketovým útokům NATO. Jejich cílem je donutit jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče k podpisu mírové dohody o situaci v jihosrbské provincii Kosovo.

Portugalsko projevilo zájem investovat v ČR

Portugalsko potvrdilo vážný zájem o investice v České republice. ČTK to v pondělí řekl místopředseda vlády Pavel Mertlík po setkání s portugalským ministrem hospodářství Joaquimem Pina Mourou. Jednání, jehož tématem byly především vzájemné obchodní příležitosti, se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Portugalci mají podle Mertlíka zájem zejména o investice do sekzorů jako je textilní průmysl, energetika, či výroba cementu. Čeští ministři se dohodli se svými portugalskými kolegy na konkrétním plánu, zahrnujícím přípravu české mise do Portugalska, která by se měla uskutečnit na podzim, a následné mise portugalských podnikatelů do České republiky.

Za vládu odsouhlasil letecké útoky NATO na vojenské cíle v Jugoslávii premiér Zeman

Letecké útoky Severoatlantické aliance na vojenské cíle v Jugoslávii odsouhlasil za vládu její předseda Miloš Zeman, zásah aliance konzultoval pouze s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Zeman to řekl v pondělí novinářům. "Vzhledem k tomu, že celá záležitost byla operativní, a že vyžadovala rozhodnutí v intervalu dvaceti až třiceti minut, po konzultaci s ministrem zahraničí jsem se rozhodl tak, jak jsem rozhodl, a to v sobotu '20.března) odpoledne s tím, že jde o útoky na ryze vojenské, nikoli civilní cíle, a že se jedná o ty vojenské akce, které mají zabránit humanitární katastrofě," odpověděl Zeman na dotaz, zda vláda o útocích NATO na Jugoslávii hlasovala.

Názory na oprávněnost vojenských úderů NATO v Jugopslávii se liší

Bombardování srbských vojenských cílů v Jugoslávii letadly NATO nemůže podle předsedy podvýboru pro národnosti v petičním výboru Poslanecké sněmovny Františka Pejřila 'ODS) vyřešit složitou situaci v jihosrbské provincii Kosovo, obývané Albánci. Národnostní menšiny jsou celosvětovým problémem, a ten je zapotřebí řešit uvážlivě a citlivě, řekl v pondělí ČTK Pejřil, podle něhož je nyní situace v Kosovu horší než před zahájením leteckých útoků NATO.

Letecké útoky Severoatlantické aliance proti Jugoslávii neodpovídají podle Komunistické strany Čech a Moravy Chartě OSN a jsou v rozporu s mezinárodním právem. Novinářům to v pondělí řekl šéf poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip s tím, že nelze protiprávním aktem sjednávat právo.

Představitelé opozičních stran nejsou jednotni v tom, zda mohou protichůdná stanoviska českých politiků k vojenskému útoku Severoatlantické aliance v Jugoslávii poznamenat postavení České republiky v NATO. Shodně ale kritizují vládu, že neuměla otevřeně přiznat souhlas s kroky aliance, Česká republika podle místopředsedy Unie svobody Petra Mareše prezentací rozdílných názorů ztrácí jako plnohodnotný člen NATO na důvěryhodnosti pro příští debaty o směřování aliance.

Zbabělost, polovičatost a neschopnost prosazovat vlastní názor projevil podle politologů, které v pondělí ČTK oslovila, kabinet Miloše Zemana svým postojem k leteckým úderům Severoatlantické aliance proti Jugoslávii. Důvody jejich kritiky se však liší: Například Bohumil Doležal z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze považuje za hanebné, jestliže se vláda reprezentující členský stát NATO od útoku "zbaběle distancuje jen napůl"; naopak další politolog Oskar Krejčí vytýká vládě nedostatek odvahy prosazovat vlastní názor, který "respektuje tradiční přátelství s Jugoslávií i fakt, že bombardováním se lidská práva neprosadí".

Kavan: ČR o zvláštních vztazích s JSR jako člen NATO neuvažuje Ve vládě panuje zásadní shoda, pokud jde o útoky NATO

Česká republika jako členská země NATO podle ministra zahraničí Jana Kavana neuvažuje o zvláštních dvoustranných vztazích s Jugoslávskou svazovou republikou 'JSR). "Jsme přesvědčeni, že NATO musí vystupovat jednotně, " zdůraznil v pondělí pro ČTK ministr poté, kdy i zahraniční tisk zaregistroval "opatrný" postoj českých představitelů vůči protisrbskému zásahu aliance. Kavan zároveň odmítl, že by Česká republika zprostředkovávala nějaké mírové rozhovory mezi Jugoslávií a NATO.

V průběhu pondělního jednání kabinetu ministr zahraničí Jan Kavan řekl novinářům, že v české vládě panuje zásadní shoda pokud jde o základní přístup k nynější situaci v Jugoslávii a provincii Kosovo. Podle něj měl generální tajemník NATO Javier Solana pravdu, když hovořil o tom, že obě fáze leteckých útoků na Jugoslávii podporuje devatenáct členských zemí Severoatlantické aliance.

Některé body svého pondělního programu projedná vláda v úterý

Jen nepatrnou část svého pondělního programu projednal kabinet Miloše Zemana. Návštěva portugalského premiéra Antónia Guterrese totiž zdržela některé jeho členy natolik, že vláda do odpoledne stačila schválit jen vojenskou strategii České republiky a věcný záměr zákona o státním zemědělském intervenčním fondu. Novinářům to sdělil tiskový mluvčí kabinetu Libor Rouček s tím, že přerušené jednání o důležitých ekonomických bodech vláda hodlá dokončit v úterý. Projednat má například koncepci reformy veřejné správy, koncepci zemědělské politiky před vstupem ČR do EU, rozvojový program velkých českých podniků, postup využití majetku bývalé KSČ a návrhy některých zákonů.

Vojenská strategie České republiky, kterou schválila vláda, podle ministra obrany Vladimíra Vetchého určuje principy a zásady související se zajištěním bezpečnosti ČR včetně odvrácení případné vojenské hrozby nebo vojenské agrese. "Naplňování vojenské strategie umožní České republice podílet se na vytváření strategického prostředí v euroatlantickém prostoru," řekl na tiskové konferenci během pondělního jednání vlády Vetchý.

Ministr obrany Vladimír Vetchý v pondělí informoval novináře, že česká vláda dosud nejednala o možném vyslání pozemních vojsk do Jugoslávské svazové republiky v rámci případné vojenské operace NATO. Kabinet Miloše Zemana se podle jeho slov hodlá začít touto otázkou zabývat až tehdy, padnou-li ze strany aliance takové úvahy. Vláda však zatím nemá zprávy, že by NATO v souvislosti s kosovským konfliktem přemýšlelo o změně strategie a vyslání pozemních jednotek, uvedl Vetchý.

Účast České republiky na případné bojové pozemní akci sil NATO v jihosrbské provincii Kosovo považují předsedové branného a zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Petr Nečas 'ODS) a Lubomír Zaorálek 'ČSSD) za nereálnou. Vyplynulo to z jejich pondělních vyjádření pro ČTK. Možnost budoucího vyslání pozemních vojsk do Kosova v neděli nevyloučil generální tajemník NATO Javier Solana.

Ministerstvo zahraničí poskytne finanční pomoc Makedonii

Ministerstvo zahraničních věcí se rozhodlo uvolnit z vlastního rozpočtu částku do výše deseti tisíc amerických dolarů, tedy přibližně 350.000 korun, na humanitární pomoc Makedonii, do které proudí značný počet uprchlíků z Kosova. Oznámil to na tiskové konferenci během pondělního jednání vlády ministr zahraničí Jan Kavan. Ministerstvo zahraničí tak vyhovělo žádosti velvyslance bývalé Jugoslávské republiky Makedonie a krok ministerstva schválila v pondělí vláda v neveřejné části zasedání.

Většina českých pozorovatelů mise OBSE v pondělí opustila Makedonii

Většina českých zástupců v kosovské ověřovací misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v pondělí odcestovala z Makedonie zpět do České republiky. Z jihosrbské provincie byli pozorovatelé do Makedonie evakuováni předminulý týden před očekávaným zahájením úderů NATO proti vojenským cílům v Jugoslávské svazové republice 'JSR). Patnáct ze šestnácti českých členů kosovské verifikační mise v pondělí odcestovalo, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Herman: Evropa dokázala říci NE etnickému čištění oblasti

Katolická církev podle svého mluvčího Daniela Hermana podporuje principiálně nenásilné řešení konfliktů. "Násilí je posledním způsobem, byly-li vyčerpány všechny ostatní možnosti," řekl ČTK Herman v souvislosti s vojenskými operacemi NATO v Jugoslávii. "Evropa a Spojené státy dokázaly říci NE etnickému čištění oblasti," uvedl mluvčí českých katolických biskupů k zásahu sil Severoatlantické aliance proti Srbům decimujícím kosovské Albánce.

Na pražské demonstraci na podporu Kosova byl zastřelen jeden člověk

Jeden člověk by zastřelen v závěru pondělní demonstrace, kterou na podporu urychleného uzavření mírové dohody o Kosov uspořádaly na náměstí Míru v Praze 2 občanská společnost Tolerance, Nadace České televize - Člověk v tísni, Helsinské občanské shromáždění a Český helsinský výbor. Obětí se stal kosovský Albánec. Podle očitých svědků padly na místě tři výstřely. Muž byl zasažen jednou ranou ve stoje a dvěma po pádu na zem. Jak uvedla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová, jeho vrah byl dopaden a je v rukou policie.

Demonstraci, jíž se zúčastnilo zhruba dvě stě lidí, především kosovských Albánců, provázely od počátku incidenty. Albánci napadali například občana, který držel transparent s nápisem "Moje srdce bije pro Srby", či člověka s obrázkem přeškrtnuté bomby. Účastníci demonstrace drželi transparenty s textem "Pane Havle, děkujeme", "Stop násilí v Kosovu" či "Lidice - Kosovo". Nad hlavami vlály vlajky Spojených států, Velké Británie, Evropské unie i červená kosovská vlajka s černou dvojhlavou orlicí. Závěrem demonstrace policisté oznámili, že je na náměstí bomba a vyzvali k jeho urychlenému vyklizení. Poté zazněly zmíněné tři výstřely...

Redakcím dvou českých deníků vyhrožoval anonym bombovým útokem

Redakce deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny se v pondělí staly terčem výhrůžek. Anonym policii telefonicky oznámil, že v sídlech obou novin je bomba. Ani v jednom případě se podezření nepotvrdilo.

Příznivci komunistů demonstrovali v Brně proti NATO

Kolem 700 příznivců komunistů, převážně starších lidí, demonstrovalo v pondělí v Brně před budovou Janáčkova divadla proti vstupu České republiky do Severoatlantické aliance i proti její samotné existenci. Nesouhlas se zásahem NATO v Jugoslávii projevili mimo jiné hesly: "Jsme s tebou, Jugoslávie", "Proti agresi a válce", či "Clinton a USA před mezinárodní soud". Místopředseda KSČM Václav Exner na demonstraci prohlásil, že se stydí za představitele České republiky, kteří vyjádřili souhlas s úderem NATO v Jugoslávii. Vstup ČR do tohoto paktu hodnotili komunisté ve svých projevech jako ztrátu suverenity státu. Aliance měla být podle nich zrušena už s rozpadem Varšavské smlouvy.

Potleskem potvrdili účastníci rozhodnutí zaslat vládě, prezidentu Havlovi a zahraničnímu výboru parlamentu rezoluci, v níž komunisté odsuzují postup NATO i USA při řešení kosovského konfliktu. Sympatie a podporu vyjádřili jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi Levicový klub žen a zástupce levicových zdravotníků

V souvislosti s útoky NATO nevylučuje KSČM jednání o důvěře vládě

Pokud vláda uspokojivě nevysvětlí některé postupy v souvislosti s útokem NATO na Jugoslávii, je podle šéfa poslaneckého klubu KSČM Vojtěcha Filipa možné zabývat se i otázkou její důvěry. Poslanecký klub KSČM podle jeho slov v úterý navrhne, aby do programu jednání sněmovny byla zařazena zpráva ministra zahraničí Jana Kavana ve věci útoku NATO na Jugoslávii, aby se o této záležitosti mohlo diskutovat. Kavan by měl zejména vysvětlit, proč neříkal poslancům pravdu, když ohlásil, že rozhodnutí o útoku nebylo s Českou republikou konzultováno a dva dny poté zpravodaj České televize z Bruselu hlásil opak. Od Kavana budou chtít poslanci také vysvětlení, jak bude probíhat jednání o přeletech letadel NATO přes území České republiky.

Odbory ke Kosovu

Českomoravská konfederace odborových svazů je hluboce zklamána selháním evropské a světové diplomacie, jehož důsledkem je eskalace konfliktu v jugoslávské provincii Kosovo a růst mezinárodního napětí. Podle odborníků není vzájemné použití síly zárukou prosazení práva kosovských Albánců na co nejširší autonomii, ani zárukou udržení územní integrity Jugoslávie a dosavadního územního uspořádání v této části Evropy.

ČSA zrušily pravidelný let na lince Praha-Bělehrad

České aerolinie 'ČSA) zrušily vzhledem k válečnému konfliktu v Jugoslávii úterní pravidelný let OK 834 Praha - Bělehrad. Linku do Bělehradu provozují ČSA dvakrát týdně a zrušen byl již předchozí páteční let. Jak v pondělí sdělil ČTK ředitel vnějších vztahů ČSA Jan Barták, ČSA i nadále provozují pravidelnou linku Praha - Záhřeb.

Cesty do Paraquaye MZV zatím nedoporučuje

Jihoamerické Paraquayi by se měli čeští turisté podle ministerstva zahraničí raději vyhnout i po případném otevření hranic. Ty dal před týdnem uzavřít po zavraždění viceprezidenta Luise Maríi Argaňi tehdejší prezident Raúl Cubas. Po krvavých nepokojích v následujících dnech Cubas v neděli rezignoval. Před zhoršenou vnitropolitickou situací v Paraquayi v pondělí varovalo ministerstvo zahraničí v prohlášení, jež poskytlo ČTK. Zároveň vyzývá občany, kteří se i přes bezpečnostní varování rozhodnou Paraquay v příštích dnech navštívit, aby před cestou kontaktovali český zastupitelský úřad v argentinské metropoli Buenos Aires. 'Na Cubasovo místo byl již jmenován dosavadní předseda Senátu Luis González Macchi.)

Molgat podpořil snahu ČR stát se pozorovatelem ve frankofonii

Předseda kanadského Senátu Gildas Molgat v pondělí v Praze podpořil snahu České republiky stát se pozorovatelem ve společenství frankofonních zemí. Zájem ČR o frankofonii je poselstvím toho, že se tato země vydala na cestu podpory úcty k lidským právům, ideálům odlišnosti a úcty ke spravedlnosti, řekl v pondělí Molgat na diskusním fóru v Senátu, které zakončilo desetidenní pražské Dny frankofonie.

Přání, aby se ČR stala členem společenství frankofonních zemí vyslovil premiér Miloš Zeman při loňské návštěvě francouzského ministerského předsedy Lionela Jospina v Praze.

Bodner při obědě s českými lékaři konzultoval Havlovo zdraví

V téměř pracovní poradu se změnil původně společensky laděný pondělní oběd rakouského chirurga Ernsta Bodnera se členy lékařského konzilia pečujícího o prezidenta Václava Havla. Na obědě ve střešovické nemocnici přišla řada i na prohlídku rentgenových snímků a hodnocení dalšího postupu v léčení kýly, která prezidentovi zůstala po operacích tlustého střeva. Nevyžádalo si to však podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla zhoršení Havlova zdravotního stavu, nýbrž živý zájem Bodnera o svého bývalého pacienta, kterému loni sérií operací zachránil život.

Ministr vnitra Grulich ukončí hospitalizaci

Ministr vnitra Václav Grulich koncem týdne opustí Ústřední vojenskou nemocnici a odjede na dva týdny do lázní. Ministr je hospitalizován od 24.února. Důvodem jeho potíží byla nedostatečně léčená chřipka, která způsobila celkové vyčerpání organismu. Komplikace přinesla i zjištěná cukrovka provázená zvýšeným ukládáním tuku v játrech.

Ze sportu:

Až Procházkova branka ve čtvrté minutě prodloužení na konečných 3:2 rozhodla v pondělí o vítězství Znojemských orlů i ve drhém utkání baráže o účast v hokejové extralize nad Duklou Jihlava. Po šedesáti minutách skončilo totiž utkání nerozhodně 2:2.

Český hokejista Jaromír Jágr je stále nejproduktivnějším hráčem zámořské NHL. Kapitán Pittsburghu nasbíral 114 bodů za 36 branek a 78 asistencí a před druhým Teemu Selánnem z Anheimu má už dvacetibodový náskok. Erik Lindros z Filadelfie klesl na třetí příčku, Jágrův spoluhráč Martin Straka se drží na 12.místě.

České tenistce Janě Novotné patří v aktuálním vydání světového žebříčku čtvrtá příčka. Nejlepší hráčkou světa je i nadále Švýcarka Martina Hingisová před dvojicí Američanek Lindsay Davenportová a Monika Selešová.

Bez Jany Novotné se bude muset obejít podle nového českého kapitána Jana Šimbery náš fedcupový tým v utkání prvního kola druhé divize Světové skupiny v Bělorusku, proto k zápasu, který se uskuteční v Národním olympijském centru v Minsku od 17. do 18.dubna, nominoval Květoslavu Hrdličkovou '59. na žebříčku WTA), Denisu Chládkovou '114.), deblistku Helenu Vildovou '77. na žebříčku čtyřhry) a patnáctiletou juniorku Danielu Bedáňovou '593.). Vítěz tohoto utkání Světové skupiny II postoupí do baráže o elitní skupinu I Fed Cupu, poražený celek bude hrát o udržení. Novotné Fed Cup nezapadá do programu, protože už hraje na antuce a v Bělorusku se zápas uskuteční na rychlém povrchu, zdůvodnil pro ČTK Šimbera s tím, že je však připravena případně posílit české družstvo v dalším utkání buď v boji o záchranu ve druhé divizi či o postup do Světové skupiny I.

Počasí:

V noci bylo oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami. Nejnižší noční teploty 5 až 1 stupeň, severní vítr vál rychlostí 2 až 5 metrů za sekundu. Během úterý má být oblačno až polojasno, ojediněle s přeháňkami. Denní teploty vystoupí na 11 až 15 stupňů, na jihovýchodě území až na 17, v 1000 metrech na horách bude kolem 5 stupňů Celsia. Vát má severní vítr do 5 metrů za sekundu.

Tolik zprávy Radia Praha.