Barbara Peacocková pomáhá rozpadlým památkám k novému životu

Barbara Peacocková, foto: archiv Friends of Czech Heritage

Každý den vyhlašuje britská ministerská předsedkyně držitele ocenění Paprsky světla (Points of Light), které dostávají výjimečné osobnosti za své dobrovolné aktivity. Nedávno se jedním z „paprsků" stala i paní Barbara Peacocková, která už řadu let bojuje za záchranu a zkrášlení zchátralých historických budov v České republice. Paní Barbara založila organizaci „Přátelé českého dědictví," která na obnovu památek shání peníze i britské dobrovolníky. Náš ostrovní zpravodaj Jiří Hošek si setkání s obětavou dámou nemohl nechat ujít!

Barbara Peacocková,  foto: archiv Friends of Czech Heritage
Jsme u Barbary Peacockové doma, ve starobylém domku ve vesnici nedaleko jihoanglického Winchesteru. Historička architektury mi ukazuje působivý seznam projektů, u kterých Friends of Czech Heritage, Přátelé českého dědictví, „přiložili ruku k dílu" Všechno přitom začalo nenápadně, asi dva roky po pádu komunismu.

„Jezdila jsem po Československu autem s pomocí úžasné mapy, kde byly červeně vyznačené historické památky přístupné veřejnosti. Žlutou barvou pak byla vyvedena všechna ostatní venkovská sídla. Zásadní pro mě bylo setkání s mladou českou dívkou Renatou. V Jindřichově Hradci jsem dostala „botičku" za špatné parkování, a ona dokázala za půl hodiny obměkčit velmi přísně vypadajícího policistu," vzpomíná Barbara Peacocková na okamžik, kdy pochopila, že se v naší zemi bez někoho takového prostě neobejde, pokud chce pořádat zájezdy po neznámých a zpustlých českých a moravských památkách a zvýšit o nich povědomí s cílem pomoct s jejich záchranou.

Zámek v Uherčicích vstal ze sutin

Barbara je dnes nejpyšnější na to, co Přátelé českého dědictví dokázali se zdevastovaným zámkem v Uherčicích na Znojemsku.

Zámek v Uherčicích,  foto: Podzemnik,  CC BY-SA 3.0 Unported
„Na Uherčice jsem narazila jednoho večera v podstatě náhodou. Renesanční štíty tamního zámku vypadaly v záři zapadajícího slunce prostě nádherně. Ale nebylo se tam jak dostat. Vrata byla zavřená a štěkali na mě hlídací psi. Musela jsem vylézt na střechu auta, abych mohla alespoň přes zeď udělat pár fotek."

Na opravu nádherného banketního sálu v Uherčicích sehnali Přátelé českého dědictví, kterým dělá patronku architektka Eva Jiřičná, 30.000 liber. I mnohem menší sumy ale na dalších místech v Česku pomohly nastartovat projekty, ze kterých má prospěch místní komunita. Tahle stránka nezištného zachraňování historických budov, paní Barbaře taky dělá radost.

„Jsou to projekty, které děláme spolu s místními lidmi a současně právě pro ně. Pomáháme třeba v Praze v budově, kde sídlí dvojjazyčná školka. Tamní fresky z 18.století byly v žalostném stavu, a tak je teď pomáháme restaurovat. Nás nezajímají pouze šlechtická sídla, ale prakticky cokoli, co krášlí hlavně český venkov. I malá podpora naší organizace může často místní komunitu povzbudit v jejím snažení."

Barbara Peacocková se do české krajiny stále vrací

Barbara Peacocková se zamilovala do malebné české krajiny, kam se neustále vrací. Coby cizinec, ale současně velký znalec České republiky, Čechům vzkazuje: „Buďte pyšní na to, co jste dokázali za posledních 25 let…"

Zámek v Uherčicích | Foto: Podzemnik,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0 Unported
„Myslím, že se vaše země fantasticky proměnila. Za mých prvních cest to bývala smutná a jakoby zlomená končina. Zlepšily se komunikace, jezdí tam mnohem víc aut. Změnila se i samotná krajina, kde ale pořád najdete tichá a klidná místa. Obdivuju, jak se kousek po kousku zachraňují historické stavby, které byly v tak špatném stavu, že by je tady v Anglii jednoduše strhli. Člověk cítí, že lidé v Česku našli nové sebevědomí a hrdost."

Barbara Peacocková doufá, že jí ocenění „Paprsky světla" z rukou britské ministerské předsedkyně třeba otevře další „dveře" a pomůže snáze hledat sponzory pro další ambiciózní projekty Přátel českého dědictví. Už na květen připravuje Barbara další zájezd po málo známých českých památkách pro zájemce z celého světa, včetně Spojených států nebo Austrálie.