12. místo našich házenkářů na MS rozčarovalo fanoušky i samotné reprezentanty

Foto: Till Achinger / Stock.XCHNG

Čeští házenkáři na MS v Německu zklamali. Výběr složený výhradně z hráčů zahraničních ligových soutěží sice dobře začal, ale po dvou výhrách přišla série šesti porážek, která zhatila ambice na play off. Příčiny nepovedeného vystoupení se pokusil odhalit reprezentační trenér Pavel Pauza.

Foto: Till Achinger / Stock.XCHNG
Česká reprezentace obsadila 12. místo s zápasovou bilancí 2:6. S tím asi nebudete spokojen?

"Nejsme spokojení, neboť jsme deklarovali jiné umístění. Vítězství nám dala šanci zahrát si o přední pozice, ale to že jsme nahoře už nezískali ani bod je pro mě zklamáním.

V zápase s Egyptem jsme museli dotahovat místy až čtyřbrankový náskok, či-li mužstvo muselo ukázat svou odolnost. Čím to, že se to po tomto úspěšném duelu zlomilo?

"My jsme téměř v každém zápase museli dotahovat náskok soupeře. Bod zlomu nastal v nešťastném utkání s Maďarskem, kdy jsme za 10 minut prohrávali 2:12 a v podstatě jsme se dostali někam, kde jsme nechtěli být. Věřili jsme si, že přes Maďary přejdeme a další dva body, které by pravděpodobně stačili na postup nějak uděláme. Po porážce však představa, že nás čekají zápasy s Ruskem, Chorvatskem a Dánskem, ze kterých musíme dva vyhrát, zřejmě udělala v hlavách hráčů nějaký blok a my jsme nedokázali využít dobře rozehraných partií se všemi těmito soupeři."

Koho byste individuálně pochválil a koho naopak zkritizoval?

"My jsme neuspěli jako tým. Individualit v každém mužstvu je dost. My jsme sázeli na pět hráčů od kterých jsme čekali 100% výkon, neboť jejich výkonnost naznačovala, že by měli patřit k oporám. Určitě nezklamal Filip Jícha. Ten odvedl maximum, prokázal své kvality a už nyní patří ke světové špičce. To, že brankář Martin Galia neměl takovou formu, na kterou jsme byli zvyklí, kdy celý loňský rok táhl 45% úspěšností zákroků mančaft nahoru, s tím se nedá nic dělat - to potká i jiné hráče. K Jíchovi se zkrátka nikdo nepřidal a to bohužel rozhodlo, protože v každém jiném úspěšném mužstvu takových hráčů alespoň pět bylo."

Určitě jste sledoval i výkony soupeřů. Ukázal tento šampionát nějaký nový trend, který by se dal zakomponovat do českého celku?

"My musíme hrát s hráči, které máme k dispozici.Viděl jsem zhruba 40 zápasů a nemám dojem, že by něco pronikavě nového objevilo. Kdybychom měli na spojce čtyři Jíchy, tak to mohu postavit na nich, ale taková situace momentálně bohužel není."

Nemělo by se něco změnit v házenkářských pravidel, neboť zastavení času, případně odebrání míče za útočnou pasivitu záleží výhradně na subjektivním posouzení rozhodčích, kteří neměří vždy rovným metrem. Neměla by se v tomto směru házená přiblížit např. basketbalu?

"To velký problém, protože by to mohlo úplně změnit celou házenou. Já myslím, že házená už udělala velký pokrok tím, že mužstvo, které obdrží gól, může okamžitě rozehrát ze středového kruhu. Tím se stala atletičtější a padá v ní více branek. Je nesporné, že je to těžké na posuzování pro rozhodčí, ale jestli by pevně stanovený časový limit znamenal posun - nevím. Zatím jsem nezaznamenal, že by to někdo požadoval. Zůstane to bohužel na rozhodování sudích a s tím se musí všechna mužstva smířit."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio