Armáda chce odložit vznik nových domovů pro válečné veterány

Váleční veteráni - Josef Švarc (vpravo) a Robert Deldicque, foto: ČTK

Sobota 11. listopadu je v kalendáři označena jako Den válečných veteránů. Připomíná příměří, které v r. 1918 ukončilo první světovou válku, a v západoevropských zemích, Spojených státech a Kanadě má tento svátek velkou tradici. V Česku se Den veteránů začal slavit teprve před třemi lety. Na pražském Vítkově i dalších místech po celé republice už v pátek proběhla setkání veteránů se zástupci armády a veřejností. Právě teď ale média přinesla informace o tom, že ministerstvo obrany z úsporných důvodů odkládá další výstavbu tzv. domovů péče o válečné veterány, kterou armádě ukládá zákon z r. 2002.

Váleční veteráni - Josef Švarc (vpravo) a Robert Deldicque, foto: ČTK
Slavnostní vojenské nástupy, udělování záslužných křížů, kladení věnců - tak si v pátek vojáci i veřejnost v Praze, Hradci Králové, Zlíně i v Liberci připomněli Den válečných veteránů. V Česku jich je nyní téměř dvanáct tisíc, čtyři a půl z nich přitom bojovalo ještě ve druhé světové válce, zbývajících sedm tisíc vojáků se zúčastnilo operací v Perském zálivu nebo na Balkáně. Mnozí z nich potřebují sociální podporu. Připouští to i ředitel personální sekce ministerstva obrany Vladimír Lavička. Přestože v tom podle něj česká armáda nemá velkou tradici, snaží se válečným vysloužilcům pomoci:

"Děláme mnoho, ať už se jedná o dotace na pobyt válečných veteránů v domech péče o válečné veterány, různé příspěvky na pobyt v lázeňských zařízeních, a po Novém roce plánujeme vytvořit při Ústřední vojenské nemocnici v Praze dvacet sociálních lůžek."

Mladá fronta Dnes a server Aktuálně.cz přitom právě tento pátek přinesly informaci, že současný ministr obrany Jiří Šedivý z úsporných důvodů odkládá výstavbu dalších domovů péče o veterány, které jim přislíbil jeho předchůdce Karel Kühnl. Domy měly vzniknout například v Žatci, v Jihlavě či v Jeseníkách. Dosud fungují dva - v Praze a v Karlových Varech, a i těm hrozí zrušení. Mluvčí ministerstva vnitra Andrej Čírtek však tvrdí, že důvodem není úspora peněz, ale nezájem veteránů:

"V Karlových Varech je z dvaceti osmi lůžek pouze jedenáct obsazených a žádný další veterán nemá o umístění v tomto domově zájem. Co se týče Prahy, je tu deset lůžek a umístěno je osm válečných veteránů. Opět žádný další nemá zájem."

Podle průzkumu ministerstva obrany totiž veteráni dávají přednost tomu, aby mohli žít ve vlastním domově, případně v zařízeních, která jsou mu blízko.

"Z toho důvodu chce ministerstvo používat jiný nástroj, a to je nalezení a spolufinancování místa v nějakém existujícím domově důchodců nebo hospici co nejblíž bydlišti veterána,"

dodává Andrej Čírtek. Organizace veteránů však nejsou s rozhodnutím ministra obrany příliš spokojeny. "Je to zrada. Lidé, kteří pro svobodu této země cedili krev, jsou v podstatě stěhováni na ulici," cituje Mladá fronta Dnes dvaaosmdesátiletého generála Miloslava Masopusta z Československé obce legionářské. Podle Aktuálně.cz žádalo ke konci loňského roku o byt v pečovatelském domě na 300 veteránů.