Prezident Václav Klaus v Bruselu

Prezident Václav Klaus s předsedou Evropské komise Romanem Prodim (vpravo), foto: ČTK

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na vlastní žádost navštívil sídlo Evropské unie v Bruselu. V jeho novinářském doprovodu byla i naše kolegyně Magdalena Segertová z francouzské sekce Radia Praha, s níž se ve čtvrteční poledne telefonicky spojil Josef Kubeczka.

S kým se prezident Klaus v Bruselu setkal?

Prezident Václav Klaus s předsedou Evropské komise Romanem Prodim  (vpravo),  foto: ČTK
"Václav Klaus je v Bruselu doslova na několik hodin, je to blesková návštěva. Klíčová jednání měl už ráno s předsedou Evropské komise Romanem Prodim. Diskutovali spolu zhruba jednu hodinu, zejména o financích Evropské unie, o rozpočtu. Je to vlastně jediný bod, který Václav Klaus na setkání s novináři po jednání s Prodim zdůraznil. Podle něj je nutné hledat rovnováhu mezi politickými ambicemi Evropské unie a jejími finančními možnostmi. To znamená, že nebudou-li podle Václava Klause v rozpočtu Evropské unie peníze, bude muset unie zpomalit politické reformy. Chtěla bych zdůraznit, že návštěva Václava Klause tady vyvolala jisté překvapení, příjemné překvapení, hlavně mezi novináři. Čekalo se, že Václav Klaus tu zopakuje své kritické postoje vůči Evropské unii, ale nestalo se tak. setkání Václava Klause s Romanem Prodim se neslo podle obou politiků ve velmi přátelském duchu. Na řadě věcí se shodli a Václav Klaus dokonce zdůraznil, že Česká republika je připravena na vstup 1. května do Evropské unie a stane se jejím plnohodnotným členem."

Byla při setkání s Romanem Prodim také řeč o práci prvního českého eurokomisaře Pavla Teličky?

"Ani Václav Klaus, ani Romano Prodi o tom sami nehovořili. Až na otázku novinářů Romano Prodi řekl, že problémy, které byly spojeny s nominováním českého komisaře jsou už minulostí, už nemá smysl se k tomu vracet. Důležité je to, že tým nových eurokomisařů je nyní kompletní a je nutné dát se do práce. Také Václav Klaus se k tomu přidal. Řekl, že to, co bylo, už není důležité. Pavel Telička je teď v Bruselu a celý den Václava Klause doprovází."

Jaký byl další program našeho prezidenta v Bruselu?

"Prezident Klaus se setkal s Javierem Solanou, generálním tajemníkem Rady Evropské unie. Hovořili spolu zejména o zahraniční politice, o problematice Blízkého východu a Kypru. Poté se setkal s českými diplomaty na misi České republiky při Evropské unii a svůj program v Bruselu zakončil pracovním obědem s předsedou Evropského parlamentu Patem Coxem."