Barcelonský výbuch české atletiky

Barbora Špotáková, foto: ČTK

Česká atletika v Barceloně vyhořela. Jediná bronzová medaile je v rámci ME nejhorším výsledkem od roku 1938. Do katalánské metropole přitom odcestovala rekordní výprava 40 reprezentantů.

Barbora Špotáková,  foto: ČTK
Když ve čtvrtek vybojovala oštěpařka Barbora Špotáková bronz, nikdo si z české atletické výpravy nepřipouštěl, že to bude z medailového hlediska vše. Také trojnásobný olympijský šampion a světový rekordman Jan Železný Báru na dálku chválil...

"Já před ní smekám, protože měla problémy s loktem a přesto to celé odházela a získala bronz. Ta medaile má podle mě cenu zlata právě kvůli tomu handicapu. Člověk musí být zdraví a pak je někde jinde. Bára házela srdcem."

...a v koutku duše se jistě těšil, jak po soutěži mužů bude sledovat na stupních vítězů alespoň jednoho ze svých svěřenců, tedy buď Petra Frydrycha nebo Vítězslava Veselého. Jenomže nejen oštěpaři, ale také ostatní atletičtí reprezentanti už se na stupně vítězů pouze smutně dívali a max. mohli sportovně zatleskat svým přemožitelům. A tak po skončení šampionátu posmutněl i věčný optimista Tomáš Dvořák, pro kterého to byla v pozici šéftrenéra české reprezentace první velká akce pod otevřeným nebem.

Petr Svoboda po neúspěšném běhu na 110 metrů překážek,  foto: ČTK
"Čekal jsem víc než jednu medaili. Mohli je udělat, ale neudělali. Zase jsme vybojovali spoustu finálových umístění. Nejsem spokojený, ale nemohu říci, že bych byl nespokojený."

Dvořák hledal ve vystoupení svých oveček především pozitiva. Podle něj má omlazený český tým rozhodně budoucnost.

"Tým byl z 30 % úspěšný - dostat se mezi 8 nejlepších v Evropě je dle mého soudu úspěch. Hlavně u těch mladých, kteří to mají ve velké míře před sebou. Lepší je být čtvrtý a mít před sebou motivaci, než získat jednu medaili a spokojit se."

"Dvořka" obhajuje i rekordní počet reprezentantů, kteří se do Barcelony vydali. Podle něj nabrali zkušenosti k nezaplacení, které mohou zúročit na následujících velkých akcích.

Zuzana Hejnová obsadila čtvrté místo ve finále běhu na 400 metrů překážek,  foto: ČTK
"Vím to z vlastní zkušenosti. Člověk se musí naučit závodit. Mně také nejdříve vadilo, když mi diváci tleskali do pokusu a pak jsem je sám burcoval. Ty zkušenosti se nezískají na MR, musí jezdit na velké závody. Když se to nepovede a člověk neprodá na co měl, tak tu prohru musí brát jako impuls k další práci. Být šampionem se člověk horko těžko učí."

Přesto kvalifikační limity hodlá pro příští MS v korejském Tegu Tomáš Dvořák zpřísnit.

"To bude první krok, který dozná změny, protože na příští MS se jede přes půl světa a tam by se měla představit absolutní špička. Neříkám, že do Barcelony jel někdo na výlet, ale holt někteří to neustáli, což mě mrzí hlavně u těch zkušených. Je to peklo, ale no..."

Za vítězným Ruskem následovaným Francií a Velkou Británií obsadila česká atletika v medailovém hodnocení národů až 27. příčku.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio