Anděly si odnesli Langerová, Ruppert a Chinaski

Foto: ČTK

Akademie populární hudby rozdala ve čtvrtek ceny Anděl Allianz za rok 2007. A kdo z hudebníků si tentokrát sošku odnesl?

Aneta Langerová,  foto: ČTK
Zpěvačkou roku se stala Aneta Langerová. Ta považuje letošního Anděla na rozdíl od předchozích dvou za ocenění své vlastní práce. Minulý rok vydala své druhé album s názvem Dotyk, kde je oproti debutu Spousta andělů autorkou nebo spoluautorkou většiny skladeb.
Matěj Ruppert,  foto: ČTK

"Já jsme vůbec nějak nevěřila, že bych si tuhle cenu mohla dnes odnést, takže se trochu klepu. Mockrát vám za ni děkuju, mockrát děkuju akademii populární hudby. Jsem strašně šťastná."

Sošku anděla z dílny Jaroslava Róny za zpěváka roku převzal Matěj Ruppert ze skupiny Monkey Business. Tato kapela byla letos nominována pětkrát a čtyřikrát vítězně. Mimo zmíněného zpěváka získali Monkey Business cenu za obal roku, album roku v žánru pop a dance, klip roku.

Podobně jako přechozí dva ocenění ani vítěz kategorie Skupina roku není žádným nováčkem a několik sošek už kapela v minulosti získala. Za Chinaski poděkoval Michal Malátný.

Chinaski,  foto: ČTK
"Máme za sebou náročný rok, vydali jsme desku, jeli turné...Ta sedmička nám asi přinesla štěstí. Jsme rádi, že to, co děláme, ocenili i kolegové z branže. Díky moc vám všem."
Karel Černoch,  foto: ČTK

Objevem roku se stala, jak také jinak, Markéta Irglová. Dále byly uděleny ceny například za skladbu roku, DVD nebo nejlepší zvukovou nahrávku a řada žánrových cen.

Vzpomínalo se i na ty, kteří už odešli do hudebního nebe. Tolju Kohouta, Jana Antonína Pacáka, Františka Kotvu nebo Karla Svobodu. Do síně slávy vstoupil in memoriam Karel Černoch. Podle jeho dcery by to pro něj byla velká satisfakce:

"Občas měl pocit, že už patří do starého železa, a přitom to vůbec nebyla pravda. A co tím chci říct? Abychom my všichni nezapomínali na ty, kteří položili základy české populární hudby.”