...a přijely tanky. Národní muzeum připomíná události ze srpna 68

tank8.jpg

Na průčelí Národního muzea v Praze znovu míří hlaveň sovětského tanku. Jeho zdi jsou oblepeny narychlo namalovanými letáky, plakáty a výzvami ze srpna 1968 a jednou za hodinu se ozvou výstřely. Po těch skutečných kulkách, kterými sovětští vojáci na Národní muzeum stříleli před čtyřiceti lety, jsou v jeho fasádě dosud díry. Atmosféru srpnových dní připomíná výstava, které tu byla zahájena tuto středu.

"Je tomu přesně čtyřicet let, co na tomto místě nebyly imitace, ale pravé sovětské tanky,"

uvedl před vernisáží výstavy ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

"Národní muzeum jako instituce i jako budova se stalo jistým symbolem srpnových událostí z roku 1968. Okupanti ho napadli a rozstříleli a stopy té střelby jsou tady vidět dodnes."

Dobu před čtyřiceti lety tu připomíná i omšelý stánek Poštovní novinové služby, letitá škodovka nebo poutač s filmovými plakáty ze 60. let. Na rampě jsou však i jména desítek lidí, kteří v prvních dnech srpnové okupace zahynuli. Je mezi nimi například osmnáctiletý Ivan Laita, kterého na Václavském náměstí zasáhla střepina z vybuchlého sovětského tanku, nebo třiasedmdesátiletá Marie Vodáková, která zahynula spolu se sedmiletou vnučkou v Jablonci nad Nisou. Sovětská cisterna tu vrazila do budovy skláren a následoval mohutný výbuch a požár.

Další svědectví srpnových dní jsou shromážděna i ve vstupní hale muzea. Podle komisaře výstavy Marka Junka se pro výstavu podařilo získat exponáty i od nejvýznamnějších osobností 68. roku. Je tu část pozůstalosti Alexandra Dubčeka, osobní věci Jana Palacha nebo dopis, který muzeu věnovala Věra Čáslavská. Výstava ale mapuje i příběhy docela obyčejných lidí:

"Například lékaři popisují své zážitky z 21. srpna v Praze. Jsou tam zážitky poštovní doručovatelky nebo vojáka, který hlídal Vysočanský sjezd."

Sovětský tank dnes láká k Národnímu muzeu i mnoho pamětníků tehdejších událostí. Byl mezi nimi i Ladislav Šmíd. Ten zažil i dramatické chvíle u rozhlasu:

"To jsem byl kluk, kolem dvaceti. Já jsem se tam moc nezdržoval, když jsem viděl, že se tam střílí. Já jsem prostě nechtěl být v palbě."

Výstava s názvem 1968 ... a přijely tanky potrvá v Národním muzeu do konce září.

Foto: Štěpánka Budková, Kristýna Maková