Zůstane český sport bez zdroje peněz?

Loterijní akciová společnost Sazka, která by ze svých výnosů měla dotovat český sport, se zřejmě dostává do stále větších potíží. Sportovní organizace dostávají na svou činnost v současné době od Sazky jen zlomek toho, co jim tato společnost posílala ještě před několika lety.

Jiří Kejval
Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund řekl, že loni společnost odvedla akcionářům 175 ze slibovaných 420 milionů korun. Přitom ještě v roce 2003 to byla miliarda korun. Podstatnou část z výtěžku Sazky totiž spolknou splátky za víceúčelovou halu v Praze, která ji stála osm miliard korun a ročně splácí 600 milionů. A tak například Český olympijský výbor už pro letošní rok ani s žádnou částkou od Sazky ve svém rozpočtu nepočítá, což potvrdil jeho místopředseda pro ekonomiku Jiří Kejval:

"V našem hospodaření s ničím takovým nepočítáme. Máme pod položkou 'Příjmy ze Sazky' nulu a v případě, že něco přijde, tak to bude milé překvapení."

Jak řekl ekonomický ředitel Českého svazu tělesné výchovy Pavel Pávek, jim společnost Sazka v současné době dluží už stovky milionů korun:

"Sazka nám v současné době dluží výsledek hospodaření roku 2008, kromě nějakých pár milionů, které jsme dostali. My jsme dostali řádově 10 milionů z asi 320 slíbených milionů. Hlavně by nám je měla doplatit a samozřejmě říct, kolik nám dá za rok 2009."

Příjmy od Sazky mají už delší dobu klesající trend. Údajně však pracuje na tom, aby sportu odvedla ještě nějaké peníze i za loňský rok. Jiří Kejval k tomu říká:

"Sazka v první řadě musí být schopná dostát závazkům vůči třetím osobám, to znamená vůči věřitelům, a potom následně si rozdělovat peníze mezi sebe. Vypadá to divně z pohledu sportu a z pohledu původního chápání peněz, které ze Sazky jdou do sportu, ale z hlediska obchodního zákoníku a obchodních zvyklostí to je běžná praxe."

Akcionáři se zřejmě vyjádří i k některým podivným příjmům části vedení Sazky. Například její generální ředitel Aleš Hušák si prý kromě dvou nemovitostí v Česku pořídil v roce 2003 velké sídlo za minimálně 60 miliónů korun na španělském ostrově Menorca, kde údajně tráví celé léto. Potvrdil to ostatně Českému rozhlasu šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek:

"Pravda je, že on tam v létě tráví nějaký čas. Je to z části jeho dovolená nebo pravděpodobně celá dovolená, plus nějaká neplacená k tomu, protože on má ve smlouvě, pokud já jsem se doslechl, také nějaké ozdravné dny nebo týdny, které má právo čerpat. To je ale otázka manažerských smluv."

Milan Jirásek také vybídl politiky a finančníky k setkání o budoucnosti českého sportu:

"Poctivé řešení by mělo spočívat v tom, že se skutečně sejdou k jednomu stolu úplně všichni zainteresovaní, to znamená stát, ministerstvo školství, ministerstvo financí, zástupci bankovního sektoru, prostě finančníci, a zástupci akcionářů Sazky, a mělo by se skutečně najít nějaké řešení."

Premiér Jan Fischer ve čtvrtek prohlásil, že je připraven jednat o financování sportu, protože by byl nerad, aby mezi sportovci rostla nervozita.

klíčové slovo:
spustit audio