Michala Šlesingra čeká v letošní sezóně náročná obhajoba dvou medailí z MS

Michal Šlesingr, foto: ČTK

Po běžcích, skokanech i sjezdařích se zahájení zimní sezóny dočkají i biatlonisté. Z českého pohledu by v ní měl být nejžhavějším želízkem dvojnásobný medailista z posledního MS Michal Šlesingr. Ten už se po letní tréninkové dřině na nadcházející závody SP doslova třese.

Michal Šlesingr,  foto: ČTK
Michal Šlesingr zažil loni sezónu snů. Na MS vytvořil v individuálních závodech svým 2., 3., 4. a 5. místem skvělou sérii, která se bude jen obtížně napodobovat - neřku-li vylepšovat. Speciálně v biatlonu, který je díky střelbě obrovskou loterií. Jeden den vybojujete titul mistra světa a následně např. kvůli dvěma minutým terčům spadnete někam ke 20. příčce. Také náš elitní reprezentant si uvědomuje, že právě střelba je alfou a omegou jeho sportu, ostatně právě on měl v minulosti problémy s její plynulostí, kdy kvůli zdlouhavému míření ztrácel na světovou špičku drahocenné sekundy a tak se na ní při přípravě na letošní sezónu speciálně soustředil.

"Snažili jsme se střílet v závodním zatížení, evokovat si ten tlak, soutěžit mezi sebou, abychom trochu byli v tlaku, ale bohužel toto v tréninku úplně nasimulovat nejde. Ten tlak je poté při SP mnohem větší. Každopádně je dobré, že letos naberu nazávodech další zkušenosti."

A jak vlastně Michal Šlesingr ladí formu?

"Ladí se určitým přizpůsobením tréninku, kdy hraje roli spousta faktorů včetně např. nadmořské výšky. Je to i o psychice, ale je velmi těžké to správně nasměrovat. Děláme to pomocí specifických tréninků, kdy se snažíme o to, aby výkonost a síla se ve správný moment aktivovala a člověk byl nabuzenější a na koni."

Český biatlonista si uvědomuje, že díky výtečným loňským výsledkům bude při následujících závodech pod tlakem. Z role spoluvavorita seriálu SP se mu však kolena zatím netřesou.

"Je to určitý tlak, ale zatím se mi daří zachovat chladnou hlavu. Uvidíme na závodech SP a následně i na MS. Hlavně už se těším, že brzy už sezóna začne, protože přípravy bylo dost a právě až závody člověka uspokojí, že celý rok nedřel nadarmo."

Naše biatlonisty čeká náročný únor, kdy se bezprostředně po sobě konají oba vrcholy letošní sezóny - MS ve švédském Östersundu a následně ME na domácí půdě v Novém Městě na Moravě. Podle Šlesingra však tři týdny maximálního závodního zatížení lze zvládnout a tak bude na obou akcích usilovat o medaile.

"Možný to určitě je, výborná forma se dá klidně udržet měsíc. Problémem je, že pocestujeme ze severu Evropy zpátky do Česka a to člověka určitě vyčerpá. Nicméně si myslím, že to půjde zvládnout. Spíše je horší, že potom nemůžeme odjet na další závody SP do korejského Pchjonjangu, otestovat tratě pro příští MS. Musíme to objetovat, abychom si po MS a ME alespoň trochu odpočinuli."

Právě areál v Novém Městě na Moravě dostal vybudováním moderní střelnice nový impuls, neboť donedávna sloužil jen běžcům na lyžích. Biatlonisté by v něm chtěli v roce 2012 nebo 2013 dokonce uspořádat MS. To by jistě byla velká výzva i pro pětadvacetiletého Michala Šlesingra, který by v inkriminované době měl být v ideálním závodnickém věku.

"Areál v Novém Městě na Moravě je opravdu krásný. Věřím, že se podaří prosadit, aby tam to MS bylo. Každý sport včetně biatlonu úzce souvisí se zdravím. Pakliže mi zdraví vydrží, moc rád bych si tam zazávodil, ale je to hodně daleko v budoucnu. Uvidíme, jak to všechno půjde a bude."

Od daleké budoucnosti se však vraťme zpátky do žhavé současnosti. O první body do SP budou biatlonisté bojovat už ve středu 28.11. ve finském Kontiolahti.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio