Barrandov nabízí unikátní kolekci 260 tisíc kostýmů

Barrandov studios

Barrandovské depozitáře nabízejí unikátní kolekci více než 260.000 kostýmů, vlásenek a doplňků od "pravěku po budoucnost". Vynikající pověst má zejména práce kostýmních dílen, jejichž specialitou jsou zakázky náročných historických kostýmů a obuvi ve špičkové kvalitě. Stejně bohatá je sbírka nábytku a rekvizit, jež patří k největším v Evropě.

Dvě budovy o několika podlažích skrývají neskutečné množství rekvizit a kostýmů. Například 7000 kusů historických zbraní by vyzbrojilo malou středověkou armádu. Ta by mohla k přepravě využít na 200 kočárů a povozů.

"Naše sbírka nábytku a rekvizit opravdu patří k největším v Evropě a zahrnuje i takové rarity jako jsou třeba sedla a postroje. Máme i bojovou techniku a vozidla z druhé světové války. Co se týče nábytku a běžných rekvizit, tak období, kterého se naše sbírka týká, je od středověku až po současnost,"

uvedl ředitel divize Fundus Jiří Matějka a upozornil na některé zajímavosti.

Foto: ČTK
"Třeba ve skladu nábytku máme některé obrazy, které můžete vidět ve filmech pro pamětníky kupříkladu s Vlastou Burianem. Potom máme samozřejmě historický nábytek okolo kterého se říkají různé legendy. Například máme psací stůl, za kterým údajně sedával kníže Metternich."

Ještě na počátku 21. století směřovalo z Barrandova do zahraničí ročně jen několik kusů rekvizit, kostýmů a nábytku. V posledních letech, zejména díky orientaci na elektronické komunikace, je situace opačná. Barrandov ošatil a dodal rekvizity a nábytek ke světoznámým filmovým projektům jako například Omen 666, La Mome (Edith Piaf), Babylon A.D či Letopisy Narnie - Princ Kaspian.

"Máme online katalogy a dneska půjčujeme do celé Evropy. Bohatou klientelu máme v Pobaltí, ve Skandinávii, máme německé, rakouské, francouzské zákazníky. Dokonce kostýmy půjčujeme i do Itálie, která je baštou světově nejkvalitnějšího kostýmního návrhářství a proniknout tam, bylo opravdu velmi těžké."

Celkem 120 kompletních kostýmů si z barrandovského studia v Praze půjčili letos filmaři z Irska, kteří je až do těchto dní využívali při natáčení třetí série úspěšného televizního seriálu Tudorovci, dodal Jiří Matějka.

"Je to seriál o historii anglického královského rodu Tudorů, kde dokonce některé naše renesanční kostýmy je možné vidět na hlavních představitelích."

Právě tento seriál získal prestižní ocenění EMI za kostýmní výpravu. Pro třetí sérii seriálu si jeho tvůrci vyhlédli zvláště kostýmy venkovského a městského lidu.