Audit zřejmě z vlády nevyžene Čunka ani Schwarzenberga

Jiří Čunek, foto: ČTK

Šéf lidovců Jiří Čunek byl loni na podzim zproštěn obvinění z korupce a vrátil se do vlády jako vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Předcházející přidělení kauzy jinému státnímu zástupci, který pak teprve zastavil vlekoucí se stíhání Jiřího Čunka, i médii protřásané zprávy o milionových úsporách Čunkovy rodiny v době, kdy pobírala sociální dávky, však ponechaly prostor pro pochybnosti o osobě vicepremiéra alespoň v etické a morální rovině.

Jiří Čunek, foto: ČTK
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg proto uvažoval o vlastní rezignaci. Později přistoupil na to, že setrvá s lidoveckým vicepremiérem v jedné vládě, pokud čistotu rodinných financí Čunků prokáže nezávislý audit. Schwarzenberg, kterého do vlády vyslali zelení, si audit objednal u americké detektivní agentury Kroll a zaplatil z vlastních peněz a výsledky jsou již na světě. V pondělí po poledni ještě text zprávy auditorů nebyl veřejně znám, z vyjádření vládních činitelů se však dalo číst, že ani Schwarzenberg ani Čunek kabinet neopustí.

Přestože by šéf lidovců měl některé věci ještě vysvětlit, auditoři nepředložili argumenty, na základě kterých by zelení mohli žádat Čunkovo odvolání, řekl v České televizi předseda Strany zelených Martin Bursík. Podle něj tak nemá proč odcházet ani ministr zahraničí: "Já činím tlustou čáru nad otázkami odchodu Karla Schwarzenberga. Mně vůbec ty otázky přišly hodně nepřípadné, protože nebyl to ani Karel Schwarzenberg ani já, kdo měl nějaký problém. Problém měl místopředseda vlády Čunek a debata byla o tom, jestli on půjde z vlády. Karel Schwarzenberg zůstane ve vládě, stejně tak zelení zůstanou ve vládě a jestli Jiří Čunek má co vysvětlovat dále, tak nechť to vysvětluje on, to za něj nebudeme vysvětlovat my."

Podle Bursíka se nepotvrdily informace, že by Čunek měl zisk z obchodu vsetínské radnice, ani že nemohl své peníze získat čistou cestou. Rovněž se nepotvrdilo, že Čunek převzal půlmilionový úplatek.

"Já jsem jenom rád, že ten audit potvrdil, že se ten skutek, ze kterého jsem byl obviněn, nemohl stát, a také to, že ty mé příjmy a příjmy rodiny jsme mít mohli na to, abychom ukládali ty peníze, o kterých se mluvilo," reagoval z dovolené v zahraničí samotný Jiří Čunek. Podle šéfa zelených Bursíka dokonce audit poukazuje na nízkou věrohodnost pozdního obvinění Čunka z korupce. On sám vidí ve svých kauzách zlovůli policistů: "Je zcela zjevné z úniku informací do médií, že docházelo k trestné činnosti policistů v tomto směru, ke zneužívání pravomoci, když šetřili věci, které šetřit neměli. Ale oni je jistě šetřili hlavně proto, aby poskytovali informace na základě nějakého korupčního jednání médiím a to je věc, která se nesmí opakovat. Protože když se to může stát vicepremiérovi, kterého se oni nebojí, tak oni se pak nebojí žádného občana České republiky a mohou si dělat ve spojení se státními zástupci vlastně úplně cokoliv."

Naproti tomu podle předsedy opoziční ČSSD Jiřího Paroubka neměl Čunka očistit audit, ale soud. "Tato vláda bohužel znemožnila projednávání soudní, což jediné by mohlo pana Čunka očistit anebo naopak jej prohlásit vinným. A myslím si, že všichni lidé si pamatují, že pokud já jsem byl premiérem, tak jsem u politiků řešil ty věci vždycky na základě principu presumpce viny."

Jiří Čunek v pondělní Mladé frontě Dnes navíc přišel s vysvětlením, že v devadesátých letech najezdil stovky tisíc kilometrů a čerpal cestovní náhrady, které se neúčtují do příjmů, ale vyplácejí se v hotovosti. Podle něj na to přišla samotná firma Kroll. Za Čunka se v pondělí postavil i premiér Mirek Topolánek. Zároveň nevidí ani důvod, proč by měl odstupovat ministr zahraničí Schwarzenberg, o kterém premiér již minulý týden prohlásil: "Budu velmi nerad kdyby opustil kabinet, protože ho pokládám za nejlepšího ministra zahraničí od listopadu 89."