Andrew Urbiš vytvořil rekord - v kryokomoře strávil 8 minut a 10 vteřin

Фото: ЧТК

Dokážete si představit několikaminutový pobyt v mrazící komoře při teplotě minus 123 až minus 129 stupňů Celsia? Já tedy ne, ale šedesátiletý Andrew Urbiš tam vydržel přesně osm minut a deset vteřin. S největší pravděpodobností tak vytvořil světový rekord.

Josef Andrew Urbiš, foto: ČTK
Pobyt v kryokomoře má využití ve zdravotnictví - pomáhá od bolesti a zánětů pohybového aparátu. Jak to vlastně probíhá? Pokles teplot je pro tělo šokem a dojde k mobilizaci imunitního systému. Po třech minutách v mrazícím boxu dojde k 2 až 3 hodinové úlevě od bolesti a to je vhodná doba pro cvičení. Andrew Urbiš pracuje jako psycholog rehabilitačního centra a do polária docházel už od jeho otevření před zhruba dvěma roky. Podle svého odhadu tam byl asi dvě stě krát po čtyřech minutách. Celkem tak strávil v kryokomoře 800 minut. Čas vhodný na zdolání světového rekordu mu spočítal astrolog a před vstupem do mrazící komory hodinu meditoval.

"Oficiálně nebylo nikde zveřejněno trvání živého organismu v takovéto teplotě, ale podle ústních zpráv máme informace, že někdo vydržel tak kolem 7 minut."

Jak jste trénoval?

"Trénoval jsem 2,5 roku. Asi od začátku, kdy jsme v rehabilitačním centru postavili kryokomoru. Je to v souvislosti s výzkumem, který dlouhodobě provádíme. Trénoval jsem jednak pobyt v komoře, jednak dýchací cvičení a hlavně energetická duševní cvičení podle taoistických mistrů."

Řekl jste, že provádíte výzkum, co by měl ukázat?

"Měl by ukázat především vliv kryokomory, její pozitivní faktory na různá onemocnění, což zatím zatím známo nebo v literatuře popisováno."

Rozhodl jste se pro pobyt v kryokomoře podle momentální fyzické kondice nebo jste už měl rekord naplánovaný delší dobu?

"Rekord jsem měl naplánovaný už delší dobu. Spousta lidí to brala jako náhlé rozhodnutí, že jsem se chtěl zviditelnit, ale to není vůbec pravda. Já jsem si potřeboval v praxi ověřit, jaký vliv mají duševní cvičení na fyzický organismus."

Měl jste krizi?

"Období, kdy jsem neměl nejlepší pocity, protože jsem nevěděl, jak se to bude vyvíjet, to bylo kolem 4 až 6 minuty."

Měl jste nějakou speciální stravu před pokusem?

"Ano jistě, to souvisí. Já jsem před pokusem konzumoval výhradně potraviny, které jsou, jak říkají Číňané, povahy horké, které dodávají okamžitě velkou energii."

Jak vám bylo, když jste z kryokomory vyšel?

"To už byla v podstatě legrace, já jsem byl rád, že jsem to zvládnul. Největší radost jsem měl z toho, že to, co jsem si natrénoval po delší době, to znamená ovládání vnitřních energií právě pomocí duševních procesů, takže to skutečně funguje. Z toho jsem měl největší radost."

Doporučil by jste třeba třicetivteřinový pobyt v kryokomoře někomu netrénovanému?

"Třicetivteřinový pobyt nehraje žádnou roli. U nás běžně všichni pacienti začínají 2 minutami, takže běžný pobyt po dvojnásobném opakování jsou 3 minuty, takže to zas není takový problém."