Biatlon vládne Vysočině

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Běžecké, skokanské a sjezdařské Světové poháry, které se na českém území konaly v posledních letech, doplňují v tomto týdnu také vrcholné závody v biatlonu. Pátý díl seriálu Světového poháru běžců s malorážkami probíhá od středy do neděle v Novém Městě na Moravě.

Foto: ČTK
Elitní seriál se do Česka vrací po 31 letech. Organizátoři se připravili přepečlivě, protože závody jsou generálkou na světový šampionát, který bude středisko na Vysočině hostit v roce 2013.

"My jsme první etapu dělali v letech 2005-2006, kdy jsme řádově proinvestovali 120 milionů korun. Teď jsme ve druhé etapě, kterou dokončíme v létě. Náklady jsou řádově 300 milionů korun na kompletní infrastrukturu. Máme všechno hotovo kromě administrativní budovy a nějakých podchodů na střelnici, plus dobudování nějakých parkovišť. Myslím, že nabízíme jeden z nejmodernějších areálů v Evropě, srovnatelný s německými centry. Budeme ho ještě dokončovat před mistrovstvím světa příští rok nějakým kancelářským a závodním zázemím, ale myslím, že už dnes jsme schopni divákům nabídnou kompletní komfort včetně diváckých stanů, občerstvení, parkování a všeho, co takové závody obnáší,"říká předseda organizačního výboru Jiří Hamza.

Také předseda Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík je se stavem novoměstského lyžařského areálu velmi spokojen:

"Myslím, že příprava proběhla dobře, podařilo se uskutečnit plánované kroky, zmodernizovali jsme areál, nové tratě. Myslím, že závodníci budou moc spokojeni, protože biatlonovému závodu odpovídá, že tratě jsou náročné. Není to žádné dlouhé stoupání a klesání, je to pro biatlon ideální. Projíždí se tam tubusy pod silnici po padesáti metrech, což bude asi velmi atraktivní pro závodníky, když vlétnou do tubusu a prolétnou dál na trať. Na druhou stranu to budou muset vyšlápnout, aby to zase projeli nahoru. Jsou nové buňky, je tam prostor i pro novinku, která se objevuje už druhým rokem, což jsou servisní auta, které používá třeba i německý tým. Myslím si, že budou závodníci spokojeni a mohou se do Nového Města na Moravě hodně těšit."

Michal Šlesingr,  foto: ČTK
Domácí fanoušci se mohou těšit především na výkony českých mužů - Michal Šlesingr je v průběžném hodnocení Světového poháru dvanáctý a Jaroslav Soukup dvacátý. Oba už navíc letos vystoupili na stupně vítězů; Michal Šlesingr byl druhý a Jaroslav Soukup třetí. "Žádné cíle si nedávám. Chci jet tak, abych byl spokojený, a tím pádem z toho bude i dobrý výsledek,"řekl Michal Šlesingr cestou do Nového Města z Oberhofu, kde skončil v sobotu devátý ve sprintu. "Doma chci uspět a předvést se v každém případě,"řekl Jaroslav Soukup.

Předseda Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík spoléhá zejména na muže, kteří letos zjevně mají formu:

"Jsem trošku i mile překvapen, že kluci doopravdy do sebe šli, zintenzívnili přípravu. Právě to jsme od toho očekávali. Na druhé straně jsme očekávali i to, že bychom mohli získat na základě jejich výsledků nějakého silnějšího partnera. V dnešní těžké době je to doopravdy trošku o penězích. Příprava proběhla dobře, kluci mají nastartováno. Když to vezmu tak, že najednou usilujeme o nějaké šesté místo v hodnocení národů, tak si myslím, že to je úplně super výsledek."

Veronika Vítková a Michal Šlesingr,  foto: ČTK
Český ženský biatlon čeká na svoji novou hvězdu. Po éře Jiřiny Adamičkové a Kateřiny Holubcové se zraky upínají k Veronice Vítkové. Kariéru dívky z Jilemnice přibrzdil před třemi lety zánět mozkových blan, ale v této sezoně konečně cítí, že se "rozjíždí". Třiadvacetileté závodnici se navíc dlouhodobě daří na dlouhých tratích, a tak se na závody v Novém Městě na Moravě před středečním startem těšila:

"Já když si vzpomenu na předchozí sezóny, tak vlastně největší úspěchy mám ve vytrvalostních závodech. Ten závod mám ráda. Je to o střelbě, a když střelba vyjde, tak se dá zajet hodně dobrý výsledek. Těším se, i když těch 15 kilometrů je dlouhých."

K českému ženskému biatlonu jedna kuriozita. Trenér biatlonistek Jindřich Šikola na cestu na premiérový Světový pohár na Vysočinu dlouho nezapomene. Do Nového Města na Moravě jel už nesčetněkrát, ale tentokrát srazil cestou divočáka, vypověděla mu službu navigace, zabloudil a na místo určení dorazil až nad ránem. Snad na tom budou jeho svěřenkyně lépe.

klíčové slovo:
spustit audio