Langerová: "Aby mě ceny nerozmazlovaly..."

Objev roku - Aneta Langerová, foto: ČTK

V sobotu večer se v Ostravě udílely ceny Akademie populární hudby - Anděly za rok 2004. Od roku 1997 symbolizují cenu okřídlené sošky Jaroslava Róny a podle nich dostala akce před osmi lety nový název. Letos poprvé byl slavnostní ceremoniál přesunut z Prahy do Ostravské ČEZ Arény. A jaké jsou výsledky?

Zpěvák roku Dan Bárta,  foto: ČTK
V hlavních zpěváckých kategoriích byli oceněni Dan Bárta a Aneta Langerová. Zatímco Bárta se stal zpěvákem roku již poosmé, Langerovou Akademie označila za objev roku. Loňská vítězka televizní soutěže Superstar zazářila rychle a po své první desce již sbírá ocenění. Jak reaguje na dvě významné ceny, které přicházejí krátce po zahájení kariéry? Dozvěděli jsme se po telefonu od zpěvačky, která je právě na koncertním turné po republice.

"Je to určitě hrozně pozitivní, že to lidi berou, a nejenom oni, že to bere i Akademie, která mi udělila teď udělila Anděliy. Jediný problém je v tom to, že ty ceny získávám hrozně rychle a budu mít o to větší práci udržet si motivaci, aby mě pořád něco hnalo dál. Ale dokud to nebude hudba, kterou opravdu chci dělat, a nebude to třeba i moje tvorba, tak tam ta motivace určitě zůstane. Pro mě vlastně tyhle ceny jsou takové, že bych je momentálně nejradši někam schovala, aby mě nerozmazlovaly."

Jak se momentálně cítíte daleko od ideálu, jak byste si tu hudbu představovala?

Objev roku - Aneta Langerová,  foto: ČTK
"Já myslím, že zas tak daleko už nejsem, já mám nové kluky v kapele, kteří jsou velice tvůrčí a mohli by mi pomoct realizovat moji myšlenku. Takže jsme na to připravení, jenom teď jedeme tour a potom se tomu začneme naplno věnovat, takže na druhé desce by měla vyjít hudba od nás, tak jak nám sedí a baví nás,"

říká zpěvačka roku Aneta Langerová.

Jako nejlepší popové album za rok 2004 ocenila Akademie desku Mikrokosmos skupiny Kryštof, nejlepší rockovou deskou je Nanoalbum od Tatabojs, kteří se stala skupinou roku. Kytarista Tatabojs Ladislav Bár říká, že je cena za desku překvapila:

Tatabojs,  cena za Nanoalbum,  foto: ČTK
"Naše nové CD Nanoalbum jsme pojali jako koncepční album, tzn. že jsme si vymysleli příběh několika postav. Díky tomu, že to není klasická deska, je náročnější na poslech, je třeba ji víc vnímat, není to tak klipovitý, jako se dneska dělá spoustu věcí klipovitě, rychle, tak proto nás to překvapilo. Mysleli jsme, že akademie dá přednost klasičtějším formám dělání muziky."

Do Síně slávy letos Akademie uvedla in memoriam zpěvačku Zuzanu Navarovou, která se v 80. letech prosadila se skupinou Nerez a poté vystupovala sólově a s kapelou Koa.