Na Žižkovském vysílači můžete Prahu vidět, slyšet i ochutnat

Foto: Štěpánka Budková

Víte, že miminka na Žižkovském vysílači nemají lidské obličeje? A že při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až do vzdálenosti sta kilometrů? Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Jak uvedl architekt Václav Aulický, místo pro vysílač se hledalo tři roky, uvažovalo se o Riegrových sadech.

Foto: Jiří Němec
"Provizorní vysílání bylo z Petřínské rozhledny. Praha je kopcovitá, a aby byla pokryta televizním signálem, tak zdroj musel být někde na kopci. Řešila se kolize s leteckými provozy, spolupráce s geology. Původně měl být vysílač v Riegrových sadech. Měla se zbourat hospoda, zrušit stadion. Nakonec se ale ukázalo, že tady na Žižkově proti tomu nikdo nic nemá, a věž skončila tady."

Zvítězila futuristická startovací raketa

Architekt Václav Aulický vypracoval dvacet různých návrhů. Zvítězila futuristická varianta tří sloupů. Vysílač tak připomíná startující raketu. Věž měří 216 metrů. Její součástí je restaurace ve výšce 66 metrů. O pár metrů výš, v 93 metrech, pak vyhlídková kabina. Základová deska je v hloubce 15 metrů pod povrchem.

"Prioritní je, že je to radiokomunikační stavba, pak je to inženýrské dílo, protože je to věž, která je jako konzola zapíchnutá do země, a teprve "potom" je to architektonické dílo. U zrodu věže a hledání koncepce byli tři lidé. Já jako architekt, Juraj Kozák jako statik. Dělal například federální parlament spolu s architektem Prágnerem. Za investora řešil koncepci Alex Bém. Ale za věží stál celý tým lidí. My tady vidíme ocel, ale uvnitř je to betonové. Jsou to tři spojené pruty, tím pádem se podařilo siluetu rozbít. Nemáme jednu kabinu, ale tři rozdělené. Nemáme jednu tlustou rouru, ale tři tenké."

Foto: Tower Park Praha
Ve výšce 66 metrů se na Prahu můžete dívat z panoramatické restaurace. Před pár lety nad ní vzniklo i luxusní hotelové apartmá. Návštěvníci si ve věži mohou sednout i do závěsných křesel a sledovat videa, která představí historii Žižkovské věže, Prahu i Česko. V pohupujícím křesílku se můžete zaposlouchat, jak zní Praha, uslyšíte třeba zpěv ptáků, šum jezu na Vltavě, rachot kočáru jedoucí po pražské dlažbě.

Od roku 2000 lezou po věži miminka

Foto: Štěpánka Budková
Věž v roce 2000 oživila Miminka, která lezou po vysílači. Dílo Davida Černého bylo v rámci oslavy milénia připoutáno horolezeckými lany, později bylo deset batolat přišroubováno k věži. Počítal s něčím takovým architekt Aulický?

"Abych řekl pravdu, to nás nenapadlo. Jednu dobu jsme uvažovali o tom, že na dříku točitého schodiště bude socha od Olbrama Zoubka, který tu bydlí. Z toho sešlo. Když byla akce kolem milénia, tak měl David Černý myšlenku, že by dal tři mimina na památník na Vítkově. Ale protože se měl opravovat, tak ho napadlo dát je sem. Já to podporoval, moc se mi to líbí. Nevím, jestli to každý ví, ale ta mimina nemají lidský obličej. Mají obličej v podobě počítačového čipu. Takže jsou to počítačová mimina, která lezou po raketě, a to je pro mě senzační."

Z věže uvidíte 12 ostrovů a 18 mostů

Jak uvedla ředitelka Pražské informační služby Nora Dolanská, z věže je vidět všech 12 ostrovů, které v Praze jsou.

Pohled na pražské mosty,  foto: CzechTourism
"Mohli bychom vidět dokonce 18 mostů, celou délku Vltavy, která v meandrech teče na severu Prahy až do Mělníka. Za dobrého počasí by bylo vidět nejenom centrum města, ale i jeho okrajové části. Je odsud vidět to nejkrásnější, co Praha má. Já například miluji Nový židovský hřbitov a ten je odsud co by kamenem dohodil. Je na konci Vinohradské ulice, před tím tzv. pražským knedlíkem, to je ten hotel Giovanni. Na hřbitově je hrob Franze Kafky, je tam pohřben Ota Pavel a spousta zajímavých pražských osobností. Je to trošku smutné místo, ale hrozně pěkné."

10
50.081092620000
14.451072620000
default
50.081092620000
14.451072620000