Atlety trápí na MS nejvíce počasí

Foto: ČTK

V japonské Osace probíhá od sobotního časného rána MS v atletice. Na druhou největší sportovní akci letošní sezóny odletěla i dvaadvacetičlenná česká výprava. Z posledního šampionátu v Helsinkách obhajují naši atleti jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Foto: ČTK
Hned po příletu nastaly české výpravě jisté problémy s ubytováním. Ne, že by nevyhovovala kvalita čtyřhvězdičkového hotelu, ve kterém Češi v atletické vesnici bydlí, ale problém byl s počtem postelí v jednotlivých pokojích. Blíže už šéftrenér české atletiky Václav Fišer.

"Dali nám málo jednolůžkových pokojů, tak se někteří trenéři museli uskrovnit a spí po třech, aby to negativně nedopadlo na závodníky. Např. Šebrlemu jsme jednolůžák vyřídili, takže už máme nyní standard."

Ještě větší problémy zažívá česká výprava - a nejen ta - s počasím.

"Je tady šílené počasí i na Japonce. Teploty dosahují až 38 stupňů při 80% vlhkosti. Když přijel Šebrle ze soustředění v Kochi, tak říkal, že tam to bylo ještě horší, takže tady si přijel odpočinout. Je to opravdu hrozné, takže např. dnes jsem se třikrát převlékal včetně kalhot - zkrátka kompletně."

Naopak většina návštěvníků si pochvaluje tradiční japonskou úslužnost. Fišer, který už v zemi vycházejícího slunce absolvoval dva šampionáty - před 16-ti lety v Tokiu a v roce 1999 halový v Maebaši, tento pohled na Japonce jednoznačně potvrzuje a dodává...

"Japonci jsou strašně pečliví, neustále se uklánějí, je jich mnoho. Všichni jsou velmi zdvořilí, ale neustále nás přepočítávají. Díky jejich pečlivosti však věřím, že závody budou probíhat dobře. Zatím jsme se s žádnými problémy nesetkali."

Japonská pečlivost má však i své stinné stránky a to především v otázce bezpečnostních opatření. Fišer už důkladné kontroly zažil v Tokiu, tedy celých deset let před 11. zářím.

"Neustále nás někdo kontroloval. Na každém patře v hotelu je policajt, což bylo v Tokiu obdobné. Kontroly jsou i vícenásobné. V Tokiu jsem bydlel v jiném hotelu a když jsem šel za výpravou, tak si stráže vždy pečlivě pročítali údaje na mé ID kartě. Jsou to zkrátka bezpečnostní opatření, možná, že tady je to normální, ale pro nás je to velmi náročné."

Foto: ČTK
Naši atleti opět před vstupem do šampionátu hýřili optimismem. Když však měl Václav Fišer udělat medailovou prognózu, pořádně se zdráhal a vykrucoval.

"Já nevím, jaký je medailový výhled. Nerad na tyto otázky odpovídám, protože potom mi novináři vyčítají, že jsem byl příliš optimistický, naopak závodníci zase, že jsem pesimista, takže nebudu říkat žádný medailový výhled. Ale prozradím, že Šebrle vede světové tabulky, Špotáková je třetí a na pátém místě se nachází Cechlová a Baďurová. Tak si vyberte sami. Šance je i na překvapení, které schováváme pod jménem Janků, jako loni doufám."

Černého koně výškařské soutěže šampionátu - Tomáše Janků před odletem lehce zlobil sval. Podle posledních informací by však mělo být všechno v pořádku. Bohužel zdravotní potíže neopouští jeho jmenovce, desetibojaře Dvořáka, který si do Japonska přivezl z tréninku odraženou patu. Ačkoliv se mu o ni v Osace stará vyhlášený specialista doc. Kolář, stav tohoto nepříjemného zranění, se kterým trojnásobný mistr světa zdaleka nelaboruje poprvé, se zatím nelepší. Do soutěže desetibojařů už zbývají pouhé tři dny a optimismus pomalu ztrácí i Fišer.

"Bohužel to je podstatně horší záležitost. Šel si tréninkově zaházet oštěpem, v noze mu píchlo a momentálně je to dost dramatické. V tuto chvíli to vidím dost špatně."

Snad se dá Dvořák na poslední chvíli jak se říká do kupy a možná i rozšíří českou medailovou sbírku, neboť na velkých podnicích Dvořka, jak se našemu vícebojaři přezdívá, vždycky uměl skvěle zazávodit.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio