Belgický král Albert II. s chotí na návštěvě ČR

Belgický král Albert II. s chotí

Do České republiky zavítal na oficiální návštěvu belgický král Albert II. s chotí, královnou Paolou. Jedná se o významnou událost, protože belgický panovník jezdí pouze do zemí, které mají ve vztahu k Belgii privilegované postavení. Další podrobnosti má Kateřina Brezovská.

Belgický král Albert II. s chotí
Úternímu programu krále Alberta, který do Prahy zavítal už v roce 1990 v čele skupiny belgických obchodníků, dominovalo setkání s Václavem Havlem. Český prezident po něm vyslovil doměnku, že by naše snahy o vstup do Evropské unie mohly gradovat v druhém pololetí příštího roku, tedy v období, kdy bude Unii předsedat právě Belgie. Ta se podle Václava Havla snaží při současných diskusích o institucionálních reformách Unie především chránit práva malých států...

"Proto se snad může zdát, že nepospíchá na to rozšíření, protože akcentuje tuto věc jako prioritní, nicméně ona vskutku asi prioritní je,"

prohlásil prezident Václav Havel, podle něhož je Belgie oddána myšlence evropské integrace, kterou považuje za nevyhnutelný proces.

Belgický ministr zahraničí Louis Michel, který doprovází královský pár, Českému rozhlasu potvrdil, že v Evropské unii existuje velmi silná vůle přijmout nové členské státy. Jako předčasné však odmítl úvahy o tom, jak se Belgie během svého předsednictví postaví k otázce stanovení konkrétního termínu rozšíření:

"Belgické předsednictví musí vyjít z toho, jak se budou vyvíjet vstupní rozhovory s jednotlivými kandidáty. Belgie patří mezi zastánce rozšíření. Chceme, aby Unie přijala nové členy ze střední a východní Evropy. Je však zbytečné po mně chtít teď vědět, co během předsednictví uděláme. Mohu však potvrdit, že se budeme snažit zrychlit rozšíření. Belgie bude pro všechny kandidátské státy oporou."