Naše atlety čeká vrchol letošní halové sezóny - HME v Birminghamu

Jaroslav Bába

S cílem zapomenout na loňský výsledkový propadák z HMS v Moskvě odcestují čeští atleti na víkendový evropský halový šampionát do Birminghamu. Naše jedenáctičlenná výprava sice není co do počtu nijak gigantická, ale o to větší má ambice. Titul bude obhajovat Roman Šebrle, po medailích by měli sahat i výškaři a tyčkařky.

Jaroslav Bába
Výsledky z posledních dvou šampionátů pod střechou udělaly vrásky na čele i šéftrenérovi Václavu Fišerovi.

"Loňská Moskva i předloňské HME - tam jsme nezářili. V podstatě jedinou medaili získal vždy Roman Šebrle, celkově jsme skončili na 12. místě, což za úspěch nelze považovat."

Především kvůli zraněním odcestuje do Birminghamu podstatně tenčí výprava.

"Počítal jsem, že limity splní více lidí. Bohužel do toho zasáhly zranění, Jarda Bába se nedal dohromady, obě výškařky jsou mimo. Očekával jsem 18 lidí, ale bohužel k tomu jsme se nedostali."

Na medailovou prognózu si Fišer sice netroufl, ovšem velké ambice našeho výběru rozhodně neskrýval.

"O co je méně lidí, o to větší máme ambice. Pokud se našim atletům podaří zopakovat nominační výkon, bude to dobré. Musí ho však zopakovat hned dvakrát - v kvalifikaci či rozbězích a potom ve finále a to není vůbec jednoduché. Pokud Janků skočí 234cm a Baďurová 465 cm, tak to dopadne dobře."

Zmíněný Tomáš Janků obdaroval před odletem svou přítelkyni a zároveň reprezentační kolegyni Kateřinu Baďurovou kyticí, čítající 465 růží. Nejen Václava Fišera to hodně zaskočilo.

"To určitě. Já jsem žil v tom, že jí chce koupit 65 růží, tedy počet, kterým překonala 4 metry při českém rekordu. Když tam vybalil 465 růží, tak to byla silná káva."

K tradičním oporám by měli patřit vícebojaři, především olympijský vítěz Roman Šebrle.

"V tomto okamžiku jsou to dva vícebojaři, tedy Šebrle a Karasem. Denisa Ščerbová přijela ze Stockholmu s drobným zraněním na noze a tak nebude riskovat a tříštit síly. Pětiboj si rozmyslela a půjde pouze dálku. Jinak Roman Šebrle je atletickou stálicí posledních deseti let, takže předpokládám, že tam vyhraje. Po nešťastné příhodě v JAR prokázal výkony v kouli, tyči i na překážkách, že je v dobré formě i pohodě."

Zástupci německého atletického svazu přišli s inovací. Závěrečné běhy vícebojařů a vícebojařek by se odehráli tzv. Gunderssenovou metodou. Závodníci by tedy startovali v časových rozestupech podle bodového součtu z předchozích disciplín, což by zvýšilo atraktivitu i přehlednost této disciplíny. První v cíli by tak byl zároveň šampionem. Fišer tento návrh kvituje.

"Je to zajímavý nápad. Atletika je takový kožený sport, když se podíváme kolem sebe, tak ostatní sporty jako např. lyžování přichází se spoustou novinek. Pokud se nás někdo bude ptát na náš názor, tak to budeme rozhodně podporovat."

Britové atletiku milují, takže český šéftrenér očekává skvělou atmosféru. V této souvislosti lituje, že příští šampionát neuvidí pražská Sazka Aréna.

"Nejedeme tam poprvé, protože před čtyřmi lety pořádali HMS. Šampionát je vyprodaný, myslím si, že to bude bezvadná podívaná. Vůbec v hale je to vždy úžasné, protože všude dohlédnete a nepotřebujete dalekohled. Je velká škoda, že nám EAA nepřidělila šampionát v roce 2009, protože by se bylo na co dívat. Dokud je naše atletika na úrovni, kdy vozíme ze světových soutěží medaile, tak by to bylo jak pro diváky, tak pro atlety velmi příjemné."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio