93 metrů za pár minut: evakuace Žižkovské věže

Žižkovská věž, foto: Martina Bílá

Je pondělí 3.října, 7:30 a u Žižkovské věže se scházejí lidé, kteří se budou účastnit speciálního cvičení. O tom, co obnáší evakuace tak výjimečné budovy, jako je oblíbená i zatracovaná pražská dominanta, se více dozvíte v dnešním pořadu Zaujalo nás.

Žižkovská věž, foto: Martina Bílá
"Děkuji, že jste se uvolili dělat figuranty na cvičení. Cvičení začne, už nahoře, oficiálně v 9 hodin. Teď po podepsání prohlášení se přesunete dolů a zaměstnanci vás odvezou nahoru. Budete rozděleni na dvě části, jedna bude v restauraci, jedna na vyhlídce," informuje nás, budoucí figuranty, dole pod věží Jan Hanuš a nechává nám podepsat prohlášení, že souhlasíme s účastí a přidává ještě další pokyny...

"Nikdo nebude dělat nic navíc. Žádné hysterické záchvaty a podobně. Jde jen o to zjistit, jestli stihne věž včas evakuovat lidi dolů, pokud je jich tam větší množství."

Větším množstvím se dnes míní asi dvě stě lidí, které bude ohrožovat fiktivní požár. Ve výtahu cestou nahoru se sejdeme s dalšími figurantkami. Ty tady ale nejsou za novináře nebo veřejnost, pracují přímo u hasičského záchranného sboru. Lucie Nims na operačním středisku:

Na místo fiktivního požáru se dostavili hasiči, foto: Martina Bílá
"Účastníme se toho s kolegyní dobrovolně," odpovídá se smíchem na dotaz, jestli se stala figurantkou dobrovolně nebo z donucení, a popisuje, jak situace, která se zde chystá, tedy vyhlášení poplachu kvůli požáru, vypadá z druhé strany:

"Kdybych byla v práci, tak by v tu chvíli přišlo prostřednictvím tzv. EPS na operační středisko vyhlášení poplachu. EPS je elektronická požární signalizace. V tu chvíli to pro nás znamená vysílání jednotek na místo události, komunikace s těmi jednotkami přes radioprovoz. Pro nás jsou důležité informace, že jednotka je na místě, jaká je tady situace, jaký je počet zraněných, evakuovaných, zachráněných, jaká je situace co se týče hašení požáru atd.,"říká, když vystupujeme z výtahu do prostoru vyhlídky.

Po schodech!

Foto: Martina Bílá
Jsme 93 metrů nad zemí, pod námi je Praha, před námi ještě více než hodina čekání. Prostor se pomalu zaplňuje lidmi, kteří posedávají a pijí kávu a dětmi ze škol, které dělají všechno možné. Až do devíti hodin a tří minut:

"Prosím pozor! V budově došlo k mimořádné události. Byla vyhlášena evakuace. Dbejte pokynů personálu a opusťte budovu po vyznačených únikových cestách," ozve se z reproduktorů. Okamžitě se zavírají výtahy a personál otevírá dveře na schodiště. Čeká nás více než 90 metrů po červených plechových schodech jedním z úzkých tubusů věže. Takže stačí chvilka a leckomu se zatočí hlava. A to nejsme ani ve třetině a točíme se a točíme a zdoláváme další metry...až konečně dorazíme do recepce a z ní nás pak požární hlídka posílá na shromaždiště.

9:17 – evakuace ukončena

Foto: Martina Bílá
Cestou na shromaždiště narazíme na mluvčí pražských hasičů Pavlínu Adamcovou, která sleduje aktuální situaci:

"Jsou tady hasiči ze tří pražských hasičských stanic, je to zhruba šedesátka hasičů. Jsou tady i policisté a záchranáři. Jedná se o evakuaci Žižkovské věže. Je to cvičení a nejedná se pro nás o nic nového. Zajímavá je výška věže a možnost se evakuovat pouze výtahy a po schodišti. Zajímá nás čas dojezdu jednotek a samotné evakuace."

Teď slyšíme houkání, to dojíždějí hasičské jednotky?

"První jsou už na místě, další ještě dojíždějí. Máme tady více jednotek právě kvůli té řízené evakuaci, abychom mohli pomoci požárním hlídkám s evakuací a vyhledáváním osob, kdyby náhodou došlo k tomu, že ne všichni by byli evakuováni.

Teď by mělo dojít ke sčítání osob na seřadišti. Protože tady byly školy, tak by paní učitelky měly vědět, kolik mají žáků. Na věž se navíc vydávají lístky, takže by se mělo vědět, kolik lidí opustilo věž a zda počty souhlasí."

Říkáte teď...

"Je 9 hodin 17 minut a evakuace je ukončena."

K nácviku evakuace patří i záchrana fiktivních zraněných, foto: Martina Bílá
Evakuace je sice u konce, ale celkový zásah ve věži, zdaleka ne. Je vidět nastupující hasiče, natažené hadice, záchranku, která se stará o jako zraněnou osobu, a vrtulník. Ten oblétává vysílač ve velkých kruzích a hledá pomocí termovize případné skryté ohnisko v plášti věže.

Okolo desáté hodiny je cvičení úspěšně skončeno. Zúčastnilo se jej 47 hasičů, 16 příslušníků policie, 3 zdravotníci, 4 strážníci městské policie a 203 evakuovaných. Ti všichni se teď vracejí do práce nebo do školy a Žižkovská věž bude zase patřit turistům, kteří touží zažít pocit, že jim Praha leží u nohou.