Anglické jahody o prvním dni sovětské okupace

Foto: ČTK

Do kin vstupuje nový český film Anglické jahody. Vrací se k událostem srpna 1968 v Československu. Jako první český film soustředěný právě na první den okupace.

Ivan Lupták a Marie Štípková
Děj je zasazen do krátkého časového úseku dne 21. srpna. Milostný příběh dvou mladých lidí a zároveň generační střet ovlivněný srpnovými událostmi. Okupační sovětská vojska přijíždějí do míst, kde se točí film z německého prostředí, a voják, který si není jist, kde se vlastně ocitl, dezertuje a střetá s českými hrdiny. Režisér Vladimír Drha říká, že film boří dělení na dobré a zlé, které si s tímto historickým konfliktem často spojujeme.

Zleva Ivan Lupták a Alexej Bardukov
"Já jsem se snažil, aby ti Rusové, kteří tu vystupují, nebyli okupanti, nebyli nepřátelé. Aby to byli lidé. Protože už v tom osmašedesátém roce jsem si uvědomil, že oni tady být nechtějí - ti kteří tu byli, ti na tancích, oni nevěděli, kde jsou, a bylo mi jich strašně líto."

Film vznikl v česko-ukrajinsko-slovenské koprodukci podle scénáře Martina Šafránka. Ten říká, že spolu s ostatními tvůrci filmu chtěli být autentičtí. Co to konkrétně znamená?

"Být autentičtí? To znamená, že se snažíme postihnout dobu v tom podstatném: v jejím vnitřním pnutí, vnitřní atmosféře. Nejdeme jen po vnější podobě, že bychom hledali, jaké byly vypínače na zdi a jaké se nosily kalhoty, ale snažíme se postihnout sociologii tehdejší společnosti."

Viktor Preiss
Otec mladého hrdiny je sympatizant obrodného procesu, komunista perzekvovaný za války i v 50. letech. Režisér Drha do této role obsadil Viktora Preisse. Ten o svém hrdinovi říká:

"Je prototypem českého muže, který hájil celá léta rodinu, nějakým způsobem kličkoval, dělal kompromisy, a najednou se v něm probudí ten poslední vzmach, kdy si myslí, že ten jeho život konečně dostane smysl - a netuší, že tomu tak není. Že spadne zase zpátky do těch kolejí. A to je důvěrně známá situace mnoha a mnoha českých mužů, doba, kterou jsme žili."

Viktor Preiss a Vladimír Brabec
Podle scénáristy Šafránka nejde o drama ani tragický příběh: "Je to příběh ryze tragikomický, kde je i lidská oběť, ale ta lidská oběť, jako to tehdy bylo, je důsledkem nesmyslnosti celého toho projektu, toho dne, té události."

Atmosféru doby navozují dobové hity, vedle nich se ale uplatnil i současný mladý písničkář Tomáš Klus. Dobová hudba nás vrací do minulosti, současná vykračuje k dnešnímu divákovi.

První verze scénáře vznikla už v roce 2001 a v té době nemělo zpracování tohoto tématu v českém filmu konkurenci. Nemá ji ale ani dnes. Jak ho přijala kritika? V prvních ohlasech najdeme chválu i výhrady. Recenzent Lidových novin srovnal Anglické jahody s Hřebejkovým filmem Pelíšky. Kritizoval ale žánrovou neujasněnost nového filmu. Tvůrci podle něj nenašli přesného diváckého adresáta. Podle recenzentky Práva film stojí na výborném nápadu. Oceňuje novost samotného zpracování těchto událostí i herecké výkony. V rolích mladé dvojice byli obsazeni neokoukaní Ivan Lupták a Marie Štípková, jim po boku vedle Viktora Preisse také Pavla Tomicová a Nina Divíšková.