Atletická Zlatá tretra bude mít opět skvělé obsazení

Barbora Špotáková, foto: ČTK

Jedním zvrcholů letošního atletického roku bude opět Zlatá tretra. Ostravský mítink už během zimy získal dvě velké hvězdy. Chorvatskou mistryni světa ve skoku vysokém Blanku Vlašičovou a také českou světovou šampionku v hodu oštěpem Barboru Špotákovou. A právě o naší nejlepší atletce roku 2007 bude následující sportovní rubrika.

Barbora Špotáková, foto: ČTK
Narozdíl např. od Vlašičové je Bára Špotáková ochuzena o halovou sezónu, neboť oštěp se pod střechu jednoduše nevejde. Naší rekordmance to však vůbec nevadí.

"Považuji to spíše za výhodu, protože letní sezóna je dlouhá a já mám vždy na konci sezóny atletiky nad hlavu. Teď teprve ze sebe oklepávám únavu a vzpamatovávám se."

Ne některých halových závodech se však oštěpařská mistryně světa přece jen představí, neboť díky své univerzálnosti si může dovolit startovat i v jiných disciplínách.

"Jsem známá, že se v zimě účastním závodů v hale, většinou ve sprintech na 60 a 200 metrů. Díky tomu mám postaráno o všestrannou přípravu, takže chci letos opět startovat na HMR. Je to pro mě také zkrácení dlouhé zimní přípravy, protože jenom trénovat je psychicky náročné."

S pozvánkou na ostravský mítink Špotáková neváhala ani minutu. Před domácímí fanoušky totiž závodí moc ráda.

"Jsem závodní typ a proto ráda závodím u nás, protože povzbuzování diváků mi dělá velice dobře. Na ploše jsem ve svém světě soustředěná sama na sebe, ale zároveň komunikuji s trenérem i svými blízkými. Já se jenom ujišťuji např. u trenéra, který mi řekne, že mám posunout rozběh dozadu, což už vím, ale ta komunikace je pro mě důležitá."

Ačkoliv do OH v Pekingu zbývá ještě sposta času, Barbora Špotáková již na sobě pociťuje olympijský tlak. Vytváří ho však především její okolí.

"Vy mě tím všichni stresujete. Pořád se mluví o olympiádě a já jsem spíše typ, který myslí pouze na další den. Snažím se být v pohodě a nepřemýšlet nad tím, co bude za rok a jak je olympiáda důležitá. Samozřejmě, že ona je důležitá, ale nemohu si to připouštět. Vy mě však k tomu nutíte."

Na olympiádě bude pochopitelně držet palce svým krajanům, ovšem fandt na tribunách jí rozhodně neuvidíte.

"To se absolutně neslučuje s tím, když sám chcete uspět. Negativně by to ovlivnilo váš výkon. Samozřejmě je to složité, když před vámi závodí vaši kamarádi a vy byste je chtěl povzbudit a všechno vidět, ale nejde to."

Jedním z tajných snů organizátorů Zlaté tretry je dostat na dráhu do přímého souboje dva současné nejlepší sprintery světa - Američana Tysona Gaye a Jamajčana Asafu Powella. Ti se však vzájemnému souboji na mítincích zatím vyhýbají. To pro Barboru Špotákovou je naprosto nepředstavitelné, že by zjišťovala, zda se na akcích, kterých se účastní objeví i její největší soupeřky.

"Když mě cokoliv čeká, jakákoliv akce, tak nikdy dopředu nic nezjišťuji. Vědět co nejméně je nejlepší - kdo se moc ptá, moc se dozví. Mně vždy přijde zvláštní, proč je ta stovka tak přitažlivá, medializovaná a dotovaná. Diváci ty sprintery vidí 10 vteřin a přitom např. my oštěpařky jim děláme show hodinu, výškaři ještě déle a je to dramatické, protože se postipně zvyšuje laťka apod. Takže proč je stovka tak atraktivní, to úplně nechápu."

Ostravský mítink Zlatá tretra je naplánován na 12. června.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio