Astronauti Cernan a Remek havarovali v armádním vrtulníku

havarovaný vrtulník

Dva američtí astronauti s českými předky, Eugene Andrew Cernan a John Blaha, navštívili o víkendu Českou republiku. Cernanova návštěva však nabrala nečekaně dramatický spád. Cestou do Bernartic u Písku, místa rodiště jeho předků, havaroval vrtulník, ve kterém letěl. Eugene Cernan i první český kosmonaut Vladimír Remek, který jej doprovázel však vyvázli bez zranění.

Armádní vrtulník Mi-8, ve kterém letělo vedle Cernana a Remka dalších deset lidí se zřítil ze stopadesáti metrové výšky poblíž Milevska na Písecku. Všichni účastníci nehody letecké neštěstí přežili. Eugene Cernan si však o několik dní prodlouží plánovaný pohyb v České republice protože je na pozorování v Ústřední vojenské nemocnici.

Den před touto tragickou událostí se Eugene Cernan, který byl dvakrát na Měsíci a byl posledním člověkem, který se procházel po jeho povrchu, John Blaha, který byl pětkrát velitelem raketoplánu Discovery i dočasným obyvatelem vesmírné stanice Mir, první český Vladimír Remek a jeho náhradník Oldřich Pelčák několikrát sešli s českou veřejností. Jak uvedl John Blaha, jeho dědeček se narodil v Herálci na Českomoravské vysočině.

"Dědeček s námi žil do mých osmi roků, česky nemluvil, ale věděl jsem vžyd, že naše rodina odtud pochází. Nikdy by mě ale nanapdlo, že se do země mých předků podívám. Když zde ale došlo k politické změně, navštívil jsem Herálec s mojí ženou a byl to zvláštní pocit!" uvedl John Blaha.

"Blaha je v Americe neobvyklé jméno, a bylo příjemné vidět, že v České republice republice je spousta Bláhů," poznamenal astronaut.

Rovněž Eugene Cernan si byl od dětství vědom svého původu. Koneckonců díky němu se na povrch Měsíce československá vlajka, když ji tam v prosinci 1972 přivezl.

"Já jsem Američan druhé generace s českými i slovenskými kořeny. Ridče otce byli Češi, matčiny Slováci. Často se jezdil k prarodičům na farmu do Wisconsinu. tam se mluvilo pouze slovensky. Ovšem jediná slova, která znám jsou výrazy, které používal dědeček když křičel na neposlušný dobytek, ale to nejsou slova, která bych zde mohl opakovat!"

Oba astronauti přijeli do České republiky a na pozvání náčelníka generálního štábu, ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem byli vyznamenáni Záslužným křížem obrany. Jak oba prohlásili, do Česka se chtějí znovu vrátit, tentokrát však už jen jako turisté.